Постанова від 23.07.2025 по справі 520/35859/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2025 р. Справа № 520/35859/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Ральченка І.М.

суддів: Подобайло З.Г. , Катунова В.В.

за участю секретаря судового засідання Кіт Т.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Харківської митниці на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2025, суддя Заічко О.В., по справі № 520/35859/24

за позовом Товариство з обмеженою відповідальністю «Промтехлом Компані»

до Харківської митниці Державної митної служби України , Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів третя особа Одеська митниця Державної митної служби України

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ" звернулося до суду з позовом, в якому просило:

- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів з приводу неперерахування на відповідні рахунки Державного казначейства України митних платежів на загальну суму 6304001,19 грн. за придбаний ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» на електронному аукціоні, який проводився 30.05.2023 Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) на підставі ухвали Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 по справі № 947/11963/22, товар - прутки з легованої сталі загальною масою 510300 кг.;

- зобов'язати Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів перерахувати на відповідні рахунки Державного казначейства України митних платежів на загальну суму 6304001,19 грн. за придбаний ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» на електронному аукціоні, який проводився 30.05.2023 Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) на підставі ухвали Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 по справі № 947/11963/22, товар - прутки з легованої сталі загальною масою 510300 кг.;

- зобов'язати Харківську митницю Державної митної служби прийняти рішення про припинення митного режиму транзит для товару - прутків з легованої сталі загальною масою 510300,00 кг., який було придбано Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» на електронному аукціоні, який проводився 30.05.2023 Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) на підставі ухвали Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 справі № 947/11963/22.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 задоволено позов.

Визнано протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів з приводу неперерахування на відповідні рахунки Державного казначейства України митних платежів на загальну суму 6304001,19 грн. за придбаний ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» на електронному аукціоні, який проводився 30.05.2023 Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) на підставі ухвали Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 по справі № 947/11963/22, товар - прутки з легованої сталі загальною масою 510 300,00 кг.

Зобов'язано Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів перерахувати на відповідні рахунки Державного казначейства України митні платежі на загальну суму 6304001,19 грн. за придбаний ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» на електронному аукціоні, який проводився 30.05.2023 Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) на підставі ухвали Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 по справі № 947/11963/22, товар - прутки з легованої сталі загальною масою 510300,00 кг.

Зобов'язано Харківську митницю Державної митної служби прийняти рішення про припинення митного режиму транзит для товару - прутків з легованої сталі загальною масою 510300,00 кг., який було придбано Товариством з обмеженою відповідальністю «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» на електронному аукціоні, який проводився 30.05.2023 Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) на підставі ухвали Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 справі № 947/11963/22.

Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, не погодившись із прийнятим рішенням, подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення суду першої інстанції з підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що висновки суду першої інстанції, що Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів є особою, на яку чинним законодавством України покладено обов'язок сплатити митні платежі за рахунок коштів, отриманих від реалізації товару, є безпідставним та не відповідають дійсності, оскільки законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, не було покладено на відповідача обов'язку зі сплати митних платежів за рахунок коштів, отриманих від реалізації товару, оскільки механізм вирішення питань, пов'язаних із припиненням митного режиму «транзит» та нарахування митних платежів на товар, що перебуває під митним контролем та є арештованим, а не конфіскованим за рішенням суду, не був врегульований. Більш того, відповідно до положень частини восьмої статті 21 Закону, у разі якщо активи, щодо яких було скасовано арешт, були реалізовані Національним агентством у встановленому цим Законом порядку, одержані кошти, а також проценти, нараховані як плата за користування банком такими коштами, повертаються Національним агентством у безготівковій формі особі, яка була законним власником таких активів на момент їх реалізації, протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного рішення про скасування арешту та реквізитів рахунку такої особи. Погашення суми митних платежів за рахунок суми, одержаної від реалізації активу, несе негативні наслідки для збереження економічної вартості активу та призведе до значного збитку для Державного бюджету України та до нецільового використання коштів, оскільки, у разі скасування арешту на актив, на виконання вимог вищезазначеної статті, Національне агентство зобов'язане повернути одержані кошти законному власнику таких активів в повному розмірі.

Харківська митниця, не погодившись із прийнятим рішенням, подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати рішення суду першої інстанції з підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт зазначає, що виключно митні органи під час митного контролю визначають чи забезпечують дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України та, в залежності від цього, або завершують митне оформлення, або відмовляють у здійсненні митного оформлення. Таким чином, задовольняючи вказану позовну вимогу, суд фактично підміняє митницю, що не допускається Конституцією України. Отже, суд не наділений повноваженнями щодо прийняття рішення про завершення митного режиму транзиту для товару: прутки з легованої сталі загальною масою 510300 кг, оскільки у такому випадку відбуватиметься підміна відповідного митного органу у цій сфері.

