Рішення від 01.08.2025 по справі 580/5620/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 серпня 2025 року справа № 580/5620/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши правилами загального позовного письмового провадження адміністративну справу за позовом представника позивача Князєвої М.В. від Центрального міжрегіонального управління служби з питань праці до Комунального закладу «Золотоніського академічного ліцею «Імпульс» Черкаської обласної ради» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,

УСТАНОВИВ:

20.05.2025 Центральне міжрегіональне управління служби з питань праці (04060, м.Київ, вул. Вавилових, буд. 10; код ЄДРПОУ 44681053) (далі - позивач) подало у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Комунального закладу «Золотоніського академічного ліцею «Імпульс» Черкаської обласної ради» (19700, Черкаська обл., м.Золотоноша, вул. Паркова, буд.2; код ЄДРПОУ 02138932) (далі - відповідач) про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язання зупинити:

роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо);

експлуатацію системи газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт (котел газовий КВа-0,25 №824, котел газовий КВа-0,25 №825);

обслуговування верстатів з обробки деревини і металів (станок токарний №1,№2; станок фрезерувальний №1,№2);

експлуатацію усіх типів машин та устаткування, що наведені у пп. 1 і 2 п.2 Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №62 (Офіційний вісник України, 2013 р., №9, ст.344), що не зазначені у групі А (станок токарний №1,№2; станок фрезерувальний №1,№2);

роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра на об'єкті, що проводяться за адресою відповідача до усунення порушень, які створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих (п. 1-5, 6-7, 9-14, 17, 19-20, 22-24, 26-29 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно акту перевірки від 28.02.2025 №Ц/ЧК/2732/297).

Обґрунтовуючи зазначив, що за результатами перевірки посадовими особами виявлено та зафіксовано ряд порушень, які створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих.

Ухвалою від 22 травня 2025 року суд прийняв до розгляду та відкрив провадження у справі, вирішив розглянути справу правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання на 18 червня 2025 року на 14год. 00 хв.

Усною ухвалою від 18.06.2025 суд оголосив перерву до 02.07.2025.

25.06.2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому зазначив, що позов визнає частково.

02.07.2025 від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій просив позов задовольнити.

29.07.2025 на адресу суду надійшло заперечення на відповідь на відзив відповідача, в якому просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

01.08.2025 від позивача на адресу суду надійшло письмове заперечення, в якому зазначив, що відповідач не усунув порушення, зазначені в акті від 28.02.2025.

Усі подані сторонами документи суд долучив до матеріалів адміністративної справи.

Дослідивши письмові докази, оцінивши заявлені доводи сторін, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, з огляду на таке.

У зв'язку з розглядом звернення працівника відповідача від 27.01.2025 про порушення відносно нього законодавства з охорони праці та з питань праці та згоди Державної служби України з питань праці від 13.01.2025 № ЦА-550/1.3/2.3.4-25а відповідач провів позаплановий захід державного нагляду (контролю) у відповідача. Результати перевірки оформлені актом від 28.02.2025 року № Ц/ЧК/2732/297 (далі - Акт перевірки), в якому зафіксовано порушення, 22 з яких (пункти 1-5, 6-7, 9-14, 17, 19-20, 22-24, 26-29 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно Акту перевірки) створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих.

06.03.2025 позивач видав відповідачу припис №Ц/ЧК/2732/297/П про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду, яким зобов'язав директора відповідача ОСОБА_1 усунути вказані вище порушення у термін до 07.04.2025. Припис не оскаржений.

На вказаний припис відповідач надав письмову відповідь від 04.04.2025 №132 про часткове усунення виявлених порушень законодавства у сфері праві від 06.03.2025 №Ц/ЧК/2732/297/П, яку 07.04.2025 о 16год 42хв направив на офіційну електронну адресу позивача.

