Справа № 199/54/25
(1-кп/199/3/25)
іменем України
01 серпня 2025 року м. Дніпро
Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра у складі:
Головуючий - суддя ОСОБА_1
За участі секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 22024050000000341, за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Горлівка, Донецької обл., громадянки України, раніше судимої 19 липня 2023 року Добропільським міськрайоним судом Донецької області за ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 70 КК України до 12 років позбавлення волі з конфіскацією належного їй майна, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН).
До складу ООН увійшли Українська Радянська Соціалістична Республіка (з 24 серпня 1991 року змінено назву на Україна), Союз Радянських Соціалістичних Республік (з 24 грудня 1991 року змінено назву на Російська Федерація) та ще 49 країн - засновниць, а в подальшому до вказаної міжнародної організації прийняті інші країни світу.
Відповідно до ч. 4 ст. 2 Статуту ООН всі Члени ООН утримуються в їх міжнародних відносинах від загрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь - якої держави, так і будь - яким іншим чином, несумісним з Цілями Об'єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 9 грудня 1981 року № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями від 16 грудня 1970 року № 2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21 грудня 1965 року № 2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та обмеження їх суверенітету та від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, установлено, що ні одна з держав не має право здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь - якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; утримуватися від здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Крім того, у статтях 1-5 Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року № 3314 (XXIX) серед іншого визначено:
- застосування збройної сили державою проти суверенітету, територіальної та політичної незалежності іншої держави;
- застосування збройної сили державою першою в порушення Статуту ООН є перш за все свідченням акту агресії.
Будь - яка з наступних дій, незалежно від оголошення війни, кваліфікується як акт агресії:
- вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не носила, що є результатом такого вторгнення або нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави або частини її;
- бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави;
- блокада портів або берегів держави збройними силами іншої держави;
- напад збройними силами держави на сухопутні, морські або повітряні сили, або морські і повітряні флоти іншої держави;
- застосування збройних сил однієї держави, що знаходяться на території іншої держави за згодою з приймаючою державою, у порушення умов, передбачених в угоді, або будь-яке продовження їх перебування на такій території після припинення дії угоди;
- дія держави, що дозволяє, щоб її територія, яку вона надала в розпорядження іншої держави, використовувалася цією іншою державою для здійснення акту агресії проти третьої держави;
- засилання державою або від імені держави збройних банд, груп, іррегулярних сил або найманців, які здійснюють акти застосування збройної сили проти іншої держави, що мають настільки серйозний характер, що це рівнозначно наведеним вище актам.
Жодні міркування будь-якого характеру, з політичних, економічних, військових чи інших причин не можуть бути виправданням агресії.
Статтями 1 та 2 ІІІ Конвенції про відкриття воєнних дій (Гаага, 18 жовтня 1907 року), яка вступила в дію 26 січня 1910 року, яку 7 березня 1955 року визнано Союзом Радянських Соціалістичних Республік, правонаступником якого є Російська Федерація, передбачено, що військові дії між державами не повинні починатися без попереднього і недвозначного попередження, яке буде мати форму мотивованого оголошення війни або форму ультиматуму з умовним оголошенням війни. Стан війни повинен бути без уповільнення оповіщений нейтральним державам і буде мати для них дійсну силу лише після одержання оповіщення.
24 серпня 1991 року Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України. Згідно з указаним документом, територія України є неподільною та недоторканною.
16 липня 1990 року вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди.
Незалежність України визнали держави світу, серед яких і Російська Федерація.
Згідно з п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 5 грудня 1994 року Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні їх зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 1 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язались утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
31 травня 1997 року відповідно до положень Статуту ООН і зобов'язань за Заключним актом Наради з безпеки і співробітництва в Європі Україна та Російська Федерація уклали Договір про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією (ратифікований Законом України від 14 січня 1998 року ШЗ/98-ВР та Федеральним Законом Російської Федерації від 2 березня 1999 року № 42 ФЗ). Відповідно до ст.ст. 2, 3 зазначеного Договору Російська Федерація зобов'язалась поважати територіальну цілісність України, підтвердила непорушність існуючих між ними кордонів та будівництво відносин на основі принципів взаємної поваги суверенної рівності, територіальної цілісності, непорушності кордонів, мирного врегулювання спорів, незастосування сили або загрози силою, включаючи економічні та інші способи тиску, права народів вільно розпоряджатися своєю долею, невтручання у внутрішні справи, додержання прав людини та основних свобод, співробітництва між державами, сумлінного виконання взятих міжнародних зобов'язань, а також інших загальновизнаних норм міжнародного права.
Відповідно до опису і карти державного кордону, які є додатками до Договору між Україною та Російською Федерацією про українсько - російський державний кордон від 28 січня 2003 року (ратифікований Російською Федерацією 22 квітня 2004 року), територія Автономної Республіки Крим, м. Севастополя, Донецької та Луганської областей відноситься до території України.
Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Згідно із статтею 5 Конституції України, носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.
Згідно з ч. 1 ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є обов'язком громадян України.
Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 73 Конституції України визначено, що виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.
Відповідно до статей 132 - 134 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території. До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь. Місто Севастополь має спеціальний статус, Автономна Республіка Крим (далі - АР Крим) є невід'ємною складовою частиною України і в межах повноважень, визначених Конституцією України, вирішує питання, віднесені до її відання.
Таким чином, із зазначених міжнародних нормативно - правових актів, а також актів національного законодавства, яке визначає основні засади державної політики, спрямованої на захист національних інтересів і гарантування в Україні безпеки особи, суспільства і держави від зовнішніх і внутрішніх загроз в усіх сферах життєдіяльності, випливає, що дії Російської Федерації на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України створюють реальні загрози національній безпеці та є проведенням підривної діяльності проти України. Її результатом стала в 2014 році анексія Криму, окупація території Донецької та Луганської областей, масштабні руйнування провідних промислових бюджетоутворюючих підприємств на сході держави, що призвело до загострення суспільно-політичної обстановки в Україні, падіння економіки держави та інших вкрай негативних для України наслідків.