У судовому засіданні представники відповідачів апеляційні скарги підтримали, вважали рішення суду першої інстанції таким, що підлягає скасуванню із прийняттям нового про відмову у задоволенні позовних вимог.

Представники позивача у судовому засіданні проти доводів апеляційних скарг заперечували, вважали рішення суду першої інстанції законним та зазначали про відсутність підстав для його скасування.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового засідання, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційних скарг, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судовим розглядом, ТОВ "ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ" є переможцем електронного аукціону, який було проведено 30.05.2023 ТОВ «ПРИДНІПРОВ'Є 2021» з примусової реалізації арештованого у кримінальному провадженні № 62022150020000171, внесеного до ЄРДР 27.04.2022 за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України, рухомого майна - Лоту 3, а саме: прутків з легованої сталі загальною масою 510300,00 кг.

Реалізація вказаного майна була здійснена Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) на підставі ухвали Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 по cправі № 947/11963/22.

Відповідно до висновку товарознавчої експертизи, яка була проведена у рамках вказаного кримінального провадження, вартість вищевказаного реалізованого майна станом на 21.02.2022 час надходження майна на територію України) складала 4163623,00 грн.

Згідно з Протоколом № 3 про проведення електронного аукціону від 30.05.2023 стартова ціна даного лоту з продажу прутків з легованої сталі становила 21507308,00 грн., у результаті проведення електронного аукціону фінальна вартість лоту № 3, за яку ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» придбало вказаний товар, становила 6452192,40 грн., які були сплачені ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» на рахунок організатора електронного аукціону ТОВ "ПРИДНІПРОВ'Є 2021" у повному обсязі.

Факт отримання сплачених ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» грошових коштів у розмірі 6452192,40 грн. від організатора електронних торгів ТОВ «ПРИДНІПРОВ'Є 2021» на рахунок АРМА, підтверджується Актом про реалізацію активів на електронних торгах від 07.06.2023, який було отримано ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» від АРМА (Лист АРМА вих. № 6974/1-33-23/6 від 07.06.2023).

На момент накладення арешту на вищевказане майно, передачі його на реалізацію, та на момент звернення до суду із даним позовом майно знаходилося у митному режимі транзит.

Відповідно до ухвали Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 по справі № 947/11963/22 вищевказане майно - прутки з легованої сталі загальною масою 510300,00 кг. було передано на відповідальне зберігання посадовим особам ДП ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ.

У подальшому, після визначення переможця електронного аукціону 12.06.2023 між ДП ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ та ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» було укладено Договір № 75 КВ-П про надання послуг зберігання і станом на сьогодні вказане майно знаходиться на території ДП ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ.

У червні 2023 ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» звернулося до ДП ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ із заявою про вивезення вищевказаного придбаного майна з території зберігача до м. Харків. У відповідь було отримано повідомлення про те, що територія ДП ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ є зоною митного контролю, тому для вивезення будь - якого майна із території зберігача необхідно отримання дозволу Одеської митниці.

ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» неодноразово зверталося до Одеської митниці Державної митної служби із заявою про надання дозволу на вивезення вищевказаного майна із території зберігання.

У відповідь на вказані заяви власника майна Одеська митниця повідомила ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» про те, що дозвіл на вивезення вказаного майна, яке знаходиться у митному режимі транзит, можливо отримати лише після припинення митного режиму транзит, підставами для припинення якого є виконання умов, встановлених ст. 102 Митного кодексу України (у редакції на червень 2023), серед яких є або вивезення товару за межі митної території України або надання митниці рішення суду про конфіскацію майна у рамках кримінального провадження.

Державна митна служба України у відповідь на запит Одеської митниці від 12.07.2023 № 7.10-1/17-01/4/13852 листом № 18911/4 від 17.08.2023 повідомила, що станом на момент розгляду цього питання (станом на серпень 2023) відсутній механізм регулювання відносин, пов'язаних із припиненням митного режиму «транзиту» та нарахування митних платежів на товар, який перебуває під митним контролем, є арештованим, але не конфіскований за рішенням суду, та переданий для реалізації Національному агентству Украйни з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

21.11.2023 внесені зміни до Митного кодексу України, які, зокрема, встановили додаткову підставу для припинення митного режиму «транзит» та встановили порядок визначення та сплати митних платежів, які підлягають сплаті у разі реалізації товару, ввезеного на митну територію України та реалізованого на підставі відповідної ухвали суду Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних інших злочинів.