Оскільки відповідач не усунув порушення, зазначені в акті від 28.02.2025 перевірки, позивач звернувся до суду

Надаючи оцінку спірному рішенню, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.3 Закону України від 5 квітня 2007 року №877-V “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі - ЗУ №877-V) державний нагляд (контроль) здійснюється за принципами: пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров'я людини, функціонування і розвитку суспільства, середовища проживання і життєдіяльності перед будь-якими іншими інтересами і цілями у сфері господарської діяльності, підконтрольності і підзвітності органу державного нагляду (контролю) відповідним органам державної влади, рівності прав і законних інтересів усіх суб'єктів господарювання, гарантування прав та законних інтересів кожного суб'єкта господарювання, об'єктивності та неупередженості здійснення державного нагляду (контролю), неприпустимості проведення перевірок суб'єктів господарювання за анонімними та іншими безпідставними заявами, а також невідворотності відповідальності осіб за подання таких заяв, здійснення державного нагляду (контролю) лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом, відкритості, прозорості, плановості й системності державного нагляду (контролю), неприпустимості дублювання повноважень органів державного нагляду (контролю) та неприпустимості здійснення заходів державного нагляду (контролю) різними органами державного нагляду (контролю) з одного й того самого питання, невтручання органу державного нагляду (контролю) у діяльність суб'єкта господарювання, якщо вона здійснюється в межах закону, відповідальності органу державного нагляду (контролю) та його посадових осіб за шкоду, заподіяну суб'єкту господарювання внаслідок порушення вимог законодавства, порушення прав та законних інтересів суб'єкта господарювання, дотримання умов міжнародних договорів України, незалежності органів державного нагляду (контролю) від політичних партій та будь-яких інших об'єднань громадян, наявності одного органу державного нагляду (контролю) у складі центрального органу виконавчої влади, презумпції правомірності діяльності суб'єкта господарювання у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів допускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків суб'єкта господарювання та/або повноважень органу державного нагляду (контролю), орієнтованості державного нагляду (контролю) на запобігання правопорушенням у сфері господарської діяльності, недопущення встановлення планових показників чи будь-якого іншого планування щодо притягнення суб'єктів господарювання до відповідальності та застосування до них санкцій, здійснення державного нагляду (контролю) на основі принципу оцінки ризиків та доцільності.

Відповідно до ч.1 ст.4 ЗУ №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.7 ЗУ №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки. На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

Відповідно до ч.1 ст.6 ЗУ №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є:

подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Невиправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;

перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);

звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи територіального органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили документи, передбачені цим абзацом;

неподання суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності за два звітні періоди підряд без поважних причин або без надання письмових пояснень про причини, що перешкоджали поданню таких документів;

доручення Прем'єр-міністра України про перевірку суб'єктів господарювання у відповідній сфері у зв'язку з виявленими системними порушеннями та/або настанням події, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави;

настання аварії, пожежі, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання;

за рішенням суду;

звернення посадових осіб органів місцевого самоврядування про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства у випадках, коли право на подання такого звернення передбачено законом.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Встановлені обставини справи свідчать про наявність обґрунтованих підстав для призначення та проведення перевірки діяльності відповідача.

Відповідно до ч.ч.11, 12 ст.4 ЗУ №877-V плановий чи позаплановий захід щодо суб'єкта господарювання - юридичної особи має здійснюватися у присутності керівника або особи, уповноваженої керівником. Плановий чи позаплановий захід щодо фізичної особи - підприємця має здійснюватися за його присутності або за присутності уповноваженої ним особи.

Перед початком здійснення державного нагляду (контролю) посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить запис до журналу реєстрації заходів державного нагляду (контролю) (за наявності такого журналу у суб'єкта господарювання).

Згідно з ч.2 ст.4 ЗУ №877-V проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, крім позапланових заходів, передбачених частиною четвертою статті 2 цього Закону. Частиною 3 ст.4 ЗУ №877-V визначено, що суб'єкт господарювання повинен ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч.1 ст.7 ЗУ №877-V для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.

