Рішення від 01.08.2025 по справі 160/15272/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2025 рокуСправа №160/15272/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н.В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім АВ" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім АВ" звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) щодо невинесення рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування щодо податкових накладних № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

- зобов'язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» (код ЄДРПОУ 40975633) № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року датами їх фактичного подання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання вимог п.201.1 ст.201 ПК України, ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» було складено та подано на реєстрацію податкові накладні № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року реєстрацію яких було зупинено у Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується відповідними квитанціями № 2. У зв'язку із виведенням Товариства зі статусу «ризикового», 13.03.2025р. ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» з приводу зупинених податкових накладних подано повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/ розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено. Проте Товариством в електронному кабінеті було отримано Квитанції №2 від 16.03.2025р., в яких зазначено, що документ не прийнято з підстави - порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520. Зазначений документ, не передбачений нормами чинного законодавством, а отже є протизаконним та порушує права платника податків. Чинне законодавство не надає контролюючому органу повноважень відмовити у прийнятті повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено у разі пропуску платником податку строку у 365 днів, що свідчить про намагання з боку ГУ ДПС у Дніпропетровській області штучно обмежити права та законні інтереси позивача за рахунок створення перепон, які йдуть у розріз із порядком встановленим законом і як наслідок створюють умови для подальшої протиправної бездіяльності контролюючого органу. Зазначена бездіяльність зі сторони ГУ ДПС у Дніпропетровській області і стала підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).

Від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що подані на реєстрацію позивачем податкові накладні були зупинені з підстави, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Отже, зі змісту квитанцій вбачається, що Платника податку (позивача) повідомлено про факт зупинення реєстрації податкових накладних, а також зазначено причини такого зупинення, запропоновано надати пояснення та документи для прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у п.5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування (п.6 Порядку №520). ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області направлено повідомлення про подання пояснень та копій документів №219 від 13.03.2025 щодо розблокування реєстрації податкових накладних № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року. Згідно наданих первинних документів встановлено, що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» до вищезазначених податкових накладних надані документи, а саме: до повідомлення прикріплено 22 документів із зазначенням наступних пояснень: «23.12.2024 щодо ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» було прийнято Рішення № 44114 від 23.12.2024 року щодо невідповідності платника податку на додану вартість критеріям ризикового платника податку. З врахуванням наданих пояснень та копій документів просимо зареєструвати податкові накладні в ЄРПН.». Згідно даних квитанції №2 (Реєстраційний № 9065300860 від 14.03.2025) «ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО», та зазначено причини не прийняття документів. Відправником квитанції №2 від 14.03.2025 є Державна податкова служба України. Отже, Повідомлення № 219 від 03.03.2025 року про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду у зв'язку з наступним: порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520. У зв'язку з порушенням термінів визначених пунктом 6 Порядку № 520 при подані документів та статусом повідомлення від 14.03.2025 № 219 - «ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО». Отже, вищезазначені документи до ГУ ДПС у Дніпропетровській області не надходили. Тобто, станом на 14.03.2025 року строк подання документів та пояснень до спірних накладних, визначений п.6 Порядку 520 сплив. Враховуючи вищенаведене у Комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачений Законом не можливо було надати оцінку тим документам, які було подано платником податку до Комісії центрального рівня Державної податкової служби України оскільки такі документи до Комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Дніпропетровській області не надходили. Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області не приймалося рішення про відмову в реєстрації податкових накладних № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Від ДПС України надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що у позовних вимогах не було наведено конкретні рішення щодо відмови у реєстрації податкових накладних. Такі позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки позивачем обрано не належний спосіб захисту порушеного права. Рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації податкової накладної приймається комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за результатами розгляду поданих платником податку документів. Таким чином, позовні вимоги про зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» (код ЄДРПОУ 40975633) № 385 від 05.01.2024 року, №458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року датами їх фактичного подання є передчасними.

Від позивача надійшли відповіді на відзиви.

Ухвалою суду від 28.07.2025 року у задоволенні заяви представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін відмовлено.

Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.

Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.

Згідно відповіді з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 06.06.2025 №1455607 на запит суду, ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» (код ЄДРПОУ 40975633, 52500, Україна, Дніпропетровська обл., місто Синельникове, вулиця Каштанова, будинок, 18в, кімната, 9) зареєстровано 23.11.2016, про що внесено запис №12341020000001259.