23.01.2024 Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) листом № 1056/6.1-17-24/6.2 звернулося до Харківської митниці із запитом про визначення розміру митних платежів, що підлягали б сплаті при випуску таких товарів, транспортних засобів комерційного призначення у вільний обіг на митній території України.

Харківська митниця листом № 15/15-01-03/8.13/391 від 24.01.2024 визначила розмір митних платежів, що підлягали б сплаті при випуску придбаних ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» прутків з легованої сталі загальною масою 510300,00 кг. у вільний обіг на митній території України станом на 24.01.2024 становить 6304001,19 грн.

06.03.2024 листом № 433/6.1-38-24/6.2 Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) повідомило ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» про те, що вищевказаний товар, який було придбано на електронному аукціоні 30.05.2023, може отримати припинення статусу митного режиму «транзит» лише після сплати підприємством митних платежів у розмірі 6304001,19 грн. та надало розрахунок загальної вартості митних платежів, зроблений Харківською митницею.

Позивач, не погодившись з тим, що фактично відповідачі по справі зобов'язують ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» вчиняти дії, направлені на повторну сплату митних платежів щодо придбання 30.05.2023 на електронному аукціоні товару на підставі нормативно правового акту, який набрав чинності 21.11.2023, а саме після проведення електронних торгів, звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив, з того, що Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів є особою, на яку чинним законодавством України покладено обов'язок сплатити митні платежі за рахунок коштів, отриманих від реалізації товару.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.

Правові та організаційні засади функціонування Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, визначає Закон України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів» від 10.11.2015 № 772-VIII.

Пунктами 1, 4 ч. 1 ст. 1 Закону №772-VIII визначено, що активи - це кошти, майно, майнові та інші права, на які може бути накладено або накладено арешт у кримінальному провадженні або які конфісковані за рішенням суду у кримінальному провадженні.

Управління активами - це діяльність з володіння, користування та/або розпорядження активами, тобто забезпечення збереження активів, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, та їх економічної вартості або реалізація таких активів чи передача їх в управління відповідно до цього Закону, а також реалізація активів, конфіскованих у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону № 772-VIII Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - Національне агентство), є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, та/або з управління активами, на які накладено арешт або які конфісковано у кримінальному провадженні.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Закону № 772-VIII Національне агентство здійснює управління активами, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі як захід забезпечення позову - лише щодо позову, пред'явленого в інтересах держави, із встановленням заборони розпоряджатися та/або користуватися такими активами, а також у позовному провадженні у справах про визнання необґрунтованими активів та їх стягнення в дохід держави із встановленням заборони користуватися такими активами, сума або вартість яких перевищує 200 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року.

Зазначені активи приймаються в управління на підставі ухвали слідчого судді, суду чи згоди власника активів, копії яких надсилаються Національному агентству не пізніше наступного робочого дня після їх винесення (надання) з відповідним зверненням прокурора.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону № 772-VIII управління рухомим та нерухомим майном, цінними паперами, майновими та іншими правами здійснюється Національним агентством шляхом реалізації відповідних активів або передачі їх в управління.

Із матеріалів справи встановлено, що Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) на підставі ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 у справі № 947/11963/22 передано для здійснення реалізації майно: прутки з легованої сталі загальною масою 510300,00 кг.

Абзацом 4 ч. 5 ст. 21 Закону № 772-VIII передбачено, що реалізація активів здійснюється визначеними на конкурсних засадах юридичними особами. Порядок відбору таких юридичних осіб, порядок реалізації активів на прилюдних торгах (аукціонах) та/або електронних торгах визначаються Кабінетом Міністрів України.

Так, механізм реалізації активів на електронних торгах визначений Порядком реалізації арештованих активів на електронних торгах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 № 719.

Відповідно до п. 4 Порядку № 719 електронні торги проводить організатор (організатори) електронних торгів - юридична особа, відібрана АРМА в Порядку відбору на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють реалізацію арештованих активів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 09.08.2017 № 558.

