31 липня 2025 року м. Житомир справа № 240/2761/25
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Лавренчук О.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у нарахуванні виплати щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн на місяць, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб";
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, що полягають у відмові нарахувати і виплати індексації (підвищення) до пенсії позивача згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році";
- зобов'язати відповідача призначити з 01 липня 2024 року щомісячну виплату доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн на місяць передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" та проводити подальшу виплату зазначеної доплати щомісячно ;
-зобов'язати відповідача поновити з 01 липня 2024 року нарахування та виплату індексації (підвищення) до пенсії позивача згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
В обґрунтування позовних вимог вказує, що відповідач протиправно не нараховує щомісячну доплату його пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14 липня 2021 року №713 та індексації (підвищення) до пенсії згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році".
Ухвалою суду відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, за змістом якого у задоволенні позову просить відмовити. Зазначено, що позивач з 31.05.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ. Заперечуючи позовні вимоги відповідач вказує, що умовою для виплати щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, визначено те, що пенсії не переглядалися (не перераховувалися) після 1 березня 2018 року. При первинному призначенні пенсії Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області з грудня 2021 року проведено перерахунок пенсії з урахуванням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення. Відповідно до матеріалів справи розмір пенсії позивача з 01.12.2021 становив 10958,78 грн, основний розмір пенсії - 8262,86 грн, з урахуванням доплати: 10328,58 грн. Таким чином, Головне управління вважає, що відсутні підстави стверджувати про наявність у позивача права на доплату у розмірі 2000 грн, оскільки пенсія позивача була призначена після 01.03.2018, а саме 31.05.2021 з урахуванням положень законодавства, яке діяло з 01.03.2018. Згідно масового перерахунку щодо індексації суми збільшення з 01.03.2022 нараховано та зафіксовано суму пенсії до виплати у розмірі 12404,78 грн, в т.ч.: основний розмір пенсії: 60 % грошового забезпечення у розмірі 8262, 86 грн. З урахуванням доплати: 10328,58 грн; збільшення основного розміру пенсії (25%) - 2065,72 гpн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с/інвалід війни 3 гр (ст.7) 580,20 грн, інвалід війни 3 групи/при иконанні обов'язків в/с - 50 грн. Згідно масового перерахунку щодо індексації суми збільшення з 01.03.2023 проведено перерахунок пенсії позивача та станим на 01.03.2023, основний розмір пенсії: 60 % грошового забезпечення у розмірі 8262, 86 грн. З урахуванням індексації: 11208,86 грн; з урахуванням доплати: 13274,58 грн; індексація базового ОСНП 2022 - 1446,00 грн (10328,58 х 0,140); індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн (11774,58 x 0,0197), підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с/інвалід війни 3 гр (ст.7) 627,90 грн, інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с - 50 грн щомісячна доплата до 100 грн - 0,00 грн. Згідно масового перерахунку щодо індексації суми збільшення з 01.03.2024 було проведено перерахунок пенсії позивача та станом на 01.03.2024, нараховано та зафіксовано суму пенсії до виплати у розмірі 15089,54 грн, т.ч. основний розмір пенсії: 60 % грошового забезпечення у розмірі: 8262,86 грн; з урахуванням індексації: 12265,52 грн; з урахуванням доплати: 14331,24 гpн, індексація базового ОСНП 2022 - 1446,00 грн (10328,58 х 0,140); індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн (11774,58 х 0,0197); індексація базового ОСНП 2024 - 1056,66 грн (13274,58 х 0,0,0796); збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 8262,86 - 2065,72 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с/інвалід війни 3 гр (ст.7) 708,30 грн, інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с - 50 грн щомісячна доплата до 100 грн - 0,00 грн. Таким чином, позовні вимоги позивача не відповідають обставинам справи та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.
У період з 30.06.2025 по 18.08.2025 головуюча у справі суддя перебувала у відпустці.
Через підсистему Електронний суд, 29.07.2025 (вх. №60172/25 від 30.07.2025), Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду докази.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Судом встановлено, що позивач із 31 травня 2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримую пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З матеріалів справи вбачається та відповідачем не заперечується, що позивач у грудні 2024 року звертався до відповідача із зверненнями щодо пенсійного забезпечення.
Листом від 09.01.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило ОСОБА_1 про зміст частини першої постанови КМУ №713 від 14.07.2021 та виснувало: "Оскільки пенсія ОСОБА_1 призначена з 31.05.2021 тому, відповідно до вищевказаної постанови не було встановлено доплату до пенсії в розмірі до 2000,00 грн". Також вказано про ненарухування індексації пенсії.
Вважаючи протиправною відмову щодо не призначення з 01.07.2024 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн, у відповідності до абз. 2 п. 1 постанови КМУ від 14.07.2021 №713 та відмову у нарахуванні і виплаті індексації (підвищення) до пенсії згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 за №118 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 за №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", позивач звернувся до суду.
Розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтями 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву та відзив, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, суд дійшов наступних висновків.
Щодо позовних вимог про відмову нарахувати та виплатити щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн на місяць, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На реалізацію частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до пункту 1 Порядку пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
В пункті 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» ( далі Постанова №103) відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ у первинній редакції постановлено: перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови №704.
