(про прийняття справи до провадження)
01 серпня 2025 року м. Житомир справа № 640/2339/19
категорія 111030300
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Панкеєва В.А., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Житомирські ласощі" до Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0002981406, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Житомирські ласощі" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві від 25 січня 2019 року №0002981406.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 березня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі.
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-ІХ), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
Відповідно до статті 1 Закону №2825-ІХ Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано.
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2825-ІХ установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом, крім випадку, передбаченого абзацом четвертим цього пункту.
Не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративні справи, які були передані до Київського окружного адміністративного суду та розподілені між суддями до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На підставі пункту другого розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2825-ІХ, за результатами автоматизованого розподілу, справу передано на розгляд Житомирському окружному адміністративному суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Житомирського окружного адміністративного суду від 07 березня 2025 року, головуючою у справі визначено суддю Панкеєву В.А.
Згідно з частиною другою статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі зміни складу суду розгляд справи починається спочатку, за винятком випадків, визначених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку щодо необхідності прийняття до свого провадження справи №640/2339/19.
При цьому, судом ураховано, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20 травня 2019 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в справі №640/3752/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Житомирські ласощі" до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування наказу від 06 грудня 2018 року №17768 "Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ "Торговий дім "Житомирські ласощі".
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2025 року у справі № 640/3752/19 провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Житомирські Ласощі" до Головного управління ДПС у місті Києві про визнання протиправним та скасування наказу, закрито.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 10 червня 2025 року апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Житомирські Ласощі" залишено без задоволення, а ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2025 року - без змін.
Вказане судове рішення оприлюднене в Єдиному державному реєстрі судових рішень 11 червня 2025 року.
Отже, обставини, які були підставою для зупинення провадження у цій справі відпали.
Частиною першою статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Таким чином, провадження у справі необхідно поновити.
Враховуючи склад сторін та предмет доказування, суд доходить висновку про здійснення розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Керуючись статтями 30, 35, 240, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти до провадження адміністративну справу № 640/2339/19 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Житомирські ласощі" до Головного управління Державної фіскальної служби у м.Києві про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0002981406, зобов'язання вчинити певні дії.
Поновити провадження в адміністративній справі №640/2339/19.
Справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання у справі на 08 вересня 2025 року 12:30 із повідомленням учасників справи про його проведення у Житомирському окружному адміністративному суді за адресою: місто Житомир, вулиця Бориса Лятошинського 5, зал № 5.
Запропонувати сторонам у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали надати суду письмові пояснення щодо актуальності спору, стосовно якого подано позов, щодо зміни фактичних обставин у цій справі (за наявності).
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, в мережі Інтернет за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud0670/
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена до апеляційного суду.
Суддя В.А. Панкеєва