Ухвала від 29.07.2025 по справі 904/1649/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

29.07.2025м. ДніпроСправа № 904/1649/25

за позовом Керівника Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра, в інтересах держави в особі Дніпровської міської ради , м. Дніпро

до Фізичної особи-підприємця Нестерука Олександра Олександровича, м. Дніпро

про зобов'язання усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу споруди.

Суддя Назаренко Н.Г.

за участю секретаря судового засідання Кшенської Д.О.

Представники:

Прокурор: Антонова Інна Олегівна, службове посвідчення № 069941 від 01.03.2023

Від позивача: Конарева Світлана Кузьмівна, посвідчення № 466 від 23.02.2021, самопредставництво

Від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Правобережна окружна прокуратура міста Дніпра в інтересах держави в особі Дніпровської міської ради звернулась до господарського суду з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця Нестерук Олександра Олександровича, в якій просить зобов'язати Фізичну особу-підприємця Нестерука Олександра Олександровича усунути перешкоди Дніпровській міській раді у праві користування та розпорядження земельною ділянкою, розташованою за адресою: м. Дніпро, пр. Науки (Гагаріна), 76/1, площею 0,0026 га, шляхом демонтажу (знесення) тимчасової споруди з вивіскою «Цукерка» площею 26 кв.м.

Судові витрати просить покласти на відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані неправомірного використання тимчасової споруди відповідачем на земельній ділянці комунальної форми власності без погодження із власником земельної ділянки за відсутності дозвільних документів, порушенням прав територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради щодо володіння, користування, розпорядження земельною ділянкою під торгівельним павільйоном.

Ухвалою від 14.04.2025 позовну заяву залишено без руху.

21.04.2025 через систему "Електронний суд" від прокуратури надійшла заява про усунення недоліків.

Ухвалою від 22.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 13.05.2024.

13.05.2025 в судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги.

Позивач підтримав позовні вимоги прокурора, надав усні пояснення.

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, пояснень щодо неможливості бути присутнім в судовому засіданні суду не надав, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином.

Ухвалою від 13.05.2025 відкладено підготовче засідання на 24.06.2025.

В судовому засіданні 24.06.2025 Прокурор та Позивач проти закриття підготовчого провадження та призначення розгляду справи по суті не заперечили.

Відповідач в судове засідання свого представника не направив, пояснень щодо неможливості бути присутнім в судовому засіданні суду не надав, про дату та час судового засідання повідомлений належним чином.

Ухвалою від 24.06.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в засіданні на 29.07.2025.

21.07.2025 від керівника Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра через систему "Електронний суд" надійшло клопотання про закриття провадження у справі № 904/1649/25 у зв'язку з відсутністю предмета спору.

28.07.2025 від керівника Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра через систему "Електронний суд" надійшли уточнення до клопотання про закриття провадження у справі № 904/1649/25 у зв'язку з відсутністю предмета спору.

Клопотання обґрунтоване тим, що під час підготовчого судового засідання виникло питання щодо розміщення спірної тимчасової споруди на теперішній час.

З метою перевірки вказаної інформації окружною прокуратурою на адресу територіальної громади скеровано відповідний запит № 53-3643ВИХ-25 від 12.06.2025.

За результатами розгляду зазначеного запиту територіальною громадою проведено обстеження спірної земельної ділянки, за результатами якого з'ясовано, що тимчасова споруда з вивіскою «Цукерка» демонтована (лист від 08.07.2025 № 7/11-1529).

Прокурор зазначає, що позовні вимоги виконані до моменту винесення Господарським судом Дніпропетровської області у справі №904/1649/25 рішення по суті, тобто на час розгляду справи судом між сторонами відсутній предмет спору.

Крім того, прокурор просить повернути сплачений судовий збір у розмірі 2 422,40 грн.

29.07.2025 в судовому засіданні прокурор підтримав уточнене клопотання про закриття провадження у справі.

Позивач проти задоволення клопотання прокурора не заперечив.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши клопотання прокурора, про закриття провадження у справі, заслухавши пояснення прокурора та позивача, суд вважає за необхідне задовольнити вказане клопотання та закрити провадження у справі, виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 231 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Господарський суд закриває провадження у справі з підстав відсутності предмету спору, якщо наявними в матеріалах справи доказами підтверджується відсутність предмета спору, зокрема, у випадку припинення його існування (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.

Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи. Якщо ж він був відсутній і до порушення провадження у справі, то зазначена обставина тягне за собою відмову в позові, а не закриття провадження у справі.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №905/1584/15, від 06.03.2019 у справі №914/130/16.