Пункт 2 Постанови №103 передбачав поетапність виплат підвищення перерахованої пенсії, а саме: з 1 січня 2018 року 50 відсотків; з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - 75 відсотків; з 1 січня 2020 року 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Згідно з п.6 Постанови №103 внесено зміни до постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, п.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 викладено у такій редакції: під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Проте, рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п.5 і додатку 2 Порядку № 45.
При цьому, залишаючи без змін рішення судів першої та апеляційної інстанції у справі №826/3858/18, Верховний Суд у постанові від 12 листопада 2019 року, серед іншого вказав на те, що системний аналіз ст.ст. 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ вказує на те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №713 від 14.07.2021 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі - Постанова №713), якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб постановлено: Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до ст.13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 року № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021.
Пунктом 3 Постанови № 713 зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити встановлення з 01.07.2021 виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.07.2010 № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.
З наведених норм висновується, що Постановою № 713 встановлено, зокрема, для осіб, яким призначено пенсію після 1 березня 2018 року, розмір пенсії з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій.
Прийняття постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону № 2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн.
Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.
Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону № 2262-ХІІ до 01.03.2018 установлено щомісячну доплату в сумі 2000,00 грн. виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абз.1,2 цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.
Аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови № 713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно абз.3 п.1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21, 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.
У відповідності до матеріалів справи встановлено, що позивачу з 31.05.2021 призначено пенсію по інвалідності.
Грошове забезпечення для обчислення пенсії: посадовий оклад 3000 грн.; оклад за військове звання 810 грн.; процентна надбавка за вислугу років 30% - 1143 грн; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці 8818,44 грн., т.ч. надбавка за особливо важливі завдання 87,8%; премія 155%, сума грошового забезпечення для обчислення пенсії 13771,44 грн. Основний розмір пенсії 60% грошового забезпечення у розмірі 10638,14 грн.
Належними доказами підтверджується, що позивачу пенсія призначалась з грошового забезпечення, вказаного у грошовому атестаті №2432 від 23.06.2021 у якому вказано посадовий оклад; оклад за військове звання; надбавка за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 до "30" травня 2021 року".
Таким чином, з огляду на встановлені у справі обставини суддів вважає, що пенсія по інвалідності позивачу призначена після 01 березня 2018 року (з 31.05.2021) із грошового забезпечення, визначеного на 30.05.2021, а не станом на 01.03.2018, як помилково вважає позивач, а тому відсутні підстави визначені Постановою КМУ № 713 для встановлення щомісячної доплати в сумі 2000 грн.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги у цій частині не підлягають задоволенню.
Вирішуючи позовні вимоги щодо відмови нарахувати та виплатити індексації (підвищення) до пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118, від 24 лютого 2023 року № 168, від 23.02.2024 №185, суд зазначає таке.
Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
Статтею 2 Закону № 1282-XII визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема пенсії.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону № 1282-XII підставою для проведення індексації грошових доходів населення згідно зі статтями 4, 6 цього Закону є факт, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Також ознаками, що характеризують індексацію доходів громадян, є місце отримання відповідних доходів, а також джерела їх фінансування.
Підстави для проведення індексації визначено статтею 4 Закону № 1282-XII, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Водночас у зв'язку з необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15 лютого 2022 року було прийнято Закон України № 2040-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства" (далі - Закон № 2040-IX), яким, зокрема, статтю 64 Закону № 2262-XII та частину п'яту статті 2 Закону № 1282-XII було викладено в новій редакції.
Так, частиною п'ятою статті 2 Закону № 1282-XII в редакції Закону № 2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону № 1058-IV.
При цьому відповідно до статті 64 Закону № 2262-XII у редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 1 березня 2022 року, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV в редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 1 березня 2022 року, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 від 01.04.2024: нараховано та зафіксовано суму пенсії до виплати у розмірі 15089,54 грн, т.ч. основний розмір пенсії: 60 % грошового забезпечення у розмірі: 8262,86 грн; з урахуванням індексації: 12265,52 грн; з урахуванням доплати: 14331,24 гpн, індексація базового ОСНП 2022 - 1446,00 грн (10328,58 х 0,140); індексація базового ОСНП 2023 - 1500,00 грн (11774,58 х 0,0197); індексація базового ОСНП 2024 - 1056,66 грн (13274,58 х 0,0,0796); збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 8262,86 - 2065,72 грн. Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с/інвалід війни 3 гр (ст.7) 708,30 грн, інвалід війни 3 групи/при виконанні обов'язків в/с - 50 грн щомісячна доплата до 100 грн - 0,00 грн.
Враховуючи встановлені фактичні обставини справи, відповідачем нарахована та виплачена позивачу індексація пенсії за період з 2022 по 2024 роки, а тому позовні вимоги не підлягають задоволенню у цій частині.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З урахуванням наведеного, виходячи із наданих частиною 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України повноважень, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, у повному обсязі.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 242-246, 255, 258 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, ЄДРПОУ: 13559341) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Лавренчук
31.07.25