Рішення від 28.07.2025 по справі 918/446/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" липня 2025 р. Справа № 918/446/25

Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А., за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс"

до Рівненської міської ради

про визнання укладеним договору,

у судовому засіданні приймали участь:

від позивача - Андрієвський А.О., ордер серія ВК № 1175908 від 16.06.2025 р.,

Татарчук І.П., керівник;

від відповідача - не з'явився.

Відповідно до частини 14 статті 8, статті 222 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) при розгляді судової справи здійснювалося фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу програмно-апаратного комплексу "Діловодство суду".

У судовому засіданні 28 липня 2025 року, відповідно до частини 1 статті 240 ГПК України, проголошено скорочене рішення (вступну та резолютивну частини).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У травні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду Рівненської області з позовною заявою до Рівненської міської ради (далі - відповідач), в якій просить визнати укладеним з дати набрання рішенням суду законної сили договір оренди землі в редакції, викладеній в прохальній частині позовної заяви.

Також позивач просить судові витрати покласти на відповідача. В позовній заяві позивачем наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс, і які очікує понести у зв'язку з розглядом справи. Зокрема зазначено, що понесені позивачем витрати становлять 2 422 грн 40 коп. сплаченого судового збору. Також позивачем зазначено, що у разі виникнення додаткових витрат в зв'язку з розглядом справи, позивач повідомить про них суду.

До позовної заяви Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" долучено платіжну інструкцію від 19 травня 2025 року № 1504 про сплату судового збору в сумі 2 422 грн 40 коп.

Ухвалою суду від 20 травня 2025 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами загального позовного провадження у змішаній (паперовій та електронній) формі та призначено підготовче засідання на 16 червня 2025 року.

3 червня 2025 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

10 червня 2025 року від позивача через систему "Електронний суд" надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Також 10 червня 2025 року від позивача через систему "Електронний суд" надійшла заява від 09.06.2025 року про уточнення позовних вимог, в якій просить визнати укладеним з дати набрання рішенням суду законної сили договір оренди землі в редакції, викладеній в прохальній частині вказаної заяви.

12 червня 2025 року від представника відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання, в якому просив відкласти розгляд справи на іншу дату у зв'язку з перебуванням у відпустці.

Ухвалою суду від 16 червня 2025 року підготовче засідання відкладено на 7 липня 2025 року.

Ухвалою суду від 7 липня 2025 року підготовче провадження у даній справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 21 липня 2025 року.

У судовому засіданні 21 липня 2025 року оголошено перерву до 28 липня 2025 року.

Представники позивача у судовому засіданні 28 липня 2025 року підтримали вимоги, викладені у позовній заяві, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, та наполягали на їх задоволенні.

Відповідач у судове засідання 28 липня 2025 року не з'явився, про дату, час і місце даного засідання був повідомлений належним чином, що підтверджується особистим підписом представника Рівненської міської ради у наявній в матеріалах справи розписці про оголошення перерви у судовому засіданні від 21.07.2025 року (а.с. 168).

Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).

Враховуючи належне повідомлення відповідача про судове засідання, призначене на 28.07.2025 року, а також не повідомлення причини неявки, суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності представника Рівненської міської ради.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

31 жовтня 2012 року між Рівненською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" було укладено договір оренди земельної ділянки, яка заходиться в м. Рівне у провулку Робітничому, 5 (договір зареєстрований 20.12.2012 року).

Відповідно до п. 8 вказаного Договору, договір укладено терміном на 10 (десять) років. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен, не пізніше ніж за 180 днів до закінчення строку дії договору, повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

На виконання вимог п. 8 Договору, Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" повідомило Рівненську міську раду про намір продовжити дію договору оренди земельної ділянки на новий строк.

18.05.2022 року директором Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" через Центр надання адміністративних послуг у місті Рівному подано заяву про укладення договору оренди землі на новий строк.

20 жовтня 2022 року рішенням Рівненської міської ради вирішено укласти з Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" на новий строк договір оренди земельної ділянки, яка перебуває в оренді у Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" згідно з договором оренди землі від 20 грудня 2012 року № 561010004000683. Договір оренди земельної ділянки вирішено укласти на 10 (десять) років без умови щодо його автоматичного поновлення для реконструкції приміщення головного корпусу холодильника та компресорного цеху під офісні, складські та виробничі приміщення. Вирішено договір оренди землі укласти у відповідності до вимог чинного законодавства.

Як зазначено в позовній заяві, з 9 листопада 2022 року, в день отримання у Центрі надання адміністративних послуг у місті Рівному директором Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" вихідного пакету документів, товариство вчиняло всі необхідні дії для продовження процесу укладення договору - отримано витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, звернення до Управління земельних відносин із заявою від 17 листопада 2022 року про розроблення пропозиції щодо розміру орендної плати на відповідну земельну ділянку.