Основний вид діяльності: 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.

Інші види діяльності: Оптова торгівля напоями, Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах, Вантажний автомобільний транспорт.

01.06.2020 року між ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» (Продавець) та ТОВ «ДЛК«ПІЛОТ» (Покупець) укладено договір поставки № 765/5. Відповідно до п.1.1. цього Договору Продавець зобов'язується у зумовлені строки поставити у власність Продукцію в кількості та асортименті, відповідно до погоджених Продавцем Замовлень Покупця, а Покупець зобов'язаний приймати вказану Продукцію у власність і оплачувати її.

На виконання вимог п.201.1 ст.201 ПК України, ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» за вищевказаною господарською операцією складено та подано на реєстрацію податкові накладні № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року реєстрацію яких було зупинено у Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується відповідними квитанціями № 2.

У квитанціях щодо зупинення реєстрації податкових накладних зазначено від 17.01.2024 та 16.02.2024, що «…ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). …Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. …».

13.03.2025 року ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» складено Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено №219 (щодо ПН № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024). Кількість додатків 22. В графі пояснення зазначено: 23.12.2024 щодо ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» було прийнято рішення №44114 від 23.12.2024 щодо невідповідності платника податку на додану вартість критеріям ризикового платника податку. З врахуванням наданих пояснень та копій документів просить зареєструвати податкові накладні в ЄРПН.

Згідно Квитанції №2, Повідомлення від 13.03.2025 №219 про подання пояснень та копій документів щодо ПН/РК, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду:

по ПН/РК від 24.01.2024 № 10848 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

по ПН/РК від 24.01.2024 № 10849 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

по ПН/РК від 24.01.2024 № 10847 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

по ПН/РК від 17.01.2024 № 6855 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

по ПН/РК від 17.01.2024 № 6854 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

по ПН/РК від 10.01.2024 № 460 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

по ПН/РК від 10.01.2024 № 459 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

по ПН/РК від 10.01.2024 № 458 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

по ПН/РК від 05.01.2024 № 385 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520».

Також судом встановлено, що Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.12.2019 за №1165 прийнято рішення №44114 від 23.12.2024р., про невідповідність платника податків критеріям ризиковості.

Не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо реєстрації спірних податкових накладних, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі ПК України).

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

У відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (далі Порядок №1165).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Так, відповідно до отриманих позивачем квитанцій, реєстрація спірних накладних зупинена у зв'язку із тим, що ПН складена та подана платником податку, який відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Суд зазначає, що Критерії ризиковості платника податку на додану вартість є Додатком №1 до Порядку №1165.

Відповідно до пункту 8 Критерію, у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Комісією регіонального рівня відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 11.12.2019 за №1165 прийнято рішення №44114 від 23.12.2024р., про невідповідність платника податків критеріям ризиковості.

Разом з тим, з матеріалів справи встановлено та не заперечувалось сторонами, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024, контролюючим органом не приймалось.

Суд зазначає, що наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (тут і далі в редакції чинній на момент зупинення реєстрації накладних).

Відповідно до пункту 2 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м.Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно пункту 4 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 6 Порядку №520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Отже, відповідно до зазначених норм права, платник податків реєстрацію податкової накладної якого було зупинено має право подати повідомлення та додаткові документи для розблокування реєстрації податкової накладної протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Так, датою виникнення податкових зобов'язань згідно спірних податкових накладних у позивача є 05.01.2024, 10.01.2024, 17.01.2024 та 24.01.2024 відповідно.

З матеріалів справи встановлено, що позивачем відповідний строк пропущено.

Разом з тим, суд звертає увагу на те, що Порядок №520 не надає контролюючому органу повноважень відмовити у прийнятті пояснень у разі пропуску платником податку строку у 365 днів. Таких положень Порядок №520 не містить.

В свою чергу, відповідно до пункту 11 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, системний аналіз приписів Порядку №520 свідчить про те, що платник податків має право протягом 365 днів подати до контролюючого органу письмові пояснення щодо податкової накладної реєстрацію якої зупинено, а не подання таких пояснень є підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації такої податкової накладної.

В даному випадку судом встановлено, що незважаючи на те, що позивачем протягом 365 днів не було надано до Комісії ГУ ДПС у Дніпропетровській області пояснень щодо податкових накладних реєстрацію яких було зупинено, контролюючим органом не було прийнято рішення щодо відмови у реєстрації спірних накладних, що свідчить про порушення ГУ ДПС у Дніпропетровській області вимог пункту 11 Порядку №520.

