вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
"22" липня 2025 р. Cправа № 902/487/25
Господарський суд Вінницької області у складі головуючого судді Тварковського А.А.,
за участю секретаря судового засідання Литвиненко О.Р.,
представників:
позивачки - Люлика Р.І.,
відповідача - Тимчика С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження матеріали справи
за позовом: Фізичної особи-підприємця Куцин Наталії Григорівни ( АДРЕСА_1 )
до: Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" (вул. Магістратська, буд. 2, м. Вінниця, 21050)
про визнання неправомірним та скасування рішення,
На розгляд Господарського суду Вінницької області в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" надійшла позовна заява за підписом представника Фізичної особи-підприємця Куцин Наталії Григорівни до Акціонерного товариства "Вінницяобленерго" про визнання неправомірним та скасування рішення, оформленого протоколом №44 від 20.02.2025 засідання комісії по розгляду Акта про порушення №06204 від 25.07.2024.
В обґрунтування заявленого позову позивачка вказує, що спірним рішенням визначено вартість необлікованої активної електричної енергії, що підлягає стягненню з Фізичної особи-підприємця Куцин Наталії Григорівни, в сумі 318 961,84 грн. Водночас позивачка зазначає про порушення Акціонерним товариством "Вінницяобленерго" абз. 3 п. 8.2.5. при складанні Акта про порушення №06204 та стверджує про невтручання у конструктивну діяльність зафіксованих пломб.
Ухвалою суду від 25.04.2025 за вказаним позовом відкрито провадження у справі № 902/487/25 в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 20.05.2025. Зазначеною ухвалою встановлено сторонам строки для вчинення процесуальних дій, зокрема на подання заяв по суті спору.
В підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" надійшов відзив відповідача на позовну заяву (вх. №01-34/4896/25 від 08.05.2025), за змістом якого Акціонерне товариство "Вінницяобленерго" проти позову заперечує, вказує, що представник споживача власноруч підписав Акт про порушення №06204 від 25.07.2024. При цьому посилання позивача, що висновок експертизи трасологічної №24/5729/2 містить суперечливі взаємовиключні відомості та про відсутність будь-яких втручань, що могли б пошкодити цілісність пломб та відповідно призвести до порушень, є безпідставними, оскільки у дослідницькій частині висновку обґрунтовано, що пломби з реквізитами "С77384217 ВОЕ", "С77384218 ВОЕ" після їх первинного встановлення розкривалися і повторно встановлювалися.
Окрім того, відповідач у відзиві інформує, що у протоколі №44 від 20.02.2025 було здійснено технічну помилку, а саме не дописано підпункт 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ, що у відповідності до пункту 8.4.10 ПРРЕЕ не впливає на формулу та правильність нарахування збитків.
Також 08.05.2025 в підсистемі ЄСІТС "Електронний суд" від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №01-34/4911/25), відповідно до якої представник Фізичної особи-підприємця Куцин Наталії Григорівни зауважує, що сліди деформації на пломбах не є однозначним доказом несанкціонованого доступу до лічильника. Поряд з цим незазначення конкретного підпункту пункту 8.4.2 ПРРЕЕ порушує право споживача на чітке формулювання звинувачення, а визначення обсягу необлікованої електроенергії базується на припущенні порушення, яке не було належно доведено.
Виконавши завдання підготовчого провадження, строк якого продовжено на 30 днів в порядку ч. 3 ст. 177 ГПК України, судом закрито таку стадію судового процесу та призначено справу до розгляду по суті на 22.07.2025 о 09:30 год., про що 20.05.2025 постановлено відповідну ухвалу.
На визначений час у судове засідання 22.07.2025 з'явилися усі учасники справи, які підтримали викладені письмово позиції по суті спору щодо підтримання та заперечення позову відповідно.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Фізична особи-підприємець Куцин Наталія Григорівна є Споживачем електричної енергії для забезпечення потреб її електроустановок на підставі укладеного із ПАТ "Вінницяобленерго" (організаційну правову форму згодом змінено на АТ) як Постачальником Договору про постачання електричної енергії №КР-719501 від 20.05.2015.
Крім того, Фізична особа-підприємець Куцин Наталія Григорівна шляхом підписання заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії від 18.12.2018 уклала з Акціонерним товариством "Вінницяобленерго" (Оператор системи) Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на умовах Договору про постачання електричної енергії №КР-719501 від 20.05.2015.
25.07.2024 представниками відповідача - інженерами з технічного аудиту АТ "Вінницяобленерго" Войцещуком В.М. та Лісником Р.В. в присутності представника споживача Куцина Юрія Миколайовича здійснено технічну перевірку комерційного вузла обліку по лічильнику позивача типу НІК АПЗ 2301 №0201021 за адресою: вул. Молодіжна, 53 а, с.Куниче, Тульчинського району, Вінницької області.