Наведені вище факти розв'язання та ведення Російською Федерацією агресивної війни проти України, здійснення підривної діяльності, в тому числі, і шляхом вторгнення підрозділів ЗС Російської Федерації на територію півострова Крим, захоплення державних установ, організацій та військових частин із 27 лютого 2014 року широко висвітлювалися більшістю засобів масової інформації України та іноземних держав.
Постановою Ради Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації «Про використання Збройних Сил Російської Федерації на території України» від 01 березня 2014 року № 48 - СФ за результатами звернення Президента Російської Федерації, виходячи з інтересів безпеки життя громадян Російської Федерації, особового складу військового контингенту ЗС Російської Федерації, що дислокується на території України (АР Крим), надано згоду Президенту Російської Федерації на використання ЗС Російської Федерації на території України.
Надалі, продовжуючи підривну діяльність проти України, Російська Федерація утворила на тимчасово окупованій території України в АР Крим федеральні органи державної влади Російської Федерації, правоохоронні органи та органи судової системи, місцевого самоврядування, з метою становлення та зміцнення окупаційної влади Російської Федерації та недопущення контролю України над цією територією.
Верховною Радою України 15 квітня 2014 року прийнято Закон України № 1207 - УІІ «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон № 1207-VII), за яким перебування підрозділів ЗС Російської Федерації на території України з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, а також, всупереч міжнародно-правовим актам, визнано окупацією частини території суверенної держави Україна, а територію АР Крим, відповідні води, територіальне море України, територію виключної (морської) економічної зони України, а також, повітряний простір над цими територіями визнано тимчасово окупованими територіями України внаслідок збройної агресії з боку Російської Федерації.
Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН «Територіальна цілісність України» від 27 березня 2014 року № 68/262 «референдум», проведений в АР Крим 16 березня 2014 року, визнано таким, що не має законної сили і не може бути основою для зміни статусу АР Крим.
Реакцією на такі дії Російської Федерації стало прийняття Верховною Радою України 21 квітня 2015 року постанови № 337 - VIII «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії Російської Федерації та подолання її наслідків», згідно з якою констатовано початок такої агресії з боку Російської Федерації на території АР Крим 20 лютого 2014 року, яка завершилася воєнною окупацією та подальшою незаконною анексією цієї частини території України.
Резолюціями Генеральної Асамблеї ООН «Слан у сфері прав людини в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі (Україна)» від 19 грудня 2016 року № 71/205 та від 19 грудня 2017 року № 72/190 «Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, Україна, районів Чорного та Азовського морів» від 17 грудня 2018 року, «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна» від 22 грудня 2018 року послідовно засуджено тимчасову окупацію з боку Російської Федерації внаслідок військової агресії частини території України - АР Крим - підтверджено невизнання анексії.
Продовжуючи реалізацію злочинного плану, з метою створення приводів для ескалації конфлікту і спроби виправдання своєї агресії перед громадянами України Російської Федерації та світовою спільнотою, 21 лютого 2022 року Російською Федерацією визнано «Донецьку Народну Республіку» та «Луганську Народну Республіку» незалежними державами.
22 лютого 2022 року Президент Російської Федерації, реалізуючи злочинний план, направив до Ради Федерації звернення про використання Збройних Сил Російської Федерації за межами Російської Федерації, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року о 05 годині Президент Російської Федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.
У подальшому Збройними силами Російської Федерації, які діяли за наказом керівництва Російської Федерації і ЗС Російської Федерації, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам зброї та підрозділам ЗСУ, також військовими формуваннями Російської Федерації здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.
24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, затвердженого Законом України № 2102 - IX від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб на всій території України. В подальшому у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до змін, внесених Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-ІХ, Указом Президента України від 18 квітня 2022 року № 259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року № 2212-ІХ, Указом Президента України від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-1Х, Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затвердженим Законом України від 15 серпня 2022 року № 2500-ІХ, Указом Президента України від 07 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16 листопада 2022 року № 2738-ІХ, Указом Президента України від 06 лютого 2023 року № 58/2023, затвердженим Законом України від 07 лютого 2023 року №2915-ІХ, Указом Президента України від І травня 2023 року № 254/2023, затвердженим Законом України від 02 травня 2023 року № 3057-ІХ, Указом Президента України від 26 липня 2023 року № 451/2023, затвердженим Законом України від 27 липня 2023 року № 3275-ІХ, Указом Президента України від 06 листопада 2023 року № 734/2023, затвердженим Законом України від 08 листопада 2023 року № 3429-ІХ, Указом Президента України від 05 лютого 2024 року № 49/2024, затвердженим Законом України від 06 лютого 2024 року № 3654-ІХ, Указом Президента України від 23 червня 2024 року № 469/2024, затвердженим Законом України від 23 червня 2024 року № 3891-IX, Указом Президента України від 28 жовтня 2024 року № 740/2024, затвердженим Законом України від 29 жовтня 2024 року № 4024-ІХ воєнний стан неодноразово продовжувався.
Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Згідно зі ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.
Внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни, починаючи з 24 лютого 2022 року збройними формуваннями Російської Федерації тимчасово окуповано частини території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської областей.
