454/2840/25
"04" серпня 2025 р. м. Сокаль
Суддя Сокальського районного суду Львівської області Струс Т. В. розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце проживання, АДРЕСА_1 , не працюючого, за ч.1 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Громадянин ОСОБА_1 , 12.07.2025 року близько 13 год. 00 хв. вчинив незаконне перетинання державного кордону з України в Республіку Польща, поза пунктами пропуску через державний кордон України, на напрямку 733 прикордонного знаку, що на території Сокальської ОТГ Шептицького району Львівської області, внаслідок чого 12.07.2025 року був затриманий посадовими особами Прикордонної Варти Республіки Польща. О 15 год. 30 хв. 13.07.2025 року на підставі ст.ст.3.5 Угоди між Україною та Європейським Співтовариством «Про реадмісію осіб» одного громадянина було передано на територію України представникам відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в пункті пропуску через державний кордон «Угринів-Долгобичув».
Своїми діями громадянин ОСОБА_1 порушив вимоги ст.9 ЗУ «Про державний кордон України», тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.204-1 ч.1 ст.КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не прибув, надав до суду заяву у якій просив розгляд справи проводити у його відсутності, вину визнає.
Згідно ч.1 ст. 204-1 КУпАП наступає адміністративна відповідальність за перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади.
Дослідивши матеріали справи, доходжу до наступного висновку.
Статтею 256 КУпАП встановлені вимоги щодо змісту протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема, у такому зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Наявний в матеріалах справи протокол про адміністративне правопорушення за своєю формою та змістом відповідає вимогам чинного законодавства.
Вина особи яка притягається до адміністративної відповідальності стверджується матеріалами справи, зокрема протоколом про адміністративне затримання, протоколом про адміністративне правопорушення, службовою запискою начальника відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », протоколом реадмісії, копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 та копією закордонного паспорта громадянина України ОСОБА_1 .
В діях правопорушника наявні ознаки правопорушення передбачено ч.1 ст.204-1 КУпАП.
Враховуючи особу правопорушника та матеріали справи, вважаю за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу.
Керуючись ст.ст.283-285 КУпАП,-
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204-1 КУпАП, та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 3400 (три тисячі чотириста) грн..
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п'ять) грн. 60коп. судового збору.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ч. 2 ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу протягом 15 днів з дня винесення постанови у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
У разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги до Сокальського районного суду.
Суддя: Т. В. Струс