про повернення позовної заяви
31 липня 2025 рокум. Ужгород№ 260/6099/25
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Калинич Я.М. розглянувши матеріали позовної заяви керівника Ужгородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту культури Закарпатської обласної військової адміністрації до Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії,
Керівник Ужгородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту культури Закарпатської обласної військової адміністрації звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, в якій просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області щодо неукладення охоронного договору з Департаментом культури Закарпатської обласної військової адміністрації щодо пам'ятки національного значення «поселення слов'ян III-IV століття с. Галоч», Ужгородського району, яка постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 №928 занесена до Державного реєстру нерухомих пам'яток України, охоронний номер 070014-Н.
2. Зобов'язати Сюртівську сільську раду Ужгородського району Закарпатської області укласти з Департаментом культури Закарпатської обласної військової адміністрації охоронний договір на пам'ятку національного значення «поселення слов'ян III-IV століття с. Галоч», Ужгородського району на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768.
Згідно із частиною третьою статті 5 КАС України до суду можуть звертатися в інтересах інших осіб органи та особи, яким законом надано таке право.
Відповідно до частини четвертої статті 5 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією та законами України.
За змістом частини першої статті 43 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.
А згідно із частиною третьою статті 43 КАС України здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Відповідно до частини третьої статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Частиною першою статті 55 КАС України встановлено, що сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев'ятою статті 266 цього Кодексу.
Відповідно до частини третьої статті 55 КАС України юридична особа незалежно від порядку її створення, суб'єкт владних повноважень, який не є юридичною особою, беруть участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її (його) імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи, суб'єкта владних повноважень), або через представника.
За змістом частин першої, третьої статті 59 КАС України повноваження представників сторін та інших учасників справи мають бути підтверджені, зокрема довіреністю фізичної або юридичної особи. Довіреність від імені юридичної особи видається за підписом (кваліфікованим електронним підписом) посадової особи, уповноваженої на це законом, установчими документами.
Частинами шостою, восьмою цієї ж статті КАС України визначено, що оригінали документів, зазначених у цій статті, копії з них, засвідчені суддею, або копії з них, засвідчені у визначеному законом порядку, приєднуються до матеріалів справи. У разі подання представником до суду заяви, скарги, клопотання він додає довіреність або інший документ, що посвідчує його повноваження, якщо в справі немає підтвердження такого повноваження на момент подання відповідної заяви, скарги, клопотання.
Отже, сторона у справі має право на звернення до суду самостійно або через свого представника лише на підставі документа, що посвідчує її повноваження у визначеному законом порядку.
15.07.2015 року набрав чинності Закон України від 14.10.2014 року №1697-VII «Про прокуратуру».
Відповідно до положень частини другої статті 12 Закону України «Про прокуратуру» окружну прокуратуру очолює керівник окружної прокуратури, який має першого заступника та не більше двох заступників.
Керівник окружної прокуратури представляє окружну прокуратуру у зносинах з органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, особами, підприємствами, установами та організаціями (пункт перший частини першої статті 13 Закону України «Про прокуратуру»).
Відповідно до частини третьої статті 13 Закону України «Про прокуратуру» у разі відсутності керівника окружної прокуратури його повноваження здійснює перший заступник окружної прокуратури, а в разі його відсутності - один із заступників керівника окружної прокуратури.
Суд встановив, що позовну заяву у цій справі підписав керівник Ужгородської окружної прокуратури Юрій Домніцький.
Проте, суд констатує, що до позовної заяви жодних доказів на підтвердження повноважень Юрія Домніцького на підписання позовної заяви та відомостей про те, що він є керівником Ужгородської окружної прокуратури (наказу чи розпорядження про призначення на посаду, витягу ЄДРПОУ, копії службового посвідчення тощо) не подано, тобто не підтверджено наявність повноважень.
Враховуючи викладене суд вважає, що позов підписано особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено у встановленому законом порядку.
Варто зауважити, що, вирішуючи питання необхідності підтвердження прокурором свого статусу, Верховний Суд у постанові від 31.10.2019 року у справі №1340/6249/18 дійшов наступного висновку: «до матеріалів апеляційної скарги не було долучено жодних документів (копій наказів про призначення, копії службового посвідчення), за допомогою яких було б можливо встановити процесуальний статус особи, яка звернулась з касаційною скаргою.
28. Крім цього, в суді апеляційної інстанції до матеріалів справи скаржником не було надано доказів наявності у Заступника прокурора Львівської області Голомші А. встановлених законом повноважень щодо підписання апеляційної скарги від імені апелянта.
29. З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції дійшов правомірного висновку, що апеляційну скаргу підписано особою, повноваження якої на вчинення таких дій не були підтверджені належним чином».
Отже, суд констатує, що до позовної заяви жодних доказів на підтвердження повноважень Юрія Домніцького на підписання позовної заяви та відомостей про те, що він є керівником Ужгородської окружної прокуратури (наказу чи розпорядження про призначення на посаду, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, копії службового посвідчення тощо) не додано, тобто не підтверджено наявність повноважень.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.09.2023 року у справі №620/14052/21.
Відповідно до п.3 ч.4 ст.169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позов подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що позовну заяву підписано особою, право якої на вчинення таких дій не підтверджено у встановленому законом порядку. Тому позовна заява підлягає поверненню на підставі п.3 ч.4 ст.169 КАС України.
Суд також роз'яснює позивачу, що згідно із ч.8 ст.169 КАС України повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись статтями 169, 248 КАС України, суддя, -
Позовну заяву керівника Ужгородської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Департаменту культури Закарпатської обласної військової адміністрації до Сюртівської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачеві.
Копію ухвали разом з позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до ст.295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Згідно зі ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Я. М. Калинич