Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/6914/25
Номер провадження 1-кс/711/1699/25
30 липня 2025 року м.Черкаси
Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
слідчого - ОСОБА_4 ,
підозрюваних - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
захисника - ОСОБА_7
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Придніпровського районного суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого в ОВС ВРЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене заступником керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_8 , подане в рамках кримінального провадження №72024111400000032 від 18.09.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, про продовження строку досудового розслідування,-
Старший слідчий в ОВС ВРЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , звернувся до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням в якому просить продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 за підозрою ОСОБА_6 , та ОСОБА_5 до шести місяців, тобто до 06.09.2025 включно.
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчим управлінням ГУНП в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2, ч.2 ст.201-4 та ч.2 ст.209 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, наступне.
Відповідно до ст.68 КУ кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.
Так, згідно з ст.1 Закону України «Про оборону України», ст.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
На підставі Указу Президента України «Про введення воєнного стану в України» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб введено воєнний стан, який в подальшому неодноразово продовжувався.
У такий спосіб, з моменту видання первинного Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в України» на території України почав діяти режим воєнного стану (особливий період), який триває і до теперішнього часу.
Згідно зі ст.1 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» (далі - Закон) бенефіціаром є набувач благодійної допомоги (фізична особа, неприбуткова організація або територіальна громада), що одержує допомогу від одного чи кількох благодійників для досягнення цілей, визначених цим Законом. Благодійником є дієздатна фізична особа або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності. Благодійна діяльність це добровільна особиста та/або майнова допомога для досягнення визначених цим Законом цілей, що не передбачає одержання благодійником прибутку, а також сплати будь-якої винагороди або компенсації благодійнику від імені або за дорученням бенефіціара.
Положеннями ст.3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації» визначено, що цілями благодійної діяльності є надання допомоги для сприяння законним інтересам бенефіціарів у сферах благодійної діяльності, визначених цим Законом, а також розвиток і підтримка цих сфер у суспільних інтересах. Сферами благодійної діяльності є, зокрема допомога постраждалим внаслідок катастроф, збройних конфліктів і нещасних випадків, а також біженцям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах; сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану тощо.
Відповідно до ст.6 Закону благодійною пожертвою визнається безоплатна передача благодійником коштів, іншого майна, майнових прав у власність бенефіціарів для досягнення певних, наперед обумовлених цілей благодійної діяльності, відповідно до цього Закону.
Статтею 11 Закону передбачено, що метою благодійних організацій не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій донорам гуманітарної допомоги.
Гуманітарна допомога - цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту.
Донори гуманітарної допомоги - юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України або іноземної держави, та фізичні особи, що перебувають в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами.
Відповідно до п.5 ст.1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» отримувачами гуманітарної допомоги - юридичні особи, а також акредитовані представництва іноземних держав, міжнародних та іноземних гуманітарних організацій в Україні (без створення юридичної особи), визначені у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку отримувачами гуманітарної допомоги:
а) громадські об'єднання, у тому числі громадські об'єднання ветеранів війни, громадські об'єднання осіб з інвалідністю, підприємства та організації, засновані ними та створені у порядку, визначеному Законом України "Про громадські об'єднання", - для здійснення їхньої статутної діяльності без мети одержання прибутку;
б) неприбуткові державні та комунальні підприємства, установи, організації та органи місцевого самоврядування;
в) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, та/або інший уповноважений центральний орган виконавчої влади - для забезпечення сил цивільного захисту, що підпорядковані таким органам;
г) Товариство Червоного Хреста України та його обласні і місцеві організації із статусом юридичної особи, через які це товариство здійснює свою діяльність відповідно до Статуту Товариства Червоного Хреста України та Закону України "Про Товариство Червоного Хреста України";
ґ) благодійні організації, утворені у порядку, визначеному Законом України "Про благодійну діяльність та благодійні організації";
д) релігійні організації, зареєстровані у порядку, визначеному Законом України "Про свободу совісті та релігійні організації";
е) установи, підприємства, заклади незалежно від форми власності, що здійснюють реабілітацію осіб з інвалідністю і дітей з інвалідністю відповідно до державних соціальних нормативів у сфері реабілітації, надавачі соціальних послуг, внесені до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг;
є) надавачі медичних та/або реабілітаційних послуг незалежно від форми власності, що уклали договір про медичне обслуговування населення з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення, заклади охорони здоров'я, що належать до сфери управління суб'єктів сектору безпеки і оборони;
ж) відокремлені підрозділи іноземних неурядових організацій, акредитовані в Україні;
з) представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні (без створення юридичної особи);
и) дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав в Україні.
