01 серпня 2025 рокуСправа №160/15143/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії, -
23.05.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому позивач просить суд:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , щодо затримання, вилучення військово облікового документу, взяття на військовий облік, проведення медичного огляду ВЛК та призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та такими, що суперечать чинному законодавству та порушують права, свободи та інтереси ОСОБА_1 ;
- скасувати наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ: НОМЕР_1 про мобілізацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на військову службу по мобілізації до лав ЗСУ;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ЄДРПОУ: НОМЕР_1 внести відомості до військового квитка серії НОМЕР_2 від 14.04.2025 ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення з військового обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 12.04.2021 на підставі тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 12.04.2021;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ЄДРПОУ: НОМЕР_1 , подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування позову позивач зазначає, що він був законно виключений з військового обліку 12.04.2021 року на підставі судимості за тяжкі та особливо тяжкі злочини, що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного № НОМЕР_4 . Отже, станом на 12.04.2021 року ІНФОРМАЦІЯ_4 визнала його особою, що не підлягає перебуванню на військовому обліку, надавши відповідний правовий статус. Цей статус, на думку позивача, зберігався і на момент набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-IX від 11.04.2024 року (тобто 18.05.2024 року). Позивач наголошує, що жодних законних підстав для зміни його статусу не виникало, а також жодним нормативно-правовим актом не передбачена процедура поновлення на військовому обліку осіб, які раніше були виключені з нього.
Проте, незважаючи на це, 14.04.2025 року його було примусово затримано представниками ІНФОРМАЦІЯ_5 , доставлено до першого відділу, вилучено його тимчасове посвідчення, видано новий військовий квиток без зазначення про виключення з обліку, взято на військовий облік, проведено медичний огляд, визнано придатним до військової служби та призвано до Збройних Сил України.
Також, позивач обґрунтовує свої вимоги порушенням відповідачем статті 58 Конституції України (принцип незворотності дії нормативно-правових актів у часі), посилаючись на те, що його виключення з військового обліку 12.04.2021 року є завершеним юридичним фактом, правові наслідки якого мають визначатися законодавством, чинним на той момент. Він стверджує, що Закон №3633-IX не передбачає процедури автоматичного поновлення на обліку раніше виключених осіб і не може мати зворотної сили для погіршення його становища.
Також позивач вказує на порушення порядку проведення мобілізаційних заходів та процедури проходження ВЛК.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження. Також даною ухвалою задоволено клопотання ОСОБА_1 про витребування доказів. Витребовано у ІНФОРМАЦІЯ_1 у вигляді належним чином засвідчених копій: рішення/наказ (розпорядження) ІНФОРМАЦІЯ_1 про взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних від 14.04.2025; постанову військово-лікарської комісії (ВЛК) при ІНФОРМАЦІЯ_6 від 14.04.2025 про визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби; мобілізаційне розпорядження (наказу про призов) від 14.04.2025, відповідно до якого ОСОБА_1 призваний на військову службу; документи, що підтверджують законні підстави для вилучення у ОСОБА_1 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 від 12.04.2021; журнал реєстрації осіб, доставлених до ІНФОРМАЦІЯ_6 за 14.04.2025, з відміткою про доставлення ОСОБА_1
12.06.2024 року відповідачем надано відзив на позов, в якому він просив в задоволенні позову відмовити. Вказав, що 13.04.2025 року позивач добровільно прибув до ІНФОРМАЦІЯ_7 , власноруч написав заяву про взяття його на військовий облік військовозобов'язаних та добровільно пройшов медичний огляд ВЛК, за результатами якого був визнаний придатним до військової служби. Зазначив, що Законом України №3633-IX від 11.04.2024 року, який набрав чинності 18.05.2024 року, було виключено підставу для виключення з військового обліку осіб, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. А тому, з 18.05.2024 року позивач втратив підставу для перебування у статусі виключеного з військового обліку та підлягав взяттю на військовий облік.
