Справа № 503/938/25
Провадження № 2-о/503/64/25
30 липня 2025 року м. Кодима
Кодимський районний суд Одеської області колегією у складі:
головуючого судді - Калашнікової Т.О.,
присяжного Іванкова С.І.,
присяжної Лепетко Т.П.,
при секретарі судового засідання Поліковській О.І.,
заявника ОСОБА_1 ,
представника особи, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною, - адвоката Цуркана О.О.,
розглядаючи у відкритому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції за участю адвоката Цуркана Олексія Олеговича, в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - орган опіки та піклування Кодимської міської ради Подільського району Одеської області та орган опіки та піклування Подільської районної державної адміністрації Одеської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
В провадженні Кодимського районного суду Одеської області перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - орган опіки та піклування Кодимської міської ради Подільського району Одеської області та орган опіки та піклування Подільської районної державної адміністрації Одеської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
У судовому засіданні заявник ОСОБА_1 підтримала заявлене нею клопотання про призначення у даній цивільній справі судово-психіатричної експертизи.
Представник органу опіки та піклування Кодимської міської ради Подільського району Одеської області до суду також не з'явився. Однак надав до суду клопотання, в якому просив проводити судовий розгляд цивільної справи у його відсутність.
Представник органу опіки та піклування Подільської районної державної адміністрації Одеської області в судове засідання також не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про місце, дату та час розгляду даної цивільної справи у встановленому порядку. Дана обставина підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Адвокат Цуркан О.О. в судовому засіданні не заперечував проти призначення судово-психіатричної експертизи відносно ОСОБА_2 .
Заслухавши учасників цивільного процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного.
За змістом частини 1статті 39 Цивільного кодексу України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Згідно з п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28 березня 1972 року №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним» із змінами та доповненнями, в справах про поновлення дієздатності є обов'язковим проведення судово-психіатричної експертизи, яка призначається за ухвалою судді. Громадянина може бути поновлено в дієздатності лише при наявності висновку судово-психіатричної експертизи про значне поліпшення його стану здоров'я або видужання.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов, а саме, для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Вирішуючи питання про призначення судової психіатричної експертизи, суд виходить з вимогст. 105 ЦПК України, яка встановлює, що призначення експертизи судом є обов'язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.
Згідно ст. 21 Закону України «Про психіатричну допомогу», судово-психіатрична експертиза в цивільних справах призначається і проводиться на підставах та в порядку, передбачених законами та прийнятими відповідно до них іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1ст. 298 ЦПК України, суд, за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров'я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Згідно абз. 1 п. 4 постанови пленуму ВСУ №3 від 28.03.1972 року «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним.
Враховуючи вищевикладене, призначення та проведення судово-психіатричної експертизи має значення для правильного вирішення даної справи.
Відповідно до п. 5 ч. 1ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою особи, яка бере участь у справі, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі, у разі призначення судом експертизи.
Оскільки, для проведення судово-психіатричної експертизи потрібний значний проміжок часу, на час проведення експертизи провадження у справі слід зупинити.
Керуючись ст. ст.103 - 104,252,253,258-260,293,298 ЦПК України,
Клопотання заявниці ОСОБА_1 про призначення судово-психіатричної експертизи - задопольнити.
Призначити судово-психіатричну експертизу у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи - орган опіки та піклування Кодимської міської ради Подільського району Одеської області та орган опіки та піклування Подільської районної державної адміністрації Одеської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
На вирішення експертизи поставити наступні питання:
1.Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , психічним захворюванням?
2.Чи здатна ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає в АДРЕСА_1 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
Проведення експертизи доручити Одеській філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров'я України" (65006, м. Одеса, вул. Віталія Нестеренка (попередня назва Воробйова), будинок 9)".
Направити для проведення експертизи матеріали цивільної справи № 503/938/25, провадження № 2-о/503/64/25; оригінал медичної картки, виданої на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на 50-ти аркушах, з вкладенням в останній вклеєний лист (у виді конверту) цієї медичної картки - додатку ф.-023 на ім'я ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на 3-х аркушах та іншої медичної документації на 34-х аркушах, а також оригінали епикризів відносно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на 3-х аркушах.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків за ст. ст.384,385 КК України.
Судові витрати у відповідності до ч. 2 ст. 299 ЦПК України відносяться на рахунок держави.
Якщо під час проведення судової експертизи будуть встановлені обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, з приводу яких експерту не були поставлені питання, зобов'язати та надати можливість експерту у висновку викласти свої міркування і доводи щодо цих обставин.
Провадження у цивільній справі № 503/938/25 зупинити на час проведення експертизи.
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження, а в разі оскарження після розгляду справи апеляційним судом, якщо ухвалу не буде скасовано.
Суддя: Т.О. Калашнікова
Присяжні: С.І. Іванков
Т.П.Лепетко