Гуманітарна допомога є різновидом благодійництва і має спрямовуватися відповідно до обставин, об'єктивних потреб, згоди її отримувачів та за умови дотримання вимог ст. 3 Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації».
Відповідно статті 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» отримувачі гуманітарної допомоги зобов'язані передати безоплатно набувачам, гуманітарну допомогу.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про гуманітарну допомогу», не відносяться до гуманітарної допомоги підакцизні товари, крім:
- автомобілів швидкої медичної допомоги, легкових автомобілів спеціального призначення для Міністерства внутрішніх справ України, органів Національної поліції;
- транспортних засобів, що надходять у період проведення антитерористичної операції, здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, для отримання і використання Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Державною спеціальною службою транспорту, Національною поліцією України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій, Державною міграційною службою України, Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншими державними органами, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, а також для використання військовослужбовцями з метою забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації. У такому випадку державні органи, які входять до складу сектору безпеки і оборони України, мають статус отримувача гуманітарної допомоги, а з моменту використання таких транспортних засобів - статус набувача гуманітарної допомоги;
- транспортних засобів, призначених для перевезення більше восьми осіб, та автомобілів, обладнаних для перевезення осіб з інвалідністю з ураженням опорно-рухового апарату та інших маломобільних груп населення, що передаються для використання установам соціального захисту населення, надавачам соціальних послуг, внесеним до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг, прийомним сім'ям та дитячим будинкам сімейного типу, закладам охорони здоров'я, реабілітаційним закладам незалежно від форми власності чи фізичним особам - підприємцям, які у встановленому законом порядку одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та/або мають право на надання реабілітаційної допомоги, з якими головний розпорядник бюджетних коштів уклав договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, закладам охорони здоров'я, що належать до сфери управління суб'єктів сектору безпеки і оборони, закладам освіти, громадським об'єднанням осіб з інвалідністю, підприємствам та організаціям, заснованим ними, громадським організаціям та іншим об'єднанням ветеранів війни, а також транспортних засобів, призначених для Товариства Червоного Хреста України, його обласних і місцевих організацій із статусом юридичної особи, через які це товариство здійснює свою діяльність відповідно до Статуту Товариства Червоного Хреста України та Закону України "Про Товариство Червоного Хреста України";
- легкових автомобілів, які на момент ввезення на митну територію України були вперше зареєстровані не пізніше ніж вісім років тому, з об'ємом двигуна не більш як 1800 куб. см, що отримуються органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим, обласною, Київською, Севастопольською міською державною адміністрацією для подальшої передачі особам з інвалідністю, які перебувають у встановленому порядку на обліку для отримання спеціального автотранспорту, на строк, визначений законодавством;
- транспортних засобів спеціального та спеціалізованого призначення (крім таксі, автомобілів інкасації) для підприємств, установ та організацій, що утримуються за рахунок бюджетів, уповноважених ними державних установ та органів місцевого самоврядування для забезпечення соціально-економічних потреб територіальних громад.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про гуманітарну допомогу» товари (предмети), що ввозяться (пересилаються) як гуманітарна допомога, підлягають першочерговому безкоштовному спрощеному декларуванню митним органам відповідними установами та організаціями незалежно від форми власності, з обов'язковим проставленням у товаросупровідних документах, вантажних митних деклараціях клейма "Гуманітарна допомога. Продаж заборонено", завіреного печаткою митника.
