Постанова від 19.05.2025 по справі 766/5371/25

Справа № 766/5371/25

н/п 3/766/2864/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 травня 2025 року

Суддя Херсонського міського суду Херсонської області: Арчаков Д.В.,

за участі

секретаря судового засідання - Тицко Ю.О.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності, складені стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за частиною першою ст. 130, частиною п'ятою ст. 122, частиною сьомою ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

безпосередньо після закінчення судового розгляду виніс постанову про таке:

І. Опис обставин, установлених під час розгляду справи

1. В провадженні судді Херсонського міського суду Херсонської області Арчакова Д.В. перебувають матеріали у справах про адміністративні правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за частиною першою ст. 130, частиною п'ятою ст. 122, частиною сьомою ст. 121 КУпАП, а саме:

-справа №766/5371/25 (провадження №3/766/2864/25) за протоколом серії ААД 702752 від 03.04.2025 з матеріалами згідно переліку, складеним за частиною першою ст. 130 КУпАП.

Відповідно до протоколу, 03.04.2025 року о 09 год. 30 хв. водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом (далі - т.з.) Tesla - 3, д.н.з. відсутні, який належить ОСОБА_1 у м. Херсон, Миколаївське шосе 5 км, з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння на місці зупинки т.з. та у медичному закладі відмовився., чим порушив п. 2.5 ПДР, за що передбачена відповідальність за частиною першою ст. 130 КУпАП.

-справа № 766/5375/25 (провадження № 3/766/2867/25) за протоколом серії ЕПР1 № 289254 від 03.04.2025 року з матеріалами згідно переліку, складеним за частиною п'ятою ст. 122 КУпАП.

Відповідно до протоколу, 03.04.2025 року о 09 год. 30 хв. водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом (далі - т.з.) Tesla - 3, д.н.з. відсутні, який належить ОСОБА_1 у м. Херсон, Миколаївське шосе 5 км, здійснив обгін службового автомобіля виїхавши на смугу зустрічного руху, порушуючи при цьому вимогу горизонтальної дорожньої розмітки 1.3, що поділяє транспортні потоки протилежних напрямків, чим примусив службовий т.з. різко змінити швидкість та створив своїми діями загрозу іншим учасникам дорожнього руху та аварійну обстановку, чим порушив п. 2.3.д ПДР, за що передбачена відповідальність за частиною п'ятою ст. 122 КУпАП.

-справа №766/5374/25 (провадження №3/766/2866/25) за протоколом серії ААД 702753 від 03.04.2025 з матеріалами згідно переліку, складеного за частиною сьомою ст. 121 КУпАП.

Відповідно до протоколу, 03.04.2025 року о 09 год. 30 хв. водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом (далі - т.з.) Tesla - 3, д.н.з. відсутні, який належить ОСОБА_1 у м. Херсон, Миколаївське шосе 5 км, без реєстрації вказаного транспортного засобу в уповноваженому органі МВС України протягом 10 діб з моменту придбання, чим порушив п. 7 постанови КМУ № 1388 від 07.09.1998 року та п. 2.9.в ПДР України. Правопорушення вчинено повторно протягом року. Відповідальність за вказане правопорушення передбачена частиною сьомою ст. 121 КУпАП.

ІІ. Пояснення осіб, які беруть участь у провадженні в справі про адміністративне правопорушення

2. З зазначених протоколів та доданих матеріалів, вбачається, що останній з протоколом знайомий, від надання пояснень відмовився. У судовому засіданні викладені у протоколах обставини визнав частково.

ІІІ. Досліджені в судовому засіданні докази

3. На підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень надано такі докази:

-протокол серії ААД 702752 від 03.04.2025 року складений за частиною першою ст. 130 КУпАП,;

-протокол серії ЕПР1 № 289254 від 03.04.2025 року складений за частиною п'ятою ст. 122 КУпАП,;

-протокол серії ААД 702753 від 03.04.2025 року складений за частиною сьомою ст. 121 КУпАП;

-копія постанови серії ЕНА № 2897863 від 23.08.2024 року;

-акти оглядів;

-пояснення ОСОБА_2 ;

-направлення;

-рапорти;

-довідки;

-оптичні диски.

ІV. Оцінка Суду

4. Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

5. Адміністративна відповідальність за частиною першою ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

6. Приписами ст. 266 КУпАП встановлено порядок проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння особи, яка керувала зокрема транспортним засобом.

7. Отже огляд такої особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди такої особи, на проведення зазначеного огляду поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій.

Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

8. Відповідно до пункту 2.5. Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306, (надалі - Правила) водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

9. Адміністративна відповідальність за частиною п'ятою ст. 122 КУпАП наступає за порушення, передбачені частинами першою - четвертою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки, а саме: примусили інших учасників дорожнього руху різко змінити швидкість, напрямок руху або вжити інших заходів щодо забезпечення особистої безпеки або безпеки інших громадян.

10. Відповідно до вимог п. 2.3.д Правил для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний не створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху.

11. Адміністративна відповідальність за частиною сьомою ст. 121 КУпАП наступає за повторне протягом року керування водієм транспортним засобом, не зареєстрованим або не перереєстрованим в Україні в установленому порядку.