Рішенням контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки вирішено застосувати 5,0% (3,0% - мінімальний; +2,0% - на земельній ділянці ведеться гуртова торгівля) від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Рішення було оформлене протоколом засідання № 4 від 22.11.2022 року.

15 грудня 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" отримало пропозицію Рівненської міської ради № 08-4089 від 05.12.2022 року про укладення договору оренди землі із долученими примірниками підписаного договору.

На виконання порядку укладення господарських договорів, 19.12.2022 року листом вих. № 125 Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" направило зустрічну пропозицію щодо укладення договору. Так, товариство вказало, що не погоджується із запропонованими у договорі істотними умовами договору, зокрема в частині визначеного розміру орендної плати та направило підписані примірники договору оренди із протоколом узгодження розбіжностей.

Листом від 05.01.2023 року Рівненська міська рада повідомила, що запропоновані у протоколі розбіжностей зміни Рівненською міською радою не приймаються.

Як зазначено в позовній заяві, у зв'язку із незгодою сторін щодо істотних умов договору оренди спір між сторонами перебував у суді.

Судом встановлено, що 30 березня 2023 року Рівненська міська рада звернулася до Господарського суду Рівненської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" про визнання укладеним договору оренди землі. У свою чергу, Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" подало зустрічну позовну заявою до Рівненської міської ради про визнання договору укладеним, в якій позивач за зустрічним позовом просив суд затвердити редакцію договору оренди землі запропоновану ним.

Рішенням Господарського суду Рівненської області від 28.10.2024 року у справі № 918/314/23 в задоволенні первісного позову Рівненської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" про визнання укладеним договору оренди землі відмовлено. В задоволенні зустрічного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" до Рівненської міської ради про визнання договору укладеним відмовлено.

Зміст спору полягав у незгоді сторін щодо істотних умов договору оренди, зокрема по восьми пунктам проекту договору.

При оцінці суперечностей сторін суд першої інстанції керувався тим, що укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів, а відтак редакції договору, запропоновані сторонами у своїх позовних заявах, перевіряв на відповідність змісту Типового договору оренди землі затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 березня 2004 року № 220 (із змінами) (далі - Типовий договір оренди землі).

За наслідками такої перевірки суд прийшов до висновку, що запропонована Рівненською міською радою редакція договору оренди землі не відповідає Типовому договору оренду землі по всім пунктам, щодо яких Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" висловило незгоду.

Що стосується зустрічної позовної заяви та запропонованої Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" редакції договору оренди земельної ділянки, суд встановив, що частина 2 абзацу 3 п. 13 "зміни розмірів земельного податку, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством" не відповідає відповідній частині пункту 13 Типового договору оренди землі.

Щодо абзацу 2 пункту 9 запропонованого договору оренди Рівненською міською радою, то спір між сторонами в цій частині фактично зводиться до того чи є обґрунтованим збільшення мінімальної величини розміру орендної плати, встановленої п. 2 Розділу 2 Положення про розмір орендної плати № 3427, на 2 відсотка, з підстав пп. 4 п. 2 Положення - ведення на земельній ділянці гуртової торгівлі.

В цій частині спору суд зазначив, що він позбавлений можливості встановити та оцінити правомірність обставини підвищення відсотка відповідно до якого визначається орендна плата, оскільки ні Рівненська міська рада, ні Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" належними та допустимими доказами у розумінні ст. ст. 76-78 ГПК України не довели обставини, на які посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 10 лютого 2025 року у справі № 918/314/23 рішення Господарського суду Рівненської області від 28.10.2024 у справі № 918/314/23 змінено в мотивувальній частині, вилучивши з неї висновки про те, що не неможливо встановити факт здійснення гуртової торгівлі на орендованій Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" земельній ділянці (кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:022:0138), так і факту протилежного.

Зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" на спростування таких доводів ради надає ряд доказів, а саме договори оренди об'єктів нерухомості, які розташовані на земельній ділянці, відповіді орендарів за такими договорами, із яких вбачається використання об'єктів нерухомості для розміщення офісу, складських приміщень для зберігання на них товарів.

Таким чином, застосовуючи стандарти доказування, за відсутності жодних доказів здійснення гуртової торгівлі на земельній ділянці, а також за наявності доказів здійснення на такій ділянці відвантаження товарів із складських приміщень, суд вважає, що станом на момент розгляду цієї справи судом першої інстанції та перегляду рішення апеляційним господарським судом, більш вірогідним є те, що на земельній ділянці не здійснюється гуртова торгівля.