Згідно з Постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» категорії товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до Порядку, крім тих, які не належать до гуманітарної допомоги згідно із Законом України “Про гуманітарну допомогу» (за винятком нафтопродуктів, скрапленого газу, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, палива моторного альтернативного, спирту етилового для медичних цілей та фармацевтичної промисловості, електричної енергії), визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом без прийняття відповідного рішення спеціально уповноваженими державними органами з питань гуманітарної допомоги.
Відповідно до п.2 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» формування та/або подання декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, за формою згідно з додатком 1 (далі - декларація) здійснюється в електронній формі через єдиний державний інформаційний веб-портал «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» або через автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги (далі - автоматизована система), процеси якої визначено Положенням про автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 9 жовтня 2020 р. № 927 “Деякі питання організації ведення автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги», або в паперовій формі безпосередньо в пункті пропуску через державний кордон України.
Реєстрація отримувача в Єдиному реєстрі, внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, формування та/або подання інвентаризаційного опису гуманітарної допомоги за формою згідно з додатком 2 (далі - інвентаризаційний опис), формування та/або подання звіту про наявність і розподіл гуманітарної допомоги за формою згідно з додатком 3 (далі - звіт) здійснюються з використанням автоматизованої системи та з урахуванням особливостей, визначених цим Порядком.
Відповідно до п.3 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», особа набуває статусу отримувача з моменту автоматичної реєстрації в Єдиному реєстрі, яка здійснюється шляхом присвоєння отримувачу номера отримувача гуманітарної допомоги в порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
Відповідно до п.4 Порядку пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану» перед початком декларування товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, отримувач вносить інформацію про такі товари до автоматизованої системи шляхом заповнення електронних форм в електронному кабінеті та/або завантаження в нього документів у порядку, визначеному Положенням про автоматизовану систему.
За результатами внесення в автоматизовану систему інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, такому переліку товарів автоматично присвоюється унікальний код гуманітарної допомоги.
Внесення інформації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, до автоматизованої системи та присвоєння унікального коду гуманітарної допомоги засвідчує факт визнання товарів, які зазначені в абзаці четвертому пункту 2 ({Абзац четвертий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 390 від 09.04.2024; в редакції Постанови КМ № 1092 від 20.09.2024}) постанови Кабінету Міністрів України від 5 вересня 2023 р. № 953 “Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», гуманітарною допомогою.
Пропуск гуманітарної допомоги через митний кордон України та її митне оформлення здійснюються у пунктах пропуску через державний кордон України (крім випадку, встановленого пунктом 19 цього Порядку) без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності шляхом подання декларації у спосіб, визначений цим Порядком пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, затвердженого постановою КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану».
Відповідно до ст.12 Закону України «Про гуманітарну допомогу», порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність згідно з законом, серед іншого є використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку.
В порушення вказаних вимог законодавства України, під час дії воєнного стану введеного на всій території України, у групи осіб до складу якої входив ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та інші на даний час невстановлені особи, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ніж в листопаді місяці 2024 року, виник спільний злочинний умисел, спрямований на отримання незаконного прибутку з метою власного збагачення шляхом продажу предметів гуманітарної допомоги, а саме транспортних засобів, ввезених на територію України в спрощеному порядку, відповідно до Постанови КМУ №953 від 05.09.2023 «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану», для реалізації якого група осіб розробила злочинний план, що полягав в ввезенні на територію України транспортних засобів, як предметів гуманітарної допомоги для потреб Збройних сил України, отримувачем якої мала виступити ГО «Вільні Волонтери» (код 44740333) та в подальшому продажу вказаних транспортних засобів, шляхом створення і розміщення оголошень на інтернет ресурсі «OLX.ua» про їх продаж фізичним особам за готівкові грошові кошти.
При цьому, вказані оголошення про продаж транспортних засобів не містили відомості про те, що ці транспортні засоби є гуманітарною допомогою.
