Постанова від 29.07.2025 по справі 161/21620/24

Справа № 161/21620/24 Головуючий у 1 інстанції: Івасюта Л. В.

Провадження № 22-ц/802/588/25 Доповідач: Киця С. I.

ВОЛИНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2025 року місто Луцьк

Волинський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого - судді Киці С. І.,

суддів Данилюк В. А., Шевчук Л. Я.,

секретар судового засідання Черняк О. В.,

з участю представника позивача ОСОБА_1 ,

представника третьої особи Маїло І. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Луцького спеціалізованого автотранспортного підприємства "Луцькспецкомунтранс", треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Виконавчий комітет Луцької міської ради, Головне управління Держпродспоживслужби у Волинській області, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Градний-Луцьк", Департамент муніципальної варти Луцької міської ради, про зобов'язання вчинити дії, за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_2 , поданою представником ОСОБА_1 , на рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 05 березня 2025 року

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_2 в листопаді 2024 року звернулася в суд з позовом до відповідача Луцького спеціального комунального автотранспортного підприємства «Луцькспецкомунтранс» (далі - Луцьке СКАП «Луцькспецкомунтранс») про зобов'язання вчинити певні дії. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_2 є власником нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 . На відстані 12 метрів від входу у таке приміщення та безпосередньо біля стіни житлового будинку знаходиться контейнерний майданчик для збору твердих побутових відходів, який необлаштований належним чином, містить кількість контейнерів, яка не відповідає додатку 1.4 «Схеми санітарного очищення міста Луцька» (містить 5 контейнерів замість трьох), розміщений з порушенням Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, а також Правиа благоустрою міста Луцька. Відповідно до п. 116 «Схеми санітарного очищення м. Луцьк Волинської області» контейнерні майданчики для збору твердих побутових відходів знаходяться в зонах багатоповерхової забудови як на прибудинковій території так і на узбіччі вулиць. Кількість контейнерних майданчиків в місті становить 528 майданчиків. У додатку 1.4. «Характеристика контейнерних майданчиків в м. Луцьк» до Схеми (п. 363) вказано, що контейнерний майданчик по вул. Градний узвіз, 2, включає 3 контейнери для збору ТПВ. За п. 3.2.5 Правил благоустрою міста Луцька, які затверджені рішенням міської ради від 29 липня 2009 року № 44/2 майданчики для встановлення контейнерів повинні бути віддалені від житлових будинків, дитячих закладів, спортивних майданчиків і місць відпочинку населення на відстань не менше 20 метрів, але не більше 100 метрів. Контейнерний майданчик в м. Луцьку по вул. Градний Узвіз, 2 не відповідає вимогам ДСТУ - Н Б «Настанови з улаштування контейнерних майданчиків», п. 3.2.5 Правил благоустрою міста Луцька, 2.7-2.8 Державних санітарних норм і правил утримання територій населених місць, додатку 1.4 «Характеристика контейнерних майданчиків в м. Луцьк». Просила суд зобов'язати відповідача Луцьке СКАП «Луцькспецкомунтранс» знести облаштований за адресою: АДРЕСА_1 , контейнерний майданчик та привести вивільнену ділянку у належний санітарний стан.

Рішенням Луцького міськрайонного суду Волинської області від 05 березня 2025 року в задоволенні позову відмовлено, оскільки до повноважень відповідача Луцького СКАП «Луцькспецкомунтранс» не віднесено знесення облаштованих контейнерних майданчиків та приведення ділянки у належний санітарний стан.

Позивач ОСОБА_2 через свого представника ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу на вищевказане рішення суду першої інстанції, вважає його незаконним. Сторонами не оспорювались фактичні обставини справи, а саме: що у власності позивача перебуває нежитлове приміщення в АДРЕСА_1 , яке є частиною багатоквартирного житлового будинку за аналогічною адресою; що на відставні 12 метрів від входу у вказане житлове приміщення та безпосередньо біля стіни житлового будинку знаходиться контейнерний майданчик для збору твердих побутових відходів у кількості 5 контейнерів; що власником контейнерів є відповідач. Однак, суд не взяв до уваги, що таке розташування контейнерів не відповідає вимогам п. 3.2.5 Правил благоустрою міста Луцька та п. 2.8 Державних санітарних норми і правила утримання територій населених місць. Оскільки власником контейнерів є відповідач, саме він повинен їх прибрати, а ділянку привести у відповідний санітарний стан. Схема санітарного очищення міста Луцька визначає лише приблизне місце розташування контейнерів. За вказаною адресою повинні розташовуватися три контейнери, а не п'ять. Суд послався на судове рішення в адміністративній справі як на преюдиційне, однак відповідач не була учасником цієї справи. Відповідач не є суб'єктом владних повноважень, а тому дійсно не може володіти владними повноваженнями, проте як господарюючий суб'єкт, має технічну можливість прибрати свої контейнери та привести ділянку у належний санітарний стан. Просила рішення Луцького міськрайонного суду від 05 березня 2025 року в цій справі скасувати, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити, зобов'язати Луцьке СКАП «Луцькспецкомунтранс» знести облаштований за адресою АДРЕСА_1 , контейнерний майданчик та привести вивільнену ділянку у належний санітарний стан; судові витрати покласти на відповідача.

