Справа № 234/16735/21
Провадження № 2/202/309/2025
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
25 лютого 2025 року м. Дніпро
Індустріальний районний суд міста Дніпропетровська в складі головуючого судді Марченко Н.Ю. за участю секретаря судового засідання Шульги А.О., представника позивача Романченко Г.О., представника відповідача Отрощенко Ю.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати, -
У грудні 2021 року Краматорська міська рада звернулася до Краматорського міського суду Донецької області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об?єкта нерухомого майна 135796214129, знаходиться земельна ділянка площею 0,3622 га, з кадастровим номером 1412900000:04:000:2288. Цільове призначення земельної ділянки - код КВЦПЗ: 11.02, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд переробної, машинобудівної та іншої промисловості. Вид використання - під корпус з переробки зерна з благоустроєм прилеглої території.
Згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідач - фізична особа ОСОБА_2 має на вищевказаній земельній ділянці комунальної власності об'єкт нерухомості - нежитлове приміщення загальною площею 861 кв.м., що належить їй на підставі договору дарування, серія та номер 1-3078, виданого 20.09.2018, зареєстрованого державним нотаріусом Першої краматорської державної нотаріальної контори Уваровою Г.І. (номер об'єкта нерухомого майна 1648507714129).
Попереднім користувачем цієї земельної ділянки був ОСОБА_3 , з яким Краматорської міської радою був укладений договір оренди землі від 05.08.2013 року, згідно з яким орендна плата встановлена в розмірі 0,6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виданого управлінням Держземагенства у місті Краматорську Донецької області, на час укладення договору оренди землі складала 9137,26 грн. Земельна ділянка за договором оренди передана для реконструкції нежитлового приміщення під корпус переробки зерна з благоустроєм прилеглої території.
28.05.2021 радою на адресу ОСОБА_2 був направлений лист за № 01-26/2663 з вимогою про оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Проте від відповідача будь-яких заяви чи клопотань з приводу оформлення договірних орендних відносин не надійшло.
Отже, посилаючись на те, що відповідач користується земельною ділянкою, але договірні відносини не оформила та орендну плату не сплачує, Краматорська міська рада просила стягнути з відповідача на свою користь безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за землю за період з 01.12.2018 по 30.11.2021 в розмірі 141 739,29 грн.
Справа Краматорським міським судом Донецької області розглянута не була.
Розпорядженням Верховного Суду від 15.03.2022 року за № 8/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (Краматорський міський суд Донецької області)» відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" змінено територіальну підсудність судових справ Краматорського міського суду Донецької області Індустріальному районному суду міста Дніпропетровська.
Отже, не лише поточні, а й усі судові справи, які станом на день видання Верховним Судом розпорядження від 15.03.2022 року за № 8/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (Краматорський міський суд Донецької області)» перебували в провадженні Краматорського міського суду Донецької області та були не розглянуті по суті, підсудні Індустріальному районному суду міста Дніпропетровська.
В листопаді 2023 року справа надійшла за підсудністю до Індустріального районного суду міста Дніпропетровська, ухвалою якого від 25 грудня 2023 року у даній справі було відкрито спрощене позовне провадження.
В судовому засіданні представник позивача Романченко Г.О. позов підтримала.
Представник відповідача Отрощенко Ю.М. у судовому засіданні позов визнала, факт користування відповідачем земельною ділянкою не заперечувала, але у своїх поясненнях зазначила, що відповідач через скрутний матеріальний стан не мала можливості сплатити суму коштів, заявлену позивачем. 05 квітня 2024 року між Краматорською міською радою і відповідачем укладений договір оренди землі, що підтверджується розпорядженням Краматорськоі? міськоі? віи?ськовоі? адміністраціі? № 240-р від 11.03.2024 р., договором оренди землі б/н від 05.04.2024 р. та актом прии?мання-передачі в оренду земельноі? ділянки 1412900000:000:2288 за адресою: АДРЕСА_1 від 05.04.2024.
Суд, з?ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:
Судом установлено, що відповідач ОСОБА_2 на підставі договору від 20.09.2018 є власником об?єкта нерухомого майна (реєстраційний номер 1648507714129), що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та знаходиться на земельній ділянці площею 0,3622 га з кадастровим номером 1412900000:04:000:2288, що належить до комунальної власності.
Факт належності відповідачу нерухомого майна, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 1412900000:04:000:2288, і користування нею цією земельною ділянкою відповідачем не заперечується.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси і континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Суб'єктами права на землі комунальної власності згідно зі статті 80 Земельного кодексу України є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Статтями 7, 140, 142 Конституції України та ст. ст.16, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, функціонування якого гарантується державою, є рухоме і нерухоме майно, доходи міських бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах.