Так, з метою реалізації свого спільного злочинного умислу, направленого на продаж зазначених автотранспортних засобів, ввезених на територію України як гуманітарну допомогу, направленого на отримання прибутку, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 діючи за попередньою змовою з іншими на даний час невстановленими особами, на виконання спільного злочинного плану, умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що транспортні засоби є предметом гуманітарної допомоги та чинним законодавством існує заборона щодо їх продажу, а також передбачена відповідальність за такі дії, 06.03.2025 в період часу близько з 08 год. 30 хв. по 09 год. 30 хв., біля будинку №4/1 по вул. 30 річчя Перемоги, м. Черкаси, за попередньою домовленістю, при зустрічі з ОСОБА_9 , який в ході проведення контролю за вчиненням злочину у формі контрольованої закупки добровільно виступив у ролі покупця автомобілів ніби то для власних потреб, надали останньому до огляду три автомобілі, а саме: автомобіль «Mercedes-Benz ML 350», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_1 , 2011 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_2 , автомобіль «Renault Master», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_3 , 2003 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_4 та автомобіль «Audi S4», ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_5 , 2004 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_6 , загальна ринкова вартість, яких становить 616 423, 92 гривень, що у 407,1 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто у значному розмірі.
В подальшому, завершуючи виконання спільного злочинного умислу, спрямованого на отримання прибутку для себе та інших на даний час невстановлених осіб, шляхом продажу автотранспортних засобів, ввезених на територію України як гуманітарної допомоги ОСОБА_6 , разом з ОСОБА_5 , 06.03.2025 близько 09 год. 40 хв., біля будинку №4/1 по вул. 30 річчя Перемоги, м. Черкаси здійснили продаж ОСОБА_9 вище перелічених транспортних засобів, за обговорені раніше грошові кошти в сумі 17 000 доларів США, що згідно курсу Національного банку України станом на 06.03.2025 становить 703 256 гривень, що у триста п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто у значному розмірі, під час воєнного стану, при цьому надали ОСОБА_9 тимчасові реєстраційні талони на вказані транспортні засоби, акти прийому-передач транспортних засобів, що є гуманітарною допомогою, декларації про визнання товарів гуманітарною допомогою та сертифікати вказаних транспортних засобів, на яких були наявні клейма "Гуманітарна допомога. Продаж заборонено".
Крім того, в період часу з 09.06.2024 по 25.01.2025, через пункти пропуску в зоні діяльності Львівської митниці Державної митної служби України, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та інші невстановлені на даний час особи, за попередньою змовою групою осіб, умисно, з корисливою метою, приховуючи від митного контролю підакцизні товари та не сплачуючи відповідних митних платежів при їх ввезенні, надаючи їм видимості гуманітарної допомоги, отримувачем якої являється ГО «Вільні Волонтери», код ЄДРПОУ 44740333, керівником якої є ОСОБА_11 , здійснюючи при цьому протиправну діяльність з документального оформлення та реєстрації у відповідних автоматизованих системах, без мети проведення благодійної діяльності, перемістили (ввезли) з країн Європейського Союзу до України легкові автомобілі марок Mercedes-Benz ML 350, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , 2011 року випуску, Volvo V90, ідентифікаційний номер: НОМЕР_7 , 2017 року випуску, Subaru Forester, 2011 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_8 , Volkswagen Golf, 2002 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_9 , Volvo XC90, ідентифікаційний номер: НОМЕР_10 , 2003 року випуску, Kia Sorento, 2006 року випуску, ідентифікаційний номер: НОМЕР_11 , Audi S4, ідентифікаційний номер: НОМЕР_5 , 2004 року випуску, Volvo V50, ідентифікаційний номер: НОМЕР_12 , 2005 року випуску, а також інші легкові автомобілі, вартістю не менше 1 148 216, 31 гривень, тобто у значному розмірі.
Після ввезення вказаних транспортних засобів на територію України, ОСОБА_10 організовував їх продаж фізичним особам за готівкові кошти на території Черкаської області.
Також, в період з 08.07.2024 по 06.03.2025 на території м. Черкаси ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за попередньою змовою з ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , керівником ГО «Вільні Волонтери», код ЄДРПОУ 44740333, умисно, з корисливою метою, набули, володіли та використовували легковий автомобіль Volvo V90, ідентифікаційний номер транспортного засобу: НОМЕР_7 , 2017 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_13 , який був переміщений через державний кордон України без сплати відповідних митних платежів під виглядом гуманітарної допомоги, тобто, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом, при цьому ОСОБА_10 та ОСОБА_11 знали, що таке майно одержано злочинним шляхом.