Згідно з ч.ч.2, 3, 4 ст.7 ЗУ №877-V на підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові і засвідчується печаткою.

У посвідченні (направленні) на проведення заходу зазначаються:

найменування органу державного нагляду (контролю), що здійснює захід;

найменування суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснюється захід;

місцезнаходження суб'єкта господарювання та/або його відокремленого підрозділу, щодо діяльності яких здійснюється захід;

номер і дата наказу (рішення, розпорядження), на виконання якого здійснюється захід;

перелік посадових осіб, які беруть участь у здійсненні заходу, із зазначенням їх посади, прізвища, ім'я та по батькові;

дата початку та дата закінчення заходу;

тип заходу (плановий або позаплановий);

форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд, інспектування тощо);

підстави для здійснення заходу;

предмет здійснення заходу;

інформація про здійснення попереднього заходу (тип заходу і строк його здійснення).

Посвідчення (направлення) є чинним лише протягом зазначеного в ньому строку здійснення заходу.

Відповідно до ч.5 ст.7 ЗУ №877-V перед початком здійснення заходу посадові особи органу державного нагляду (контролю) зобов'язані пред'явити керівнику суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу або уповноваженій ним особі (фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі) посвідчення (направлення) та службове посвідчення, що засвідчує посадову особу органу державного нагляду (контролю), і надати суб'єкту господарювання копію посвідчення (направлення).

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) без посвідчення (направлення) на здійснення заходу та службового посвідчення не має права здійснювати державний нагляд (контроль) суб'єкта господарювання.

Суб'єкт господарювання має право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходу, якщо вони не пред'явили документів, передбачених цією статтею.

Отже, законодавство покладає на відповідача обов'язок пред'явити посвідчення (направлення) і службове посвідчення та надати його копію. Відсутні належні, достовірні та допустимі докази не дотримання позивачем вказаного вище обов'язку. Як зазначено вище, суб'єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб територіального органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред'явили вказані вище документи.

Щодо доводів відповідача про те, що питання позапланової перевірки з питань охорони праці є питання планової перевірки, що під час воєнного стану заборонено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) в умовах воєнного стану».

Позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються у порядку, встановленому ЗУ №877-V, з урахуванням особливостей, Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Позапланові заходи державного нагляду (контролю) у період дії воєнного стану здійснюються зокрема, за наявності підстав, визначених абзацом п'ятим, частини першої статті 6 ЗУ №877-V, а саме: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).

Постановою від 13.03.2022 № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» зазначено, що за наявності загрози, що має негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави, а також для виконання міжнародних зобов'язань України протягом періоду воєнного стану дозволити здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) на підставі рішень центральних органів виконавчої влади, що забезпечують формування державної політики у відповідних сферах.

Суд установив, що 27.01.2025 на адресу позивача надійшла заява від громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо можливого порушення відносно нього законодавства з охорони праці та питань праці. Заявник зазначив, що працює у відповідача згідно з трудовим договором працівником по благоустрою. В опалювальний сезон без переводу працює оператором газової котельні, ні інструктажі, ні щорічні перевірки знань починаючи з 2024 року не проводилися. Змушують працювати на несправному обладнанні (циркуляційний насос) запасний насос відсутній. Заробітна плата нараховується мінімальна без нічних змін. Графіка виходу на роботу не має постійного, змінюється через кожні два дня (за 13 днів січня 5-6 р).

Відповідно до ч.1 ст.6 ЗУ №877-V під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення заходу державного нагляду (контролю).

Вказана інформація підтверджується з направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю). Також у вимозі про надання документів від 18.02.2025 № Ц/ЧК/2732/297/НД де відповідно до ст.11 ЗУ №877-V в строк до 15 год. 00 хв. 21 лютого 2025 року відповідача зобов'язано надати для проведення заходу державного контролю документи, які стосуються перевірки.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що твердження відповідача щодо питання позапланової перевірки з питань охорони праці є питання планової перевірки є помилковим.

