Україна
Донецький окружний адміністративний суд
31 липня 2025 року Справа№200/3885/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голуб В.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначила, що з 06 червня 2024 року вона перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника на неповнолітню доньку ОСОБА_2 . Однак під час розрахунку пенсії у зв'язку з втратою годувальника не була врахована стаття 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», хоча в померлого чоловіка позивачки - ОСОБА_3 , більше ніж 15 років підземного стажу. Крім того, позивачка наголошує, що до стажу роботи на підземних роботах з видобутком корисних копалин ОСОБА_3 мають бути зараховані періоди роботи з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року, з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року, з 11 грудня 2006 року по 31 жовтня 2008 року, адже робота у спірний період підтверджується записами у трудовій книжці ОСОБА_3 , яка є основним документом, який підтверджує стаж.
З огляду на зазначене, ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області викладені в листі від 02 травня 2025 року № 10719-8160/Ч-01/8- 0500/25, які полягають у незастосуванні статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» під час призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_1 на неповнолітню ОСОБА_2 та не зарахування до стажу роботи на підземних роботах з видобутком корисних копалин ОСОБА_3 періодів роботи з 11 грудня 2006 року по 31 жовтня 2008 року, з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року, з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до стажу роботи на підземних роботах з видобутком корисних копалин періоди роботи ОСОБА_3 з 11 грудня 2006 року по 31 жовтня 2008 року, з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року, з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року та здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 з моменту призначення пенсії, а саме: з 06 червня 2024 року пенсію у зв'язку із втратою годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 та при перерахунку пенсії у зв'язку із втратою годувальника врахувати статтю 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше виплачених сум.
Відповідач позов не визнав. В обґрунтування незгоди з позовними вимогами представник Пенсійного органу зазначив, що позивачкою пропущено шестимісячний строк звернення до суду. Поряд з цим, відповідач зазначає, що за даними електронної пенсійної справи та результатами розгляду наданих документів і даних персоніфікованого обліку страховий стаж годувальника, ОСОБА_3 , врахований по 31.05.2024 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», складає 52 роки 04 місяці 29 днів, в тому числі: додаткові роки за Списком № 1 - 16 років; додатковий стаж (період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону) - 14 років 03 місяці 17 днів. Пільговий стаж, що дає право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», - 12 років 08 місяців 29 днів. Враховуючи, що стаж, що дає право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», є меншим ніж 15 років, відповідач вважає, що ним правомірно розраховано пенсію без застосування ст. 8 зазначеного закону. Крім того, період з 11.12.2006 по 31.10.2008 зараховано до страхового стажу на загальних підставах у зв'язку із відсутністю інформації в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про пільгову роботу. Періоди пільгової роботи з 10.11.2008 по 17.04.2009, з 16.06.2009 по 05.01.2013 зараховані до стажу за Списком № 1 за даними про спеціальний стаж, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (код підстави для обліку спецстажу ЗП3013А1), оскільки підприємства, розташовані на території м. Донецьк, яке відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженим наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786, з 2014 року є тимчасово окупованим Російською Федерацією. В відомостях про спеціальний стаж реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація, що годувальник в період з 10.11.2008 по 17.04.2009, з 16.06.2009 по 05.01.2013 був зайнятий видобутком корисних копалин. На переконання відповідача, пенсія розрахована відповідно до вимог чинного законодавства, а тому просить суд відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою від 02 червня 2025 року суд прийняв до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії та відкрив провадження по справі № 200/3885/25. Розгляд адміністративної справи суд вирішив здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою від 31 липня 2025 року суд задовольнив клопотання представниці позивачки про поновлення пропущеного строку звернення до суду. Визнав поважними причини пропуску строку та поновив пропущений строк.
За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Разом з тим, суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією Російської Федерації в Україні введено воєнний стан із 5 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому дію воєнного стану продовжено та станом на день винесення рішення суду він діє.
З огляду на введення на території України воєнного стану, справа розглянута судом протягом розумного строку.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Між позивачкою, ОСОБА_1 , та ОСОБА_3 укладено шлюб 26 квітня 2011 року, що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 , який зареєстрований Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Селидівського міського управління юстиції у Донецькій області, про що в Книзі реєстрації шлюбів 26 квітня 2011 року зроблено відповідний актовий запис № 38.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_1 та ОСОБА_3 народилась донька ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії № НОМЕР_2 , який зареєстрований Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Селидівського міського управління юстиції у Донецькій області, про що 14 лютого 2012 року зроблено відповідний актовий запис № 38.
