Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710
про залишення позовної заяви без руху
01 серпня 2025 р. Справа № 520/19472/25
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Шевченко О.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " про визнання протиправним та скасування наказу,-
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", в якому просить суд визнати протиправним та скасувати наказ командира ОТУ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » “Про результати службового розслідування, призначеного наказом командира оперативно-тактичного угруповання “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 01.04.2025 № 360 “Про призначення службового розслідування»» від 19.04.2025 № 64 в частині притягнення командира військової частини НОМЕР_1 (станом на день видачі наказу) полковника ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення "догана".
Оскільки в період з 29 по 31 липня 2025 року включно суддя перебував у відрядженні для участі у навчанні за програмою, організованою Національною школою суддів України за підтримки ОБСЄ для України, питання, передбачені ч.1 ст. 171 КАС України, вирішуються в перші дні виходу на роботу.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України.
Суд дійшов висновку про те, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху, оскільки поданий без дотримання вимог, встановлених ст. 161 КАС України, виходячи з наступного.
Щодо строку звернення до суду з даним адміністративним позовом, суд зазначає наступне.
Відповідно до положень частини 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою цієї статті передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 3 вказаної вище статті).
Отже, КАС України передбачає можливість встановлення цим Кодексом та іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, які мають перевагу в застосуванні порівняно із загальним шестимісячним строком, визначеним у частині другій статті 122 цього Кодексу.
Згідно положень частини п'ятої статті 122 КАС України, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Суд наголошує на тому, що встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2011 року №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Позивач оскаржує наказ командира ОТУ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » “Про результати службового розслідування, призначеного наказом командира оперативно-тактичного угруповання “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 01.04.2025 № 360 “Про призначення службового розслідування»» від 19.04.2025 № 64 в частині притягнення командира військової частини НОМЕР_1 (станом на день видачі наказу) полковника ОСОБА_1 до дисциплінарної відповідальності та накладення дисциплінарного стягнення "догана".
Зі змісту позову встановлено, що позивач вважає, що строк звернення до суду не пропущено, оскільки про оскаржуваний наказ командира ОТУ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » (з основної діяльності) від 19.04.2025 № 64 стало відомо з відповіді ОТУ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » на адвокатський запит від 23.06.2025, яку отримано 14.07.2025.
Разом з тим, з листа ОТУ “ ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 07.07.2025 №ОТУ "Д"/2823 вбачається, що з оскаржуваним наказом позивач був ознайомлений 20.04.2025 шляхом надсилання витягу з наказу через систему електронного документообігу "СЕДО-М".
Таким чином, з 20.04.2025 позивачу стало відомо про оскаржуваний наказ, отже місячний строк звернення до суду сплинув 21.05.2025, тоді як до суду з даним позовом позивач звернувся лише 22.07.2025, тобто поза межами місячного строку звернення до суду, встановленого частиною 5 статті 122 КАС України.
Відповідно до ч.6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
При цьому, клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду та жодних належних доказів поважності причин пропуску строку звернення з цим позовом до суду позивач не надав, судом таких також не встановлено.
Відповідно до ч.1 си. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Згідно частини 1 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність до вимог ст. 161 КАС України, а саме надати до суду заяву про поновлення пропущеного ним місячного строку звернення до суду з даним позовом, в якій вказати обґрунтовані підстави для поновлення такого строку з наданням відповідних підтверджуючих доказів причин пропуску строку звернення.
Суд зазначає, що згідно положень ч.2 ст. 123 КАС України, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 122, 123, 160, 161, 169, 171, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Оперативно-тактичного угрупування " ІНФОРМАЦІЯ_1 " про визнання протиправним та скасування наказу - залишити без руху.
Надати позивачу термін - не більше десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, для усунення недоліків позовної заяви.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки у визначений термін.
Роз'яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.В.Шевченко