Згідно з Розпорядженням Кабінету міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» зі змінами, внесеними Розпорядженням Кабінету міністрів України від 05 травня 2015 року № 428-р, місто Донецьк Донецької області входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
З метою забезпечення роботи окупаційних органів влади у районних центрах та містах на території Донецької області, де органи влади України тимчасово не здійснюють своїх повноважень, керівниками т. зв. «Донецької Народної Республіки» за вказівки невстановлених представників Російської Федерації створено не передбачені законодавством України державні адміністрації. З метою надання вигляду законності їх діяльності органами влади «Донецької Народної Республіки» прийнято ряд документів із ознаками нормативності, проте які є нікчемними відповідно до законодавства України, зокрема:
- так звану Конституцію «ДНР» від 14.05.2014, у ст. 54 якої вказано, що адміністративно-територіальними одиницями «ДНР» є райони та міста республіканського значення;
- так звану Постанову «Ради міністрів ДНР» «Про введення державних адміністрацій на звільнених територіях Донецької народної республіки» № 32-6 від 08.09.2014, у якій зазначено, що Голови «державних адміністрацій» в адміністративно-територіальних одиницях призначаються розпорядженням Голови ради міністрів «ДНР»;
- так званий Указ «Голови ДНР «Про прийняття тимчасового (типового) положення про місцеві адміністрації Донецької народної республіки» № 13 від 19.01.2015, відповідно до якого з метою «нормального функціонування та життєдіяльності підприємств та організацій, розташованих на звільненій території», тобто території, яка перебуває під контролем учасників терористичної організації «ДНР» створюються так звані «державні адміністрації.
Також встановлено, що на тимчасово окупованій території Донецької області представниками так званої «Донецької народної республіки», підконтрольними державі-агресору - Російській Федерації, організовано та забезпечено діяльність незаконних органів влади, зокрема 31.03.2023 прийнято так званий закон «про утворення на території Донецької народної республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів», з реєстраційним номером 438-ІНСІ, згідно з яким місто Харцизьк включено до переліку муніципальних округів, утворених на території «Донецької народної республіки» - «міський округ Харцизьк (адміністративний центр - місто Харцизьк)».
15.06.2023 центральною виборчою комісією Російської Федерації винесено постанову № 1 19/946-8 «про призначення виборів депутатів народної ради Донецької народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Донецької народної республіки», тобто на тимчасово окупованій території Донецької області.
Відповідно до вказаної постанови на території так званої «Донецької народної республіки» призначено проведення 10 вересня 2023 року незаконних виборів т.зв. «депутатів народної ради Донецької народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території Донецької народної республіки».
Так, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи т.зв. «головою адміністрації міста Харцизьк днр», усвідомлюючи вищенаведені обставини, діючи умисно, з метою заняття керівної посади у незаконно створеному органі влади - «міський округ Харцизьк», тобто посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно - господарських функцій, будучи добровільно висунутою т.зв. «головою донецької народної республіки», 27.09.2023 знаходячись в м. Харцизьк Донецької області (більш точне місце під час досудового розслідування не встановлено), відповідно до рішення т.зв. «Харцизької міської ради днр» №2/1 «Про обрання голови муніципального утворення міський округ Харцизьк Донецької народної республіки», більшістю голосів обрана так званим «головою міського округу Харцизьк Донецької народної республіки» строком на 5 років, та з того часу почала виконувати повноваження пов'язанні з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, передбачених статтею 30 т.зв. «устава муніципального утворення міський округ Харцизьк днр»,- № 5/1 від 25.10.2023, а саме:
- представляє округ та Адміністрацію округу у відносинах з органами місцевого самоврядування інших муніципальних утворень, органами державної влади, громадянами та організаціями, без довіреності діє від імені округу та Адміністрації округу;
- забезпечує здійснення органами місцевого самоврядування округу повноважень щодо вирішення питань місцевого значення та окремих державних повноважень, переданих органам місцевого самоврядування федеральними законами та законодавством Донецької Народної Республіки;
- підписує та оприлюднює нормативні правові акти, прийняті Харцизькою міською радою;
- у відповідності до законодавства погоджує кандидатури громадян, представлених до державних нагород;
- вправі вимагати скликання позачергового засідання Харцизької міської ради;
- видає у межах своїх повноважень правові акти;
- здійснює повноваження у сфері муніципально-приватного партнерства, передбачені Федеральним законом від 13 липня 2015 р. № 224-ФЗ «Про державно-приватне партнерство, муніципально-приватне партнерство в Російській Федерації та внесення змін до окремих законодавчих актів Російської Федерації»;
- керує роботою адміністрації округа на основі єдиноначальності;
- приймає участь в роботі Харцизької міської ради з правом дорадчого голосу;
- бере участь в засіданнях робочих органів Харцизької міської ради;
- вносить на розгляд Харцизької міської ради нормативно правові акти Харцизької міської ради, що передбачають встановлення, зміну та скасування місцевих податків і зборів, здійснення видатків із коштів бюджету округу. У разі внесення на розгляд Харцизької міської ради нормативних правових актів Харцизької міської ради, що передбачають встановлення, зміну та скасування місцевих податків і зборів іншими суб'єктами правотворчої ініціативи, дає в обов'язковому порядку висновок на внесені акти;
- подає на затвердження Харцизької міської ради проект стратегії соціально-економічного розвитку округу та звіт про її реалізацію, проект структури Адміністрації округу.
- затверджує відповідно до структури та в межах відділених бюджетних асигнувань штатний розпис Адміністрації округу;
- призначає на посаду та звільняє від займаної посади муніципальних службовців Адміністрації округу, які заміщають вищі посади муніципальної служби, керівників інших органів місцевого самоврядування, керівників муніципальних підприємств та установ, вживає до них заходів заохочення та дисциплінарної відповідальності, якщо інше не встановлено дійсним Уставом. Голова округу після призначення заступників голови Адміністрації округу, керівників інших органів місцевого самоврядування округу представляє вказаних осіб Харцизькій муніципальній раді та найближчому засіданні Харцизької міської ради;
- затверджує положення галузевих (функціональних) та територіальних органах Адміністрації округу, не маючих статусу юридичної особи, посадові інструкції керівників структурних підрозділів Адміністрації округу.
