Рішення від 31.07.2025 по справі 200/18021/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2025 року Справа№200/18021/21

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Голуб В.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Донецькій області, в якій просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Національної поліції в Донецькій області, оформлене листом від 06.12.2021 № С-516/12/02-2021, про відмову в здійсненні правильного розрахунку вислуги років, необхідної для призначення пенсії, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років за п. «а» частини 1 ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області обчислити ОСОБА_1 календарну вислугу років з урахуванням вимог Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», а саме, зарахувати до календарної вислуги років (22 роки 04 місяці 01 день) час служби в період проведення АТО з 01.02.2015 до 30.04.2018 на пільгових умовах один місяць за три (09 років 00 місяців 23 дні);

зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області внести зміни до подання про призначення пенсії, що було підготовлено і направлено у відповідності з Порядком від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 15.02.2007 за № 135/13402 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років та спрямувати його в оновленому змісті до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області;

зобов'язати ГУНП в Донецькій області внести зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 09.07.2021 № 386 о/с в частині, що стосується звільнення ОСОБА_1 і до зазначеної у ньому календарної вислуги років (22 роки 04 місяці 01 день) зарахувати на пільгових умовах час участі в АТО з 01.02.2015 до 30.04.2018 - один місяць за три місяці.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначала, що з березня 1999 року по 09 липня 2021 року вона проходила службу в органах внутрішніх справ. Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 09.07.2021 № 386 о/с її звільнено за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію» з 09 липня 2021 року. Відповідно до змісту наказу у липні місяці 2021 року було встановлено премію у розмірі 28,393 %. Вислуга років на 09 липня 2021 року у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складає 22 роки 04 місяці 01 день, загальний трудовий стаж - 29 років 08 місяців 28 днів.

На підставі проведеного відповідачем розрахунку, а також підготовленого ним подання про призначення пенсії, позивачці було призначено пенсію за вислугу років відповідно до п. «б» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII у 45-річному віці, з вислугою років у календарному обчисленні - 22 роки 04 місяці 01 день і загальним трудовим стажем - 29 років 08 місяців 28 днів. Позивачка наголошує, що період її участі в АТО не був зарахований у кратному розмірі, а саме один місяць служби за три, як то визначено приписами законодавства. На переконання позивачки, врахування періоду участі в АТО в потрійному розмірі при розрахунку вислуги років та зазначення правильної і достовірної інформації до подання про призначення пенсії дало б можливість пенсійному органу в Донецькій області призначити їй пенсію не за пунктом «б» частини 1 статті 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», а за пунктом «а» частини 1 статті 12 цього Закону. З огляду на зазначене, позивачка вважає свої права порушеними, а тому звернулась до суду з цим позовом.

Відповідач позов не визнав. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначив, що участь в АТО не зараховується до календарної вислуги років, адже участь в АТО не віднесено до переліку, визначеному ст. 78 Закону України “Про Національну поліцію». Так, на переконання представника Головного управління Національної поліції в Донецькій області, пенсія за вислугу років може бути призначена лише у разі наявності календарної вислуги років, а не пільгової. Також положення Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та Інструкції про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затвердженої наказом МВС України від 17.09.2018 № 760, не передбачають внесення уповноваженим структурним підрозділом будь-яких змін до подання. Відповідач звертає увагу, що 28.07.2021 позивачка особисто ознайомилась із розрахунком своєї вислуги років, погодилась з ним, про що свідчить її підпис. Поряд з цим, питання щодо переведення позивачку з одного виду пенсії на інший віднесено до повноважень пенсійних органів. Враховуючи вищевикладене, відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.12.2021 справу передано судді Толстолуцькій М.М.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 грудня 2021 року позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, прийнята до розгляду, відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10 січня 2022 року суд ухвалою задовольнив клопотання Головного управління Національної поліції в Донецькій області про продовження строку для надання відзиву в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії. Продовжив Головному управлінню Національної поліції в Донецькій області строк для надання відзиву на позовну заяву позивача до 21 січня 2022 року.

Ухвалою суду від 11 лютого 2022 року позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху з наданням строку для усунення недоліків протягом 5 днів з дня отримання даної ухвали, шляхом надання вмотивованого клопотання про поновлення строку звернення до суду з даним адміністративним позовом в частині позовних вимог про зобов'язання ГУНП в Донецькій області внести зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 09.07.2021 № 386 о/с в частині, що стосується звільнення ОСОБА_1 і до зазначеної у ньому календарної вислуги років (22 роки 04 місяці 01 день) зарахувати на пільгових умовах час участі в АТО з 01.02.2015 до 30.04.2018 - один місяць за три місяці та надати докази, які підтверджують обставини, викладені у клопотанні.