06.03.2025 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Чапаєвка, Черкаського району, Черкаської області, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України - у продажі предметів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинених за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
07.03.2025 відносно підозрюваного ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» строком на 60 днів, тобто до 04.05.2025 включно. 10.03.2025 підозрюваний ОСОБА_6 звільнений із ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» у зв'язку з внесенням застави у розмірі 181 680 гривень. 05.05.2025 продовжено строк дії обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, покладених на ОСОБА_6 до 06.06.2025 включно. 03.06.2025 продовжено строк дії обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, покладених на ОСОБА_6 до 03.08.2025 включно.
06.03.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженцю м. Черкаси, проживаючому за адресою: АДРЕСА_3 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України - у продажі предметів гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку, вчинених за попередньою змовою групою осіб, у значному розмірі, під час воєнного стану.
07.03.2025 відносно підозрюваного ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» строком на 60 днів, тобто до 04.05.2025 включно. 13.03.2025 підозрюваний ОСОБА_5 звільнений із ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» у зв'язку з внесенням застави у розмірі 181 680 гривень. 05.05.2025 продовжено строк дії обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, покладених на ОСОБА_5 до 06.06.2025 включно. 04.06.2025 продовжено строк дії обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, покладених на ОСОБА_5 до 02.08.2025 включно.
Доказами, якими обґрунтовується підозра ОСОБА_6 та ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованих їм кримінальних правопорушень є фактичні дані, що містяться у: протоколі огляду місця події від 06.03.2025 за адресою: АДРЕСА_4 , протоколі обшуку автомобіля марки Ауді А 4, р.н. НОМЕР_6 , від 06.03.2025, протоколі видачі предметів від 06.03.2025, показаннях свідка ОСОБА_9 від 06.03.2025, протоколах огляду інтернет - платформи OLX від 05.02.2025, 18.02.2025, 28.11.2024, висновках експертів №СЕ-19/124-25/3854-АВ від 18.04.2025, №СЕ-19/124-25/3852-АВ від 22.04.2025, №СЕ-19/124-25/3853-АВ від 21.04.2025, протоколі за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо-, відеоконтроль особи ОСОБА_5 від 10.01.2025, протоколі за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії - аудіо-, відеоконтроль особи ОСОБА_6 від 10.01.2025, протоколі за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_5 від 05.02.2025, протоколі за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_12 від 05.02.2025, показаннях підозрюваних ОСОБА_12 та ОСОБА_5 від 17.04.2025.
23.04.2025 заступником керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_13 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 продовжено до трьох місяців, тобто до 06.06.2025 включно.
03.06.2025 слідчим суддею Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_14 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 продовжено до п'яти місяців, тобто до 06.08.2025 включно.