Відповідач також підкреслив, що згідно з пунктом 4 розділу "Загальні питання" Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (Постанова КМУ № 560 від 16.05.2024 року), особи, яких раніше було засуджено за тяжкий або особливо тяжкий злочин (крім злочинів проти основ національної безпеки України), можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ.
23.06.2025 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій підтримано позицію, викладену в позовній заяві.
27.06.2025 року від відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив
09.07.2025 року від позивача до суду надійшли додаткові пояснення.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи встановлено, що, позивач, громадянин України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 12.04.2021 року був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_8 на підставі "судимості (дисциплінарний батальйон)", про що свідчить тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_4 . Цей факт також підтверджується довідкою про звільнення серії ЛУГ №015956 від 09.11.2012, згідно з якою позивач (тоді ще ОСОБА_3 ) відбував покарання у вигляді позбавлення волі з 10.04.2002 по 09.11.2012 за вчинення низки кримінальних правопорушень (ч. 3 ст. 185, ч. 3 ст. 186, ч. 4 ст. 187, п. 6, 8, 9 ч. 2 ст. 115, ст. 70 КК України). Прізвище " ОСОБА_3 " було змінено на " ОСОБА_4 " ІНФОРМАЦІЯ_9 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 .
Як зазначив позивач, 14.04.2025 року його було затримано представниками ІНФОРМАЦІЯ_5 та доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_7 . Під час затримання позивач неодноразово повідомляв про своє виключення з військового обліку та пред'являв відповідне тимчасове посвідчення. За словами позивача, це посвідчення було у нього вилучено.
Того ж дня, 14.04.2025 року, позивачу було видано новий військовий квиток серії НОМЕР_2 . У пункті 6 цього квитка були проставлені записи про взяття позивача на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Як зазначив позивач, він не подавав жодних заяв про видачу нового військово-облікового документа. Крім того, без вручення повісток, позивачу було проведено поверхневий медичний огляд військово-лікарською комісією (ВЛК), за результатами якого його визнано придатним до військової служби (Довідка ВЛК від 14.04.2025р. № 971).
Згідно з витягом Наказу від 14.04.2025 № 453 «Про призов військозобов'язаних на військову службу під час загальної мобілізації», позивача з 14.04.2025 року призвано та направлено для проходження військової служби під час мобілізації, на особливий період відповідно до поіменного списку військозобов'язаних.
19.05.2025 року представник позивача направив адвокатський запит до відповідача з вимогою надати роз'яснення та документи щодо підстав вчинених дій, а саме: чи були внесені відомості про виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (ЄДРПВР) до 14.04.2025; на якій підставі та ким було прийнято рішення про виклик/звернення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_5 ; чи здійснювалась перевірка щодо його військового обліку перед взяттям на облік 14.04.2025; на якій підставі його було взято на військовий облік та видано новий військовий квиток; чи звертались представники ІНФОРМАЦІЯ_5 до ІНФОРМАЦІЯ_8 для отримання особової справи перед прийняттям рішень; а також інформацію щодо призову позивача на військову службу та копію мобілізаційного розпорядження.
27.05.2025 року ІНФОРМАЦІЯ_6 було надіслано відповідь за вих. № 1365, в якій з посиланням на Закон України «Про інформацію», Закон України «Про державну таємницю», зазначено, що ІНФОРМАЦІЯ_11 не може виконати адвокатський запит у повному обсязі.
Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
При вирішені спору суд виходить із того, що відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Згідно з ч. 10 ст. 1 частин 2 - 4 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень призовника, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством. Проходження військової служби здійснюється: громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом; іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах, що підлягають заміщенню військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил України.