За результатами перевірки представниками відповідача складено Акт про порушення №06204 від 25.07.2024, у якому зроблено висновок про те, що Споживач у порушення п. 5.5.5., п.п. 6, п.п.8 не забезпечив належний стан та безпечну експлуатацію своїх ел. установок та ел. приладів згідно вказаних правил, технічної документації та нормативно-правових актів України, не забезпечив збереження та цілісність установлених на території споживача об'єктів розрахункових засобів комерційного обліку ел. енергії та пломб відповідно до Акту про пломбування, а саме при проведенні технічної перевірки було виявлено порушення цілісності корпусу лічильника тип НІК АПЗ 2301 №0201021 в місцях кріплення пломбувальних гвинтів, а також наявні дії споживача, що призвели до зміни показів та зміни метрологічних характеристик засобу обліку. Дане порушення продемонстровано споживачу.
Пошкоджений засіб комерційного обліку та пломби ОСР в присутності представника позивача були вилучені представниками відповідача, укладені в опломбований пломбою № 10081340 пакет, про що зроблений запис у пункті 10 Акту про порушення №06204.
За змістом п. 11 Акту про порушення №06204 представник позивачки своїм підписом засвідчив про отримання примірника такого Акта.
З метою встановлення причин виходу з ладу лічильника відповідач направив прилад обліку №0201021 тип НІК 2301 АПЗ та пломби ОСР, які запаковано в сейф-пакет №10081340, до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз.
Згідно Висновку експерта № 24-5729 "експертного електротехнічного дослідження" від 16.01.2025 визначено, що:
- технічний стан електролічильника НІК 2301 АПЗ, зав. №0201021, щодо обліку спожитої електричної енергії, на момент проведення експертного дослідження не відповідає вимогам пункту 10.1 ДСТУ 6100:2009 і відповідає вимогам пунктів 10.3-10.7 ДСТУ 6100:2009 та п. 1.5.15 Правил улаштування електроустановок. Електролічильник НІК 2301 АПЗ, зав. №0201021, відповідно до пунктів 3.2.3, 3.2.4 ДСТУ 2860-94 вважається працездатним;
- сторонні пристрої та елементи, що не передбачені заводом-виробником в корпусі, на друкованій платі та інших складових електролічильника НІК 2301 АПЗ, зав. №0201021, відсутні.
Відповідно до Висновку експерта № 24-5729/2 "трасологічного експертного дослідження пломб та лічильника електроенергії" визначено, що:
- одноразові полімерні контрольні (охоронні) пломби типу "КАРАТ v.2" з реквізитами, відповідно: "С77384217 ВОЕ", "С77384218 ВОЕ", що були вкладені до наданого на дослідження сейф-пакету, після їх первинного встановлення розкривалися і повторно встановлювалися;
- пломби, виготовлені з металу сірого кольору, що були встановлені на пломбувальних гвинтах наданого лічильника електроенергії, після їх обтискання пломбувальними тисками не відкривалися і повторно не навішувалися;
- на зовнішній поверхні корпусу наданого на дослідження лічильника електроенергії типу НІК 2301 АПЗ, зав. № 0201021, наявні пошкодження, характер, локалізація та механізм слідоутворення яких наведені в дослідницькій частині висновку. Ознаки (форма, розміри та ін.) слідоутворюючих об'єктів, якими утворені дані пошкодження, не відобразилися. Дані пошкодження носять експлуатаційний характер та утворені при контакті (контактах) зовнішньої поверхні корпусу лічильника з об'єктом (об'єктами), твердість матеріалу якого (яких) перевищує характеристики міцності його матеріалу. На внутрішніх конструктивних елементах представленого на дослідження приладу обліку електроенергії, а саме на правій стойці кріплення друкованої плати наявні пошкодження, характер, локалізація та механізм слідоутворення яких наведені в дослідницькій частині висновку. Ознаки (форма, розміри та ін.) слідоутворюючих об'єктів, якими утворені дані пошкодження, не відобразилися. Дані пошкодження носять експлуатаційний характер, інших пошкоджень та характерних трасологічних слідів відкриття приладу обліку, не виявлено.
Крім того, в дослідницькій частині висновку експерта № 24-5729/2 "трасологічного експертного дослідження пломб та лічильника електроенергії" на аркуші висновку 9 вказано, що при цьому було встановлено, що на внутрішніх поверхнях виступів фіксації корпусу пломби (зобр.15) та якорю (зобр.16) наявні пошкодження, що характерні для впливу сторонніми предметами (інструментами) і утворюються при відкриття (спробі відкриття) пломби.