Отже, є помилковим висновок місцевого господарського суду про те, що з матеріалів справи неможливо встановити факт здійснення гуртової торгівлі на орендованій Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" земельній ділянці, так і факту протилежного, а тому апеляційна скарга в цій часині підлягала до задоволення.

Таким чином, судовий спір у справі № 918/314/23 не мав результату визнання укладеним договору оренди в жодній із редакції, проте було встановлено ряд висновків:

- відмова у первісному та у зустрічному позові не звільняє Рівненську міську раду та Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" укласти договір оренди земельної ділянки, укладення якого є обов'язковим в силу закону;

- укладення господарських договорів повинно здійснюватися на основі примірних і типових договорів, а в даному випадку на основі Типового договору оренди землі затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220 (із змінами);

- за відсутності жодних доказів здійснення гуртової торгівлі на земельній ділянці, а також за наявності доказів здійснення на такій ділянці відвантаження товарів із складських приміщень, більш вірогідним є те, що на земельній ділянці не здійснюється відповідна торгівля.

Щодо відступу відповідача від вимоги встановлення розміру орендної плати на рівні 5,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Ще на етапі апеляційного оскарження рішення Господарського суду Рівненської області від 28.10.2024 року у справі № 918/314/23 між сторонами відбувалось листування щодо укладення договору оренди землі, стосовно якого ведеться спір.

Рівненською міською радою і Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" у листопаді 2024 року було ініційовано процедуру укладення договору оренди землі, тож позивач надає суду листування сторін щодо кожної із пропозицій.

Так, 25 листопада 2024 року листом № 111 Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" запропонувало Рівненській міській раді укласти Договір оренди земельної ділянки, яка заходиться в м. Рівне у провулку Робітничому, 5 у запропонованій товариством редакції, яка відповідає Типовому договору оренди землі.

У відповідь на цю пропозицію 02.12.2024 року відповідач вказав, що ним вже направлено свою пропозицію щодо укладення договору оренди землі.

Тож в подальшому сторони здійснювали письмові переговори щодо укладення договору оренди землі за пропозицією Рівненської міської ради.

Таку пропозицію Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" отримало 28.11.2024 року у листі Рівненської міської ради № 08-01-1900/24 від 18.11.2024 року.

У новій пропозиції Рівненська міська рада надала проект договору оренди землі із розміром орендної плати на рівні 4,2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, тобто мінімальна величина розміру орендної плати, встановлена п. 2 Розділу 2 Положення про розмір орендної плати № 3427, була збільшена на 1,2 відсотка, з підстав пп. 1 п. 2 Положення - ведення на земельній ділянці роздрібної торгівлі.

Даний висновок здійснений виходячи із розміру збільшення ставки і посилання на протокол № 6 від 14 листопада 2024 року засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, копію якого Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" не отримувало і про засідання комісії товариству не повідомлялось.

Таким чином, Рівненська міська рада вже відступила від своєї позиції про необхідність збільшення розміру орендної плати на 2% та встановлення його на рівні 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Вказане свідчить про визнання відсутності факту ведення на земельній ділянці оптової торгівлі як підстави для збільшення мінімальної величини розміру орендної плати.

Як зазначає позивач, Рівненська міська рада, так само необґрунтовано як і раніше, стверджує про ведення на земельній ділянці роздрібної торгівлі як підстави збільшення мінімальної величини розміру орендної плати на 1,2% та встановлення його на рівні 4,2% від нормативної грошової оцінки землі.

Таким чином, позивач вважає, що Рівненська міська рада цілком бездоказово та необґрунтовано обирає довільні підстави для спроби збільшити розмір орендної плати, що підтверджується зазначеною несистемною позицією.

У відповідь на дану пропозицію, позивач направив лист № 124, в якому просив укласти договір оренди землі із протоколом узгодження розбіжностей, запропонованим Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс".

У свою чергу, відповіддю на протокол узгодження розбіжностей, наданий Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс", Рівненська міська рада листом № 08-01-1900/24/167/24/1948-24 від 13.12.2024 року надала свій протокол узгодження розбіжностей, в якому фактично збережено первісну основну редакцію проекту договору оренди землі.

Позивач листом від 06.01.2025 року № 11 повідомив, що протокол узгодження розбіжностей від 12.12.2024 року до договору оренди землі від 18.11.2024 року з врахуванням протоколу розбіжностей від 09.12.2024 року не відповідає вимогам чинного законодавства, а відтак не приймається Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс".

Після розгляду справи № 918/314/23 Північно-західним апеляційним господарським судом, 10 лютого 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" повторно ініціювало процедуру укладення договору оренди землі листом № 33 від 25.03.2025 року.

