майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"28" липня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/861/25
Господарський суд Житомирської області у складі: судді Машевської О.П.
за участю секретаря судового засідання: Газарової Є.Д.
за участю представників сторін:
від позивача: Пашинник А.В., представник, довіреність №919/02-22 від 28.07.2025
від відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Корнинської селищної ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Корнинський завод будівельних матеріалів"
про стягнення 1 153 964, 00 грн
Процесуальні дії по справі.
Господарський суд Житомирської області відповідно до ухвали суду від 09.07.2025 розглянув справу за позовом Корнинської селищної ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Корнинський завод будівельних матеріалів" про стягнення 1 153 964, 00 грн, відкритою за правилами загального позовного провадження, перше підготовче засідання призначив на 28.07.2025 о 14:30.
Згідно довідки про доставку електронного листа, ухвалу про відкриття провадження у справі від 09.07.2025 було надіслано в його електронний кабінет ТОВ "Корнинський завод будівельних матеріалів" 09.07.2025 о 20:33 та, з урахуванням абз. 2 п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України, вважається врученою 10.07.2025.
Відповідно до ч. 3 ст. 185 ГПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
У підготовчому засіданні 03.07.2025 розглянуто справу по суті та за наявними матеріалами та ухвалено рішення про задоволення позову.
Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.
Позивач Корнинська селищна рада звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Корнинський завод будівельних матеріалів" про стягнення 1 153 964, 00 грн заборгованості з орендної плати (тут і далі за текстом - Позивач, Відповідач, Суд).
В обґрунтування підстав поданого позову Позивач доводить, що Відповідач, всупереч умовам укладеної Додаткової угоди №1 до Договору оренди землі, якою визначено з 01.01.2024 орендну плату у розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки за повний рік користування з врахуванням коефіцієнтів індексації, сплачував орендну плату в нижчому розмірі.
Позивач у позові доводить, що внаслідок заниження орендної плати Відповідачем за період з 01.01.2024 по 31.05.2025 утворилася заборгованість у загальній сумі 1 153 964, 00 грн.
Позивач доводить, що Відповідач неправомірно застосовував ставку 1,25% замість договірної 5% та не враховував обов'язкові коефіцієнти індексації НГО.
Відповідач у заяві про визнання позову від 21.07.2025 повністю визнає позовні вимоги, викладені у позовній заяві від 04.07.2025 та погоджується зі стягненням на користь Позивача основної заборгованості з орендної плати в розмірі 1 153 964, 00 грн та судових витрат зі сплати судового збору в розмірі 17 309, 46 грн. Одночасно Відповідач вказав, що визнання позову здійснюється Відповідачем добровільно, без примусу, з повним усвідомленням правових наслідків, передбачених ГПК України.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
09.06.2005 між Попільнянською районною державною адміністрацією (як орендодавець) та ТОВ "Корнинський завод будівельних матеріалів" (як орендар) був укладений Договір оренди землі (тут і далі за текстом - Договір оренди землі), відповідно до якого, на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 09.06.05 №275 орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Корнинської селищної ради (п. 1. Договору оренди землі).
В оренду передається земельна ділянка загальною площею 11,9505 га, у тому числі земель несільськогосподарського призначення 11, 9505 га із земель запасу селищної ради (п. 2 Договору оренди землі).
На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна - цілісний майновий комплекс (п. 3. Договору оренди землі).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 71 990 гривень (п. 5 Договору оренди землі).
Договір укладено на 20 (двадцять) років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 20 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмового орендодавця про намір продовжити його дію (п. 8 Договору оренди землі).
Орендна плата вноситься орендарем у формі та розмірі в грошовій формі та в розмірі 602 грн за 1 га. Всього 7 199 грн (п. 8 Договору оренди землі).
Договір оренди землі був зареєстрований у Попільнянському центрі ДЗК, про що в Державному реєстрі земель вчинено запис 12.07.2005.