- керує та розпоряджається муніципальною власністю округу у порядку, встановленому Харцизькою міською радою;
- здійснює керівництво цивільною обороною на території округу та заходи щодо захисту населення у надзвичайних ситуаціях;
- приймає рішення про освіту постійно діючих при адміністрації округу комісій та організації контролю над їх діяльністю, відповідно до законодавства Російської Федерації;
- організовує роботу з виконання адміністрацією округу та муніципальними підприємствами та установами законів та інших нормативних правових актів органів державної влади, нормативних правових актів органів місцевого самоврядування округу на території округу;
- з питань своєї компетенції має право доручати виступати в суді від свого імені юридичним чи фізичним особам у порядку, встановленому законодавством;
- відкриває та закриває особові рахунки адміністрації округу у відділеннях федерального казначейства округу, розпоряджається коштами Адміністрації округу, підписує фінансові документи;
- приймає рішення щодо підготовки генерального плану округу та пропозицій про внесення до нього змін, затверджує план реалізації генерального плану округу;
- приймає рішення про підготовку проекту правил землекористування та забудови округу, направлення проекту правил землекористування та забудови округу до Харцизької міської ради або про відхилення проекту правил землекористування забудови округи та направлення його на доопрацювання із зазначенням дати його повторного подання у порядку, встановленому Містобудівним кодексом Російської Федерації;
- здійснює інші повноваження у відповідності до законодавства російської федерації.
Отже, громадянка України ОСОБА_6 , у період часу з 27 вересня 2023 року, до 27 грудня 2024 року (час складання та затвердження обвинувального акту), перебуваючи на вказаній посаді, виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації російської федерації, а саме в т.зв. «міському окрузі Харцизьк Донецької народної республіки» в окупованому м. Харцизьк Донецької області, в будівлі адміністрації міського округу Харцизьк Донецької народної республіки, по вулиці Краснознаменська, буд. 87А.
ОСОБА_6 в порядку ч. 3 ст. 323 КПК України була сповіщена про час та місце розгляду справи шляхом надсилання судових викликів (повісток) за останнім відомим місцем її проживання з публікацією змісту таких повісток у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», та на офіційному веб-сайті суду, однак в судове засідання не з'явилася.
Попри неявку обвинуваченої до суду, вина останньої у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення доведена наданими стороною обвинувачення доказами, які були досліджені судом з дотриманням умов змагальності.
За протоколом огляду від 26 лютого 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд публікації, яка розміщена за адресою, зазначеною у протоколі, де міститься т.зв. «указ главы донецкой народной республики ОСОБА_7 № 413 от 27.09.2023» про звільнення ОСОБА_6 з посади т.зв. «Главы администрации города Харцызска», що зміщується, з моменту прийняття нею присяги у зв'язку з обранням головою новоствореного муніципального утворення т.зв. «днр». За результатами огляду вміст публікації заархівовано, скопійовано та збережено, а сам документ роздруковано та долучено до протоколу огляду.
Відповідно до протоколу огляду від 26 лютого 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд публікації, яка розміщена за адресою, зазначеною у протоколі, де міститься т.зв. «закон народного совета донецкой народной республики № 438-ІІНС от 31.03.2023 «Об образовании на территории донецкой народной республики городских и муниципальных округов, установлении их границ», яким було законодавчо закріплено утворення т.зв. «Городской округ Харцызск». За результатами огляду вміст публікації заархівовано, скопійовано та збережено, а сам документ роздруковано та долучено до протоколу огляду.
Згідно з протоколом огляду від 18 березня 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд відеозаписів, розміщених в Rutube-каналі з назвою «Телекомпания ТВ Сфера г. Харцызск» за електронним посиланням, зазначеним у протоколі. Безпосереднім об'єктом огляду є відеозапис з назвою «В.Жукова избрана главой г.о. Харцызск», який розміщений ІНФОРМАЦІЯ_3 . На вказаному відеозаписі відображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , яка під час проведення в м. Харцизьку Донецької області 2 засідання т.зв. «Харцызского городского сонета ДНР» шляхом таємного голосування була обрана «главой миниципального образования городской округ Харцызск ДНР» та прийняла відповідну присягу. Також оглянуто відеозапис з навою «Совещание в горадминистрации», який розміщений 31.01.2024. На вказаному відеозаписі відображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , безпосередньо під час виконання своїх службових обов'язків в якості т.зв. «главой миниципального образования городской округ Харцызск ДНР». За результатами огляду відеозаписи заархівовано, скопійовано та збережено, а сам документ роздруковано та долучено до протоколу огляду.
Збережені відеозаписи досліджені судом безпосередньо в судовому засіданні.