Незважаючи на те, що на цей час у кримінальному провадженні виконано значний обсяг слідчих (розшукових) та процесуальних дій, закінчити досудове розслідування у строк, визначений ст.219 КПК України, неможливо у зв'язку з особливою складністю провадження, потребою проведення ряду додаткових слідчих (розшукових) дій та прийняття процесуальних рішень, спрямованих на забезпечення всебічного, повного і неупередженого дослідження всіх обставин злочинів та надання їм належної правової оцінки, а саме:
- долучити до матеріалів кримінального провадження висновки десяти судових транспортно-товарознавчих експертиз, призначених 18.06.2025, 20.06.2025 та 30.06.2025 у даному кримінальному провадженні та виконання яких триває, в разі необхідності - призначити додаткові експертизи;
- розсекретити та долучити до матеріалів кримінального провадження документи щодо організації негласних слідчих (розшукових) дій, проведених в ході досудового розслідування;
-долучити до матеріалів кримінального провадження матеріали УОТЗ ГУНП в Черкаській області щодо аналізу інформації про телефонні з'єднання по абонентським номерам ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_10 , вилученої у операторів мобільного зв'язку ТОВ «лайфселл» та ПрАТ «Київстар»;
-провести огляди документів, вилучених у банківських установах, щодо руху коштів на рахунках підконтрольних підозрюваним ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , а також іншим особам, що можуть бути причетними до вчинення злочинів;
-провести слідчі (процесуальні) дії, спрямовані на встановлення фізичного місцезнаходження (адреси, географічні координати) особи, котра використовуючи КЕП керівника ГО «Вільні Волонтери» ОСОБА_11 в Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги, формувала декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо транспортних автомобілів, які є предметом злочину у даному кримінальному провадженні;
-надати запит відділу кримінального аналізу ГУНП в Черкаській області на збір інформації щодо діяльності ГО «Вільні Волонтери», код ЄДРПОУ 44740333, за період часу з 01.01.2023 по 06.03.2025;
- у визначеному порядку провести розсекречення та долучити до матеріалів кримінального провадження документи, на підставі яких проводились негласні слідчі (розшукові) дії (клопотання слідчого та прокурора, доручення та постанови слідчого, ухвали слідчого судді апеляційного суду);
- за результатами проведення слідчих (розшукових) дій встановити осіб, які також можуть бути причетні до вчинення злочинних дій, які є предметом досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні;
- оголосити про підозру, про нову підозру чи про зміну підозри підозрюваним у даному кримінальному провадженні та іншим особам, причетним до вчинення злочинів;
- надати доступ та ознайомити сторону захисту з матеріалами досудового розслідування в порядку ст.290 КПК України;
- скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування;
- провести інші слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення обставин вчинення злочинів.
Завершення проведення зазначених слідчих (розшукових) та процесуальних дій потребує додаткового часу, а їхні результати мають вирішальне значенн я для встановлення фактів та обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
Обставинами, що перешкоджали здійсненню цих слідчих та процесуальних дій раніше є значний проміжок часу, об'єктивно необхідний для розсекречення та долучення до матеріалів кримінального провадження матеріалів негласних слідчих (розшукових) дій, тривалість проведення судових експертиз, які є важливою ланкою для прийняття законного і обґрунтованого рішення у кримінальному провадженні, а також значний обсяг необхідних слідчих та процесуальних дій.
Без проведення зазначених вище слідчих (розшукових) та процесуальних дій неможливо завершити досудове розслідування та провести об'єктивний судовий розгляд кримінального провадження.
У зв'язку з тим, що 06.08.2025 у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 закінчується строк досудового розслідування виникла необхідність вирішити питання про його продовження.
Строк досудового розслідування, необхідний для виконання слідчих (розшукових) та процесуальних дій, які виконати раніше не було можливим з об'єктивних причин, складає не менше одного місяця.
Відповідно до ст.219 КПК досудове розслідування повинно бути закінчене протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому цим Кодексом
Так, ст.294 КПК України передбачено, що якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 4 частини третьої статті 219 цього Кодексу, такий строк може бути продовжений у межах строків, встановлених пунктами 2 і 3 частини четвертої статті 219 цього Кодексу до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Згідно з ч.4 ст.294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до шести місяців, якщо його неможливо закінчити внаслідок особливої складності провадження.
На підставі викладеного, беручи до уваги, що вказані слідчі та процесуальні дії не могли бути виконані у строк визначений ст.219 КПК України з об'єктивних причин, та те, що для їх виконання необхідний додатковий строк не менше одного місяця, слідчий за погодженням з прокурором звернувся з клопотання про продовження строку досудового розслідування.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 клопотання підтримали та просили продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.09.2024, за підозрою ОСОБА_6 , до шести місяців, тобто до 06.09.2025 включно.
Захисник підозрюваних - адвокат ОСОБА_7 не заперечував проти задоволення клопотання.
Підозрювані ОСОБА_6 та ОСОБА_5 почергово підтримали позицію свого захисника.
Слідчий суддя, вислухавши учасників судового засідання, вивчивши надані сторонами докази приходить до наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Черкаській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.201-2, ч.2 ст.201-4, ч.2 ст.209 КК України
06.03.2025 ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України.