Ухвалою суду від 21 лютого 2022 року заяву ОСОБА_1 про визнання причин пропуску поважними та поновлення строку звернення до суду залишено без задоволення. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про: зобов'язання ГУНП в Донецькій області внести зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 09.07.2021 № 386 о/с в частині, що стосується звільнення ОСОБА_1 і до зазначеної у ньому календарної вислуги років (22 роки 04 місяці 01 день) зарахувати на пільгових умовах час участі в АТО з 01.02.2015 до 30.04.2018 - один місяць за три місяці, повернуто особі, яка її подала. Поновлено розгляд справи у частині позовних вимог щодо:

визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Національної поліції в Донецькій області, оформлене листом від 06.12.2021 № С-516/12/02-2021, про відмову в здійсненні правильного розрахунку вислуги років, необхідної для призначення пенсії, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років за п. “а» частини 1 ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

зобов'язання Головного управління Національної поліції в Донецькій області обчислити ОСОБА_1 календарну вислугу років з урахуванням вимог Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», а саме, зарахувати до календарної вислуги років (22 роки 04 місяці 01 день) час служби в період проведення АТО з 01.02.2015 до 30.04.2018 на пільгових умовах один місяць за три (09 років 00 місяців 23 дні);

зобов'язання Головне управління Національної поліції в Донецькій області внести зміни до подання про призначення пенсії, що було підготовлено і направлено у відповідності з Порядком від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 15.02.2007 за № 135/13402 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення позивачці пенсії за вислугою років та спрямувати його в оновленому змісті до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

У зв'язку з відрахуванням судді Толстолуцької М.М. зі штату Донецького окружного адміністративного суду, згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 01.06.2022 справу передано судді Кочановій П.В.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 7 червня 2022 року суддею Кочановою П.В. прийнято до провадження адміністративну справу № 200/18021/21 та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою від 27 червня 2022 року суд задовольнив клопотання Головного управління Національної поліції в Донецькій області про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії. Зупинив провадження в адміністративній справі № 200/18021/21 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - до припинення або скасування періоду дії правового режиму воєнного стану в Україні.

У зв'язку з перебуванням судді Кочанової П.В. у відрядженні, протоколом повторного автоматизованого розподілу від 26.05.2025 головуючим суддею визначено Голуб В.А.

Ухвалою від 02 червня 2025 року суд прийняв до провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії. Поновив провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії. Розгляд адміністративної справи суд вирішив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Надалі дію воєнного стану продовжено та на момент винесення рішення суду він діє.

З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивачка, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є учасницею бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.12).

ОСОБА_1 проходила службу в органах внутрішніх справ. Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 09.07.2021 № 386 о/с її звільнено за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію» з 09 липня 2021 року. Відповідно до змісту наказу у липні місяці 2021 року було встановлено премію у розмірі 28, 393 %. Вислуга років на 09 липня 2021 року у календарному обчисленні та для виплати одноразової грошової допомоги складає: 22 роки 04 місяці 01 день, загальний трудовий стаж - 29 років 08 місяців 28 днів (а.с.19).

Поряд з цим, відповідно до наказів від 03.06.2015 № 429 о/с у період з 25.05.2015 по 05.06.2016, від 17.09.2015 № 725 о/с з 21.09.2015 по 22.10.2015, від 02.06.2016 № 137 о/с з 01.06.2016 по 12.06.2016, від 30.09.2016 № 331 о/с з 03.10.2016 по 02.11.2016, від 28.04.2017 № 209 о/с з 01.05.2017 по 02.06.2017, від 31.08.2017 № 412 о/с з 18.09.2017 по 30.09.2017, від 27.04.2018 № 168 о/с з 14.05.2018 по 13.06.2018 позивачка перебувала у відпустці (а.с.76-82).

29 липня 2021 року відповідачем направлено до органів Пенсійного фонду України матеріали для призначення пенсії ОСОБА_1 (за вислугу років) (а.с.103).

Довідкою Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 13.06.2019 № 2451/12/03-2019 підтверджується, позивачка дійсно в період з 01.02.2015 до 06.11.2015 та з 07.11.2015 до 30.04.2018 була зарахована до складу сил та засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області. Підстава наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при СБУ від 22.10.2015 № 295; наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при СБУ від 13.12.2015 № 347; наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при СБУ від 14.12.2015 № 348; наказ Першого заступника керівника Антитерористичного Центру при СБУ від 30.04.2018 № 120 дск. Періоди перебування у відпустках та на лікарняних під час проведення антитерористичної операції (01.02.2015-30.04.2018) не входять до нарахування пільгової вислуги років (а.с.18).