У відзиві на апеляційну скаргу відповідач Луцьке СКАП «Луцькспецкомунтранс» вказало, що вважає рішення суду законним та обґрунтованим, а позовні вимоги до виконавця послуги з управління побутовими відходами такими, що суперечать Закону України «Про благоустрій населених пунктів». Оскільки рішення виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 грудня 2018 року № 840-1 «Про затвердження схеми санітарного очищення м. Луцька» є чинним та не оскарженим, то Відповідач не має повноважень на проведення демонтажних робіт цих контейнерів. Ці контейнери обслуговують декілька будинків та суб'єктів господарювання. Більшість мешканців ОСББ «Градний-Луцьк» не підтримують переміщення контейнерів для збору побутових відходів. Наявність технічної можливості не створює обов'язку, якщо така дія не передбачена договором, статутом підприємства або актом компетентного органу, а наявність п'яти контейнерів замість трьох не є самостійним порушенням, оскільки це не створює загрозу життю, здоров'ю або порушує обов'язкові санітарні норми. Просив залишити апеляційну скаргу позивача без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Треті особа, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ГУ Держпродспоживслужби у Волинській області, Департамент муніципальної варти Луцької міської ради у письмових поясненнях на апеляційну скаргу позивача просила залишити таку скаргу без задоволення, рішення суду першої інстанції - без змін.

В судовому засіданні суду апеляційної інстанції представник позивача підтримав апеляційну скаргу з підстав у ній викладених. Представник третьої особи Маїло І. О. не визнала апеляційну скаргу.

Апеляційний суд в складі колегії суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дійшов висновку про залишення її без задоволення з огляду на таке.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_2 є власником нежитлового приміщення по АДРЕСА_1 .

За вищевказаною адресою на відстані 12 метрів від входу у належне їй нежитлове приміщення розташовані п'ять контейнерів для збору твердих побутових відходів.

Згідно зі статтею 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.

За змістом частини першої статті 293 ЦК України фізична особа має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля, право на достовірну інформацію про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту, а також право на її збирання та поширення.

Частиною другою статті 293 ЦК України передбачено, що діяльність фізичної та юридичної особи, що призводить до нищення, псування, забруднення довкілля, є незаконною. Кожен має право вимагати припинення такої діяльності. Цими нормами роз'яснено що діяльність фізичної та юридичної особи, яка завдає шкоди довкіллю, може бути припинена за рішенням суду.

Відповідно до частини четвертої статті 293 ЦК України фізична особа має право на належні, безпечні і здорові умови праці, проживання, навчання тощо.

Згідно з пунктом «а» статті 14 Закону України «Про відходи» громадяни України, іноземці та особи без громадянства у сфері поводження з відходами мають право на безпечні для їх життя та здоров'я умови при здійсненні операцій щодо поводження з відходами.

За підпунктом 6 пункту а частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить організація управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення, знешкодження та захоронення трупів тварин.

Згідно з пунктом 38 частини першої статті 1 Закону України «Про управління відходами» управління відходами - комплекс заходів із збирання, перевезення, оброблення (відновлення, у тому числі сортування, та видалення) відходів, включаючи нагляд за такими операціями та подальший догляд за об'єктами видалення відходів.

Згідно з частиною четвертою статті 30 Закону України «Про управління відходами» під час проектування житлових та нежитлових будинків передбачаються будівництво та облаштування контейнерних майданчиків для роздільного збирання побутових відходів, урн для збирання побутових відходів. Житлові масиви і внутрішньодворові території, дороги загального користування, зупинки громадського транспорту та інші об'єкти благоустрою населених пунктів, а також місця проведення масових заходів обладнуються контейнерними майданчиками для роздільного збирання побутових відходів, урнами для збирання побутових відходів.

Відповідно до Державних санітарних норм та правил утримання, територій населених місць, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2011 року за № 457/19195 затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 17 березня 2011 № 145, встановлено вимоги до санітарного очищення територій населених місць, а також правила виконання робіт з належного прибирання об'єктів благоустрою та державного санітарно-епідеміологічного нагляду у сфері благоустрою населених пунктів і поводження з відходами.