За протоколом огляду від 20 березня 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд публікації, розміщеної в Телеграм-каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за адресою, зазначеною у протоколі, де міститься публікація, розміщена ІНФОРМАЦІЯ_3 о 15:45 з наступним текстом: «По представлению Главы Донецкой Народной Республики сегодня была избрана депутатами Харцызского городского совета на пост главы муниципального образования городского округа Харцызск ДНР. Наша команда нацелена на решение общих проблем в различных сферах жизни. Городское хозяйство работает в непростых условиях специальной военной операции, однако необходимо продолжить активное развитие, чтобы вывести жизнь города и горожан на современный уровень. Администрацией городского округа будет реализован комплекс мероприятий, направленных на содействие устойчивого развития экономики городского округа. Один из приоритетов является обеспечение доступности жителей для всех населенных пунктов, входящих в состав городского округа, к базовым цивилизационным благам: доступ к культурным ценностям, качественному медицинскому обслуживанию, возможности для получения всех видом муниципальных и государственных услуг. Благодарю Главу Донецкой Народной Республики ОСОБА_8 , а также депутатов городского округа Харцызск за оказанное доверие. Уверена, что наша команда не подведёт НАШ ГОРОД БУДЕТ - ГОРОДОМ В КОТОРОМ ХОЧЕТСЯ ЖИТЬ!». Вказана публікація містить фото, на яких зображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , в ході її обрання «главой муніципального образования городской округ Харцызск ДНР» та прийняття відповідної присяги. Також оглянуто публікацію, розміщену ІНФОРМАЦІЯ_5 о 16:11, яка містить текст: «Совместно с заместитетем министра строительства и жилищно-коммунального хозяйства Российской Федерации ОСОБА_9 и заместителем министра строительства и ЖКХ Донецкой Народной Республики ОСОБА_10 и службами города провели инспектирование по соц объектам и жилому фонду, в рамках подачи теплоносителя, посетили школу, больницу, несколько жилых домов и котельные, а также объекты восстановления в рамках программы с шефом регионом. Все котельные запущены, проводятся пуско-наладочные работы по домах, горячие линии опубликованы, в выходные дни все службы будут работать. Тепло у всех будет!». Вказана публікація містить фото, на яких зображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , під час виконання своїх службових обов'язків. Також оглянуто публікацію, розміщену ІНФОРМАЦІЯ_6 о 14:48, яка містить текст: «Вместе с сенатором Совета Федерации Федерального собрания РФ ОСОБА_11 провели приём граждан. Много вопросов, касающихся различных тем, а это значит, что люди интересуются жизнью города. Особое внимание было уделено социальной защите населения - регистрации перемещённых лиц, вопрос выплаты заработной платы временным рабочим, а также получение паспорта гражданина Российской Федерации, - все эти особо важные вопросы не остались в стороне, пути решения прорабатываются. Интересная всем тема жилищно-коммунальное хозяйство. Стоит отметить, что уже в ближайшее время в городе будет заменено 60 контейнером для ТБО, а также появятся два новых мусоровоза, что значительно улучшит ситуацию в вывозом мусора». Отметила, что коммунальное предприятие всё также нуждается в слесарях, водителях и других специалистах. Воспитанники центра реабилитации инвалидов также подняли вопрос о функционировании бассейна. Ремонт и запуск объекта запланированы в 2024 год Нижегородской областью. В целом, приём прошёл довольно продуктивно. Соответствующие письма в адрес Сенатора будут написаны». Вказана публікація містить фото, на яких зображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , під час виконання своїх службових обов'язків. Також оглянуто публікацію, розміщену ІНФОРМАЦІЯ_6 о 15:48, яка містить текст: «Провела очередное еженедельное аппаратное совещание. Совещание началось традиционно с докладов руководителей служб, ведомств и учреждений о текущем положении, выполненных мероприятиях, а также о планах на предстоящий рабочий период. Заслушивали о работе по вопросам благоустройства территории городов и посёлков, о запланированных мероприятиях по решению коммунальных вопросов, а также о текущей ситуации в сфере ЖКХ. По итогам совещания обозначила круг приоритетных задач, требующих первоочередного решения». Вказана публікація містить фото, на яких зображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , під час виконання своїх службових обов'язків. Також оглянуто публікацію, розміщену ІНФОРМАЦІЯ_7 о 11:42, яка містить текст: «Провела еженедельное аппаратное совещание с главами городов и посёлков Большого Харцызска, руководителями ведомств, а также представителями силовых структур. В начале совещания представила коллегам закреплённого за городским округом Депутата Народного Совета Донецкой Народной Республики - ОСОБА_12 . Продолжили докладами глав городов и посёлков о подготовке к выполнению мероприятий по повышению эксплуатационных характеристик систем и объектов ЖКХ за отчётный период. О благоустройстве территории города Харцызска и запланированных мероприятиях по решению коммунальных вопросов, о прохождении отопительного сезона а также о текущей ситуации в сфере ЖКХ докладывал заместитель главы Евгений Смирной. Об уровне заболеваемости и эпидемиологической ситуации в Большом Харцызске , а также о рождаемости на территории города доложил главврач ОСОБА_13 . В Харцизске родились 5 детей: 2 девочки и 3 мальчика. В завершении аппаратного совещания поставила задачи структурным подразделениям администрации и службам города на текущую неделю. Вказана публікація містить фото, на яких зображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , під час виконання своїх службових обов'язків. Також оглянуто публікації щодо службової діяльності ОСОБА_6 , розміщені 04.12.2023 о 17:07, 13.12.2023 о 18:54, 15.12.2023 о 17:38, 17.03.2024 о 15:07, які містять фото, на яких зображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , під час виконання вказаних службових обов'язків. За результатами огляду вміст перелічених публікацій заархівовано, скопійовано та збережено.
