Справа №760/18665/25
3/760/5718/25
18 липня 2025 року
18 липня 2025 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., при секретарі Черчукан В.О., за участю-представника Київської митниці Короля Л.І., особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у судовому засіданні адміністративний матеріал, що надійшов з Київської митниці про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення №CQ065216567UA гр. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , (адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 ), за порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України, -
Київська митниця здійснює провадження у справі про порушення митних правил № №0633/UA100000/2025, стосовно відправника міжнародного поштового відправлення №CQ065216567UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (паспорт № НОМЕР_1 , виданий Васильківським МВ ГУ МВС України в Київській обл. 05.12.2003, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), за порушення митних правил, передбачених ст. 473 МК України.
Із зазначеного протоколу вбачається, що 28.02.2025 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці, на території логістичного центру «Київ» АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного огляду МПВ № CQ065216567UA, яке пересилалося з України відправником: ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) АДРЕСА_2 , НОМЕР_3 до США (одержувач: АДРЕСА_4 ), був виявлений фотоапарат з маркуванням «А-39А» № 1372В2» - 1 штука.
В митній декларації форми CN23 вміст вкладення задекларовано як «big old metal camera» вартістю 350 USD, в перекладі українською мовою «велика стара металева камера», вартістю 350 доларів США.
Листом Київської митниці від 12.03.2025 № 7.8-5/20-06/7/4565, зазначений зразок був направлений для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.
Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 20.03.2025 № 142000-3302-0134 наданий на дослідження предмет ідентифіковано як аерофотоапарат «А-39А», виробництва Казанського оптико-механічного заводу. Аерофотоапарат «А-39А» призначений для денного повітряного фотографування з літаків-носіїв з ціллю аерофоторозвідки та використовується на багатьох літальних апаратах військового призначення, таких як: «Су», «МіГ» та «Як». Наданий на дослідження аерофотоапарат «А-39А» має ознаки обладнання, спеціально призначеного або модифікованого для військового використання, зазначеного в позиціях ML10 та ML15 Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Таким чином, відправник МПВ № CQ065216567UA громадянин України ОСОБА_1 здійснив вкладення до МПВ системи одинарного скиду, невідомого виробництва, без надання дозвільних документів, тобто відправив його у МПВ з порушенням митних правил, що в свою чергу відповідає диспозиції ст. 473 МК України, а саме: «пересилання через митний кордон України у МПВ товарів, заборонених до такого пересилання законодавством України та актами Всесвітнього поштового союзу».
Враховуючи викладене, в діях відправника МПВ № CQ065216567UA - громадянина України ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 473 Митного кодексу України.
Безпосередні предмети правопорушення: аерофотоапарат «А-39А №1372В2» - 1 шт., вилучений та зберігається на складі Київської митниці за адресою: м. Київ, бульвар Вацлава Гавела, 8А.
Вартість предметів правопорушення становить 1 грн. (умовно)
Представник Київської митниці Сакун М.О. в судовому засіданні пояснила, що обставини порушення митних правил ОСОБА_1 є доведеними, що підтверджується матеріалами справи, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил №0633/UA100000/2025 за ст. 473 Митного кодексу України.
В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не заперечував щодо своєї вини за порушення митних правил.
Заслухавши пояснення представника митного органу, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши та оцінивши зібрані матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Так, 28.02.2025 року в зоні митного контролю митного поста «УкрПошта» Київської митниці, на території логістичного центру «Київ» АТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г. Кірпи, 2) під час проведення митного огляду МПВ № CQ065216567UA, яке пересилалося з України відправником: ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) АДРЕСА_2 , НОМЕР_3 до США (одержувач: АДРЕСА_4 ), був виявлений фотоапарат з маркуванням «А-39А» № 1372В2» - 1 штука.
В митній декларації форми CN23 вміст вкладення задекларовано як «big old metal camera» вартістю 350 USD, в перекладі українською мовою «велика стара металева камера», вартістю 350 доларів США.
Листом Київської митниці від 12.03.2025 № 7.8-5/20-06/7/4565, зазначений зразок був направлений для проведення експертного дослідження до Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби.
Згідно з висновком експерта СЛЕД Держмитслужби від 20.03.2025 № 142000-3302-0134 наданий на дослідження предмет ідентифіковано як аерофотоапарат «А-39А», виробництва Казанського оптико-механічного заводу. Аерофотоапарат «А-39А» призначений для денного повітряного фотографування з літаків-носіїв з ціллю аерофоторозвідки та використовується на багатьох літальних апаратах військового призначення, таких як: «Су», «МіГ» та «Як». Наданий на дослідження аерофотоапарат «А-39А» має ознаки обладнання, спеціально призначеного або модифікованого для військового використання, зазначеного в позиціях ML10 та ML15 Списку товарів військового призначення, що є додатком до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1807.