Листом № 05-01-1087/25-3078/25 від 27.03.2025 року Рівненська міська рада повернула проект договору оренди землі без підпису та вказала, що притримується позиції, яка була раніше викладена у протоколі узгодження розбіжностей від 13.12.2024 року.

7 квітня 2025 року позивач листом № 41 вкотре наголосив на невідповідності запропонованих умов договору нормам чинного законодавства.

Однак, листом № 05-01-1298/25-3984/25 від 16.04.2025 року Рівненська міська рада послалась на свою редакцію проекту договору оренди землі.

Тож сторони не можуть досягнути згоди істотним умовам договору оренди землі, а відтак Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" звертається із даним позовом до суду.

Виходячи з листів Рівненської міської ради суперечності сторін зводяться до двох обставин:

абзац 2 п. 9 договору оренди - щодо розміру орендної плати.

Як було вказано вище Рівненська міська рада змінює свою позицію і довільно встановлює розмір орендної плати на рівні спочатку 5,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а згодом - 4,2% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Натомість Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" запропонувало встановити розмір на рівні 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Зазначена пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" повністю відповідає не лише чинному законодавству, а й нормативним актам місцевого самоврядування.

Так, відповідно до п. 2 Розділу 2 Положення про розмір орендної плати № 3427, мінімальна величина розміру орендної плати (крім земельних ділянок, зазначених у пункті 5 розділу 2) за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності територіальної громади міста Рівного, встановлюється на рівні трьох відсотків від нормативної грошової оцінки та збільшується на встановлений розмір, якщо на земельній ділянці здійснюється певний вид економічної діяльності.

Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" неодноразово повідомляло, що на вказаній земельній ділянці товариством не здійснюється жоден із видів економічної діяльності, які перелічені в пункті 2 розділу 2 вказаного Положення та зазначені як підстава збільшення величини розміру орендної плати.

Відтак, законодавчих підстав для збільшення величини розміру орендної плати немає, адже ні гуртова, ні роздрібна торгівля на земельній ділянці не здійснюється, що було неодноразово повідомлено комісії з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки та Рівненській міській раді.

Так, на земельній ділянці знаходиться нерухоме майно Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" - офісні, складські та виробничі приміщення, що підтверджується витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно від 31.08.2005 року.

Вказане майно товариство передало в оренду чотирьом орендарям - ТОВ "ВПК Україна", ФОП Сова І.І., ПП "Голден Керама" та ТОВ "Ательє Кераміки", кожен із яких підтвердив, що не веде ніякої торгівлі на земельній ділянці.

Більше того, договори № 116/24кмп від 01.11.2024 року та № 47/24 сх від 01.10.2024 року містять умову (п. 2.1.) про те, що орендовані приміщення повинні використовуватись для ведення підприємницької діяльності в сфері складської логістики та організації складу.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 10 лютого 2025 року у справі № 918/314/23 вказано, що за відсутності жодних доказів здійснення торгівлі на земельній ділянці, а також за наявності доказів здійснення на такій ділянці відвантаження товарів із складських приміщень, суд вважає, що більш вірогідним є те, що на земельній ділянці не здійснюється гуртова торгівля.

Тобто, все це в сукупності свідчить про те, що на спірній земельній ділянці не ведеться жодна торгівля, а відтак підстав для збільшення мінімальної величини розміру орендної плати немає.

Більше того, за змістом ст. 288 Податкового кодексу України, граничні (мінімальний та максимальний) розміри орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюються і змінюються виключно на законодавчому рівні, а не рішеннями органів місцевого самоврядування.

Зважаючи, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України ст. 19 Конституції України), то необґрунтоване рішення комісії з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки не може слугувати підставою для нарахування збільшеного розміру орендної плати.

У зв'язку із вказаним, Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду із позовною заявою про визнання протиправним та скасування рішення контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати, оформленого п. 15 протоколу № 4 засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки від 22.11.2022 року.

абзац 3 п. 9 - щодо моменту початку справляння орендної плати

Рівненською міською радою запропоновано встановити, що орендна плата за землю справляється з 21 грудня 2022 року (з наступного дня від дня закінчення терміну дії договору оренди землі від 20.12.2012 року № 561010004000683).

Разом з тим, відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Згідно з ст. 126 Земельного кодексу України, право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Положеннями п. 287.7 ст. 287 Податкового кодексу України визначено, що у разі надання в оренду земельних ділянок (у межах населених пунктів), окремих будівель (споруд) або їх частин власниками та землекористувачами податок за площі, що надаються в оренду, обчислюється з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель (їх частин).

Крім того п. 38 запропонованої редакції договору оренди визначено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

Таким чином, умова про встановлення сплати орендної плати з 21.12.2022 року не відповідає ст. ст. 125-126 Земельного кодексу України, п. 287.7 ст. 287 Податкового кодексу України та п. 38 цього договору.

