Справа № 766/6921/25
н/п 3/766/3241/25
04 червня 2025 року
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області: Арчаков Д.В.,
за участі секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 (не з'явився, належним чином сповіщений),
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, складені стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1
за частиною третьою ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
1. До Херсонського міського суду Херсонської області надійшли матеріали про адміністративні правопорушення, складені відносно ОСОБА_1 за частиною третьою ст. 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), а саме протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД № 691397 від 28.04.2025 року без доданих до нього матеріалів.
Відповідно до протоколу, 28.04.2025 року о 10 год. 20 хв. гр. ОСОБА_1 , перебуваючи за адресою: м. Херсон, вул. Філатова, на території ринку «Житлоселищний» здійснював торгівлю алкогольними напоями, а саме горілкою без марок акцизного податку, чим порушив п. 7 ч. 2 ст. 71 ЗУ «Про державне регулювання виробництва спирту», здійснював торгівлю з рук.
2. Відповідно до здійсненого авторозподілу судових проваджень дане провадження передано судді Арчакову Д.В.
3. Розглянувши зазначені матеріали, Суд дійшов висновку, що провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю з таких підстав.
4. Відповідно до ст. 278 КУпАП Орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання:
1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи;
2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення;
3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду;
4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали;
5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
5. Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, відомостями та інформацією з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
6. Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
7. Так, Суд звертає увагу осіб уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення на наступне.
У протоколі про адміністративне правопорушення в графі «до протоколу додається» вказано «матеріали справи». Так, перелік таких матеріалів у протоколі відсутній.
У разі, якщо до суду передані матеріали справи про адміністративне правопорушення, такі мають відповідати нормам діловодства в органах Національної поліції, зокрема в частині підшивання, нумерації та наявності опису матеріалів у справі.
Відсутність переліку додатків у протоколі про адміністративне правопорушення, а також відсутність будь-якого іншого переліку матеріалів справи про адміністративне правопорушення призводять до неможливості вичерпного визначення належних до справи матеріалів, а як наслідок, до неможливості всебічного та повного розгляду справи.
8. Відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:
1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;
2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;
3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;
4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;
5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;
6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;
7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;
8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;
9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.
9. У сукупності надані матеріали не дають змоги встановити істотні для вирішення справи обставини, а відтак унеможливлюють всебічний, повний та справедливий розгляд.
Відповідно, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю з підстав, передбачених пунктом першим ст. 247 КУпАП - у зв'язку із відсутністю події і складу правопорушення.
З цих підстав,
керуючись статтями 1, 9, 38, 247, 251, 256, 268, 276-279,283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суд
1. Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за частиною третьою ст. 156 КУпАП на підставі, передбаченій пунктом першим ст. 247 КУпАП - у зв'язку з відсутністю події і складу правопорушення.
2. Перелічені у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД 691397 від 28.04.2025 року речі, що вилучені для тимчасового зберігання - повернути власнику.
3. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонським міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, судове рішення набирає чинності після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя:Д. В. Арчаков