Відповідно до наказу від 19.11.2021 № 655 о/с вислуга років позивачки у пільговому обчисленні складає 28 років 04 місяці 02 дні (а.с.24).

Згідно з довідкою від 06.12.2021 вислуга років за період з 01.02.2015 по 30.04.2018 складає 03 роки 03 місяці 00 днів, у пільговому обчисленні 09 років 00 місяців 23 дні (а.с.23).

Згідно з розрахунком вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 вислуга років у календарному обчисленні складає 22 роки 04 місяці 01 день, у пільговому обчисленні - 29 років 08 місяців 28 днів (а.с.25-29).

На звернення позивачки, відповідач листом від 06.12.2021 № С-516/12/02-2021 повідомив, що наявний трудовий стаж до служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції України, стаж служби в органах внутрішніх справ та Національній поліції України та досягнення на дату звільнення позивачкою 45-річного віку, що відповідає умовам призначення пенсії відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Одночасно з цим повідомлено, що особам, які були звільнені зі служби та мають відповідну календарну вислугу років для призначення пенсії, визначену п. «а» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пільгова вислуга років додатково зараховується для встановлення розміру пенсії на умовах ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а саме за вислугу 20 років - 50 відсотків, за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 відсотки відповідних сум грошового забезпечення. Інших підстав зарахування пільгової вислуги років та умов призначення пенсії за вислугу років, окрім визначених законодавством України, не передбачено. В свою чергу, особам, яким була призначена пенсія відповідно до п. «б» ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зарахування пільгової вислуги років для призначення пенсії законодавством не передбачено (а.с.20).

Відповідно до витягу з наказу від 14.01.2022 № 16 о/с внесено зміни до наказу Головного управління Національної поліції в Донецькій області від 19.11.2021 № 655 о/с у частині визначення пільгової вислуги років, а саме вирішено вважати вислугу років ОСОБА_1 28 років 01 місяць 28 днів (а.с.107).

Відповідно до розрахунку вислуги років від 14 січня 2022 року для призначення пенсії ОСОБА_1 вислуга років у календарному обчисленні складає 22 роки 04 місяці 01 день, вислуга років у пільговому обчисленні (без урахування вислуги років у календарному обчисленні) - 05 років 09 місяців 27 днів; вислуга років у пільговому обчисленні - 28 років 01 місяць 28 днів (а.с.108 - 115).

Вважаючи протиправним розрахунок відповідачем вислуги років, позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі визначає Закон № 2262-ХІІ. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно із пунктом «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д», «ж» статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

Згідно із частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (постанова від 17.07.1992 № 393; далі - Порядок № 393; у редакції, чинній на момент звільнення позивачки зі служби).

Вирішуючи справу № 805/3923/18-а Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03.03.2021 дійшов наступного висновку: «… основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-XII. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку…».

Одночасно, Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі № 725/1959/17, від 27.03.2018 у справі № 295/6301/17, у яких суд касаційної інстанції не здійснив застосування підзаконних нормативно-правових актів, що передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу роботи, а дійшов висновку про те, що стаття 17 Закону № 2262-XII визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії. Вказаним законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності відповідної кількості років та визначено виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

Таке правове регулювання та наведені вище висновки Верховного Суду у справі № 805/3923/18-а дозволяють зробити висновок про те, що передбачена Порядком № 393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону № 2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.

У справі, що розглядається судом встановлено, що позивачку звільнено зі служби 09.07.2021, отже у спірному випадку для визначення необхідного стажу слід керуватися Порядком № 393, у редакції до 19.02.2022.

У абзацах 7, 9 підпункту «а» пункту 3 Порядку № 393 (у вказаній вище редакції) визначено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду розглянув справу № 480/4241/18, у якій в розділі «Щодо календарної вислуги років» зазначив наступне:

«Статтею 1 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Отже, Закон № 2262-ХІІ як єдину, обов'язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі № 2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов'язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

В свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку № 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

Водночас, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ».

За наслідками розгляду справи № 480/4241/18 Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.04.2021 зробив наступні правові висновки:

« 1. В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

2. Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393».

Також з метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду у справі № 480/4241/18 відступив від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22.11.2018 у справі № 161/4876/17, від 15.08.2019 у справі № 281/459/17, від 27.03.2020 у справі № 569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку № 393 Закону № 2262-ХІІ.