Відповідно до ст. ст. 26, 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.12 Земельного кодексу України до компетенції сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, зокрема розпорядження землями територіальних громад, здійснення контролю за додержанням земельного природоохоронного законодавства, використання і охороною земель, вирішення земельних спорів та інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Частиною 5 статті 60 цього Закону визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності.
Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України та п. 14.1.147 ст. 14 Податкового кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового Кодексу України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Отже, законодавець розмежовує поняття «земельний податок» та «орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності» в залежності від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.
Відповідно до статей 122, 123, 124 Земельного кодексу України міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Особи, які отримують земельну ділянку комунальної власності в користування за договором оренди (договором купівлі-продажу права оренди), зобов'язані сплачувати за неї орендну плату. Орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди, як це передбачено частиною 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі».
Відповідно до частини 2 статті 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.
Згідно зі статтею 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов?язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов?язана повернути майно і тоді, коли підстава на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Кондикційні зобов?язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження відбулось за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
Для кондиційних зобов?язань наявність вини набувача (зберігача) майна не є необхідною обставиною. Визначальним є наявність факту неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої.
Отже обов?язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість, не є заходом відповідальності. Набувач має обов?язок повернути майно, яке він безпідставно набув (зберігав), або його вартість.
Кваліфікація спірних правовідносин як зобов'язань у зв'язку із набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави означає необхідність застосування норм, передбачених ст. ст. 1212-1214 Цивільного кодексу України та правових наслідків дій/бездіяльності відповідача у вигляді збереження (заощадження) у себе відповідних сум орендної плати.
Такі висновки суду відповідають висновкам, викладеним у постановах Великої Палати Верховного Суду від 04.12.2019 р. у справі № 917/1739/17, від 23.05.2018 р. у справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 р. у справі № 922/3412/17, а також у постановах Верховного Суду від 12.04.2019 р. у справі № 922/981/18, від 05.08.2022 р. у справі № 922/2060/20.
Відповідно до пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок на 1 січня поточного року, за певною формулою (пункт 289.2 статті 289 Податкового кодексу України).
Таким чином нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який у будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено приписами підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» регламентовано, що для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково. Нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5-7 років (стаття 18 Закону України «Про оцінку земель»).
Відповідно до статті 20 Закону України «Про оцінку земель» за результатами нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Частиною 2 статті 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з положеннями частини 3 статті 23 цього Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
На підтвердження своїх позовних вимог Краматорська міська рада надала витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 28.05.2021 року № 1130, а також копію витягу з рішення Краматорської міської ради від 22.04.2014 № 37/VI-104 «Про внесення змін в додаток до рішення міської ради від 12.03.2008 № 18/V-12 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки на території м. Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок» та копію витягу з рішення Краматорської міської ради від 24.06.2020 № 70/VII-340 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади м. Краматорська у відсотках від нормативної грошової оцінки земельних ділянок».
Згідно з розрахунком безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати на землю, складеного позивачем, сума безпідставно збережених відповідачем коштів у розмірі орендної плати за період 01.12.2018 по 30.11.2021 складає 141 739,29 грн.
Отже, відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, на якій розташоване нерухоме майно, що належить відповідачу, без достатньої правової підстави зберегла у себе кошти, які вона мала сплатити за користування ділянкою її власнику.
Такими діями відповідач порушила право позивача (власника земельної ділянки) на отримання вказаних коштів.
Ураховуючи вищенаведене, позов Краматорської міської ради необхідно задовольнити, стягнувши з відповідача на користь позивача безпідставно збережені кошти в розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності за період з 01.12.2018 по 30.11.2021 у сумі 141739 грн. 29 коп.
Крім того, при зверненні до суду позивачем був сплачений судовий збір у сумі 2270 грн.
Відповідно до частини 1 статті 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задоволено, з відповідача на користь позивача підлягають також стягненню витрати по сплаті судового збору у вказаному розмірі.
Керуючись ст. 258-259, 263-265 ЦПК України, суд
Позов Краматорської міської ради (код ЄДРПОУ 24812116, місцезнаходження: Донецька область, м. Краматорськ, пл. Миру, 2) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Краматорської міської ради безпідставно збережені кошти в розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності за період з 01.12.2018 по 30.11.2021 в сумі 141739 (сто сорок одна тисяча сімсот тридцять дев'ять) грн. 29 коп., а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Наталія Марченко