Відповідно до ст. 12 Закону України № 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» встановлено, що попередня ідентифікація товарів, які підлягають державному експортному контролю, а також здійснення необхідних заходів, пов'язаних з отриманням дозвільних документів на здійснення міжнародних передач таких товарів, є обов'язком суб'єкта господарювання, державного замовника у сфері оборони та суб'єктів, зазначених у ч. 3 ст. 15 даного Закону.
Відповідно до Закону України від 20.02.2003№ 549-ІV «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» експертизу в галузі державного експортного контролю, одним із основних завдань якої є визначення належності найменувань та описів товарів, поданих на експертизу, до найменувань та описів товарів, внесених до відповідних списків товарів, що підлягають державному експортному контролю, проводить Держекспортконтроль України.
Міжнародна передача таких товарів може здійснюватися суб'єктом здійснення міжнародних передач товарів або іноземним суб'єктом господарської діяльності за наявності у нього відповідного дозволу чи висновку Держекспортконтролю, оригінал якого під час митного оформлення разом з іншими документами, необхідними для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, зобов'язаний надати відповідний суб'єкт.
Оригінал дозволу або висновку Держекспортконтролю вищезазначеним відправником до митного органу не надавався.
Статтями 196, 197 Митного кодексу України (далі - МК України) регламентовано порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.
Відповідно до частини першої статті 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України:
1) товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або відповідно до закону чи міжнародного договору України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
2) товари (крім товарів для власного споживання, що ввозяться громадянами в обсязі та порядку, встановлених статтями 376 і 378 цього Кодексу), на пропуск яких відповідно до закону потрібні документи державних органів, установ та організацій, уповноважених на їх видачу, - в разі відсутності таких документів;
3) товари, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.
Пунктами 1, 2, 3 частини 1 статті 235 МК України регламентовано заборону щодо переміщення (пересилання) в міжнародних поштових та експрес-відправленнях товарів, заборонених цим Кодексом та іншими законодавчими актами України відповідно до ввезення на митну територію України або вивезення з цієї території; товарів, відправлених з порушенням митних правил; товарів, щодо яких відсутні відповідні дозвільні документи, у разі застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Частиною 2 статті 235 МК України визначено заборону на переміщення (пересилання) в МПВ товарів, заборонених до пересилання відповідно до законодавства України та актів Всесвітнього поштового союзу, а також товарів, відправлених з порушенням вимог нормативно-правових актів з питань надання послуг поштового зв'язку.
Враховуючи викладене, в діях відправника МПВ № CQ065216567UA - громадянина України ОСОБА_1 , наявні ознаки порушення митних правил, передбаченого статтею 473 Митного кодексу України.
За таких обставин, на підставі вищезазначеного, суд дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що винуватість ОСОБА_1 повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, наданим протоколом про порушення митних правил №0633/UA100000/2025, актом про проведення огляду (переогляду) товарів, актом про взяття проб (зразків) товарів від 11.03.2025, висновком держмитслужби №1420003203-0134 від 20.03.2025 та іншими матеріалами справи.
Відповідно до вимог ст. 245 КпАП України завданням судді при розгляді справ про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
На підставі вищезазначеного, обираючи вид стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, а також обставини, за яких було вчинено правопорушення.
З огляду на викладене, гр. ОСОБА_1 слід визнати винним у порушенні митних правил за статтею 473 Митного Кодексу України та піддати адміністративному стягненню у вигляді 50 відсотків вартості товару з конфіскацією безпосереднього предмету порушення митних правил.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ЗУ «Про судовий збір» з гр. ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 40-1, 245, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ст.ст. 196, 235, 458, 465, 467, 473, 495, 527 Митного кодексу України, -
Визнати відправника міжнародного поштового відправлення №CQ065216567UA гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (паспорт № НОМЕР_1 , виданий Васильківським МВ ГУ МВС України в Київській обл. 05.12.2003, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), визнати у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого 473 МК України та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 50% вартості товару, що становить 0,50 коп.
Конфіскувати в дохід держави безпосередні предмети порушення митних правил, а саме: аерофотоапарат з маркуванням «А-39А» № 1372В2» - 1 штука, що вилучений відповідно до протоколу про порушення митних правил №0633/UA100000/2025 від 12.06.2025 року.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (паспорт № НОМЕР_1 , виданий Васильківським МВ ГУ МВС України в Київській обл. 05.12.2003, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь держави судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту винесення до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд міста Києва.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О.М. Букіна