Наведені правові висновки Верховного Суду у справах № 480/4241/18 і № 805/3923/18-а суд вважає правозастосовними у справі, що розглядається.

Одночасно з цим, суд враховує, що редакцію пункту 3 Постанови № 393 було змінено постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119, яка набрала чинності 19.02.2022. Вказаною постановою також змінено і назву Порядку № 393.

Суд зауважує, що після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393», і стаття 12 Закону № 2262-XII, і Постанова № 393 встановлюють однакове правове регулювання спірних правовідносин в частині розмежування календарної та пільгової вислуги, порядку їх обчислення та застосування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 119 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393» усунуто розбіжності між Законом № 2262-XII та Постановою № 393 щодо врахування пільгової вислуги років для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-XII.

Зважаючи на зміну з 19.02.2022 правового регулювання спірних правовідносин, Верховний Суд у постанові від 31.08.2023 у справі № 200/4951/22, серед іншого, дійшов висновку, що для призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-ХІІ календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393 в редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України № 119 від 16.02.2022.

Отже, зважаючи на те, що спірні правовідносини мали місце до 19.02.2022, суд погоджується з доводами позивачки про можливість пільгового обчислення вислуги років відповідно до Порядку № 393 (у редакції до 19.02.2022) для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови в здійсненні правильного розрахунку вислуги років, необхідної для призначення пенсії, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за п. «а» частини 1 ст.12 «Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

З огляду на вказане, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області обчислити ОСОБА_1 календарну вислугу років з урахуванням вимог Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», а саме, зарахувати до календарної вислуги років час служби в період проведення АТО з 01.02.2015 до 30.04.2018 на пільгових умовах один місяць за три.

Поряд з цим, суд вважає за необхідне відмовити у визнанні протиправним та скасуванні листа відповідача від 06.12.2021 № С-516/12/02-2021, адже вказаний лист сам по собі не несе для позивачки правових наслідків, а лише інформує її про вчинення певних дій суб'єктом владних повноважень.

Крім того, суд звертає увагу, що конкретний розрахунок календарної та пільгової вислуги років має вчинити відповідач, реалізуючи свої дискреційні повноваження.

Поряд з цим, суд зазначає, що постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений бланк подання, про який йдеться у пункті 12 Порядку 3-1 (назва якого «Подання про призначення пенсії»).

Відповідно до пункту 1 Порядку № 3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справі України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Відповідно до пункту 12 Порядку № 3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформляється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Відповідно до Інструкції № 760 на уповноважені структурні підрозділи покладено функції з організації роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства, зокрема, вони приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ заяву про призначення пенсії, документи згідно з Порядком № 31- та у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформляють особі, якій оформляється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленою Порядком 3-1, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 28.11.2018 у справі № 537/1980/16-а сформувала правовий висновок у подібних правовідносинах щодо компетенції уповноважених органів з питань прийняття рішень про призначення пенсії згідно із Законом № 2262-ХІІ.

Велика Палата Верховного Суду звернула увагу, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України або відмовити у такому поданні.

Отже, підсумовуючи викладене, суд доходить висновку, що на уповноважені структурні підрозділи з дня отримання відповідної заяви особи покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів.

За такого правового регулювання та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Головного управління Національної поліції в Донецькій області внести зміни до подання про призначення пенсії, що було підготовлено і направлено у відповідності з Порядком від 30.01.2007 №3-1, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 15.02.2007 за №135/13402, до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення пенсії за вислугою років та спрямувати його в оновленому змісті до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Отже, позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи, що позивачка звільнена від сплати судового збору, судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (85302, Донецька обл., Покровський район, місто Покровськ, вул. Мандрика, буд. 7, код ЄДРПОУ 40109058) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови у здійсненні правильного розрахунку вислуги років, необхідної для призначення пенсії, оформленні та направленні необхідних документів до органу Пенсійного фонду для призначення пенсії ОСОБА_1 пенсії за вислугу років за п. «а» частини 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області обчислити ОСОБА_1 календарну вислугу років з урахуванням вимог Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», а саме, зарахувати до календарної вислуги років час служби в період проведення АТО з 01.02.2015 до 30.04.2018 на пільгових умовах один місяць за три.

Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області внести зміни до подання про призначення пенсії, що було підготовлено і направлено у відповідності з Порядком від 30.01.2007 № 3-1, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 15.02.2007 за № 135/13402, до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років та спрямувати його в оновленому змісті до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.

Повний текст рішення складено та підписано 31 липня 2025 року.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Голуб