Посилання представника відповідача стосовно того, що рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної має прийматися протягом 5 днів від дня отримання пояснень платника податків суд відхиляє, оскільки такий порядок прийняття рішень застосовується виключно до податкових накладних щодо яких у встановленому порядку та строки надійшли додаткові пояснення платника податків.

В даному випадку, у встановлені строки позивачем не було надано пояснень до контролюючого органу, а тому Комісія ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідно до положень пункту 11 Порядку №520, мала обов'язок прийняти рішення про відмову у реєстрації спірної податкової накладної.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до пункту 13 Порядку №520, рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Тобто, чинним законодавством України передбачена можливість оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, проте, не передбачено можливості оскарження рішення про зупинення реєстрації податкової накладної.

Зазначені обставини свідчать про те, що не прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної порушує принцип правової визначеності та перешкоджає платнику податків належним чином реалізувати право на судовий захист, оскільки фактично податкова накладна знаходяться у невизначеному стані, оскільки і не зареєстрована в ЄРПН, і не відмовлено у реєстрації.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність протиправної бездіяльності з боку ГУ ДПС у Дніпропетровській області в частині не прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024.

Щодо позовної вимоги про зобовязання Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкові накладні складені Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ» (код ЄДРПОУ 40975633) № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року датами їх фактичного подання, суд зазначає наступне.

Згідно із нормами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та / або розрахунку коригування.

З наведених норм законодавства видно, що рішення про реєстрацію або про відмову в реєстрації податкової накладної приймається комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за результатами розгляду поданих платником податку документів.

Так, ГУ ДПС у Дніпропетровській області надані позивачем документи по суті не розглядались через закінчення строку їх подання, що в подальшому свідчить про наявність бездіяльності у вигляді не прийняття рішення відповідно до вимог норм чинного законодавства.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача, суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 29.06.2006 у справі «Пантелеєнко проти України» зазначив, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом.

У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

Отже, обраний судом спосіб захисту порушеного права має бути ефективним та забезпечити реальне відновлення порушеного права.

Під час розгляду справи, суд дійшов до висновку, що з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів позивача слід зобов'язати ГУ ДПС у Дніпропетровській області прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року, виписану Товариством з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ АВ».

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Всупереч наведеним вимогам відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності не прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних щодо податкової накладної № 385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Обираючи належний спосіб порушеного права позивача, суд дійшов висновку про необхідність саме ГУ ДПС у Дніпропетровській області зобов'язати вчинити відповідні дії для його відновлення, тому суд дійшов висновку щодо наявності підстав для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань саме відповідача-1, на користь позивача сплачену ним суму судового збору у розмірі 10900,80 грн.

Таким чином, судовий збір у розмірі 10900,80 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 на користь позивача.

Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім АВ" (код ЄДРПОУ 40975633, 52500, Україна, Дніпропетровська обл., місто Синельникове, вулиця Каштанова, будинок, 18в, кімната, 9) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658, 49005, Україна, Дніпропетровська обл., місто Дніпро, вулиця Сімферопольська, будинок, 17а), Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, 04053, Україна, місто Київ, Львівська площа, будинок, 8) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо не прийняття рішення, передбаченого Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520, щодо податкової накладної №385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім АВ".

Зобов'язати Головне управління ДПС у Дніпропетровській області прийняти рішення щодо податкової накладної №385 від 05.01.2024 року, № 458 від 10.01.2024 року, № 459 від 10.01.2024 року, № 460 від 10.01.2024 року, № 6854 від 17.01.2024 року, № 6855 від 17.01.2024 року, № 10847 від 24.01.2024 року, № 10848 від 24.01.2024 року, № 10849 від 24.01.2024 року, складеної Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім АВ" (код ЄДРПОУ 40975633) у відповідності до вимог Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий Дім АВ" (код ЄДРПОУ 40975633, 52500, Україна, Дніпропетровська обл., місто Синельникове, вулиця Каштанова, будинок, 18в, кімната, 9) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, 17-А, м. Дніпро, 49600, код ЄДРПОУ ВП 44118658) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 10900,80 грн. (десять тисяч дев'ятсот гривень 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Н.В. Турлакова