20.02.2023 Корнинська селищна рада (як орендодавець) та Товариство з обмеженою відповідальністю "Корнинський завод будівельних матеріалів" (як орендар) було укладено Додаткову угоду №1 до Договору оренди землі від 09.06.2025, відповідно до якої сторони, відповідно до Земельного кодексу України, Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", рішення 21 сесії Корнинської селищної ради VIII скликання від 10.02.2023 №578, сторони за взаємною згодою домовилися внести зміни до Договору оренди землі від 09.06.2005 року, яким передано в строкове платне користування земельну ділянку площею 11,9505 га (кадастровий номер 1824755400:06:000:0122), яка розташована за адресою: Житомирська обл., Попільнянський район, Корнинська селищна рада шляхом:
1) заміни сторони Договору, а саме з Попільнянська районна державна адміністрація в особі голови райдержадміністрації Проценка Юрія Миколайовича на сторону Корнинська селищна рада в особі секретаря селищної ради Гончарук Лідії Григорівни, що діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";
2) пункт 5 Договору виклали в наступній редакції: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 18 781 231, 32 грн (вісімнадцять мільйонів сімсот вісімдесят одна тисяча двісті тридцять одна гривня 32 копійок)";
3) виклали пункт 9 Договору в наступні редакції:
"Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 939 061, 57 грн (дев'ятсот тридцять дев'ять тисяч шістсот одна гривня 57 копійок) за один повний рік користування земельною ділянкою.
До набрання чинності нормативно-грошовою оцінкою, яка вказана в пункті Договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової середньої одиниці площі ріллі по Житомирській області, що становить 14 712, 64 грн (чотирнадцять тисяч сімсот дванадцять гривень 64 копійки) за один повний рік користування земельною ділянкою.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначений законодавством, за затвердженнями Кабінетом Міністірів України формами, що заповнюється під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії".
4) пункт 15 Договору виклали в наступній редакції: "Земельні ділянка (земельні ділянки) передається в оренду для розміщення та експлуатації основних, підсобних, допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств";
5) пункт 16 Договору виклали в наступній редакції: "Цільове призначення земельної ділянки для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд будівельних організацій та підприємств (11.03)".
Згідно розрахунку боргу Відповідача зі сплати орендної плати, за період січня-грудня 2024, січня-травня 2025 сума сплаченої орендної плати складає 293 568, 10 грн, натомість сума орендної плати за Договором оренди землі складає 1 447 532, 10 грн, сума недоплати складає 1 153 964, 00 грн.
Позивач звернувся з позовом про примусове стягнення з Відповідача заборгованості з орендної плати на суму 1 153 964, 00 грн.
Відповідач в ході судового розгляду спору визнав позовні вимоги в повному розмірі.
Предметом цього спору є вимога про наявність/відсутність підстав для стягнення заборгованості з орендної плати згідно умов, підстав та строків, визначених Договором оренди землі.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
За змістом пункту 1 частини другої статті 11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови, визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.1998 за №161-ХІV встановлено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно зі ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі").
Частинами першою - третьою статті 632 ЦК України визначено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
З наведених норм права вбачається, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
У підпункті 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
У відповідності до підпункту 288.1, 288.4 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Статтею 1 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Суд констатує, що договір оренди землі є цивільно-правовим договором оренди (найму), що регулюється ЦК України, іншими нормативними актами. Особливості правового регулювання відносин з оренди землі обумовлюються, зокрема, формою власності на земельні ділянки, що орендуються. Норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності. Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
В силу дії частини першої статті 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України Про землеустрій.
Пунктом 271.2 статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Положеннями пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Із аналізу вищенаведених приписів законодавства слідує, що нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Абзацом другим частиною першою статті 13 Закону України "Про оцінку земель" передбачено, що обов'язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом.
У разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 Цивільного кодексу України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 9 листопада 2021 року в справі №635/4233/19 викладена правова позиція згідно з якою: зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати. Велика Палата Верховного Суду виходила з того, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки може встановлюватися договором, та дійшла висновку про необхідність внесення змін до договору оренди у зв'язку зі зміною розміру нормативної грошової оцінки.