Відповідно до протоколу огляду від 21 березня 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд сторінки « ОСОБА_14 » в соцмережі «VK» за електронним посиланням, зазначеним у протоколі. Оглянуто публікацію, розміщену 27.09.2023, яка містить текст: «По представлению Главы Донецкой Народной Республики сегодня была избрана депутатами Харцызского городского совета на пост главы муниципального образования городского округа Харцызск ДНР. Наша команда нацелена на решение общих проблем в различных сферах жизни. Городское хозяйство работает в непростых условиях специальной военной операции, однако необходимо продолжить активное развитие, чтобы вывести жизнь города и горожан на современный уровень. Администрацией городского округа будет реализован комплекс мероприятий, направленных на содействие устойчивого развития экономики городского округа. Один из приоритетов является обеспечение доступности жителей для всех населенных пунктов, входящих в состав городского округа, к базовым цивилизационным благам: доступ к культурным ценностям, качественному медицинскому обслуживанию, возможности для получения всех видом муниципальных и государственных услуг. Благодарю Главу Донецкой Народной Республики ОСОБА_8 , а также депутатов городского округа Харцызск за оказанное доверие. Уверена, что наша команда не подведёт НАШ ГОРОД БУДЕТ - ГОРОДОМ В КОТОРОМ ХОЧЕТСЯ ЖИТЬ!». Вказана публікація містить фото, на яких зображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , в ході її обрання «главой муниципального образования городской округ Харцызск ДНР» та прийняття відповідної присяги. Також оглянута публікація відеозапису з назвою «Прямой эфир главы городского округа Харцызск», розміщена 24.01.2024 о 15:00. На вказаному відеозаписі зображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , під час виконання вказаних службових обов'язків. Також оглянута публікація відеозапису з назвою «Прямой эфир главы городского округа Харцызск», розміщена 29.02.2024 о 14:28. На вказаному відеозаписі зображено особу, ззовні схожу на ОСОБА_6 , під час виконання вказаних службових обов'язків. За результатами огляду вміст перелічених публікацій заархівовано, скопійовано та збережено.
Згідно з висновком судово-портретної експертизи № СЕ-19/105/1210-ФП від 13 червня 2024 року, зображення особи у відео файлі під назвою «Совещание в Горадминистрации» (жінка з прибраним назад волоссям темного кольору, вдягнена в темний піджак) та у файлі з назвою «Інформація про особу», яке надане в якості порівняльного зразка, є однією і тією ж особою.
За протоколом огляду, 20 серпня 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд публікації в мережі Інтернет за електронним посиланням, зазначеним у протоколі, де розміщено т.зв. «постановление главы муниципального образования городского округа Харцызск ДНР № 01-П от 30.11.2023 «Об утверждении образцов бланков документов и оттиска печати администрации городского округа Харцызск ДНР» за особистим підписом ОСОБА_6 в якості т.зв. «главы муниципального образования городского округа Харцызск ДНР», а також зразки бланків розпорядчих документів. За результатами огляду вміст публікації заархівовано, скопійовано та збережено.
Відповідно до протоколу огляду, 20 серпня 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд публікації в мережі Інтернет за електронним посиланням, зазначеним у протоколі, де розміщено т.зв. «решение Харцызского городского совета ДНР № 5-1 от 25.10.2023 «О принятии Устава муниципального образования городской округ Харцызск ДНР», в якому було законодавчо закріплено порядок обрання голови округу, його повноваження та підстави для їх дострокового припинення. За результатами огляду вміст публікації заархівовано, скопійовано та збережено.
Згідно з протоколом огляду, 20 серпня 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд публікації, як розміщена 06.10.2003 на платформі Інтернет-ресурсу «Банк данных «Нормативно-правовые акты Федерального Собрания Российской Федерации» за електронним посиланням, зазначеним у протоколі. Зокрема, оглянуто «федеральный закон рф «Об общих принципах организации местного самоуправления в Российской Федерации» № 131-Ф3 від 06.10.2003, зокрема ст. 36 передбачено порядок обрання голови муніципального округу, його повноваження та порядок їх припинення. За результатами огляду вміст публікації заархівовано, скопійовано та збережено.
За протоколом огляду, 21 серпня 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд публікації, яка розміщена 16.11.2023 на платформ Інтернет-ресурсу «Rusprofile» за електронним посиланням, зазначеним у протоколі. Зокрема, оглянуто відомості щодо реєстрації «Администрации городского округа Харцызск ДНР» в якості юридичної особи відповідно до законодавства рф за т.зв. «ОГРН» (основной государственный регистрационный номер) № 1239300015789 від 16.11.2023, ИНН/КПП 9304022860/930401001. Юридична адреса: «286709, ДНР, г. Харцызск, Краснознаменская ул. Д.87а, руководитель - глава муниципального образования городского округа Харцызск ДНР ОСОБА_15 с 16 ноября 2023г». За результатами огляду вміст публікації заархівовано, скопійовано та збережено.
Відповідно до протоколу огляду, 21 серпня 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд публікації, яка розміщена 10.11.2023 на платформі, за електронним посиланням, зазначеним у протоколі. Зокрема, оглянуто т.зв. «решение Харцызского гороского совета ДНР первого созыва № 8/2 от 10.11.2023 «Об учреждении администрации городского округа Харцызск ДНР и наделении ее правами юридиского лица» за особистим підписом ОСОБА_6 в якості т.зв. «главы муниципального образования городского округа Харцызск ДНР». За результатами огляду вміст публікації заархівовано, скопійовано та збережено.
Згідно з протоколом огляду, 21 серпня 2024 року, оперуповноваженим СБУ на виконання доручення слідчого проведено огляд публікації, яка розміщена 10.06.2024 на платформі, за електронним посиланням, зазначеним у протоколі. Зокрема, оглянуто т.зв. «постановление главы муниципального образования городского округа Харцызск ДНР № 120-П от 10.06.2024 «Об утверждении Порядка принятия безхозных жилых промещений в муниципальную собственность муніципального обращования городской округ Харцызск ДНР» за особистим підписом ОСОБА_6 в якості т.зв. «главы муниципального образования городского округа Харцызск ДНР». За результатами огляду вміст публікації заархівовано, скопійовано та збережено.
За протоколом огляду, 03 грудня 2024 року, слідчим СБУ проведено огляд інформації, розміщеної на інтернет сайті «Единый государственный реєстр юридиских лиц рф» за електронним посиланням, зазначеним у протоколі. Зокрема оглянуто інформацію про юридичну особу «Администрация городского округа Харцызск ДНР», «ГРН 1239300015789», №руководитель - глава муниципального образования городского округа Харцызск ДНР ОСОБА_15 с 16 ноября 2023 года». За результатами огляду наявну інформацію заархівовано, скопійовано та збережено.