12. Відповідно до вимог п. 2.9.в Правил водієві забороняється, зокрема, керувати транспортним засобом, не зареєстрованим в уповноваженому органі МВС, або таким, що не пройшов відомчу реєстрацію в разі, якщо законом встановлена обов'язковість її проведення.

13. Відповідно до абзаців першого-другого п. 7 Постанови Кабінету міністрів України від 07.09.1998 року № 1388 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів» Власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях. У разі припинення або скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях власники зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом дев'яноста днів.

Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) в уповноважених органах МВС та без номерних знаків, що відповідають вимогам, установленим МВС, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.

14. Пояснення ОСОБА_1 у судовому засіданні до змісту протоколу про адміністративне правопорушення свідчать про те, фактичні обставини правопорушень не оспорюються останнім.

15. Отже, відповідно до приписів ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин:

1) відсутність події і складу адміністративного правопорушення;

2) недосягнення особою на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку;

3) неосудність особи, яка вчинила протиправну дію чи бездіяльність;

4) вчинення дії особою в стані крайньої необхідності або необхідної оборони;

5) видання акта амністії, якщо він усуває застосування адміністративного стягнення;

6) скасування акта, який встановлює адміністративну відповідальність;

7) закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу;

8) наявність по тому самому факту щодо особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, постанови компетентного органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, або нескасованої постанови про закриття справи про адміністративне правопорушення, а також повідомлення про підозру особі у кримінальному провадженні по даному факту;

9) смерть особи, щодо якої було розпочато провадження в справі.

16. Відповідно до приписів ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів тощо, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

17. Проаналізувавши викладені у протоколі обставини справи, враховуючи часткове визнання ОСОБА_1 обставин вчинених правопорушень, звертаючи увагу на зміст наданого відеозапису, Суд вбачає у діях ОСОБА_1 склад адміністративного правопорушення передбаченого частиною першою ст. 130, частиною п'ятою ст. 122, частиною сьомою ст. 121 КУпАП.

V. Накладення адміністративного стягнення

18. Санкція за частиною першої ст. 130 КУпАП передбачає накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

19. Санкція за частиною п'ятою ст. 122 КУпАП передбачає:

-накладення штрафу в розмірі вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

-позбавлення права керування транспортними засобами на строк від шести місяців до одного року.

20. Санкція за частиною сьомою ст. 121 КУпАП передбачає:

-накладення штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

-громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, з оплатним вилученням транспортного засобу чи без такого.

21. Вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративне правопорушення, суд враховує мету адміністративного стягнення, яка відповідно до ст. 23 КУпАП полягає у вихованні особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, а також характер вчиненого правопорушення, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують адміністративну відповідальність (ч. 2 ст. 33 КУпАП).

22. Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП не встановлено.

23. Обставини, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП не встановлено.

24. Отже, виходячи з наведеного, враховуючи приписи ст. 36 КУпАП, Суддя вважає за доцільне призначити особі правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 1 (один) рік без вилучення транспортного засобу.

25. Відповідно до статті 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір на користь держави у розмірі, встановленому відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір».

З цих підстав,

керуючись статтями 1, 9, 23, 33, 36, 124, ч. 1 ст. 130, 247, 276-279,283-285, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Суддя

ПОСТАНОВИВ:

1. На підставі ст. 36 Кодексу України про адміністративні правопорушення об'єднати провадження у справах про адміністративні правопорушення за матеріалами:

-справи № 766/5371/25 (провадження № 3/766/2864/25) за протоколом серії ААД 702752 від 03.04.2025 з матеріалами згідно переліку, складеним за частиною першою ст. 130 КУпАП;

-справи № 766/5375/25 (провадження № 3/766/2867/25) за протоколом серії ЕПР1 № 289254 від 03.04.2025 року з матеріалами згідно переліку, складеним за частиною п'ятою ст. 122 КУпАП;

-справи № 766/5374/25 (провадження № 3/766/2866/25) за протоколом серії ААД 702753 від 03.04.2025 з матеріалами згідно переліку, складеного за частиною сьомою ст. 121 КУпАП.

Об'єднаним провадженням присвоїти номер справи № 766/5371/25, провадження № 3/766/2864/25.

2. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених частиною першою статті 130, частиною п'ятою ст. 122, частиною сьомою ст. 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення та призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 коп., з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 1 (один) рік без вилучення транспортного засобу.

(Рахунок отримувача: UA578999980313090149000021001; Одержувач - ГУК у м.Херсон обл /Херсон обл../21081300; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37959517; Банк отримувач - Казначейство України (ЕАП); Код класифікації доходів бюджету: 21081300)

3. Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , судовий збір на користь держави в розмірі 605 грн 60 коп. (шістсот п'ять гривень 60 коп.).

(Отримувач коштів : ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача(код за ЄДРПОУ) - 37993783, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106)

4. Роз'яснити, що відповідно до статей 307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому цієї постанови про накладення штрафу. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання цієї постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу зазначеного у цій постанові.

5. Постанова може бути оскаржена до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області протягом десяти днів з дня її винесення.

6. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. В разі подачі апеляційної скарги, постанова набирає чинності після прийняття судом апеляційної інстанції відповідного рішення.

Суддя:Д. В. Арчаков