Згідно з умовами договору № 1 від 28.02.2023, укладеного між Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (замовник) та ТОВ "ПРИДНІПРОВ'Є 2021" (організатор) організатор зобов'язується за власний рахунок та забезпечити організацію та проведення електронних торгів, здійснити заходи, необхідні для реалізації активів, включаючи забезпечення їх зберігання, оцінку активів (майна) і рецензування звіту про оцінку майна (акта оцінки майна) оцінювачем. Замовник, керуючись положеннями Закону, Порядку, Правил та на умовах, визначених цим договором, передає організатору активи для реалізації на електронних торгах.

Так, відповідно до п. 6 Порядку № 719 організатор забезпечує: проведення електронних торгів; розміщення інформаційних повідомлень про електронні торги та їх результати; формування організаційно-методичних матеріалів для учасників та потенційних учасників електронних торгів; реєстрацію потенційних учасників електронних торгів на своєму веб-сайті та подання ними заявок на участь в електронних торгах; функціонування свого веб-сайту у цілодобовому режимі та постійний доступ до нього учасників електронних торгів та інших користувачів Інтернету; організацію здійснення заходів, необхідних для реалізації активів, включаючи забезпечення їх зберігання, оцінку активів, переміщення активів, демонстрацію активів, поширення відомостей про передані для реалізації активи, в обсязі та на умовах, визначених договором між АРМА та організатором.

Пунктом 8 Порядку № 719 передбачено, що електронні торги проводяться за лотами. Розподіл активу (активів) на лоти здійснює АРМА.

Ринкова вартість активу визначається на підставі звіту про оцінку активу, що діє не більш як шість місяців з дати її проведення, якщо інше не встановлено законодавством.

При цьому, ринкова вартість активу, який становить відповідний лот, не включає до свого складу вартість митних платежів.

Згідно з п. 12 Порядку № 719 підставою для організації реалізації активів на перших, повторних електронних торгах, включаючи здійснення заходів, необхідних для реалізації активів, є заявка АРМА про передачу активів організатору для реалізації на електронних торгах.

Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів надіслано ТОВ "ПРИДНІПРОВ'Є 2021" Заявку АРМА передачу активів Організатору для реалізації на електронних торгах № 3 від 15.03.2023, п. 11 якої «Додаткова інформація про актив» містить наступні відомості: актив прутки з легованої сталі, у кількості 139 зв'язок на загальну масу 510300 кг. Аукціон публікується вдруге, умови публікації узгоджено із Замовником. Реалізується без ПДВ та знаходиться в режимі митного контролю "Транзит". Сплата за зберігання та вивіз активу не входить у вартість лоту. Переможець зобов'язується сплатити за весь термін зберігання активу та самостійно організовувати його вивіз. Дата публікації активу: 04.05.2023.

Отже, за умовами аукціону актив реалізується без ПДВ та знаходиться в митному режимі «транзит», до вартості активу не включено сплату митних платежів, а також сплату на прийом, зберігання та відвантаження активу.

Згідно з п. 13 Порядку № 719 організатор вносить до електронної торгової системи інформацію про актив та формує відповідний лот (інформаційне повідомлення про електронні торги) на підставі отриманої заявки. Зміст інформаційного повідомлення про електронні торги визначається правилами електронних торгів.

При цьому, Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, надсилаючи ТОВ "ПРИДНІПРОВ'Є 2021", як організатору торгів, заявку № 3 від 15.03.2023 повідомило всю необхідну інформацію стосовно предмету торгів, у тому числі щодо перебування активу в митному режимі «транзит», та відомостей щодо його ринкової вартості, визначеної на підставі звіту про оцінку майна, яка не включала, зокрема, сплату митних платежів.

В подальшому, на веб-сайті організатора торгів ТОВ "ПРИДНІПРОВ'Є 2021" була розміщена повна інформація про предмет торгів.

Відповідно до п. 16 Порядку № 719 стартова ціна лота на перших електронних торгах дорівнює ринковій вартості активу, який становить відповідний лот, за звітом про оцінку.

Пунктом 21 Порядку № 719 визначено, що результати електронних торгів оформлюються протоколом електронних торгів, який складає організатор. Належним чином оформлений протокол електронних торгів, підписаний переможцем та організатором, невідкладно надається (надсилається) організатором АРМА.

Згідно з п. 22 Порядку № 719 переможець торгів у визначений правилами електронних торгів строк зобов'язаний підписати протокол електронних торгів та протягом п'яти банківських днів із дня, наступного за днем підписання протоколу електронних торгів, зобов'язаний перерахувати кошти за придбаний актив на рахунок АРМА, зазначений в протоколі електронних торгів.