Відтак, Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" запропонувало викласти дану умову у наступній редакції:

"Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту державної реєстрації цього договору."

Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" продовжує сплачувати орендну плату за земельну ділянку, виходячи із встановленого договором оренди землі від 20.12.2012 року № 561010004000683 розміру орендної плати та актуальної нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, проіндексованої на дійсні коефіцієнти встановлені чинним законодавством.

Таким чином, незгода із абзацом 3 п. 9 договору оренди пов'язана не з бажанням не сплачувати орендну плату, а з метою дотримання вимог чинного законодавства та попередження визнання договору недійсним повністю або частково.

Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" підставно не погоджується із деякими істотними умовами договору, запропонованими змінами не порушує вимог Закону України "Про оренду землі", а відтак просить суд визнати договір оренди у його редакції.

Частиною 1 ст. 632 Цивільного кодексу України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки, тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Ч. 1 та ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотною умовою договору оренди землі є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення, перегляду та відповідальності за її несплату.

Виходячи зі системного аналізу вказаних правових норм, слід прийти до висновку, що за загальним правилом встановлення умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін.

Поряд із цим, укладення договору оренди землі без згоди сторін може бути здійснене у випадку законодавчого примусу (встановлення імперативного обов'язку) лише у випадках, встановлених самим законом. Однак, при цьому умови такого договору повинні відповідати вимогам чинного законодавства.

Однак, всупереч законодавчому регулюванню, саме Рівненська міська рада допускає порушення чинного законодавства, зокрема в частині включення до своєї редакції договору оренди землі умов, які суперечать вимогам Закону України "Про оренду землі", Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України.

Згідно з п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" не здійснює жодної торгівлі, так само її не здійснюють орендарі, які розміщені на вказаній земельній ділянці.

В попередньому Договорі оренди від 31.10.2012 року орендна плата встановлена в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі.

При цьому Положенням про розмір орендної плати № 3427 встановлено мінімальні та максимальні величини розміру орендної плати за земельні ділянки.

Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" вважає, що необґрунтоване рішення комісії з питань розміру орендної плати не може слугувати самостійною підставою для визнання договору укладеним саме на таких умовах.

Також Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" вважає, що при оцінці правомірності встановлення розміру орендної плати слід було надати оцінку не лише фактичній безпідставності рішенню контрольної комісії, а й наступним доводам позивача за зустрічним позовом.

Так, відповідно до розділу 3 Положення про розмір орендної плати, встановлення розміру орендної плати проводиться в такому порядку:

1) Управління земельних відносин Виконавчого комітету Рівненської міської ради готує пропозиції щодо встановлення відсотка, який буде застосовуватися для нарахування розміру орендної плати від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, розрахованого відповідно до цього Положення.

2) Пропозиції щодо можливого застосування відсотка від нормативної грошової оцінки для розрахунку розміру орендної плати підлягають обов'язковому затвердженню контрольною комісією Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, склад якої затверджується рішенням Рівненської міської ради.

3) Рішення контрольної комісії про встановлення розміру орендної плати, ухвалені згідно з підпунктами 1 та 2 пункту 1 розділу 3 цього Положення, оформляються протоколом, який підписують присутні на засіданні члени комісії.

Таким чином, пропозиції щодо встановлення відсотка, який буде застосовуватися для нарахування розміру орендної плати розробляє саме Управління земельних відносин Виконавчого комітету Рівненської міської ради.

Контрольною комісією Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки не розробляється така пропозиція, а лише затверджується.

На виконання вказаного розділу 3 Положення про розмір орендної плати, Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" звернулось до Управління земельних відносин із заявою від 17.11.2022 року у якій просило розробити пропозицію щодо розміру орендної плати на відповідну земельну ділянку.

Натомість, Управління земельних відносин не виконало свій обов'язок щодо підготовки пропозиції щодо встановлення відсотка, який буде застосовуватися для нарахування розміру орендної плати, а послалось на рішення контрольної комісії.

Однак, контрольна комісія вийшла за рамки своєї компетенції, яка обмежується затвердженням запропонованого Управлінням земельних відносин розміру відсотка, який буде застосовуватися для нарахування розміру орендної плати.

У свою чергу Рівненська міська рада протиправно посилається саме на рішення контрольної комісії, але самостійно не відповідає за встановлення орендної плати у розмірі 4,2% замість 3% від нормативної грошової оцінки.

Відтак, порушення процедури розроблення пропозиції щодо розміру орендної плати також підтверджує підставність позовних вимог.