Відповідно до протоколом огляду, 03 грудня 2024 року, слідчим СБУ проведено огляд інформації, розміщеної на офіційному інтернет сайті окупаційної адміністрації «Муниципальное образование городской округ Харцызск» за електронним посиланням, зазначеним у протоколі. На сайті зазначена адреса: «ДНР, г. Харцызск, Краснознаменская ул. Д.87а», відповідальна особа: « ОСОБА_15 ». За результатами огляду наявну інформацію заархівовано, скопійовано та збережено.
Згідно з протоколом огляду, 03 грудня 2024 року, слідчим СБУ проведено огляд інформації, розміщеної на інтернет сайті «Государственая информационная система нормативно правових актов ДНР» за електронним посиланням, зазначеним у протоколі, де виявлено документ: «решение Харцызского гороского совета ДНР от 19.09.2023 «Об утверждении порядка избрания главы городского округа Харцызск ДНР», опублікований 19.09.2023. Вказаний документ визначає порядок обрання керівника - голови незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території «Муниципальное образование городской округ Харцызск ДНР». Зокрема документ містить положення, що голова обирається міською радою із числа кандидатів, представлених головою т.зв. «ДНР» на строк повноважень міської ради, шляхом таємного голосування, а також інші положення. За результатами огляду наявну інформацію заархівовано, скопійовано та збережено.
Надаючи оцінку допустимості доказів, суд виходить з того, що стороною захисту допустимість досліджених судом доказів не оспорюється і всі докази, покладені судом в обґрунтування винуватості ОСОБА_6 , визнаються судом допустимими, оскільки отримані уповноважними особами, з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб та зафіксовані у належній процесуальній формі і судом не встановлено суттєвих процедурних недоліків, які б «зруйнували» чи звузили права обвинуваченої, або ж обмежили її в можливостях їх ефективного використання.
Надаючи оцінку сукупності досліджених доказів з точки зору їх достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення та одночасно оцінюючи достовірність таких доказів, суд виходить з того, що вироком Добропільского міськрайонного суду Донецької області від 19 липня 2023 року вже було встановлено, що ОСОБА_6 є громадянкою України.
Вищенаведені докази в своїй сукупності поза всяким розумним сумнівом доводять, що ОСОБА_6 з 27 вересня 2023 року до 27 грудня 2024 року (час складання та затвердження обвинувального акту), перебуваючи на посаді т.зв. «голови адміністрації міста Харцизьк днр», виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації російської федерації, а саме в т.зв. «міському окрузі Харцизьк Донецької народної республіки» в окупованому м. Харцизьк Донецької області, в будівлі адміністрації міського округу Харцизьк Донецької народної республіки, по вулиці Краснознаменська, буд. 87А.
Такі дії ОСОБА_6 поза всяким розумним сумнівом були умисними, оскільки остання усвідомлювала (не могла не усвідомлювати) суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно-небезпечні наслідки і бажала їх настання.
Судом в умовах змагальності сторін не встановлено обставин, за яких добровільність обіймання ОСОБА_6 вищезазначеної посади можна було б поставити під сумнів. Більше того, така добровільність доведена дослідженим судом відеозаписом обрання ОСОБА_6 на вказану посаду, під час якого вона тримається невимушено, не демонструє пригнічення чи невдоволення а, навпаки, виявляє радість від отриманого результату.
Заперечення захисником доведеності винуватості ОСОБА_6 зводяться до власної довільної оцінки вищенаведених судом доказів і з цих підстав судом відхиляються.
Таким чином, вищенаведені докази в їх сукупності та взаємозв'язку поза всяким розумним сумнівом достатньо доводять винуватість ОСОБА_6 у вчиненні злочину в обсязі обвинувачення, яке було підтримане прокурором, і суд кваліфікує дії обвинуваченої за ч. 5 ст. 111-1 КК України, як колабораційну діяльність, тобто добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Також, на виконання вимог ч. 5 ст. 374 КПК України суд враховує, що повідомлення про підозру ОСОБА_6 , яка перебуває на тимчасово окупованій території України, з дотриманням вимог ч. 1 ст. 278, ч. 8 ст. 135 КПК України 06 грудня 2024 року було опубліковане у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та в той же день опубліковане на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також вручено її захиснику.
У зв'язку з переховуванням ОСОБА_6 від органу досудового розслідування, постановою слідчого СБУ від 14 грудня 2024 року ОСОБА_6 було оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук.
06 грудня 2024 року ОСОБА_6 було призначено захисника в порядку ст. 49 КПК України.
Ухвалою слідчого судді від 18 грудня 2024 року було надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_6 .
Виклик підозрюваної ОСОБА_6 до слідчого на стадії досудового розслідування з дотриманням вимог ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 297-5 КПК України здійснювався шляхом надсилання повісток за останнім відомим місцем проживання, публікації у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Наведені обставини в своїй сукупності доводять, що стороною обвинувачення були здійсненні всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_6 на доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.
Доводи захисника про недоведеність належного повідомлення про підозру ОСОБА_6 , а також отримання нею викликів до слідчого та до суду фактично зводяться до незгоди з передбаченими законом процедурами спеціального досудового розслідування і спеціального судового провадження (вимоги яких у цій справі були дотримані) і судом з цих підстав також відхиляються.
Відповідно до ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Згідно зі ст. 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження вчиненню нових кримінальних правопорушень. При цьому під час вибору заходу примусу суд повинен ураховувати ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу винного й обставини, що пом'якшують і обтяжують покарання. З огляду на принципи справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання має бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.