Згідно з частинами третьою та четвертою статті 231 Господарського процесуального кодексу України, у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Прокурор просить повернути Дніпропетровській обласній прокуратурі (49044, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 38, МФО: 820172, Держказначейська служба України, м. Київ р/рUA228201720343160001000000291 код за ЄДРПОУ 02909938) з Державного бюджету України сплачений судовий збір в розмірі 2422.40 грн.

Враховуючи вказане, а також надходження заяви про повернення судового збору, суд вважає за можливе задовольнити подану прокурором заяву про повернення судового збору в сумі 2 422,40 грн.

Поряд з цим, суд зауважує, що 07.01.2025 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 26.11.2024 № 606 "Про внесення змін до Порядку повернення (перерахування) коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів" (далі - Порядок), яким змінений механізм повернення судового збору у випадках, визначених статтею 7 Закону "Про судовий збір".

Відповідно до нового порядку органи Казначейства здійснюють повернення судового збору в усіх випадках виключно на підставі електронного подання, сформованого або Державною судовою адміністрацією України, або її територіальним управлінням, або відповідним судом.

Для повернення судового збору платнику необхідно звернутися із заявою до відповідного суду за місцем розгляду справи. Разом із заявою про повернення коштів судового збору з бюджету платником подається до суду оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Так, відповідно до пункту 5 розділу 1 Порядку заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету складається та подається платником до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, з платежу, який підлягає поверненню, із обов'язковим зазначенням інформації в такій послідовності: найменування платника (суб'єкта господарювання) (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), дата та номер судового рішення, яке набрало законної сили (у разі повернення судового збору, за виключенням помилково зарахованого), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті) та номер контактного телефону (за згодою), сума коштів, що підлягає поверненню (перерахуванню), причина повернення (перерахування) коштів з бюджету, найменування банку або небанківського надавача платіжних послуг, місцезнаходження банку (у разі повернення коштів в іноземній валюті (латиницею)), в якому відкрито рахунок отримувача коштів, та реквізити такого рахунка (латиницею у разі повернення коштів в іноземній валюті), номер карткового рахунка отримувача коштів (за наявності).

За умови інформаційно-технологічних можливостей органу, що контролює справляння надходжень бюджету, платник може подати заяву до такого органу в електронній формі за допомогою засобів інформаційно-комунікаційних систем та з дотриманням вимог законодавства у сферах захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, електронних довірчих послуг та електронного документообігу. В електронній заяві також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку платнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним.

Заява про повернення (перерахування) коштів з бюджету в електронній формі подається з обов'язковим накладанням електронного підпису платника або уповноваженої особи, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". До заяви одночасно подається копія: платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету, судового рішення, засвідчена належним чином (у разі повернення грошового стягнення за адміністративні правопорушення), документа, що підтверджує відповідні повноваження уповноваженої особи, засвідчена належним чином.

Разом із заявою про повернення (перерахування) коштів з бюджету платником подається до органу, що контролює справляння надходжень бюджету, оригінал або копія платіжної інструкції, яка підтверджує перерахування коштів до бюджету.

Форма заяви про повернення судового збору розміщена на вебсайті Судової влади України та доступна за посиланням:

https://court.gov.ua/storage/portal/sud5005/%D0%97%D0%90%D0%AF%D0%92%D0%90.doc

Враховуючи викладене, для здійснення фактичного повернення судового збору з Державного бюджету України, заявнику необхідно подати до суду заяву встановленої форми з відповідними реквізитами.

Керуючись статтями 231, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання керівника Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра про закриття провадження у справі задовольнити.

2. Закрити провадження у справі №904/1649/25 за позовом Керівника Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра, в інтересах держави в особі Дніпровської міської ради до Фізичної особи-підприємця Нестерука Олександра Олександровича про зобов'язання усунути перешкоди в користуванні земельною ділянкою шляхом демонтажу споруди.

3. Клопотання керівника Правобережної окружної прокуратури міста Дніпра про повернення судового збору задовольнити.

4. Повернути Дніпропетровській обласній прокуратурі (49044, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, 38, МФО: 820172, Держказначейська служба України, м. Київ р/рUA228201720343160001000000291 код за ЄДРПОУ 02909938) з Державного бюджету України сплачений судовий збір в розмірі 2422,40 грн. перерахований згідно з платіжним дорученням № 882 від 17.04.2025.

Для фактичного здійснення повернення судового збору з Державного бюджету України Правобережній окружній прокуратурі міста Дніпра необхідно подати до суду заяву встановленої форми з відповідними реквізитами.

Ухвала набирає законної сили - 29.07.2025 та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Повну ухвалу складено: 04.08.2025.

Суддя Н.Г. Назаренко