Крім того, Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс", вважаючи, що рішення контрольної комісії щодо запропонованого розміру орендної плати є неправомірним, зверталось до Рівненського окружного адміністративного суду із відповідним позовом до Рівненської міської ради, Управління земельних відносин виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення (справа № 460/10105/23).

Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 року провадження у справі закрито. Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2024 року ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 року про закриття провадження у справі № 460/10105/23 залишено без змін.

Мотивувальна частина ухвали Рівненського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 року по суті підтверджує позицію орендаря.

Проте зважаючи на допущені Рівненським окружним адміністративним судом недоліки при постановленні оскаржуваної ухвали, а також на посилання в ній на ст. 47 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" звернулось до суду апеляційної інстанції для прийняття з цих питань рішення, яке б відповідало вимогам чинного законодавства.

Відтак, наразі і ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 13 травня 2024 року, і постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 01.08.2024 року рішення контрольної комісії не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні ст. 17 КАС України, адже саме по собі не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для учасників цих правовідносин та інших осіб, тому оскарження цього протоколу не може бути предметом розгляду в порядку адміністративного судочинства, так і взагалі не підлягає судовому розгляду.

При цьому, хоч рішення контрольної комісії мають рекомендаційний характер, але Рівненська міська рада саме на такому рішенні повністю ґрунтує свою позицію при вимозі укладення договору оренди землі в запропонованій нею редакції, зокрема в частині встановлення розміру орендної плати.

Виходячи із змісту процесуальних документів у даній справі, Рівненська міська рада вказує, що відповідальність за прийняте рішення несе комісія та стверджує, що саме контрольна комісія прийняла рішення про розмір орендної плати, а міська рада (Управління земельних відносин) на таке рішення впливу немає.

Проте, як було вказано вище, рішення контрольної комісії мають рекомендаційний характер, що також означає неправомірність посилання на таке рішення як на підставу встановлення розміру орендної плати.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду також вказано, що рішення комісії мають рекомендаційний характер і підлягає подальшому розгляду на сесії міської ради, яка в подальшому приймає кінцеве (остаточне) рішення.

При цьому, колегія суддів враховувала, що згідно із пунктом 284.1 ст. 284 ПК України ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території встановлюють органи місцевого самоврядування, а не комісії цих органів, а також що за правилами ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України.

Враховуючи, що рішення контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, оформлене п. 15 протоколу № 4 засідання контрольної комісії Рівненської міської ради з питань встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки від 22.11.2022 року не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні ст. 17 КАС України і сам по собі не зумовлює виникнення будь-яких прав і обов'язків для учасників цих правовідносин та інших осіб, то це унеможливлює посилання Рівненської міської ради на таке рішення як на підставу встановлення ціни в договорі оренди землі (що є однією із підстав спору у даній господарській справі) та по суті підтверджує позицію Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс".

Враховуючи вищеперераховані факти та вимоги вищезазначених норм, враховуючи всі обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства та підтверджені належними доказами.

Відповідно до ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи вищевикладене в сукупності, за результатами з'ясування обставин, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам у їх сукупності та взаємозв'язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, позовна вимога позивача про визнання договору оренди земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, кадастровий номер 5610100000:01:002:0138, яка знаходиться в м. Рівне у провулку Робітничому, 5, укладеним в запропонованій редакції, є законною та обґрунтованою, з огляду на що позов підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

У позовній заяві позивач просить судові витрати покласти на відповідача. В позовній заяві позивачем наведено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс, і які очікує понести у зв'язку з розглядом справи. Зокрема зазначено, що понесені позивачем витрати становлять 2 422 грн 40 коп. сплаченого судового збору. Також позивачем зазначено, що у разі виникнення додаткових витрат в зв'язку з розглядом справи, позивач повідомить про них суду.

Частиною 2 статті 123 ГПК України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про судовий збір", судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

На підставі підпунктів 1-2 пункту 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" ставки судового збору встановлюються у таких розмірах за подання до господарського суду: 1) позовної заяви майнового характеру: збір становить - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) позовної заяви немайнового характеру: збір становить - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно з ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць з 01.01.2025 року встановлено у розмірі 3 028 грн 00 коп.

Як вбачається з прохальної частини позовної заяви, позивач звернувся з вимогою немайнового характеру.

Враховуючи, що позивачем заявлено одну вимогу немайнового характеру, за яку судовий збір становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 3 028 грн 00 коп., та позовну заяву подано через систему "Електронний суд", відповідно останній зобов'язаний був сплатити при поданні позову до суду, судовий збір в розмірі 2 422 грн 40 коп., так як у даному випадку застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (3 028,00*0,8).