07.03.2025 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси підозрюваному ОСОБА_6 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, з можливість внесення застави у розмірі 181 680 грн.
10.03.2025 підозрюваний ОСОБА_6 звільнений із ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» у зв'язку з внесенням застави у розмірі 181 680 гривень.
05.05.2025 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси продовжено строк дії обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, покладених на ОСОБА_6 до 06.06.2025 включно.
03.06.2025 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суд м. Черкаси продовжено строк дії обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, покладених на ОСОБА_6 до 03.08.2025 включно.
06.03.2025 ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України.
07.03.2025 ухвалою слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси ОСОБА_5 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» строком на 60 днів, тобто до 04.05.2025 включно із можливістю внесення застави в розмірі 181 680 гривень.
13.03.2025 підозрюваний ОСОБА_5 звільнений із ДУ «Черкаський слідчий ізолятор» у зв'язку з внесенням застави у розмірі 181 680 гривень.
23.04.2025 заступником керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_13 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 продовжено до трьох місяців, тобто до 06.06.2025 включно
05.05.2025 ухвалою слідчого судді продовжено строк дії обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, покладених на ОСОБА_5 до 06.06.2025 включно.
03.06.2025 слідчим суддею Придніпровського районного суду м. Черкаси строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 продовжено до п'яти місяців, тобто до 06.08.2025 включно.
04.06.2025 ухвалою слідчого судді продовжено строк дії обов'язків, передбачених ч.5 ст.194 КПК України, покладених на ОСОБА_5 до 02.08.2025 включно.
Відповідно до положень ст.219 КПК України досудове розслідування повинно бути закінчено протягом двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому параграфом 4 глави 24 цього Кодексу.
В судовому засіданні встановлено, що завершити досудове розслідування кримінального провадження №72024111400000032 від 18.09.2024 в установлений строк неможливо, оскільки, з метою повного, всебічного і об'єктивного дослідження всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення та прийняття законного рішення необхідно виконати ряд слідчих (розшукових) дій, а саме: долучити до матеріалів кримінального провадження висновки десяти судових транспортно-товарознавчих експертиз, призначених 18.06.2025, 20.06.2025 та 30.06.2025 у даному кримінальному провадженні та виконання яких триває, в разі необхідності - призначити додаткові експертизи; розсекретити та долучити до матеріалів кримінального провадження документи щодо організації негласних слідчих (розшукових) дій, проведених в ході досудового розслідування; долучити до матеріалів кримінального провадження матеріали УОТЗ ГУНП в Черкаській області щодо аналізу інформації про телефонні з'єднання по абонентським номерам ОСОБА_11 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_10 , вилученої у операторів мобільного зв'язку ТОВ «лайфселл» та ПрАТ «Київстар»; провести огляди документів, вилучених у банківських установах, щодо руху коштів на рахунках підконтрольних підозрюваним ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , а також іншим особам, що можуть бути причетними до вчинення злочинів; провести слідчі (процесуальні) дії, спрямовані на встановлення фізичного місцезнаходження (адреси, географічні координати) особи, котра використовуючи КЕП керівника ГО «Вільні Волонтери» ОСОБА_11 в Автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги, формувала декларацій про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою, щодо транспортних автомобілів, які є предметом злочину у даному кримінальному провадженні; надати запит відділу кримінального аналізу ГУНП в Черкаській області на збір інформації щодо діяльності ГО «Вільні Волонтери», код ЄДРПОУ 44740333, за період часу з 01.01.2023 по 06.03.2025; у визначеному порядку провести розсекречення та долучити до матеріалів кримінального провадження документи, на підставі яких проводились негласні слідчі (розшукові) дії (клопотання слідчого та прокурора, доручення та постанови слідчого, ухвали слідчого судді апеляційного суду); за результатами проведення слідчих (розшукових) дій встановити осіб, які також можуть бути причетні до вчинення злочинних дій, які є предметом досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні; оголосити про підозру, про нову підозру чи про зміну підозри підозрюваним у даному кримінальному провадженні та іншим особам, причетним до вчинення злочинів; надати доступ та ознайомити сторону захисту з матеріалами досудового розслідування в порядку ст.290 КПК України; скласти обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування; провести інші слідчі (розшукові) дії, спрямовані на встановлення обставин вчинення злочинів.