Згідно з ст. 28 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», запас військовозобов'язаних поділяється на два розряди, що встановлюються залежно від віку військовозобов'язаних. Військовозобов'язані, які перебувають у запасі та мають військові звання рядового, сержантського і старшинського складу, поділяються на розряди за віком: 1) перший розряд - до 35 років; 2) другий розряд - до 60 років.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України: 1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України) віком до 25 років: які відповідно до статті 14 цього Закону взяті на військовий облік; які є призовниками, що прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань, якщо раніше не перебували на військовому обліку; які припинили альтернативну (невійськову) службу достроково і відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» підлягають взяттю на військовий облік призовників; які відраховані із закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти та не пройшли базову загальновійськову підготовку; жінки, які виявили бажання проходити базову військову службу, безпосередньо перед направленням на базову військову службу; 2) на військовий облік військовозобов'язаних: які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву; призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених статтею 10-1 цього Закону; які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України «Про альтернативну (невійськову) службу» та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних; військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання; які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних; зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби; які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників; які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі; які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку; які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань; призовники, які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; жінки з дотриманням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; 3) на військовий облік резервістів: які зараховані до військового оперативного резерву; які уклали контракт про проходження служби у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань; резервісти, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України на нове місце проживання.
Зняттю з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України: 1) з військового обліку призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України): які досягли 25-річного віку; які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік в іншому районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за новим місцем проживання; які призвані, направлені чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які пройшли базову загальновійськову підготовку; які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби як непридатні до військової служби за станом здоров'я - після підтвердження рішення комісією вищого рівня; які отримали спеціальні звання рядового, сержантського, офіцерського (начальницького) складу; які направлені на альтернативну (невійськову) службу; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; які отримали військові звання офіцерського складу після проходження військової підготовки за програмою підготовки офіцерів запасу; 2) з військового обліку військовозобов'язаних: які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; які зараховані до військового оперативного резерву; в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України; 3) з військового обліку резервістів: які вибули в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України і стали на військовий облік за новим місцем проживання; які призвані чи прийняті на військову службу або навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти; які прийняті на службу до органів і підрозділів цивільного захисту; які досягли граничного віку перебування на службі у військовому резерві або виключені з військового оперативного резерву; які направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру; в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі. У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Слід вказати, що відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
11.04.2023 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" за № 3633-ІХ, який набрав чинності 18.05.2024 (далі - Закон № 3633-ІХ).
Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону №2232-ХІІ, у редакції, чинній з 18.05.2024 року та на момент виникнення спірних правовідносин, встановлено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Отже, станом на момент звернення представника позивача до відповідача із запитом від 19.05.2025 року, ч. 6 ст. 37 Закону №2232-ХІІ не містила такої підстави для виключення з військового обліку осіб, раніше засуджених до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Окрім того, згідно з п. 4 розділу «Загальні питання» Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:
- особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади». Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;
- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;
- особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
- засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, що засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, засуджені за вчинення умисного вбивства двох або більше осіб, або вчиненого з особливою жорстокістю, або поєднаного із зґвалтуванням або сексуальним насильством, або особливо тяжких корупційних кримінальних правопорушень чи засуджені за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених статтями 152-156-1, 258-258-6, частиною четвертою статті 286-1, статтею 348 Кримінального кодексу України, а також засуджені службові особи, які згідно з підпунктом 1 пункту 3 примітки до статті 368 Кримінального кодексу України займали особливо відповідальне становище. Зазначені особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин;
- підозрювані або обвинувачені особи, які під час досудового розслідування або судового розгляду тримаються під вартою, крім тих, що підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146-147, 152-156, 186, 187, 189, 255, 255-1, 257, 258-262, 305-321, 330, 335-337, 401-414, 426-433, 436, 437-442 Кримінального кодексу України. Зазначені особи, стосовно яких скасовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, повинні невідкладно, але не пізніше 48 годин з дня оголошення ухвали про скасування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, з'явитися до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання;
- підозрювані або обвинувачені особи, до яких під час досудового розслідування або судового розгляду застосовано інший захід, ніж запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, крім тих, що підозрюються у вчиненні злочинів проти основ національної безпеки України, а також злочинів, передбачених статтями 115, 146-147, 152-156, 186, 187, 189, 255, 255-1, 257, 258-262, 305-321, 330, 335-337, 401-414, 426-433, 436, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ухвали слідчого судді про скасування запобіжного заходу для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період.