Як вбачається з матеріалів справи, при поданні позову до Господарського суду Рівненської області Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" було сплачено 2 422 грн 40 коп. судового збору, що підтверджується платіжною інструкцією від 19 травня 2025 року № 1504.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на зазначене, враховуючи, що позов визнано обґрунтованим судом в повному обсязі, судові витрати у справі по сплаті судового збору у розмірі 2 422 грн 40 коп. покладаються на відповідача у справі.

Керуючись ст. ст. 73-79, 91, 123, 129, 202, 222, 233, 236-238, 240-242 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Визнати укладеним між Рівненською міською радою (33028, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 12А, код ЄДРПОУ 34847334) та Товариством з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" (33018, м. Рівне, вул. Володимира Стельмаха, буд. 32б, код ЄДРПОУ 25319659) договір оренди землі в такій редакції:

ДОГОВІР ОРЕНДИ

місто Рівне _______________________

Рівненська міська рада (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Соборна, 12-А, код ЄДРПОУ 34847334) - далі у тексті "Орендодавець", в особі секретаря міської ради Шакирзяна Віктора Володимировича, який діє на підставі ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", - з однієї сторони та Товариство з обмеженою відповідальністю "АЗС-сервіс" (місцезнаходження: м. Рівне, вул. Стельмаха Володимира, 32-Б, код ЄДРПОУ 25319659), в особі директора Татарчука Ігоря Петровича, - далі у тексті "Орендар", - з другої сторони, уклали цей договір про нижченаведене:

Предмет договору

1. Орендодавець на підставі рішення Рівненської міської ради від 20 жовтня 2022 року № 2623 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств, кадастровий номер 5610100000:01:002:0138, яка знаходиться в м. Рівне у провулку Робітничому, 5.

Об'єкт оренди

2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 4 495 (чотири тисячі чотириста дев'яносто п'ять) квадратних метрів.

Категорія земель - землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.

3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна.

4. В оренду передається земельна ділянка.

5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 21 січня 2025 року становить: кадастровий номер земельної ділянки 5610100000:01:002:0138 - 2 599 329 (два мільйони п'ятсот дев'яносто дев'ять тисяч триста двадцять дев'ять) грн. 83 коп. - витяг № НВ-9908001562025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.01.2025 року.

6. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - відсутні.

Строк дії договору

8. Договір укладено терміном на 10 (десять) років, без умови його автоматичного поновлення. Після закінчення строку договору Орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 180 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір продовжити його дію.

Орендна плата

9. За оренду земельної ділянки Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату виключно у грошовій формі.

Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 77 979 (сімдесят сім тисяч дев'ятсот сімдесят дев'ять) грн 89 коп., що становить 3,0% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту державної реєстрації цього договору.

10. Обчислення розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

11. Орендна плата сплачується Орендарем щомісячно, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на рахунок UA298999980334179812000017527, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код ЄДРПОУ 38012494, отримувач: ГУК у Рівн.обл/Рівнен.міс.тг/18010600.

Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору. Орендар зобов'язується уточнювати платіжні реквізити і назву отримувача орендної плати.

12. Передача продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами.

13. Розмір орендної плати може змінюватись за взаємною згодою сторін. Пропозиції про перегляд розміру орендної плати надсилаються не частіше ніж один раз на квартал.

Зміна розміру орендної плати при її індексації проводиться без внесення змін до цього договору у порядку та у випадках, передбачених законодавством України.

Розмір орендної плати переглядається у разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни граничних розмірів орендної плати, визначених Податковим кодексом України, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- зміни нормативної грошової оцінки;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини Орендаря, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

14. У разі невнесення орендної плати у строки, визначені законодавством, справляється пеня із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день прострочення платежу.

Умови використання земельної ділянки

15. Земельна ділянка передається в оренду - для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (для реконструкції приміщення головного корпусу холодильника та компресорного цеху під офісні, складські та виробничі приміщення).

16. Цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств.

17. Умови збереження стану об'єкта оренди - використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.

Умови повернення земельної ділянки

18. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцю земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

19. Здійснені Орендарем без згоди орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

20. Поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем за письмовою згодою з Орендодавцем землі, не підлягають відшкодуванню.

21. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

Збитками вважаються:

- фактичні втрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем, а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права;

- доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

22. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

23. На орендовану земельну ділянку встановлено обмеження (обтяження) та інші права третіх осіб.

24. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.

Інші права та обов'язки сторін

25. Права орендодавця: вимагати збільшення розміру орендної плати шляхом надіслання письмової пропозиції Орендарю.

26. Обов'язки Орендодавця: не вчиняти дій, які перешкоджали б Орендареві користуватись орендованою земельною ділянкою.