У зв'язку з тим, що 06.08.2025 у кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 закінчується строк досудового розслідування, тому виникла необхідність вирішити питання про його продовження.
Відповідно до ст.219 КПК досудове розслідування повинно бути закінчене упродовж двох місяців з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину. Строк досудового розслідування може бути продовжений у порядку, передбаченому цим Кодексом.
Так, ст.294 КПК України передбачено, що якщо з дня повідомлення особі про підозру у вчиненні злочину досудове розслідування (досудове слідство) неможливо закінчити у строк, зазначений у пункті 2 абзацу третього частини першої статті 219 цього Кодексу, він може бути продовжений в межах строків, встановлених пунктами 2 та 3 частини другої статті 219 цього Кодексу:
1) до трьох місяців - керівником окружної прокуратури, керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступником Генерального прокурора;
2) до шести місяців - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з керівником обласної прокуратури або його першим заступником чи заступником, заступниками Генерального прокурора.
Відповідно до ч.4 ст.294 КПК України строк досудового розслідування злочину може бути продовжений до шести місяців - внаслідок особливої складності провадження.
Ч.1 ст.295-1 КПК України передбачено, що у випадках, передбачених статтею 294 цього Кодексу, продовження строку досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, постановленої за відповідним клопотанням прокурора або слідчого.
Відповідно до ст.28 КПК України під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.
Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.
В контексті кримінального провадження, Конституційний Суд України, у своєму рішенні від 30.01.2003 відзначив, що "поняття розумний строк досудового слідства є оціночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупність усіх обставин вчинення і розслідування злочину". Визначення розумного строку досудового слідства залежить від багатьох факторів, включаючи обсяг і складність справи, кількість слідчих дій, число потерпілих та свідків, необхідність проведення експертиз та отримання висновків тощо. Але за будь-яких обставин строк досудового слідства не повинен перевищувати меж необхідності. Досудове слідство повинно бути закінчене у кожній справі без порушення права на справедливий судовий розгляд і права на ефективний засіб захисту, що передбачено ст.ст.6, 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Враховуючи вказані слідчим та прокурором обставини, які унеможливлюють закінчити досудове розслідування до 06.08.2025, особливої складності кримінального провадження, яка обумовлена необхідністю проведення ряду слідчих та процесуальних дій, призначити додаткові експертизи; розсекретити та долучити до матеріалів кримінального провадження документи щодо організації негласних слідчих (розшукових) дій, проведених в ході досудового розслідування, проведення інших слідчих дій для з'ясування певних обставин, а тому доцільно продовжити строк досудового розслідування в кримінальному провадженні №72024111400000032 від 18.09.2024 до шести місяців, тобто до 06.09.2025 включно.
Варто відзначити і позицію сторони захисту, яка полягала у згоді щодо продовження строку досудового розслідування, що вказує на сприяння належного завершення досудового розслідування, збору доказів як вини так і невинуватості у процесуально відведені строки.
На думку слідчого судді такий строк є об'єктивно необхідним та достатнім для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень в даному кримінальному провадженні та буде відповідати завданням кримінального провадження і є доведеним на даний час у судовому засіданні.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.219, 294, 295-1, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в ОВС ВРЗЗКС СУ ГУНП в Черкаській області ОСОБА_4 , погоджене заступником керівника Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_8 , подане в рамках кримінального провадження №72024111400000032 від 18.09.2024, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, про продовження строку досудового розслідування - задовольнити.
Продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №72024111400000032, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 18.09.2024, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.201-2 КК України, до шести місяців, тобто до 06.09.2025 включно.
Копію ухвали вручити учасникам кримінального провадження.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Повний текст ухвали складено та проголошено 01.08.2025.
Слідчий суддя: ОСОБА_1