Ухвала від 01.08.2025 по справі 580/7923/25

УХВАЛА

про витребування доказів

01 серпня 2025 року справа № 580/7923/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національного університету цивільного захисту України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) подав позов до Національного університету цивільного захисту України (далі - НУЦЗ України, відповідач), в якому просить:

- визнати дії Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля Національного університету цивільного захисту України щодо встановлення надбавки за особливості проходження служби у розмірі - 45 % та премії у розмірі - 11,3% при виготовленні довідки № 79 від 27.05.2024 р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 - протиправними;

- зобов'язати Національний університет цивільного захисту України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із визначенням посадового окладу і окладу за військовим (спеціальним) званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023, на відповідний тарифний коефіцієнт, згідно з додатками 1,14 до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням в ній відомостей про надбавку за особливості проходження служби у розмірі 50 % та премії у розмірі 145 %, для проведення перерахунку основного розміру пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду 30.04.2024 у справі № 580/1518/24 відповідач виготовив довідку № 79 від 27.05.2024 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій зазначив відомості про розміри посадового окладу, окладу за спеціальне звання, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017, та направив її до пенсійного органу.

Водночас, додаткові види грошового забезпечення, такі як - надбавку за особливості проходження служби відповідач встановив у розмірі - 45 % посадового окладу із урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, премію встановив у розмірі - 11,3% посадового окладу.

Позивач звернувся до відповідача із заявою про надання інформації щодо середніх розмірів встановлених додаткових видів грошового забезпечення станом на 01.01.2023 а саме, надбавки за особливості проходження служби, премії за посадою із якої позивача було звільнено або прирівняною (аналогічною) посадою, на яку відповідач повідомив, що за посадою із якої позивач був звільнений у січні 2023 року була виплачена надбавка за особливості проходження служби у розмірі - 50 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а також премія у середньому розмірі - 145 % посадового окладу.

Ухвалою від 16.07.2025 суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

01.08.2025 представник відповідача подав до суду письмовий відзив на адміністративний позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити повністю та зазначив, зокрема, що розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії носять індивідуальний характер і залежать від результатів служби конкретної особи та індивідуальні заслуги. Виплата премії залежить від діючого службовця ДСНС, однак позивач не є діючим службовцем ДСНС та отримує пенсію.

Перевіривши матеріали адміністративної справи з урахуванням доводів позову та відзиву на позов суд дійшов висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого рішення без встановлення всіх фактичних обставин справи та витребування додаткових доказів, як того вимагає стаття 242 вказаного Кодексу.

Стосовно розмірів такого додаткового виду грошового забезпечення як надбавка за особливості проходження служби суд зазначає, що наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2018 № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту (далі - Інструкція № 623), пунктами 2, 3 якої визначено, що грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу визначається залежно від посади, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання. Грошове забезпечення осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до пункту 8 розділу І Інструкції № 623 підставами для виплати грошового забезпечення є наказ: керівника органу управління (підрозділу) про призначення на штатну посаду, яка входить у його номенклатуру, та встановлення відповідних окладів, надбавок, доплат тощо; керівника закладу освіти ДСНС про зарахування на навчання із встановленням відповідних окладів, надбавок, доплат тощо; керівника органу управління (підрозділу) про зарахування в розпорядження.

Згідно із положеннями пунктів 1, 2 розділу V Інструкції № 623 особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.

Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.

Пунктом 3 розділу V Інструкції № 623 передбачено, що розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.

Згідно з пунктом 1 розділу XVI Інструкції № 623 керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.

Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов'язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).

Відповідно до пункту 8 розділу XVI Інструкції № 623 виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.

Отже, чинне нормативне регулювання не встановлює фіксованих розмірів спірних додаткових видів грошового зобов'язання (надбавки за особливості проходження служби та премії), які враховуються для перерахунку пенсії, а лише передбачає мінімальні або ж граничні розміри вказаних складових грошового забезпечення.

Конкретні розміри виплати надбавки за особливості проходження служби особам рядового і начальницького складу будуть залежати від складності, важливості, інтенсивності та умов служби такою особою, однак у будь-якому випадку не можуть бути меншими розміру, встановленого керівником державного органу на певний рік, однак і не перевищувати 100% посадового окладу, окладу за військовим званням і надбавки за вислугу років.

Також згідно Постанови № 704 та Інструкції № 623 керівник органу управління (підрозділу) встановлює розмір премії для осіб рядового і начальницького складу, виходячи з наявного фонду преміювання та економії грошового забезпечення, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік. Однак, такий розмір не може бути меншим аніж 10% посадового окладу.

При цьому, виходячи з положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103), у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Загальний розмір грошового забезпечення, що включений у спірну довідку, повинен відповідати розміру грошового забезпечення військовослужбовця за відповідною посадою посаді позивача, визначений у січні 2023 року , оскільки це право установлено рішенням суду та саме на його виконання відповідачем складено довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та з урахуванням положень Постанови № 704.

З урахуванням наведеного позивач зазначає, що у спірному випадку, відповідно до положень абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою № 103, у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 повинні бути зазначені відомості про надбавку за особливості проходження служби та премію у середньому розмірі, що фактично виплачені за січень 2023 року за відповідною (аналогічною) посадою позивача.

Суд зазначає, що до адміністративного позову позивач додав копію довідки № 79 від 27.05.2024, яка видана на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30 квітня 2024 року у справі № 580/1518/24, про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 рік, де розмір надбавки за особливості проходження служби становить 45% від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років, а розмір премії - 11,3% від посадового окладу.

Разом з тим, з урахуванням доводів позову та відзиву на позов, суд позбавлений можливості перевірити дійсність вказаних розмірів надбавки за особливості проходження служби (45%) та премії (11,3%), оскільки у довідці не зазначено, що такі розміри фактично виплачені у середньому розмірі за січень 2023 року за відповідною посадою у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд виходить з того, що відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Частинами 3, 7, 8 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу; особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали; у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.

Для з'ясування всіх обставин у справі, суд з наявних у нього матеріалів та вимог частини 4 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України вважає, що необхідне витребувати у відповідача додаткові докази у справі.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 77, 79, 80, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Витребувати у Національного університету цивільного захисту України відомості про середні розміри надбавки за особливості проходження служби та розміри премій, що фактично виплачені за посадою у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію (начальник центру академії) за січень 2023 року.

Витребувані докази надати Черкаському окружному адміністративному суду протягом десяти днів з дня отримання копії ухвали, а письмову інформацію про неможливість подання таких доказів із зазначенням причин неможливості їх подання надати Черкаському окружному адміністративному суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Попередити Національний університет цивільного захисту України, що у випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвала набирає законної сили після її підписання та не може бути оскаржена.

СуддяВасиль ГАВРИЛЮК