27. Права Орендаря:

- приступити до використання земельної ділянки, відповідно її цільового призначення, після набрання чинності цим договором;

- самостійно визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до цільового призначення земельної ділянки та умов договору без зміни цільового призначення земельної ділянки;

- вимагати відповідного зменшення орендної плати у випадках, якщо стан використання земельної ділянки погіршився не внаслідок дій чи бездіяльності Орендаря;

- за згодою Орендодавця у порядку, передбаченому законодавством України, передавати у суборенду земельну ділянку або її частину іншій особі.

28. Обов'язки Орендаря:

- використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення;

- своєчасно вносити орендну плату;

- додержуватись екологічної безпеки землекористування, державних стандартів, проектних рішень, міських правил забудови, інших чинних у м. Рівне правил і норм щодо користування земельною ділянкою;

- забезпечити охорону та збереження якості землі відповідно до вимог законодавства України;

- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представників органів державного управління та місцевого самоврядування, органів нагляду і контролю;

- відшкодовувати Орендодавцю шкоду, заподіяну внаслідок дій (бездіяльності) Орендаря, які призвели до погіршення якості земельної ділянки;

- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення або розірвання цього договору;

- впродовж трьох робочих днів після підписання сторонами договору оренди землі, надати його копію до податкового органу за місцем розташування земельної ділянки;

- впродовж трьох робочих днів після реєстрації права оренди земельної ділянки надати Орендодавцю копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки;

- впродовж п'яти днів після реєстрації права оренди земельної ділянки обчислити суму орендної плати у порядку, визначеному законодавством України, і подати такий розрахунок та копію витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права оренди земельної ділянки до податкового органу за місцем розташування земельної ділянки; у строки встановлені законодавством України, звітувати перед податковим органом міста про сплату орендної плати;

- у разі розірвання договору оренди землі з ініціативи орендаря, орендар відшкодовує орендодавцю орендну плату на землях сільськогосподарського призначення за шість місяців, а на землях несільськогосподарського призначення - за рік, якщо протягом зазначеного періоду не надійшло пропозицій від інших осіб на укладання договору оренди цієї ж земельної ділянки на тих самих умовах.

До особи, яка набула право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташованій на орендованій земельній ділянці, переходить право оренди на цю земельну ділянку.

У разі відчуження Орендарем єдиній особі всіх об'єктів нерухомого майна будівель, споруд, будинків), які розміщені на орендованій (сформованій) земельній ділянці, Орендар (відчужувач нерухомого майна) протягом 3-х робочих днів з дати переходу права власності зобов'язаний звернутись до Рівненської міської ради (Орендодавця) та до Рівненської державної податкової інспекції (та/або її правонаступника) з повідомленням про припинення в нього права користування земельною ділянкою, на якій розташовані об'єкти нерухомого майна, і про виникнення в іншої особи права власності на будівлі, споруди, будинки, розташовані на цій земельній ділянці, та надати вищевказаним установам:

- нотаріально засвідчену копію договору (іншого право встановлювального документа), за яким відбулось відчуження/перехід права власності на нерухоме майно (будівлі, споруди, будинки);

- копію договору оренди земельної ділянки, на якій розташоване це майно.

У разі порушення вказаного зобов'язання Орендар сплачує штраф у розмірі орендної плати, передбаченої договором, за весь період порушення цього обов'язку.

Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його

частини

29. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини несе Орендар.

Страхування об'єкта оренди

30. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.

Зміна умов договору і припинення його дії

31. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.

32. Дія договору припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- придбання Орендарем земельної ділянки у власність;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом.

Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.

33. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

- взаємною згодою сторін;

- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

34. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.

35. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для розірвання договору.

Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - Орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду не переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку з орендарем.

Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору

36. За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.

37. Сторона, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

Прикінцеві положення

38. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.

39. Передача в заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки цим договором не передбачається.

40. За згодою сторін у договорі оренди можуть зазначатись інші умови.

Цей договір укладено у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у Орендодавця, другий видається Орендарю.

Реквізити сторін

Орендодавець:

Рівненська міська рада

м. Рівне, вул. Соборна, 12-А

код ЄДРПОУ 34847334

Секретар міської ради ________ Віктор ШАКИРЗЯН

Орендар:

ТОВ "АЗС-сервіс"

м. Рівне, вул. Стельмаха Володимира, 32-Б

код ЄДРПОУ 25319659

Підписи сторін

Директор ____________________ Ігор ТАТАРЧУК

Стягнути з Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 12А, код ЄДРПОУ 34847334) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "АЗС-Сервіс" (33018, м. Рівне, вул. Володимира Стельмаха, буд. 32б, код ЄДРПОУ 25319659) 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп. витрат по оплаті судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 1 серпня 2025 року.

Суддя Політика Н.А.