Після надходження коштів за придбаний лот на рахунок АРМА, зазначений в протоколі електронних торгів, протягом трьох робочих днів АРМА складається акт про реалізацію активів на електронних торгах, який підписується керівником самостійного структурного підрозділу, що забезпечує організацію реалізації державної політики у сфері управління активами, та Головою АРМА або його заступником відповідно до розподілу обов'язків.

Право власності на рухоме майно переходить до переможця електронних торгів з моменту підписання акта про реалізацію активів на електронних торгах, укладення договору купівлі-продажу щодо активів, визначених абзацом четвертим пункту 2 цього Порядку, за винятком активів, виникнення (перехід) прав власності на які підлягають державній реєстрації.

За результатами повторних електронних торгів було складено Протокол № 3 про проведення електронного аукціону від 30.05.2023, згідно з яким визначено переможця - ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ», яким 07.06.2023 перераховано кошти на рахунок Національного агентста України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) за придбані активи у розмірі 6452192,4 грн.

07.06.2023 складено Акт про реалізацію активів на електронних торгах.

Судовим розглядом встановлено, що відповідно до ухвали Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 по справі № 947/11963/22 придбане ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» майно - прутки з легованої сталі загальною масою 510300,00 кг. перебуває на відповідальному зберіганні на території ДП ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ.

У червні 2023 ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» звернулося до ДП ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ із заявою про вивезення вищевказаного придбаного майна з території зберігача до м. Харків, у відповідь на яку повідомлено, що територія ДП ІЗМАЇЛЬСЬКИЙ МОРСЬКИЙ ТОРГОВЕЛЬНИЙ ПОРТ є зоною митного контролю, тому для вивезення майна із території зберігача необхідно отримання дозволу Одеської митниці.

У свою чергу, за інформацією митних органів для випуску майна у вільний обіг на митній території України ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» має сплатити митні платежі у розмірі 6304001,19 грн.

Натомість, на думку позивача, особою, що має обов'язок сплати митних платежів стосовно предмету аукціону, є саме Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Так, відповідно до ч. 1 Митного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між митними органами однієї чи кількох країн або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно зі ст. 271 Митного кодексу України мито - це загальнодержавний податок, встановлений Податковим кодексом України та цим Кодексом, який нараховується та сплачується відповідно до цього Кодексу, законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

В Україні застосовуються такі види мита: 1) ввізне мито; 2) вивізне мито; 3) сезонне мито; 4) особливі види мита: спеціальне, антидемпінгове, компенсаційне, додатковий імпортний збір.

Відповідно до ст. 276 Митного кодексу України платниками мита, зокрема, є особа, яка ввозить товари на митну територію України чи вивозить товари з митної території України у порядку та на умовах, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 27 ст. 4 Митного кодексу України митні платежі: а) мито; б) акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції); в) податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції).

Статтею 289 Митного кодексу України передбачено, що обов'язок із сплати митних платежів виникає, зокрема, у разі ввезення товарів на митну територію України - з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України; при незаконному переміщенні товарів, що перебувають на території вільної митної зони або на митному складі, - з моменту такого переміщення товарів; у разі вивезення товарів з митної території України.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 293 Митного кодексу України особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є декларант. Якщо декларування товарів здійснюється особою, уповноваженою на це декларантом, на таку особу покладається обов'язок із сплати митних платежів солідарно з декларантом.

Згідно з ч. 9 ст. 102 Митного кодексу України митний режим транзиту також припиняється за рішенням митного органу у разі надання декларантом або уповноваженою ним особою: митної декларації або документа, що її замінює, оформлених у країні, в якій товари поміщені під митну процедуру; або будь-якого іншого документального доказу того, що товари, транспортні засоби комерційного призначення перебувають за межами митної території України, засвідченого митним органом іноземної держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 295 Митного кодексу України митні платежі нараховуються декларантом або іншими особами, на яких покладено обов'язок із сплати митних платежів, самостійно, крім випадків, якщо обов'язок щодо нарахування митних платежів відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України та інших законів України покладається на митні органи.

Так, суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, посилався на ст. 243 Митного кодексу України, згідно з якою у разі реалізації товарів, конфіскованих за рішенням суду суми митних платежів включаються в ринкову вартість таких товарів і підлягають сплаті особами, які реалізують ці товари.

