Рішення від 31.07.2025 по справі 160/8159/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2025 рокуСправа №160/8159/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області), в якій позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, та скасувати відмову перерахунку пенсії від 18.12.2024 67513-47334/Л-01/8-0400/24 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області через грубе порушення статей 3, 8, 17, 19, 21, 22, 58 та 64 Конституції України, які є прямої дії, рішень Конституційного Суду України, Європейського Суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів та зобов'язань, до яких приєдналася Україна, а також статей 43, 51, частини 1, 3 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 45 і № 988 щодо відмови ОСОБА_1 , у перерахунку та виплаті пенсії станом на 19 листопада 2019 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 новий перерахунок та виплату пенсії, починаючі з 01 грудня 2019 року, без обмеження граничного розміру та виплатити різницю донарахованої суми з цієї дати, відповідно до частин 3, 18 ст. 43, частини 3 ст. 51 та частин 1,3 статті 63 Закону України № 2262- ХІІ, постанов КМУ № 45 та № 988 з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України з травня 2018 року, пенсія йому призначена відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ в розмірі 65 % від грошового забезпечення і дотриманням вимог наказу МВС України від 17.02.2017 року № 138. На пенсію вийшов з посади поліцейського взводу № 2 роти № 6 полку поліції особливого призначення головного управління національної поліції в Дніпропетровській області. В листопаді 2024 року при відвідуванні сервісного центру ГУ ПФУ у Дніпропетровській області стало відомо, що без будь-яких правових підстав, з грубим порушенням конституційних принципів верховенства права та незворотності дії законодавчих актів в часі, у нього з вини ГУ ПФУ та за потурання МВС України відчужені та зменшені додаткові види грошового забезпечення, які враховувались під час призначення йому довічної пенсії. Відтак, відносно нього не в повному обсязі виконуються норми Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ щодо невідкладного перерахунку пенсій у разі збільшення хоча б одного виду із основних або додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій поліцейських. 06 листопада 2024 року ОСОБА_1 , через свого представника, адвоката Новікова В.М. звернувся до Головного управління Національної поліції України в Дніпропетровській області з заявою про надання йому довідки про складові розрахунку його заробітної плати стосовно посади та звання яка складається на листопад 2024 року. 02 грудня 2024 року на вище вказане звернення ОСОБА_1 з Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області надійшла відповідь, що неможливо визначення єдиних складових та єдиного розміру видів грошового забезпечення для поліцейських (крім посадового окладу) по будь-якій посаді. Згідно грошового атестату старшого сержанта поліції, поліцейського полку поліції особливого призначення ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_1 до його складових увійшли: посадовий оклад - 2470,00; оклад за спеціальним званням - 1000,00; надбавка за стаж служби у розмірі 50% - 1735,00; премія щомісячна (94,54%)-4920,81; Усього нараховано в сумі -10659,70 гривень. (Копія супровідного листа та копія грошового атестату додається до позову як письмові докази). 05 листопада 2024 року ОСОБА_1 , відповідно до статей 43, 51, 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та на підставі положень постанов КМУ № 45- 2008 та № 988-2015, звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з вимогою про перерахування йому, та виплати, пенсії згідно чинного законодавства. 18 грудня 2024 року ОСОБА_1 отримав відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про те, що органи пенсійного фонду України в своїй діяльності керуються нормами чинного законодавства. Відповідно до Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян», у разі незгоди з наданою відповіддю, позивач має право на її оскарження в органах вищого рівня або у судовому порядку. (Копія відповіді ГУ ПФУ в Дніпропетровській області від 18.12.2024 р. додається до позову як письмові докази). ОСОБА_1 вважає, що рішення про відмову ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у перерахуванні та виплати йому пенсії незаконними а, дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, грубо порушують норми Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, щодо невідкладного перерахунку пенсії у разі збільшення хоча б одного виду із основних або додаткових видів грошового забезпечення для відповідних категорій поліцейських - такими, що є незаконними, які грубо порушують його конституційні права, як громадянина України, пенсіонера МВС, принципи верховенства права та незворотності дії законодавчих актів у часі, що стало підставою звернення до суду з метою захисту її законних прав та інтересів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.03.2025 року відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Цією ж ухвалою встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали та зобов'язано надати разом із відзивом копію пенсійної справи ОСОБА_1 .