ІНФОРМАЦІЯ_2 загинув ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , який зареєстрований Селидівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про що 07 червня 2024 року складено відповідний актовий запис № 425.
З 06 червня 2024 року ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію у зв'язку з втратою годувальника на неповнолітню доньку ОСОБА_2 , про що свідчить витяг форми РС-право та протокол перерахунку пенсії.
З вказаного витягу вбачається, зокрема, що період з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року, з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року зараховані до пільгового стажу за Списком № 1, період з 11 грудня 2006 року по 31 жовтня 2008 року зарахований лише до страхового стажу. Крім того, із вказаного витягу вбачається, що пенсія по втраті годувальника розрахована без застосування статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
В свою чергу, як вбачається з дублікатів трудової книжки ОСОБА_3 серії НОМЕР_4 від 10.06.2009 та серії НОМЕР_5 від 10.01.2006 з 11 грудня 2006 року по 18 серпня 2007 року та з 20 вересня 2007 року по 31 жовтня 2008 року останній працював гірничим робітником з повним робочим днем у шахті, у період з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року, з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року працював підземним прохідником з повним робочим днем у шахті.
Позивачка звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з втратою годувальника з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Проте листом відповідача від 02 травня 2025 року № 10719-8160/Ч-02/8-0500/25 позивачці було повідомлено, що за даними електронної пенсійної справи та результатами розгляду наданих документів і даних персоніфікованого обліку страховий стаж годувальника, врахований по 31.05.2024 та обчислений у відповідності до статті 24 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», складає 52 роки 04 місяці 29 днів, в тому числі: додаткові роки за Списком № 1 - 16 років; додатковий стаж (період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону) - 14 років 03 місяці 17 днів. Пільговий стаж, що дає право на обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» 12 років 08 місяців 29 днів. Періоди пільгової роботи з 10.11.2008 по 17.04.2009, з 16.06.2009 по 05.01.2013 зараховані до стажу за Списком № 1 за даними про спеціальний стаж, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (код підстави для обліку спецстажу 3П3013А1), оскільки підприємства розташовані на території м. Донецьк, яке відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28.02.2025 № 376 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за №380/43786, з 2014 року є тимчасово окупованим Російською Федерацією. Період роботи з 11.12.2006 по 31.10.2008 зараховано до страхового стажу на загальних підставах у зв'язку із відсутністю інформації в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про пільгову роботу. В відомостях про спеціальний стаж реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутня інформація, що годувальник в період з 10.11.2008 по 17.04.2009, з 16.06.2009 по 05.01.2013 був зайнятий видобутком корисних копалин, зазначених в статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», тому підстави для обчислення пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відсутні.
Вважаючи протиправною відмову у перерахунку пенсії, позивачка звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень у спосіб, що передбачений, як Конституцією, так і Законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) та Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 62 Закону № 1788-ХІІ).
На виконання вимог статті 62 Закону № 1788-ХІІ Кабінет Міністрів України постановою від 12.08.1993 № 637 затвердив Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок № 637), пунктом 3 якого визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно із п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Судом також встановлено, що ОСОБА_3 у період з 11 грудня 2006 року по 18 серпня 2007 року та з 20 вересня 2007 року по 31 жовтня 2008 року працював гірничим робітником з повним робочим днем у шахті, у період з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року, з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року працював підземним прохідником з повним робочим днем у шахті. Вказане підтверджується записами у трудовій книжці позивача.
Поряд з цим, період з 19 серпня 2007 року по 19 вересня 2007 року не підлягає зарахуванню, адже робота у вказаний період не підтверджується записами у трудовій книжці позивача.
Посилання представника пенсійного органу на відсутність інформації в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування про пільгову роботу та про те, що ОСОБА_3 був зайнятий видобутком корисних копалин, суд не приймає до уваги з огляду на те, що обов'язок внесення відомостей до вказаного реєстру покладено саме на роботодавця. Отже, відсутність в інформаційній базі системи персоніфікованого обліку відомостей про пільговий характер роботи позивача, не може слугувати підставою для позбавлення особи права віднесення періодів роботи до пільгового стажу за наявності записів у трудовій книжці.
