про залишення позовної заяви без руху
31 липня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/5646/24-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Маренича І.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення,-
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.06.2023 №140095-2409-2405-UA7304019000002796, яким нараховано земельний податок з фізичних осіб за податковий період 2022 рік на суму 55099,04 грн.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Після відкриття провадження, дослідивши зміст та обґрунтованість позовної заяви та наданих до неї документів суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки вона не відповідає положенням статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), виходячи з наступного.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист. Позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, який має відповідати вимогам встановленим статтями 160, 161 КАС України.
Так, згідно ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 вказаної вище статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 3 ст. 5 КАС України).
Так, судом встановлено, що 17.07.2023 та 15.12.2023 позивач звертався з скаргою до відповідача про перегляд оскаржуваного рішення. 04.01.2024 після отримання відповіді від відповідача звернувся із запитом до Хотинської територіальної громади щодо надання акту обстеження фактичного використання земельних ділянок.
Зазначає, що ним вчинялись активні дії щодо захисту свого права, що свідчить про добросовісність намірів, як платника податків, просить поновити строк звернення до суду.
Так, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При визначенні початку цього строку суд з'ясовує момент, коли особа фактично дізналася або мала реальну можливість дізнатися про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльність), а не коли вона з'ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Поряд з цим, суд звертає увагу і на те, що згідно з частиною п'ятою статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Так, постановою Верховного Суду від 27.01.2022 у справі №160/11673/20 судом касаційної інстанції сформулювано такий правовий висновок: «Процесуальний строк звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення (рішення про застосування штрафних санкцій) у випадку, якщо платником податків не використовувалася процедура досудового вирішення спору (адміністративного оскарження) визначається частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України - становить шість місяців і обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів».
Отже, у разі, якщо платник податків не оскаржував податкові повідомлення-рішення в адміністративному порядку, тобто не застосував процедуру досудового вирішення спору (адміністративного оскарження), то строк звернення до суду з позовом про оскарження таких податкових повідомлень-рішень становить шість місяців.
Питання оскарження рішень контролюючих органів в адміністративному порядку регулюється статтею 56 Податкового кодексу Україна (в редакції чинні на час прийняття оскаржуваного рішення).
Згідно пункту 56.2. статті 56 Податкового кодексу Україна у разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.
Пунктом 56.3 статті 56 Податкового кодексу Україна скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв'язку (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Таким чином, адміністративний порядок оскарження рішення податкового органу передбачає звернення платника податку з скаргою до контролюючого органу вищого рівня.
Дослідженням матеріалів позовної заяви, судом встановлено, що серед додатків до позову відсутні докази звернення позивача з скаргою на податкове повідомлення-рішення від 19.06.2023 №140095-2409-2405-UA7304019000002796 до контролюючого органу вищого рівня, тобто позивачем не реалізовано процедуру оскарження даного податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку, як визначено статтею 56 Податкового кодексу Україна.
Беручи до уваги наведені вище висновки Верховного Суду від 27.01.2022 у справі №160/11673/20, суддя приходить до висновку, що позивач мав право оскаржити податкове повідомлення-рішення від 19.06.2023 №140095-2409-2405-UA7304019000002796 у межах шестимісячного строку звернення до суду.
З матеріалів позовної заяви вбачається, що позивач просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 19.06.2023 №140095-2409-2405-UA7304019000002796, при цьому позивач з позовом звернувся до суду лише 09.12.2024, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
В своєму клопотанні про поновлення строку звернення до суду позивач зазначає, що 17.07.2023 та 15.12.2023 звертався до відповідача про перегляд оскаржуваного рішення.
Таким чином, позивач дізнався про порушення його права ще 17.07.2023, що ним не заперечується.
Окрім того судом встановлено, що позивач 17.10.2024 р. звертався до суду з вказаним позовом. Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 19.11.2024 р. в задоволенні клопотання позивача про поновлення строку звернення до суду - відмовлено. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області, про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, - повернуто позивачеві.
Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частини тринадцятої статті 171 КАС України суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
При цьому суд зауважує, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Суд роз'яснює, що відповідно до вимог частин чотирнадцятої, п'ятнадцятої статті 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що провадження в даній адміністративній справі відкрито за позовною заявою, поданою без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що провадження в даній адміністративній справі відкрито за позовною заявою, поданою без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 КАС України, суддя -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Чернівецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали, шляхом усунення недоліків, які визначені в мотивувальній частині цієї ухвали.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя І.В. Маренич