Ухвала від 01.08.2025 по справі 260/5823/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду

01 серпня 2025 рокум. Ужгород№ 260/5823/25

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Іванчулинця Д.В., розглянувши клопотання представника відповідача про передачу справи за територіальною підсудністю до іншого адміністративного суду в справі № 260/5823/25 за позовом ОСОБА_1 до 2 аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до 2 аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - відповідач), яким просить суд:

1) адміністративний позов задовольнити;

2) розглянути адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін до суду;

3) визнати протиправною бездіяльність 2 аварійно-рятувального загону Спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо невключення до складу грошового забезпечення ОСОБА_1 сум додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", при обчисленні розміру грошової компенсації за невикористані дні оплачуваних відпусток;

4) зобов'язати 2 аварійно-рятувальний загін Спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області здійснити перерахунок грошової компенсації ОСОБА_1 за невикористані дні оплачуваних відпусток в загальній кількості 59 днів, обчисливши її суму, виходячи із розміру місячного грошового забезпечення, з урахуванням сум додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану", та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених сум;

5) звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.

22 липня 2025 року ухвалою судді Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

31 липня 2025 року на адресу суду надійшло від відповідача клопотання про передачу даної справи за територіальною підсудністю до іншого адміністративного суду. Клопотання обґрунтоване тим, що відповідачеві достеменно відомо місце реєстрації/проживання позивача, яке знаходиться у Львівській області, а саме: АДРЕСА_1 . На підтвердження вищевказаного зазначено, що позивач неодноразово звертався до Львівського окружного адміністративного суду, зокрема у справах: №№ 380/7220/24, 380/5850/24, 380/2433/25, 380/8491/25. Відтак, представник відповідача вважає, що дану позовну заяву було подано до Закарпатського окружного адміністративного суду з порушенням правил територіальної підсудності та останній просив у поданому клопотання витребувати від позивача офіційну довідку або інший документ, що підтверджує місце його реєстрації (проживання) та в разі підтвердження реєстрації позивача у Львівській області просив передати справу за принципом територіальної підсудності.

Розглянувши клопотання представника відповідача, суд зазначає таке.

Нормами Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено принцип розгляду адміністративних справ за їх територіальною підсудністю, яким розмежовано компетенцію по розгляду адміністративних справ між адміністративними судами залежно від території, на яку поширюється їх діяльність.

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом (пункт 5 частин першої статті 19 КАС України).

Стаття 25 КАС України визначає підсудність справ за вибором позивача.

Зокрема, частиною першою статті 25 КАС України встановлено, що адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

Частиною другою статті 25 КАС України передбачено, що у разі невизначеності цим Кодексом територіальної підсудності адміністративної справи така справа розглядається адміністративним судом за вибором позивача.

З метою визначення дотримання правил територіальної підсудності, зокрема встановлення зареєстрованого місця проживання позивача, судом було здійснено запит щодо місця проживання позивача через підсистему «Електронний суд» до Єдиного державного демографічного реєстру.

Із відповіді з Єдиного державного демографічного реєстру від 01.08.2025 року № 1628429 встановлено, що дійсне місце реєстрації проживання позивача, фізичної особи ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .

Як вбачається зі змісту позову відповідачем у справі є суб'єкт владних повноважень - 2 аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, із зареєстрованим місцезнаходженням: вул. Спортивна, буд. 44, м. Дрогобич, Львівська область, код ЄДРПОУ 14372923.

Таким чином, суд вважає, що дана адміністративна справа підсудна Львівському окружному адміністративному суду.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 29 КАС України встановлено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Частиною п'ятою статті 29 КАС України передбачено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду цього питання.

Згідно вимог частини шостої статті 29 КАС України встановлено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Так, згідно приписів частини восьмої статті 29 КАС України, передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Відповідно до змісту частини дев'ятої статті 29 КАС України встановлено, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого в інших випадках здійснюється не пізніше наступного дня після видання відповідного розпорядження голови суду або постановлення відповідної ухвали, яка не підлягає оскарженню.

Статтею 30 КАС України встановлено недопустимість спорів про підсудність.

Так, частинами першою та другою статті 30 КАС України передбачено, що спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.

Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.

Враховуючи ту обставину, що місцезнаходженням (місце реєстрації) позивача та відповідача у Львівській області, беручи до уваги положення статті 29 КАС України, з метою дотримання засад рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом шляхом забезпечення гарантії доступності правосуддя та реалізації права на судовий захист, тобто розумну можливість представляти справу в умовах, що не ставлять одну сторону у становище суттєво менш сприятливе ніж іншу сторону, забезпечення фактичної змагальності, процесуальної рівності, доцільність передачі даної справи за підсудністю до Львівського окружного адміністративного суду, суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника відповідача шляхом передачі справи № 260/5823/25 за принципами територіальної підсудності до іншого адміністративного суду.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 25, 29, 241, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Адміністративну справу №260/5823/25 за позовом ОСОБА_1 до 2 аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - передати на розгляд до Львівського окружного адміністративного суду.

2. Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення

Копію ухвали надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.

Суддя Д.В. Іванчулинець