Враховуючи, що у трудовій книжці ОСОБА_3 належним чином зафіксований факт його роботи повний робочий день під землею, спірні періоди з 11 грудня 2006 року по 18 серпня 2007 року, з 20 вересня 2007 року по 31 жовтня 2008 року, з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року та з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року мають бути враховані до стажу роботи на підземних роботах з видобутком корисних копалин.
Поряд з цим, суд зазначає, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та членів їх сімей.
Згідно з ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менше як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 процентів середньої заробітної плати шахтарям, але не менш як 3 розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по 1 року.
Відповідно до пункту «а» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» (далі підрозділ 1 розділу 1 «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
Статтею 10 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
У постанові від 20.11.2018 у справі № 345/4616/16 Верховний Суд дійшов правового висновку, що статтю 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком № 1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах, а тому стаж роботи померлого годувальника має бути зараховано до стажу роботи, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Судом встановлено, що при призначенні пенсії по втраті годувальника відповідачем не було зараховано періоди роботи годувальника з 11 грудня 2006 року по 18 серпня 2007 року та з 20 вересня 2007 року по 31 жовтня 2008 року, з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року, з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року, що є протиправним та встановлено судом.
Таким чином, пенсійний орган зарахувавши не зараховані періоди роботи за наявності в померлого годувальника необхідного пільгового стажу має перерахувати пенсію ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , яка врахована при обчисленні розміру пенсії у разі втрати годувальника, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», адже після зарахування спірних періодів стаж роботи ОСОБА_3 на підземних роботах буде більше ніж 15 років.
Отже, обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у незастосуванні статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» під час призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_1 на неповнолітню ОСОБА_2 та не зарахування до стажу роботи на підземних роботах з видобутком корисних копалин ОСОБА_3 періодів роботи з 11 грудня 2006 року по 18 серпня 2007 року та з 20 вересня 2007 року по 31 жовтня 2008 року, з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року, з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року, а також зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до стажу роботи на підземних роботах з видобутком корисних копалин періоди роботи ОСОБА_3 з 11 грудня 2006 року по 18 серпня 2007 року, з 20 вересня 2007 року по 31 жовтня 2008 року, з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року та з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року та здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 з моменту призначення пенсії, а саме: з 06 червня 2024 року пенсію у зв'язку із втратою годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 та при перерахунку пенсії у зв'язку із втратою годувальника врахувати статтю 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше виплачених сум.
Посилання представника пенсійного органу на порушення строків звернення до суду суд не приймає до уваги, адже позивачці ухвалою суду від 31 липня 2025 року поновлено пропущений строк звернення до суду.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії підлягає частковому задоволенню.
Згідно з ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Водночас, ч. 8 ст. 139 КАС України визначено, що у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки вказаний спір виник внаслідок протиправного розрахунку пенсії, суд дійшов висновку про необхідність стягнення суми судового збору у розмірі 968, 96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь позивачки, адже саме вказаним управлінням було порушено права ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 132, 139, 192-193, 242-246, 255-258, 262, 293, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ), яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, які полягають у незастосуванні статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» під час призначення пенсії у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_1 на неповнолітню ОСОБА_2 та не зарахування до стажу роботи на підземних роботах з видобутком корисних копалин ОСОБА_3 періодів роботи з 11 грудня 2006 року по 18 серпня 2007 року, з 20 вересня 2007 року по 31 жовтня 2008 року, з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року та з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області зарахувати до стажу роботи на підземних роботах з видобутком корисних копалин періоди роботи ОСОБА_3 з 11 грудня 2006 року по 18 серпня 2007 року, з 20 вересня 2007 року по 31 жовтня 2008 року, з 10 листопада 2008 року по 17 квітня 2009 року та з 16 червня 2009 року по 05 січня 2013 року та здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 з моменту призначення пенсії, а саме: з 06 червня 2024 року пенсію у зв'язку із втратою годувальника на неповнолітню ОСОБА_2 та при перерахунку пенсії у зв'язку із втратою годувальника врахувати статтю 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», з урахуванням раніше виплачених сум.
В решті заявлених вимог, - відновити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 , яка діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 , судовий збір у розмірі 968, 96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень дев'яносто шість копійок).
Повний текст рішення складено та підписано 31 липня 2025 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.А. Голуб