Ухвала суду від 28.03.2025 року була доставлена до електронного кабінету відповідача 29.03.2025 року, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.

Ухвалою суду від 20 травня 2025 року витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином засвідчені копії:

- пенсійної справи ОСОБА_1 ;

- заяви ОСОБА_1 від 05.11.2024 року про здійснення перерахунку пенсії;

- відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка є предметом спору у цій справі;

- протоколу про призначення пенсії за вислугу років;

- грошового атестату від 02.05.2018 за №20;

- довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 08.05.2018 за №452, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262.

Також ухвалою від 20.05.2025р. витребувано від ОСОБА_1 належним чином засвідчені копії:

- заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 05.11.2025 року, в якій позивач просив відповідача здійснити йому перерахунок пенсії;

- відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка є предметом спору у цій справі;

- грошового атестату від 02.05.2018 за №20.

Встановлено сторонам строк п'ятнадцять днів для надання до суду витребуваних доказів.

Цією ж ухвалою зупинено провадження у справі до надання витребуваних судом доказів та пояснень.

Ухвала суду від 20.05.2025 року була доставлена до електронного кабінету відповідача 20.05.2025 року, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.

Представник позивача - адвокат Новіков Валерій Михайлович отримав ухвалу суду від 20.05.2025 року про витребування доказів 04.06.2025 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою про отримання документа.

Ухвалою суду від 20.06.2025 року вдруге витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином засвідчені копії:

- пенсійної справи ОСОБА_1 ;

- заяви ОСОБА_1 від 05.11.2024 року про здійснення перерахунку пенсії;

- відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка є предметом спору у цій справі;

- протоколу про призначення пенсії за вислугу років;

- грошового атестату від 02.05.2018 за №20;

- довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 08.05.2018 за №452, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262.

Вдруге витребувано від ОСОБА_1 належним чином засвідчені копії:

- заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 05.11.2025 року, в якій позивач просив відповідача здійснити йому перерахунок пенсії;

- відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка є предметом спору у цій справі;

- грошового атестату від 02.05.2018 за №20.

23.06.2025 року від представника позивача - адвоката Новікова Валерія Михайловича до суду надійшла заява про долучення до матеріалів справи копії службової характеристики ОСОБА_1 та довідки з міста роботи ОСОБА_1

26.06.2025 року до суду через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшли матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 .

Так, в наданих матеріалах пенсійної справи ОСОБА_1 міститься грошовий атестат №20 від 02.05.2018 року, згідно якого грошове забезпечення позивача складається з: посадового окладу - 2470 грн. 00 коп., окладу за спеціальним званням - 1000 грн. 00 коп., надбавки за стаж служби у розмірі 50% 1735 грн. 00 коп., премії щомісячної 94,54% - 4920 грн. 81 коп.

Крім того, в матеріалах пенсійної справи міститься протокол розрахунку пенсії за пенсійною справою - 0413021912 (НПУ) від 01.05.2018 року, відповідно до якого відповідачем обчислено пенсію ОСОБА_1 з грошового забезпечення 9106 грн. 96 коп. до якого включено наступні складові: посадовий оклад - 2470 грн. 00 коп., оклад за спеціальним званням - 1000 грн. 00 коп., надбавка за стаж служби у розмірі 50% 1735 грн. 00 коп., премія 94,54%.

27.06.2025 року до суду через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшло клопотання про долучення витребуваних документів по справі №160/8159/25. Крім того, в наданому клопотанні зазначено, що в заяві від 05.11.2024 позивач не просив провести перерахунок своєї пенсії, а лише надати йому копії документів. Відповідно до відповіді відповідача заява позивача була задоволена. Відповідач вважає звернення позивача до суду передчасним, оскільки саме за перерахунком пенсії він не звертався, відповідно і відмови в перерахунку пенсії він не отримував.