Визначаючи покарання ОСОБА_6 , суд враховує характер і ступінь тяжкості скоєного кримінального правопорушення, яке є умисним, закінченим тяжким злочином, обставини вчинення ОСОБА_6 в тяжкий для країни час, в умовах воєнного стану та повномасштабного вторгнення держави агресора кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, виконуючи особливу роль особи, яка вчинила колабораційну діяльність, відомості про особу обвинуваченої, яка в період відбування покарання за особливо тяжкий злочин вчинила новий злочин, на психіатричному та наркологічному обліках не перебуває.
На обставини, що як пом'якшують, так і обтяжують покарання ОСОБА_6 , сторони не посилаються і такі обставини у межах висунутого обвинувачення судом не встановлені.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що основним покаранням, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_6 та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень як самою обвинуваченою, так і іншими особами, є покарання у вигляді позбавлення волі у межах санкції відповідної частини статті Особливої частини КК України, оскільки більш м'які види покарання не зможуть забезпечити досягнення його мети і саме таке покарання буде необхідним та достатнім для виправлення обвинуваченого, досягнення інших цілей покарання, буде відповідати тяжкості правопорушення, не буде становити «особистий надмірний тягар для особи» та відповідатиме справедливому балансу між загальними інтересами суспільства і вимогами захисту основоположних прав особи.
Суд враховує, що санкції ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає обов'язкове додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Згідно із п. 17 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику призначення судами кримінального покарання» в редакції від 06 листопада 2009 року рішення про позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю має бути чітко сформульоване в резолютивній частині вироку, для того щоб не виникло жодних сумнівів під час виконання останнього. Якщо в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини КК зазначено характер посад або вид діяльності (наприклад, статті 286, 287), рішення про призначення додаткового покарання, наведене в резолютивній частині вироку, повинне відповідати змісту цієї санкції.
Вказане узгоджується з правовою позицією ВС викладеною у Постанові від 02 лютого 2022 року у справі №344/16025/18, якою визначено, що у разі визначення санкцією статті характеру посади або виду діяльності, формулювання покарання у вироку має точно відповідати змісту цієї санкції. Більш того, покарання має формулюватися таким, чином щоб засуджений не мав права обіймати зазначені у вироку посади або займатись забороненою діяльністю в будь-якій галузі або займатись такою діяльністю, які за змістом і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов'язане вчинення кримінального правопорушення.
Оскільки ОСОБА_6 визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, об'єктивна сторона якого була пов'язана із виконанням обвинуваченою організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах влади, суд, призначаючи покарання, має сформулювати зміст резолютивної частини вироку таким чином, аби обвинувачена не мала права обіймати посади або займатись забороненою діяльністю в будь-якій галузі або займатись такою діяльністю, які за змістом і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов'язане вчинення кримінального правопорушення.
На переконання суду необхідним та достатнім буде таке додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги, у межах санкції відповідної частини статті Особливої частини КК України.
Окрім цього, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_6 додаткове покарання у виді конфіскації майна.
У зв'язку з призначенням ОСОБА_6 додаткового покарання у виді конфіскації майна, арешт на майно обвинуваченої слід залишити до виконання вироку в частині конфіскації майна.
До матеріалів кримінального провадження долучено копію вироку Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 19 липня 2023 року, яким ОСОБА_6 за ч. 2 ст. 110, ч. 1 ст. 258-3, ч. 1 ст. 70 КК України засуджено до 12 років позбавлення волі з конфіскацією належного їй майна.
Призначене ОСОБА_6 покарання останньою фактично не відбувалося.
Оскільки новий злочин вчинений обвинуваченою до відбуття покарання за попереднім вироком, остаточне покарання ОСОБА_6 за сукупністю вироків підлягає призначенню на підставі ст. 71 КК України, шляхом часткового приєднання до цього вироку невідбутої частини покарання за попереднім вироком.
Запобіжний захід ОСОБА_6 у виді тримання під вартою (обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України) до набрання вироком законної слід залишити без змін.
На підставі ч. 2 ст. 122, ч. 2 ст. 124 КПК України з обвинуваченої на користь держави підлягають стягненню документально підтверджені витрати на залучення експерта.
Керуючись ст.ст. 7-29, 94, 368, 323, 374 КПК України,
ОСОБА_16 визнати винуватою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді позбавлення волі строком на 7 (сім) років з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги, строком на 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна.
На підставі ст. 71 КК України, до призначеного за цим вироком покарання частково, у виді 8 (восьми) років позбавлення волі, приєднати невідбуту частину покарання за вироком Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 19 липня 2023 року і остаточно призначити ОСОБА_6 до відбування покарання за сукупністю вироків у виді позбавлення волі строком на 15 (п'ятнадцять) років з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги, строком на 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього належного їй майна.
До набрання вироком законної сили залишити ОСОБА_6 раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України запобіжний захід у виді тримання під вартою.
Строк відбування ОСОБА_6 основного покарання у виді позбавлення волі обраховувати з часу фактичного затримання останньої.
Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави витрати на залучення експерта у розмірі 6058 (шість тисяч п'ятдесят вісім) гривень 24 (двадцять чотири) копійки.
Арешт, накладений ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська від 18 грудня 2024 року (справа № 201/15993/24, провадження № 1-кс/201/5734/2024) на належну ОСОБА_6 квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_2 , з забороною відчуження, розпорядження та користування цим майном, залишити до виконання вироку в частині конфіскації майна.
Вирок може бути оскаржений шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпра протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення зазначеного строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити захиснику та прокурору.
Інформацію про ухвалення вироку опублікувати у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження згідно з положеннями статті 297-5 КПК України та на офіційному веб-сайті суду.
Головуючий:
01.08.2025