У постанові від 5 червня 2024 року в справі №914/2848/22 (пункт 122 постанови) Велика Палата Верховного Суду конкретизувала свій висновок щодо застосування у сукупності статей 5, 13 Закону України Про оцінку земель, статті 21 Закону України Про оренду землі, пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України, викладений у постанові від 9 листопада 2021 року в справі №635/4233/19, про те, що зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Зокрема, Великою Палатою Верховного Суду у вказаній постанові наведений правовий висновок про те, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної або комунальної власності автоматично змінюються і права та обов'язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, визначеної у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки. У таких правовідносинах відсутній обов'язок сторін вносити зміни до договору оренди шляхом укладення додаткової угоди, оскільки обов'язок сплачувати орендну плату відповідно до зміненої нормативної грошової оцінки земельної ділянки виникає в орендаря з моменту початку застосування такої нормативної грошової оцінки. За подібних обставин належному способу захисту орендодавця відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем.
Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Із системного аналізу приписів Закону України "Про оренду землі", Закону України "Про оцінку земель", Податкового кодексу України слідує висновок, що зміна нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності призводить до зміни розміру орендної плати.
Суд враховує, що в силу п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України, з дня набрання чинності цим пунктом, землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, тому зазначена земельна ділянка відноситься до земель комунальної власності.
Судом встановлено, що 20.02.2023 сторони уклали Додаткову угоду №1 до Договору оренди землі, відповідно до якої погодили орендну плату у грошовій формі в розмірі 5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (...).
Отже, зміна сторонами Договору оренди землі зумовлює зміни розміру орендної плати.
Згідно розрахунку Позивача, за період січня-грудня 2024, а також січня-травня 2025 сума сплаченої орендної плати складає - 293 568,10грн, натомість сума орендної плати за Договором оренди землі складає - 1 447 532,10грн, сума недоплати складає - 1 153 964, 00 грн.
Відповідач визнав у повному обсязі позовні вимоги на суму 1 153 964, 00грн основного боргу з орендної плати.
У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання Відповідачем позову суперечить закону або порушує права чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Відповідно до ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами статей 76, 77 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно зі ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи викладене та те, що Відповідачем не виконано зобов'язання по сплаті орендних платежів, Суд дійшов висновку, що вимога щодо стягнення 1 153 964, 00грн заборгованості є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Щодо розподілу судового збору
Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч.1 ст.130 ГПК України та ч.3 ст.7 Закону України "Про судовий збір" у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Позивачем при зверненні з позовом сплачено судовий збір в розмірі 17 309, 46 грн.
Враховуючи наведені норми законодавства та визнання Відповідачем позову в частині основного боргу у розмірі 1 153 964, 00 грн в повному обсязі, слід повернути Позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову за позовну вимогу у вказаному розмірі, тобто 8 654, 73 грн судового збору.
Решта судового збору, сплаченого при поданні позову, зважаючи на задоволення позовних вимог, відповідно до ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Корнинський завод будівельних матеріалів" (вул. Житомирська, буд.19, селище Корнинське, Житомирського р-ну, Житомирської області, 13514, код ЄДРПОУ 33385500) на користь Корнинської селищної ради (вул. Соборна, буд.19, селище Корнин, Житомирського р-ну, Житомирської області, 13514, код ЄДРПОУ 04345865): 1 153 964, 00 грн заборгованості з орендної плати, 8 654, 73грн судового збору.
Видати наказ.
3. Повернути Корнинській селищній раді (код ЄДРПОУ 04345865) з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 50% судового збору на суму 8 654,73грн, сплачений згідно платіжної інструкції №140 від 03.07.2025 на суму 17 309, 46грн ухвалою суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено: 01.08.25
Суддя Машевська О.П.
Віддрукувати:
1- у справу
2-3 (через Ел. суд)