04.07.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника позивача - адвоката Новікова Валерія Михайловича про продовження строку на виконання ухвали суду про витребування доказів.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 року заяву представника позивача - адвоката Новікова Валерія Михайловича про продовження строку на виконання ухвали суду про витребування доказів задоволено та продовжено представнику позивача - адвокату Новікову Валерію Михайловичу строк на виконання ухвали суду про витребування доказів до 31 липня 2025 року (включно).

Цією ж ухвалою продовжено строк зупинення провадження у справі до надання учасниками справи витребуваних судом доказів.

23.07.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від представника позивача - адвоката Новікова Валерія Михайловича надійшло клопотання про продовження строку на надання витребуваних судом доказів.

30.07.2025 року від ОСОБА_1 до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи грошового атестата №20 від 02 травня 2018 року.

Ухвалою суду від 31.07.2025 року поновлено провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою суду від 31.07.2025 року у задоволенні клопотання представника позивача - адвоката Новікова Валерія Михайловича про продовження строку на надання витребуваних судом доказів відмовлено.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію з травня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» за №2262-ХІІ від 09.04.1992 року.

05 листопада 2024 року ОСОБА_1 звернувся з письмовою заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій просив надати довідку про складові розрахунку його пенсії стосовно посади та звання.

18 грудня 2024 року ОСОБА_1 отримав відповідь від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, з якої вбачається, що останній направив позивачу копії запитуваних документів в заяві від 05.11.2024 року.

Вважаючи протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та відмову у перерахунку пенсії від 18.12.2024 67513-47334/Л-01/8-0400/24 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області через грубе порушення статей 3, 8, 17, 19, 21, 22, 58 та 64 Конституції України, які є прямої дії, рішень Конституційного Суду України, Європейського Суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів та зобов'язань, до яких приєдналася Україна, а також статей 43, 51, частини 1, 3 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 45 і № 988 щодо відмови ОСОБА_1 , у перерахунку та виплаті пенсії станом на 19 листопада 2019 року, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, зокрема, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (Закон №2262-ХІІ).

Згідно із частиною першою статті 48 Закону №2262-ХІІ заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади та Службою зовнішньої розвідки. При цьому днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу Пенсійного фонду України письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дата їх відправлення.

Частиною першою статті 49 Закону №2262-ХІІ визначено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказана норма статті 43 Закону №2262 міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Стаття 43 деталізована у пункті 7 Порядку №393, яким (в редакції на дату призначення пенсії позивачу - травень 2018 року) установлено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським, відрядженим до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших цивільних підприємств, установ та організацій, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» обчислюється виходячи з відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання), відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останньою штатною військовою посадою за місцем служби перед звільненням.

При цьому щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія враховуються в середніх розмірах фактичних виплат за аналогічною посадою (посадами) в тому органі, з якого особа була відряджена, за календарний місяць, який передує даті звільнення із служби.

За бажанням осіб, зазначених в абзаці шостому цього пункту, пенсія може бути обчислена виходячи з грошового забезпечення за посадою, яку особа займала до відрядження, у порядку, визначеному цією постановою.

Абзац другий пункту 7 Порядку №393 передбачає врахування для обчислення пенсій відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням.

Пункт 7 Порядку №393 постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року №720 доповнений абзацом такого змісту: «Для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію» проходили службу в органах внутрішніх справ і продовжують проходити службу на посадах поліцейських, у разі звільнення із служби після 7 листопада 2015 р., якщо в них немає 24 календарних місяці служби на посаді поліцейського, або які померли (загинули) в зазначений період (крім осіб, виплата грошового забезпечення яким проводилася на умовах і в порядку, визначених постановами Кабінету Міністрів України від 17 серпня 2005 р. №748 і від 9 березня 2006 р. №268), середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 7 листопада 2015 р. на кількість таких місяців. При цьому для поліцейських, звільнених у листопаді 2015 р., сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається на день звільнення із служби з розрахунку таких виплат за повний місяць.