Комплекс встановлених ознак, дозволяє дійти висновку, що досліджувана пломба з реквізитами "С77384217 ВОЕ", після її первинного встановлення розкривалася і повторно встановлювалася.
В дослідницькій частині висновку експерта на аркуші висновку 11 вказано, що при цьому було встановлено, що на внутрішніх поверхнях виступів фіксації корпусу пломби (зобр.22) та якорю (зобр.23) наявні пошкодження, що характерні для впливу сторонніми предметами (інструментами) і утворюються при відкриття (спробі відкриття) пломби.
Комплекс встановлених ознак, дозволяє дійти висновку, що досліджувана пломба з реквізитами "С77384218 ВОЕ", після її первинного встановлення розкривалася і повторно встановлювалася.
20.02.2025 комісія СО "Тульчинські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго" з розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ № 06204 від 25.07.2024 розглянула даний Акт за участі позивачки ФОП Куцин Н.Г. Комісія ОСР прийняла рішення, оформлене протоколом № 44 від 20.02.2025, про здійснення нарахування необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 06204.
Обсяг необлікованої активної електричної енергії по Акту № 06204 становить 35983 кВт*год., що складає 318961,84 грн.
Позовна заява обґрунтовується тим, що, на переконання позивачки, висновки експертизи не підтверджують обставини втручання в роботу засобу вимірювальної техніки, що могло призвести до зміни показів засобів вимірювальної техніки. Внаслідок чого Фізична особа-підприємець Куцин Наталія Григорівна просить визнати неправомірним рішення комісії СО "Тульчинські ЕМ" АТ "Вінницяобленерго", оформлене протоколом № 44 від 20.02.2025, про здійснення нарахування необлікованої електричної енергії по Акту про порушення № 06204, а також просить скасувати таке рішення.
З огляду на встановлені обставини справи, суд враховує таке.
Правовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачами, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначені Законом України "Про ринок електричної енергії", Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі ПРРЕЕ), які затверджено постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018.
Відповідно до ст. 77 Закону України "Про ринок електричної енергії" учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку (п. 4).
Частинами першою-третьою статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до пункту 8.2.5. ПРРЕЕ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин - проведення перевірки) у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, має пред'явити представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу. Відповідні дані, що посвідчують особу, зазначаються в акті про порушення (крім випадку складення акта у присутності споживача). У разі відмови особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, пред'являти представникам оператора системи документ, що посвідчує її особу, відповідна відмова особи має фіксуватися відеозйомкою, про що зазначається в акті про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення та пред'являти документ, що посвідчує його особу, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки.
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення або залишення ним місця порушення в акті про порушення робиться відповідний запис. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
Згідно із абзацом 3 пункту 1.1.2. ПРРЕЕ акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.
Відповідно до пункту 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.
Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв'язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 строки, визначені абзацами шостим та сьомим пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VIII Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених цією Постановою, зупиняються на час дії Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 393 від 20.04.2022 - діє протягом періоду дії в Україні воєнного стану та впродовж 90 днів після припинення чи скасування воєнного стану.
Згідно із п. 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом.
Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення.
Як встановлено судом, в Акті про порушення №06204 від 25.07.2024 зафіксовано, що Споживач у порушення п. 5.5.5., п.п. 6, п.п. 8 не забезпечив належний стан та безпечну експлуатацію своїх ел.установок та ел.приладів згідно вказаних правил, технічної документації та нормативно-правових актів України, не забезпечив збереження та цілісність установлених на території споживача об'єктів розрахункових засобів комерційного обліку ел.енергії та пломб відповідно до Акту про пломбування, а саме при проведенні технічної перевірки було виявлено порушення цілісності корпусу лічильника тип НІК АПЗ 2301 №0201021 в місцях кріплення пломбувальних гвинтів, а також наявні дії споживача, що призвели до зміни показів та зміни метрологічних характеристик засобу обліку. Дане порушення продемонстровано споживачу.
Відповідно п.п. 6, п.п. 8 пункту 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний:
- забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;
- забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
За змістом пункту 5.5.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).
Відповідно до пункту 5.5.6. цього Кодексу відповідальність за експлуатацію та технічний стан ЗКО та іншого обладнання ВОЕ покладається на їх власників, якщо інше не встановлено законом.
Аналіз вищезазначених положень ПРРЕЕ та Кодексу комерційного обліку електричної енергії дає підстави дійти висновку, що нарахування вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення у разі виявлення відсутність пломб або їх пошкодження. При цьому порушення цілісності установлених пломб ПРРЕЕ та Кодекс комерційного обліку електричної енергії виділяють як окреме правопорушення за яке передбачено юридичну відповідальність.
Згідно із п. 8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.
Відповідно до п. 8.4.4. ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза).