Згідно з ч.6 ст.7 ЗУ №877-V за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості:

дату складення акта;

тип заходу (плановий або позаплановий);

форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо);

предмет державного нагляду (контролю);

найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід;

найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід.

Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання - детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства.

У разі створення суб'єктом господарювання перешкод органу державного нагляду (контролю) чи його посадовим особам при здійсненні заходів державного нагляду (контролю) в акті обов'язково зазначається опис дій чи бездіяльності, що призвели до створення таких перешкод, з посиланням на відповідні норми закону.

В останній день перевірки два примірники акта підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом.

Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями.

Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

У разі відмови суб'єкта господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акта відповідний запис.

Один примірник акта вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Суд установив, що позивач дотримався вказаних вище вимог Закону.

Відповідно до ч.7 ст.7 ЗУ №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, під час якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно з ч.8 ст.7 ЗУ №877-V припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

Суд установив, що позивач дотримався вказаних вище вимог Закону.

Щодо зафіксованих в Акті порушень суд урахував.

Вказані в Акті порушення стосуються чинних норм законодавства. Надані відповідачем докази виконання їх частини зафіксовані датами до оформлення вказаного вище акту перевірки. Водночас позапланової перевірки для перевірки усунення виявленихї недоліків не проведено. Отже, відсутні належні та допустимі докази вважати їх усуненими. При цьому суд урахував, що за вкзаанеим підставами позову вони оцінені такими, що мають високий ризик.

Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні Закон України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці» (далі - ЗУ № 2694-XII).

Відповідно до ст.13 ЗУ № 2694-XII роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці. З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:

створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;

розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;

забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;

забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;

забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;

організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;

розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;

здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;

організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;

вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.

Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.

При укладенні трудового договору про дистанційну роботу, про надомну роботу на роботодавця покладається обов'язок систематичного проведення інструктажу (навчання) працівника з питань охорони праці і протипожежної безпеки в межах використання таким працівником обладнання та засобів, рекомендованих або наданих роботодавцем.

Такий інструктаж (навчання) може проводитися дистанційно, з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, зокрема шляхом відеозв'язку. У такому разі підтвердженням проведення інструктажу (навчання) вважається факт обміну відповідними електронними документами між роботодавцем та працівником.

При виконанні дистанційної роботи роботодавець несе відповідальність за безпечність і належний технічний стан обладнання та засобів виробництва, що передаються працівнику для виконання дистанційної роботи.

Статтею 18 ЗУ № 2694-XII визначено, що працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.

Працівники, зайняті на роботах з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, повинні щороку проходити за рахунок роботодавця спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.

Перелік робіт з підвищеною небезпекою затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Посадові особи, діяльність яких пов'язана з організацією безпечного ведення робіт, під час прийняття на роботу і періодично, один раз на три роки, проходять навчання, а також перевірку знань з питань охорони праці за участю профспілок.

Порядок проведення навчання та перевірки знань посадових осіб з питань охорони праці визначається типовим положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці.

Не допускаються до роботи працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з охорони праці.

У разі виявлення у працівників, у тому числі посадових осіб, незадовільних знань з питань охорони праці, вони повинні у місячний строк пройти повторне навчання і перевірку знань.

Вивчення основ охорони праці, а також підготовка та підвищення кваліфікації спеціалістів з охорони праці з урахуванням особливостей виробництва відповідних об'єктів економіки забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері освіти і науки, в усіх навчальних закладах за програмами, погодженими із центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Дозвіл № 132.20.71 виданий Державною службою з питань праці (Держпраці) Управління Держпраці у Черкаській області від 03.03.2020 де зазначено, що відповідачу дозволяється експлуатувати машини, механізми устаткування підвищеної небезпеки визначено перелік даних машин, порушення, які зазначені у вказаному вище Акті перевірки та приписі, які створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих машини, механізми, устаткування, не містяться в даному дозволі.

Відповідно до ст.21 ЗУ № 2694-XII роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, проведеної експертно- технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов'язань на постачання.

Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, припинення дії дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб'єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Суд також урахував, що вищезазначеному дозволі №132.20.71 п.3 зазначено, Водогрійні котли теплопродуктивністю понад 01, МВт: котел водогрійний Ква-025, зав. № 32, рік виготовлення - 2007, країна виробник- Україна; котел водогрійний Ква-025, заводський № 34, рік виготовлення-2007, країна- виробник-Україна. Натомість в Акті перевірки та приписі зазначено про використання відповідачем системи газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт: котел газовий КВа-0.25 №824, котел газовий КВа-0.25 №825 (порушення №3 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно акту перевірки наявний в матеріалах справи). Отже, вищезазначений дозвіл виданий на експлуатацію машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки, які згідно переліку там прописані, а порушення, які зазначалися в Акті перевірки, приписі не відповідають вказаному переліку. Доводи відповідача, що він має дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки є необгрунтованими, що суперечать чинному законодавству.

Щодо питання до початку опалювального періоду 2024-2025 років суд урахував.

Міжрегіональне управління здійснює свою діяльність виключно в межах чинного законодавства України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96 затверджено Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення № 96).

Відповідно до пункту 1 вище вказаного Положення, Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

Згідно з пунктом 3 зазначеного Положення основними завданнями Міжрегіонального управління є, зокрема:

реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на міжрегіональному рівні;

здійснення державного нагляду і контролю у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.

Отже, позивач не займається питаннями опалювального періоду і додатки, які надані відповідачем до відзиву на позовну заяву не відносяться до справи, що розглядається.

Оскільки відповідач не надав суду належних, достовірних та допустимих доказів про усунення ним порушень, зазначених в Акті перевірки, суд дійшов висновку про те, що вимога усунути порушення вказаних вище норм законодавства відповідає межам владних повноважень позивача.

Отже, позивач правомірно зобов'язав усунути ці порушення у приписі. Тому суд дійшов висновку, що позов обгрунтований та підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Зважаючи на статус позивача, як органу державної влади, та відсутність доказів понесення ним вказаного виду судових витрат, останні розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 241-250, 255, 292-295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Задовольнити повністю адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління служби з питань праці (04060, м.Київ, вул. Вавилових, буд. 10; код ЄДРПОУ 44681053).

Застосувати до Комунального закладу «Золотоніського академічного ліцею «Імпульс» Черкаської обласної ради» (19700, Черкаська обл., м.Золотоноша, вул. Паркова, буд.2; код ЄДРПОУ 02138932) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю), а саме зобов'язати зупинити:

роботи в колодязях, шурфах, траншеях, котлованах, бункерах, камерах, колекторах, замкнутому просторі (ємностях, боксах, топках, трубопроводах тощо);

експлуатацію системи газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 0,1 МВт (котел газовий КВа-0,25 №824, котел газовий КВа-0,25 №825);

обслуговування верстатів з обробки деревини і металів (станок токарний №1,№2; станок фрезерувальний №1,№2);

експлуатацію усіх типів машин та устаткування, що наведені у пп. 1 і 2 п.2 Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 №62 (Офіційний вісник України, 2013 р., №9, ст.344), що не зазначені у групі А (станок токарний №1,№2; станок фрезерувальний №1,№2);

роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра на об'єкті, що проводяться за його адресою,-

до усунення порушень, які створюють загрозу життю і здоров'ю працюючих (п. 1-5, 6-7, 9-14, 17, 19-20, 22-24, 26-29 опису виявлених порушень вимог законодавства згідно з актом перевірки від 28.02.2025 №Ц/ЧК/2732/297).

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копії рішення направити сторонам.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 01.08.2025.