г Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області
Справа № 213/3599/25
Номер провадження 3/213/1079/25
04 серпня 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя Інгулецького районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Нестеренко О.М., розглянувши справу про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи.
21.07.2025 в провадження судді Нестеренка О.М. після до оформлення надійшов Протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 406338, складений 01.06.2025 року, за змістом якого: 01.06.2025 о 15:30 ОСОБА_1 , перебуваючи за місцем мешкання по АДРЕСА_1 , ухилилась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо належного виховання малолітньої доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка у громадському місці в парку ім. Савицького курила тютюнові вироби, цигарки «Rothmans», тим самим шкідливо впливала на здоров'я оточуючих, чим вчинила правопорушення, передбачене ч.3 ст.184 КУпАП.
Зі змісту протоколу вбачається, що ОСОБА_1 з протоколом згодна, надала свої пояснення.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про місце та час розгляду справи була повідомлена належним чином, про причини неявки не повідомила, клопотань про перенесення розгляду справи не подавала. А тому вважаю за необхідне розглянути справу за її відсутності.
Відповідно до положень ст. 268 КУпАП - неявка особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не перешкоджає розгляду справи по суті. Враховуючи строк, протягом якого на особу може бути накладене адміністративне стягнення та наведені положення закону, вважаю необхідним розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
ІІ. Нормативний акт, що передбачає відповідальність за таке адміністративне правопорушення.
Кодекс України про адміністративні правопорушення, будучи центральним нормативно-правовим актом, що регулює суспільні відносини по притягненню до адміністративної відповідальності, передбачає застосування адміністративного стягнення за невиконання батьками обов'язків щодо виховання дітей. Зміст цього діяння розкривається у диспозиції частини 3 статті 184 цього Кодексу.
ІІІ. Оцінка доказів, мотиви суду та прийняте у справі рішення.
Згідно з вимогами ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В свою чергу, відповідно до положень ст.252 КУпАП - орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Оцінивши письмові докази, а саме: протокол про адміністративне правопорушення; пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності; пояснення малолітньої особи; копія паспорта громадянина України особи, що притягується до адміністративної відповідальності; копія паспорта громадянина України малолітньої особи, при всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, роблю висновок про те, що провадження по справі підлягає закриттю з таких підстав.
Вимоги до протоколу про адміністративне правопорушення визначені ст. 256 КУпАП та Інструкцією з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 року №1376 (далі - Інструкція № 1376).
Відповідно до приписів ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається протоколі.
Відповідно до п.7 розділу ІІ Інструкції №1376 не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді. Суддя також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином суддя неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Так, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, було встановлено, що протокол, який надійшов після до оформлення, містить виправлення в графі «склад адміністративного правопорушення», а саме - в даті народження малолітньої особи.
Враховуючи, що вік малолітньої особи, а відтак і її дата народження, є головним елементом складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 184 КУпАП, вважаю, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.184 КУпАП, підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП, тобто у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 24, 26, 40-1, 184 ч.1, 251, 252, 280, 283-285 КУпАП, суддя, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.184 КУпАП відносно ОСОБА_1 , на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Інгулецький районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.
Суддя О.М. Нестеренко