За пунктом 1.1 вищевказаних санітарних норм, схема санітарного очищення - документ, у якому містяться графічні та текстові матеріали щодо черговості здійснення заходів та обсягів робіт з санітарного очищення, систем і методів збирання, зберігання, перевезення, оброблення (перероблення), утилізації, видалення, знешкодження і захоронення побутових відходів, включаючи небезпечні відходи у їх складі, необхідної кількості сміттєвозів, механізмів, устаткування та інвентарю, доцільності проектування, будівництва, реконструкції чи розширення об'єктів поводження з відходами, їх основні параметри і розміщення, орієнтовані капіталовкладення на будівництво і придбання технічних засобів.

Згідно з пунктами 2.7, 2.8. контейнерні майданчики повинні мати водонепроникне тверде покриття та бути обладнані навісами, огорожею та ізольовані від об'єктів обслуговування населення, господарських дворів і магістральних вулиць смугою зелених насаджень шириною не менше 1,5 м, не повинні бути прохідними для пішоходів і транзитного руху транспорту; контейнерні майданчики повинні бути віддалені від меж земельних ділянок навчальних та лікувально-профілактичних закладів, стін житлових та громадських будівель і споруд, майданчиків для ігор дітей та відпочинку населення на відстань не менше 20 м.

Пунктом 2.9. санітарних норм регламентовано, що місця розташування контейнерних майданчиків на об'єктах благоустрою населених пунктів визначаються у складі проектів будівництва житлових і громадських будівель і споруд, а для території садибної забудови - у складі проектів детальних планів цих територій.

Пунктом 2.10. санітарних норм у виняткових випадках в районах забудови, що склалася, де немає можливості дотримання відстаней, зазначених у пункті 2.8 Санітарних норм, місця розташування контейнерних майданчиків встановлюються комісією за участю посадових осіб спеціально уповноважених органів містобудування та архітектури і державної санітарно-епідеміологічної служби, а також представників балансоутримувача будинку та органу самоорганізації населення. Комісією складається акт довільної форми щодо місця розташування контейнерного майданчика, який підписується всіма членами комісії у чотирьох примірниках для кожної із сторін.

Дозволяється розміщення контейнерів для зберігання побутових відходів у ізольованих спеціально обладнаних приміщеннях будівель і споруд за умови дотримання вимог, передбачених пунктом 2.20 санітарних норм.

Рішенням Луцької міської ради № 26/12 від 29.06.2017 «Про затвердження Положення про департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради» затверджено Положення про департамент житлово-комунального господарства Луцької міської ради.

Пунктами 3.2.1, 3.2.6 вказаного положення визначено, що основним завданнями Департаменту є координація реалізації державної політики комплексного розвитку житлово-комунального господарства з питань водо- і теплопостачання, водовідведення, експлуатації та ремонту житла, дорожнього та зеленого господарства, благоустрою території міста, надання ритуальних та інших послуг для населення та вирішення питань збору, транспортування, захоронення побутових відходів, знищення і поховання трупів тварин. До повноважень Департаменту, згідно п. 4.1.27 Положення є розроблення, організація та контроль за здійсненими заходами щодо збору, вивезення та утилізації твердих побутових відходів.

Правилами благоустрою міста Луцька, які затвердженні рішенням Луцької міської ради від 29 липня 2009 року № 44/2, зокрема п. 3.2.3 визначено, що місця (майданчики) для розміщення на прибудинкових територіях контейнерів для збору твердих побутових та великогабаритних відходів визначаються власниками/балансоутримувачами, виконавцями послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території багатоквартирних житлових будинків і узгоджуються з департаментами містобудування та житлово-комунального господарства Луцької міської ради, міською санітарно-епідеміологічною станцією, підприємством (виконавцем послуг із збирання, перевезення та захоронення відходів).

Рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради від 18 грудня 2018 року затверджено Схему санітарного очищення м. Луцьк. Сміттєві контейнери по вул. Градний узвіз розміщені відповідно до цієї схеми.

Відповідно до п. 2.10 Державних санітарних норм у виняткових випадках в районах забудови, що склалася, де немає можливості дотримання відстаней, зазнаячених у п. 2.8 Санітарних норм, місця розташування контейнерних майданчиків встановлюється комісією за участю посадових осіб санітарно-епідеміологічної служби, представників балансоутримувача будинку та органу самоорганізації населення. Комісією складається акт довільної форми щодо місця розташування контейнерного майданчика, який підписується всіма членами комісії у чотирьох

Такий акт в даному випадку не складався. примірниках для кожної із сторін.

Згідно із пунктом 3 частини першої статті 21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» елементами (частинами) об'єктів благоустрою є, зокрема, будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів.

За статтею 25 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.

За обставинами цієї справи встановлено, що обов'язок щодо обладнання майданчику для зберігання сміттєвих баків покладено на ОСББ «Градний-Луцьк».