З огляду на наведені вище положення Закону №2232-ХІІ та Порядку №560, з 18.05.2024 особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, зобов'язані перебувати на військовому обліку та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Законодавство не передбачає збереження стану (статусу) виключення з військового обліку для осіб, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину. Водночас такі особи підлягають взяттю на військовий облік, зокрема військовий облік військовозобов'язаних, на загальних підставах, передбачених ч. 1 ст. 37 Закону № 2232-XII, якщо відсутні передбачені діючою редакцією ч. 6 ст. 37 Закону №2232-XII підстави для виключення з військового обліку.
Відповідно до ст. 65 Конституції України, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Обов'язком кожного громадянина України є захит Батьківщини, кожен громадянин, тим більше в умовах воєнного стану є військовозобов'язаним.
Норми Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» передбачають, що особи зняті з військового обліку, виключені з військового обліку не втрачають статусу військовозобов'язаних, є військовозобов'язаними громадянами.
Військовозобов'язані беруться та перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. Норма ст. 37 Закону передбачає, що взяттю на військовий облік беруться військовозобов'язані, у тому числі які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву.
Позивач, як громадянин України, є військовозобов'язаним, має обов'язок перебувати на військовому обліку у органі територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Саме такі відомості відображені у військово-обліковому документі.
Позивач є таким, що підпадає під дію Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», як особа, що не досяг граничного строку перебування у запасі військовозобов'язаних (60 років), перебуває у запасі Збройних Сил України, перебуває на обілку у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Статтею 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України в Рішенні від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997 зазначив, що стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави (Преамбула Конституції України).
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи (частина перша статті 58 Конституції України).
Суд вважає безпідставним посилання позивача на те, що взяття на військовий облік на підставі нових законів є обмеженням його конституційних прав і свобод, оскільки позивач не наводить посилання на конкретне, передбачене Конституцією України право та/або свободу, яке б було обмежено внаслідок взяття позивача на військовий облік у зв'язку із необхідністю виконання конституційного обов'язку позивача, як громадянина України, щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який встановлено статтею 65 Конституції України.
Законне взяття позивача на військовий облік не може вважатися звуженням змісту та обсягу його існуючих конституційних прав і свобод.
У спірних правовідносинах відсутні підстави стверджувати про наявність зворотної дії закону або іншого нормативно-правового акта в часі, оскільки спірні між сторонами в цій справі правовідносини виникли після 18.05.2024, тобто після внесення відповідних змін до Закону № 2232-XII.
Також, у позовній заяві позивачем не наведено обґрунтованих аргументів, які б дозволяли стверджувати, що виключення з військового обліку особи, яка була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, може вважатися саме правом особи, що не може бути скасоване або змінене.
Враховуючи зазначене вище, суд вважає, що наявність у військово-обліковому документі (тимчасовому посвідченні від 12.04.2021р.) позивача запису про виключення останнього з військового обліку не має правового значення для правильного вирішення цього спору з огляду на застосування чинних на момент виникнення спірних правовідносин норм, а саме, після 18.05.2024 року.
Оскільки позивач не має права на виключення з військового обліку у зв'язку з недосягненням граничного віку перебування у запасі, відсутні підстави для виключення позивача із військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача є правомірними, оскільки останній діяв у межах чинного законодавства.
Інших доводів, що можуть вплинути на правильність вирішення судом спору, що розглядається, матеріали справи не містять.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Оскільки у даній справі в межах спірних правовідносин не встановлено протиправних дій/бездіяльності або рішень відповідача, які б порушували права позивача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованимии та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до положень ст.139 КАС України, за наслідками розгляду даної справи, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій, скасування наказу та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник