Рішення від 01.08.2025 по справі 520/5729/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

01 серпня 2025 року Справа № 520/5729/25

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши матеріали позовної заяви Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 14 серпня 2024 року №00462750707;

- Судові витрати покласти на відповідача.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі.

Відповідач надав до суду відзив, з позовними вимогами не погоджується, просить відмовити в задоволені позовних вимог.

Таким чином суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 здійснює підприємницьку діяльність з 27 серпня 2019 року.

15 липня 2024 року Головним управлінням ДПС у м. Києві проведено фактичну перевірку торгової точки, де здійснює свою підприємницьку діяльність позивач.

За наслідками перевірки ГУ ДПС у м. Києві складено акт фактичної перевірки від 24.07.2024, в якому ГУ ДПС у м. Києві встановило порушення, зокрема п. 1, 2, 12 ст. 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон про РРО), зазначивши у акті таке: “Перевіркою встановлено, ведення з порушенням встановленого законодавства порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а саме: ФОП ОСОБА_1 не надано на початок та на запит в ході проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів згідно з додатком №1 від 15.07.2024 на загальну суму 269 579,00 грн які на початок проведення перевірки знаходяться у місці продажу (господарському об'єкті) магазин “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » за вищевказаною адресою.

15 липня 2024 року отримано запит про надання документів відповідно до п.п. 20.1.4, 20.1.6 п.20.1 ст. 20 та п. 85.2, 85.4, 85.8 ст. 85 Податкового кодексу України від 02.12.2015 №2755 - VI (зі змінами) (далі - ПУ України) на підставі наказу від 15.07.2024 №4736-п та направлень від 15.07.2024 №15806/26-15-07-07-01 від 15.07.2024 №15807/26-15-07-07-01 під час проведення фактичної перевірки за період діяльності з 01.01.2024 по 15.07.2024 з вимогою надання документів в термін до 17.07.2024 16 год 00 хв.

24 липня 2024 року о 11 год. 13 хв. фактичну перевірку торгової точки, де здійснює свою підприємницьку діяльність позивача закінчено.

17 липня 2024 року через Електронний кабінет платника податків шляхом надсилання документів в електронній формі, позивачем було надано відповідь на запит про надання документів з поясненнями, а також всі документи перелічені у запиті.

14 серпня 2024 року Головним управлінням ДПС у Харківській області (далі - відповідач, ГУ ДПС у Харківській області), на підставі Акта перевірки від 24.07.2024 (реєстраційний №91502/26/15/07/3659201640 від 25.07.2024), винесено податкове повідомлення-рішення №00462750707 (далі - ППР) про стягнення з пані Долженко 298 033,89 грн штрафних санкцій за порушення п. 12 ст. 3 Закону про РРО.

Не погоджуючись з вищевказаним, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним відносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно пункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до п.80.1 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

Згідно з п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав:

у разі коли за результатами перевірок інших платників податків виявлено факти, які свідчать про можливі порушення платником податків законодавства щодо виробництва та обігу підакцизних товарів, здійснення платником податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, та виникає необхідність перевірки таких фактів (пп.80.2.1 п.80.2 ст.80 ПК України);

у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів (пп.80.2.2 п.80.2 ст.80 ПК України).

письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі незабезпечення можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, касових операцій, патентування або ліцензування (пп.80.2.3 п.80.2 ст.80 ПК України).

Верховний Суд у постанові від 26 березня 2024 року у справі №420/9909/23 дійшов висновку, що вимоги до змісту наказу про призначення податкової перевірки не передбачають обов'язку викладати в ньому детальну інформацію або докази, які свідчать про ймовірне порушення податкового законодавства платником податків. Законодавство лише встановлює мінімальні вимоги до такого наказу - зокрема, посилання на відповідний підпункт пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України.

Таким чином, якщо в наказі міститься посилання на відповідну правову підставу, таку як підпункт 80.2.2 пункту 80.2 статті 80 ПК України, це є достатнім для визнання наказу таким, що відповідає вимогам законодавства.

В ході проведення фактичної перевірки за адресою АДРЕСА_2 , ТЦ знаходиться магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 » де здійснює діяльність ФОП ОСОБА_1 у сфері роздрібної торгівлі технічно складеними побутовими непродовольчими товарами (мобільні телефони, навушники мережеві, зарядні пристрої, бездротові мишки, аксесуари, а також технікою APPLE, та інше) у готівковій та безготівковій формі із використанням банківського платіжного терміналу.

Перед початком перевірки були проведені контрольно розрахункові операції з придбання зарядних пристроїв на загальну суму 798 грн. в тому числі за готівкові кошти на суму 299 грн, та безготівковій Формі на суму 499 грн. розрахункові операції були проведені продавцем магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_2 з роздрукуванням та наданням не фіскального чеку від 15.07.2024 №191563 на суму 299 грн. чек №191571 на суму 499 грн. вказані чеки додаються до акту перевірки.

За наявною інформацією ФОП ОСОБА_1 за адресою м. Київ, Дарницький район, вул. Архітектора Вернадського - 1. ТЦ знаходиться магазин «Техно їжак» PPQ та/або ПРРО не зареєстровано (відсутній).

На місці проведення розрахунків знаходився банківський платіжний термінал № S12104HP, яким забезпечено проведення розрахунків у безготівковій формі.

Таким чином, перевіркою порядку здійснення розрахункових операцій встановлено проведення розрахункових операцій без застосування РРО та/або ПРРО без надання розрахункового документа встановленої форми та змісту на повну суму проведених операцій в паперовій та/ або електронній формі.

В ході проведення перевірки вручено запит №1 від 15.07.2024 про надання документів на який не надано документи, що стосуються предмету перевірки, зокрема книги обліку доходів, банківські виписки, договір на банківське обслуговування (еквайрінг), документи на платіжний термінал, який знаходиться на господарській одиниці, акт - прийому передачі терміналу, звіти з еквайрінгу, X - звіт, документи що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, доку мети про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання, накладні на переміщення товарів, які на момент перевірки знаходяться у місці продажу.

Таким чином, перевіркою встановлено ведення з порушенням встановленого законодавством порядок обліку товарних запасів за місцем їх реалізації. а саме ; ФОП ОСОБА_1 не надано в паперовій або електронній Формі, що підтверджують облік та походження товарних запасів згідно додатку №1 від 15.07.2024 на загальну суму 269 579.00 грн, які на момент проведення перевірки знаходились на місці продажу (господарському об'єкті за вищевказаною адресою).

Відповідно до п. 11 ст. 3 Закону України №265/95-ВР при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій та/або через програмні реєстратори розрахункових операцій для підакцизних товарів з використанням режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорїї згідно з УКТ ЗЕД, найменування товарів, цін товарів та обліку їх кількості.

Відповідно до вимог статті 3 Закону №265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані:

надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстр розрахункових операцій (Q-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та Ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти) (пункт 2 статті 3 Закону № 265/95-ВР);

вести в порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів, здійснювати продаж лише тих товарів (послуг), що відображені в такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб - підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. При цьому суб'єкт господарювання зобов'язаний надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи про отримання товарів від інших суб'єктів господарювання та/або документи на внутрішнє переміщення товарів, які на момент перевірки знаходяться у місті продажу (господарському об'єкті)) (пункт 12 статті 3 Закону №265/95-ВР).

Відповідно до підпункту 16.1.12 пункту 16.1. статті 16 Кодексу платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, а також забезпечувати збереження документів, пов'язаних з виконанням податкового обов'язку, протягом строків, установлених цим Кодексом (підпункт 16.1.12 пункту 16.1. статті 16 Кодексу).

Для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством (пункту 44.1. статті 44 Кодекс).

Пунктом 2344.10 статті 2344 Кодексу визначено, що фізичні особи - підприємці зобов'язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Позивач стверджує, що надав контролюючому органу всі необхідні документи.

Однак надана позивачем форма ведення обліку товарних запасів не містить відомостей щодо загальної вартості товару за первинними документами, а також не містить конкретних даних про надходження та вибуття товару. Більше того, у ході фактичної перевірки, так само як і в судовому процесі, позивач не надав первинних документів, передбачених Порядком №496, які підтверджували б придбання товарів.

За відсутності таких документів неможливо встановити, що форма обліку товарних запасів була складена на підставі первинних бухгалтерських документів, як того вимагає законодавство. Це, в свою чергу, унеможливлює підтвердження законності походження та обліку ТМЦ, і свідчить про порушення вимог облікової дисципліни, визначених Податковим кодексом України.

У межах розгляду даних спірних правовідносин позивачем не доведено наявності належно оформлених документів обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, а також факту надання таких документів контролюючому органу під час перевірки. Подані матеріали не містять підтвердження ведення обліку відповідно до вимог чинного законодавства.

З урахуванням вищенаведеного, контролюючий орган обґрунтовано дійшов висновку про відсутність документів, що підтверджують облік товарних запасів за місцем реалізації, а також про здійснення господарських операцій без наявності первинних документів, які підтверджують походження товарів (послуг), що є порушенням пункту 12 статті 3 Закону України №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій».

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення у частині застосування фінансових санкцій за порушення пункту 12 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» є законним, обґрунтованим і таким, що не підлягає скасуванню.

Керуючись ст. 14, 22, 194, 243, 246, 249, 250, 255, 258, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,- залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Сагайдак В.В.