Такий висновок колегії суддів узгоджується з позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 04 жовтня 2023 року в справі № 908/1866/22, згідно з яким «..контейнерні майданчики для твердих побутових відходів, які розташовані на прибудинкових територіях житлових будинків є спільною сумісною власністю мешканців будинку. Особливістю правового статусу цих споруд є те, що вони є спільною сумісною власністю власників квартир у багатоквартирному будинку в силу прямої норми закону і підтвердження права власності на зазначені споруди не потребує здійснення співвласниками будь-яких додаткових дій».

Зі змісту статуту Луцького СКАП «Луцькспецкомунтрнс», затвердженого рішенням Луцької міської ради від 28 лютого 2024 року № 62/107 встановлено, що підприємство з метою отримання прибутку надає, серед іншого, послуги зі збирання безпечних відходів (утилізація/видалення сміття та поводження зі сміттям), послуги з прибирання контейнерних майданчиків та миття доріжок, послуги з поточного ремонту контейнерних майданчиків, оброблення та видалення безпечних відходів (п. п. 2.2.1, 2.2.7, 2.2.8, 2.2.19 статуту).

Надання Луцьким СКАП «Луцькспецкомунтранс» вищевказаних послуг для ОСББ «Градний-Луцьк» не перекладає з власника (співвласників багатоквартирного будинку), балансоутримувача та виконавця послуг з утримання будинку та прибудинкової території (ОСББ) на виконавця послуг із збирання, перевезення та захоронення відходів (підприємство) права визначення місця (майданчика) для розміщення на прибудинкових територіях контейнерів для збору твердих побутових та великогабаритних відходів та обов'язків, пов'язаних із таким правом. Відповідач у цій справі, на рівні з департаментами містобудування та житлово-комунального господарства Луцької міської ради, міською санітарно-епідеміологічною станцією, наділений лише правом погодити визначене власником/балансоутримувачем місце розташування контейнерного майданчика.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що до повноважень відповідача Луцького СКАП «Луцькспецкомунтранс» не належить вирішення питання про визначення місця розташування контейнерного майданчика по вул. Градний Узвіз, 2, у м. Луцьку. Така обставина, натомість, не спростовує того факту, що у разі прийняття уповноваженою особою рішення про переміщення чи знесення контейнерного майданчика у позасудовому порядку, обов'язки відповідача, в межах повноважень, визначених його статутом, можуть зазнати змін. Одночасно із цим, позивач не надала доказів того, що відповідач не виконує рішення уповноваженої особи щодо переміщення, прибирання, поточного ремонту контейнерного майданчика, що виключає можливість покладення на нього обов'язки, заявлені позивачем у позовній заяві.

Позивач не позбавлена права у встановленому законом порядку звернутися до суду за захистом своїх прав, якщо такі будуть порушені відповідачем у зв'язку із виконанням ним покладених на нього повноважень в межах статуту та/чи договору щодо збирання безпечних відходів (утилізації/видалення сміття та поводження зі сміттям), прибирання контейнерного майданчика, поточного ремонту контейнерного майданчика, оброблення та видалення безпечних відходів.

Колегія суддів не приймає доводи позивача про те, що розташування контейнерного майданчика спричиняє їй перешкоди у користуванні належним їй майном.

Захист прав громадян від порушень, не пов'язаних із позбавленням володіння здійснюється згідно з статтею 391 ЦК України шляхом пред'явлення вимоги про усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

З урахуванням цієї норми закону правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод і інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, заявлені до відповідача, позивач вказала, що розташування і облаштування контейнерного майданчика порушує її права на нежитлове приміщення, яке розташоване на відстані 12 м від такого майданчика. Проте порушення відповідачем її права користування нежитловим приміщенням позивач будь-якими належними та допустимими доказами не підтвердила.

У випадку виявлення фактів розвіювання сміття чи поширення неприємних запахів, утруднення проїзду на прибудинкову територію чи паркування на ній, демонтаж контейнерів не можна визнати єдиним ефективним способом захисту порушених прав, оскільки не позбавляє обрати інші способи захисту спрямовані на забезпечення належного утримання сміттєвих контейнерів, що б відповідало інтересам як позивача так і інших співвласників багатоквартирного будинку по АДРЕСА_1 , які користуються на рівні з позивачем правом на збирання та утилізацію відходів.

Враховуючи те, що позивачем не доведено порушення права на безпечне для життя та здоров'я довкілля, гарантоване статтею 50 Конституції України та статтею 293 ЦК України, та те, що встановлення (а, відповідно, і демонтаж чи переміщення) контейнерного майданчика не належить до повноважень відповідача, суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні позову.

Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтування позову - обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи (постанова Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц).

Рішення ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального права, додержанням норм процесуального права, підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. ст. 259, 367, 374, 375, 382, 384 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 05 березня 2025 року в цій справі залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий - суддя

Судді