Разом з тим, відповідно до ухвали слідчого судді Київського районного суду м. Одеси від 23.12.2022 у справі № 947/11963/22 майно, що було придбано позивачем, є арештованим та переданим Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів для реалізації у порядку та на умовах, визначених ст. 1, 9, 19-21 Закону України № 772-VIII, а не конфіскованим за рішенням суду.

При цьому, слід зазначити, що інформація стосовно предмету торгів була оприлюднена в інформаційному повідомленні про електронні торги, у тому числі, відомості щодо підстави передачі активу для реалізації, перебування активу в митному режимі «транзит», а отже позивач мав можливість бути обізнаним із вказаними умовами.

Також, висновки щодо наявного у відповідача обов'язку сплатити митні платежі, суд першої інстанції обґрунтовує посиланням на ч. 7 ст. 293 Митного кодексу України.

З цього приводу, колегія суддів зазначає, що ст. 293 Митного кодексу України доповнено частиною сьомою такого змісту: «7. У разі реалізації іноземних товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що перебувають на митній території України під митним контролем та за які не сплачені митні платежі, а також таких, що незаконно ввезені на митну територію України, на які накладено арешт у кримінальному провадженні, у тому числі тих, які відповідно до кримінального процесуального законодавства України передані Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, для реалізації у порядку та на умовах, визначених Законом України "Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів", особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів є особа, яка реалізує такі іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення» Законом України № 3475-IX від 21.11.2023 «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо врегулювання окремих питань розпорядження іноземними товарами, транспортними засобами комерційного призначення, що перебувають на митній території України під митним контролем, а також такими, що незаконно ввезені на митну територію України».

Крім того, зазначеним Законом № 3475-IX Митний кодекс України доповнено новою ст. 295-1 «Особливості нарахування та сплати митних платежів під час реалізації товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до кримінального процесуального законодавства України».

Згідно з ч. 7 ст. 295-1 Митного кодексу України Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, забезпечує перерахування на рахунки, відкриті для зарахування надходжень державного бюджету, контроль за справлянням яких покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, коштів (у сумі митних платежів, що підлягали б сплаті при випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення у вільний обіг на митній території України), одержаних від реалізації товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зазначених у частині сьомій статті 293 цього Кодексу, протягом п'яти робочих днів з дня зарахування таких коштів на поточні рахунки.

Водночас, відповідно до п. 1 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3475-IX встановлено, що Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, а саме 24.12.2023.

Отже, на момент виникнення спірних правовідносин порядок визначення розміру та сплати митних платежів, передбачений ст. 295-1 Митного кодексу України, не набув чинності.

Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що законодавством, чинним на момент виникнення спірних правовідносин, не було покладено на Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів обов'язку зі сплати митних платежів за рахунок коштів, отриманих від реалізації товару, а механізм вирішення питань, пов'язаних із припиненням митного режиму «транзит» та нарахування митних платежів на товар, що перебуває під митним контролем та є арештованим, а не конфіскованим за рішенням суду, врегульовувався ст. 102 Митного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Таким чином, висновки суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог в частині зобов'язання Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів перерахувати на відповідні рахунки Державного казначейства України митні платежі на загальну суму 6304001,19 грн. за придбаний ТОВ «ПРОМТЕХЛОМ КОМПАНІ» на електронному аукціоні товар є помилковими, огляду на що рішення в цій частині підлягає скасуванню із ухваленням нового - про відмову у задоволенні вказаної частини позовних вимог.

Стосовно позовних вимог щодо зобов'язання Харківської митниці Державної митної служби прийняти рішення про припинення митного режиму «транзит» для придбаного позивачем товару, колегія суддів дійшла висновку, що оскільки у митного органу на час виникнення спірних правовідносин були відсутні підстави, передбачені ст. 102 Митного кодексу України для припинення митного режиму транзиту, такі позовні вимоги є необґрунтованими, підстави для їх задоволення також відсутні.

Таким чином, колегія суддів за наслідком розгляду апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

Зазначених обставин судом першої інстанції не враховано, що призвело до помилкових висновків щодо обґрунтованості позовних вимог та їх задоволення.

Згідно з ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

На підставі зазначеного, колегія суддів доходить висновку, що оскаржуване рішення суду підлягає скасуванню, із прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційні скарги Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Харківської митниці - задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 по справі № 520/35859/24 - скасувати.

Ухвалити нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Промтехлом Компані» - залишити без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя І.М. Ральченко

Судді З.Г. Подобайло В.В. Катунов

Постанова складена в повному обсязі 01.08.25.