З наведеного слідує, що за загальним порядком при обчисленні розміру пенсії враховуються виключно оклад за посадою, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною особою перед звільненням, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 календарних місяці служби підряд перед звільненням. Одноразові додаткові види грошового забезпечення (щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення) для обчислення пенсії, незважаючи на факт сплати єдиного внеску, не включаються до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія.

Позивач вважає, що спірні правовідносини виникли з приводу відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату пенсії станом на 19 листопада 2019 року.

За приписами частин першої, другої статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

За приписами частин другої, третьої статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до Закону №2262-ХІІ, пунктів 4, 9 Положення про Міністерство внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 жовтня 2015 року №878 (зі змінами), та Порядку №3-1 наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 вересня 2018 року №760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (Інструкція №760).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції №760, уповноважені структурні підрозділи (визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів), зокрема: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій; 5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1).

Пунктом 4 розділу ІІІ Інструкції №760 установлено, що підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України, готують:

1) грошовий атестат;

2) довідку про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - довідка про додаткові види грошового забезпечення) (додаток 4).

На думку позивача цей спір зумовлений відмовою ГУ ПФУ В Дніпропетровській області здійснити перерахунок розміру раніше призначеної пенсії з 01.12.2019 року.

При цьому, суд не приймає до уваги доводи позивача про те, що він звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою від 05.11.2024 року про здійснення перерахунку пенсії, а також, що відповідач листом від 18.12.2024 року відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 05.11.2025 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою, в якій, мовою оригіналу, просив: надати довідку про складові розрахунку його пенсії стосовно посади та звання.

Листом від 18 грудня 2024 року №67513-47334/Л-01/8-0400/24 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надало відповідь на звернення, в якій зазначив, на Ваше звернення надаємо копії наступних документів на ім'я ОСОБА_1 :

- протоколу про призначення пенсії за вислугу років;

- грошового атестату від 02.05.2018 за № 20;

- довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 08.05.2018 за № 452, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону № 2262).

Отже, з наданої відповіді вбачається, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направило позивачу копії запитуваних документів, чим повністю виконало вимоги заяви ОСОБА_1 від 05.11.2024 року.

Суд наголошує, що зі змісту заяви від 05.11.2024 року вбачається, що ОСОБА_1 здійснити перерахунок пенсії з 01.12.2019 року не просив і як наслідок відповідач йому в цьому не відмовляв.

Ухвалою суду від 20 травня 2025 року витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області належним чином засвідчені копії:

- пенсійної справи ОСОБА_1 ;

- заяви ОСОБА_1 від 05.11.2024 року про здійснення перерахунку пенсії;

- відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 , яка є предметом спору у цій справі;

- протоколу про призначення пенсії за вислугу років;

- грошового атестату від 02.05.2018 за №20;

- довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення від 08.05.2018 за №452, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону №2262.

27.06.2025 року до суду через систему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надійшло клопотання на виконання вимог ухвали суду про долучення витребуваних документів по справі №160/8159/25. Крім того, в наданому клопотанні зазначено, що в заяві від 05.11.2024 позивач не просив провести перерахунок своєї пенсії, а лише надати йому копії документів. Відповідно до відповіді відповідача заява позивача була задоволена. Відповідач вважає звернення позивача до суду передчасним, оскільки саме за перерахунком пенсії він не звертався, відповідно і відмови в перерахунку пенсії він не отримував.

Отже, позивачем на підтвердження зміни розміру грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2019 не надано жодного документа.

Ухвалою від 20 травня 2025 року витребувано зазначений вище грошовий атестат від обох сторін.

На виконання вимог ухвали суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано копію грошового атестата від 02.05.2018 за №20.

30.07.2025 року від ОСОБА_1 до суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи грошового атестата №20 від 02 травня 2018 року.

Відповідальними за видачу довідок про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед місяцем звільнення, що подається для призначення пенсії, є підрозділи фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) апарату МВС, територіальних органів з надання сервісних послуг МВС, закладів, установ та підприємств, що належать до сфери управління МВС, ЦОВВ та Національної гвардії України. Саме підрозділ фінансового забезпечення визначає, які складові грошового забезпечення належать до щомісячних додаткових видів в цілях призначення пенсії та видають відповідного змісту та форми довідку (додаток 4 до Інструкції №760).