Так, відповідно до Висновку експерта № 24-5729/2 "трасологічного експертного дослідження пломб та лічильника електроенергії" визначено, що одноразові полімерні контрольні (охоронні) пломби типу "КАРАТ v.2" з реквізитами, відповідно: "С77384217 ВОЕ", "С77384218 ВОЕ", що були вкладені до наданого на дослідження сейф-пакету, після їх первинного встановлення розкривалися і повторно встановлювалися.
Наведене підтверджується й викладеним у дослідницькій частині висновку експерта (а.с. 9, 11), що на внутрішніх поверхнях виступів фіксації корпусу пломби та якорю наявні пошкодження, що характерні для впливу сторонніми предметами (інструментами) і утворюються при відкритті (спробі відкриття) пломби.
Отже, факт пошкодження пломб підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією, що відповідає п. 8.4.4. ПРРЕЕ.
Не заслуговують на увагу посилання позивача, що висновок експертизи є суперечливим, оскільки у Висновку експерта № 24-5729/2 "трасологічного експертного дослідження пломб та лічильника електроенергії" також вказано: "пломби, виготовлені з металу сірого кольору, що були встановлені на пломбувальних гвинтах наданого лічильника електроенергії, після їх обтискання пломбувальними тисками не відкривалися і повторно не навішувалися", оскільки такі пломби не є об'єктом виявленого правопорушення. Так, в Акті про порушення №06204 від 25.07.2024 було поставлено під сумнів факт непорушення пломб ВОЕ-С77384217 та ВОЕ- С77384218, які згодом направлено для проведення експертизи.
Водночас саме вказані пломби встановлювалися на лічильник електроенергії позивачки, що підтверджується Актом про пломбування та збереження пломб і встановлених індикаторів до Акту №518079 від 20.02.2023 (а.с. 55, т.1), при цьому обов'язок забезпечити збереження та цілісність таких пломб покладено саме на Фізичну особу-підприємця Куцин Наталію Григорівну.
Законодавство у сфері електроенергетики не зобов'язує постачальника електричної енергії доводити факт можливості вчинення чи у який спосіб вчинено порушення. Постачальник має довести лише факт встановлення та передачі на збереження споживачу засобу обліку та, власне, сам факт виявлення порушення у вигляді пошкодження або неправильної роботи приладу обліку. Вказану правову позицію висловлено Верховним Судом у постанові від 20.02.2019 у справі № 916/1375/18 та у постанові від 25.02.2020 у справі № 914/2128/17.
Факт незазначення у спірному рішенні підпункту 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, що встановлює наявність порушення за пошкодження або відсутність пломб, не спростовує правильність нарахування обсягу необлікованої електричної енергії. Нарахування здійснено згідно із п. 8.4.8. ПРРЕЕ. Поряд з цим Акт про порушення №06204 від 25.07.2024 містить змістовний опис виявленого порушення з посиланням на відповідні підпункти пункту 5.5.5. ПРРЕЕ. Тобто позивачці було достеменно відомо про виявлене правопорушення щодо незабезпечення збереження та цілісності пломб.
Статтею 14 ГПК України передбачено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно із положеннями статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Судом кожній стороні була надана розумна можливість представити справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони, в т.ч. подати докази на підтвердження своїх вимог та заперечень, прийняти участь у досліджені доказів, надати пояснення, обґрунтувати перед судом переконливість поданих доказів та позицій по справі, скористатись іншими процесуальними правами.
Згідно із ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Надавши оцінку наявним у справі доказам на предмет їх належності, допустимості, достовірності, вірогідності, а також із дослідження кожного із них окремо та у сукупності, суд, керуючись своїм внутрішнім переконанням на підставі всебічного, повного, об'єктивного з'ясування обставин справи, приходить до висновку про відмову у задоволенні позову в повному обсязі з вищенаведених мотивів, оскільки позивачкою не доведено обставин неправомірності рішення, оформленого протоколом №44 від 20.02.2025 засідання комісії по розгляду Акта про порушення №06204 від 25.07.2024.
В силу приписів п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав - покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, у зв'язку із відмовою в задоволенні позову витрати на сплату судового збору за подання позовної заяви в сумі 2422,4 грн залишаються за позивачем.
Керуючись ст. ст. 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42, 45, 46, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. У задоволенні позову відмовити повністю.
2. Витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви в сумі 2422,4 грн залишити за позивачкою.
3. Згідно із приписами ч.1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. Відповідно до положень ч.1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
5. Примірник повного судового рішення надіслати учасникам справи до Електронних кабінетів ЄСІТС.
Повне рішення складено 01 серпня 2025 р.
Суддя А.А. Тварковський
віддрук. прим.:
1 - до справи.