За висновком Верховного Суду у постанові від 20 листопада 2018 року у справі №328/4303/16-а органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1993. №393, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі Порядок №45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацами 1 та 2 п. 5 Порядку №45 в редакції постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку №45.

Так, пунктами 2, 3 Порядку №45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордон-служби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Аналіз наведених норм, свідчить про необхідність здійснення таких послідовних дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки; довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.

Таким чином, перерахунок пенсії позивача може бути здійснений ГУ ПФУ в Дніпропетровській області виключно на підставі довідки уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду від 20.03.2018 у справі №636/662/17 та від 03.07.2018 у справі №709/2728/16-а.

Як зазначалося вище, з грошового атестата №20 від 02.05.2018 року, вбачаються наступні складові грошового забезпечення ОСОБА_1 : посадовий оклад - 2470 грн. 00 коп., оклад за спеціальним званням - 1000 грн. 00 коп., надбавка за стаж служби у розмірі 50% 1735 грн. 00 коп., премія щомісячна 94,54% - 4920 грн. 81 коп.

З протоколу розрахунку пенсії за пенсійною справою - 0413021912 (НПУ) від 01.05.2018 року, відповідно до якого відповідачем обчислено пенсію ОСОБА_1 з грошового забезпечення 9106 грн. 96 коп. до якого включено наступні складові: посадовий оклад - 2470 грн. 00 коп., оклад за спеціальним званням - 1000 грн. 00 коп., надбавка за стаж служби у розмірі 50% 1735 грн. 00 коп., премія 94,54%.

З наведеного вище вбачається, що розміри складових грошового забезпечення в грошовому атестаті збігаються з розмірами грошового забезпечення в розрахунку пенсії ОСОБА_1 .

Позивачем не надано до суду доказів, які б підтверджували набуття ним права на перерахунок пенсії з 01.12.2019 року.

Відсутність довідки про розмір грошового забезпечення позивача для здійснення перерахунку пенсії з 01.12.2019 року, свідчить про наявність спору між останнім та органами Міністерства внутрішніх справ, вирішення якого лежить поза площиною відносин між позивачем та ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, яке призначило пенсію на підставі грошового атестата від 02 травня 2018 року №20.

У цьому разі позивач не позбавлений права звернутися безпосередньо до органів Міністерства внутрішніх справ для видачі йому нової довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, якщо вважає, що не всі щомісячні додаткові види грошового забезпечення включені для здійснення перерахунку його пенсії.

Суд повторює, що повноваження ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зводяться до обчислення розміру пенсії, виходячи із складових грошового забезпечення та їх сум, вказаних у грошовому атестаті та довідці саме про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що подається для призначення пенсії, а не у будь-яких довідках. При цьому власні розрахунки пенсіонера не призводять до перерахунку пенсії, оскільки лише підрозділ фінансового забезпечення апарату МВС, територіальних органів відповідальний за визначення у довідці тих видів грошового забезпечення, які мають характер щомісячних додаткових та з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Тобто, перерахунок раніше призначеної за нормами Закону №2262-ХІІ пенсії можливий у тому порядку, який визначив законодавець, та який, зокрема, регламентований у пункті 7 Порядку №393, деталізований Інструкцією №760. До моменту надходження належної довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення для призначення пенсії відповідач позбавлений обов'язку вчиняти дії для перерахунку раніше призначеної пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Суд звертає увагу позивача на те, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що в задоволенні позовної заяви слід відмовити, оскільки позовні вимоги заявлені передчасно.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до приписів ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень дії якого оскаржуються, належним чином доведено правомірність таких дій, тоді як позивачем не доведено своєї правової позиції та не спростовано доводи відповідача, а тому суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що оскільки позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню, підстави для стягнення з відповідача судових витрат, відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 72, 77,241, 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427, 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.

Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 31.07.2025 року.

Суддя О.М. Неклеса