Постанова від 30.07.2025 по справі 702/642/25

Справа № 702/642/25

Провадження № 3/702/243/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про накладення адміністративного стягнення

30.07.2025 м. Монастирище

Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Барська Т.М., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від ВПД № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає по АДРЕСА_1 ,

за ч. 5 ст. 126 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

10.07.2025 о 15:55 по вул. Аврамівська в с.Аврамівка ОСОБА_1 керував моторолером, будучи при цьому особою, яка не має права керування транспортним засобом, та особою, яка протягом року притягувалась до відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП, і яка згідно постанови Монастирищенського районного суду позбавлена права керування транспортними засобами терміном на 5 років.

Такими діями ОСОБА_1 порушив вимоги 2.1 «а» Правил дорожнього руху України та вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачає ч.5 ст. 126 КУпАП.

До суду для розгляду справи ОСОБА_1 не з'явився, про причини неявки суддю не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не надсилав, про час та місце проведення розгляду повідомлений за адресою зазначеною у протоколі.

Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини гарантовано кожній фізичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.

Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправних зволікань) судового захисту.

В поняття «розумний строк» розгляду справи, Європейський суд з прав людини включає: складність справи; поведінку заявника; поведінку органів державної влади; важливість справи для заявника.

Отже, з огляду на те, що при повідомленні суддею про місце та час розгляду справи вжито всіх заходів щодо забезпечення процесуальних прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , будучи обізнаним про складання щодо нього протоколів про адміністративне правопорушення, не дивлячись на достатність часу для того, щоб з'явитися до суду та дізнатися про рух справи, не вжив заходів для явки до суду особисто чи належного представника, хоча мав таку можливість, не подав письмових заперечень проти протоколу, не подав доказів поважності причин його неявки в судове засідання, а тому враховуючи принцип судочинства, зазначений у практиці Європейського суду з прав людини, яким визнаний пріоритет публічного інтересу над приватним, з метою недопущення порушення строків, визначених ст.38 КУпАП та беручи до уваги суспільну увагу до розгляду такої категорії справ, суддя вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши письмові матеріали справи, переглянувши відеозапис події, суддя приходить до таких висновків та такого рішення.

Згідно зі ст.1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Як зазначено в ч.1, 2 ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Стаття 39 КУпАП унормовує, що якщо особа, піддана адміністративному стягненню, протягом року з дня закінчення виконання стягнення не вчинила нового адміністративного правопорушення, то ця особа вважається такою, що не була піддана адміністративному стягненню.

Відповідно до ст.9 КУпАП, правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, запобігання правопорушенням, виховання громадян в дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно положень КУпАП обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події і складу адміністративного правопорушення.

Наявність події правопорушення доводиться шляхом подання доказів.

У ст.251 КУпАП зазначено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Допустимість доказів це придатність їх для використання у адміністративному процесі за формою, на відмінну від їх належності, як придатністю для використання за змістом.

При цьому, відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.

Згідно з ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.35 Закону України «Про Національну Поліцію» поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі, якщо водій порушив Правила дорожнього руху.

Статтею 15 Закону України «Про дорожній рух» унормовано, що кожний громадянин, який досяг визначеного цим Законом віку, не має медичних протипоказань та пройшов повний курс навчання за відповідними програмами, може в установленому порядку отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії. Особа, яка бажає отримати право на керування транспортними засобами відповідної категорії чи типу, зобов'язана пройти медичний огляд, відповідну підготовку в акредитованому закладі або самостійно опанувати зміст теоретичного модуля типової навчальної програми з урахуванням категорій транспортних засобів та пройти відповідну підготовку з практичного керування в акредитованому закладі або перепідготовку відповідно до типової навчальної програми, успішно скласти теоретичний і практичний іспити. Порядок підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації водіїв транспортних засобів визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1.10 ПДР України визначено, що мопед - це двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об'ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт; а мотоцикл - двоколісний механічний транспортний засіб з боковим причепом або без нього, що має двигун з робочим об'ємом 50 куб. см і більше. До мотоциклів прирівнюються моторолери, мотоколяски, триколісні та інші механічні транспортні засоби, дозволена максимальна маса яких не перевищує 400 кг.

У п.1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.

Диспозицією ч.5 ст. 126 КУпАП встановлена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Згідно з ч.4 ст. 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами, тягне за собою адміністративну відповідальність.

Пункт 2.1 «а» ПДР України покладає на водія транспортного засобу обов'язок мати при собі посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Дослідженням наявних у справі доказів встановлені такі обставини:

- за змістом протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 387306 від 10.07.2025 ОСОБА_1 10.07.2025 о 15 год 55 хв в с. Аврамівка вул. Аврамівська керував моторолером, не маючи права керування таким транспортним засобом, оскільки позбавлений цього права терміном на 5 років Монастирищенським районним судом Черкаської області(а.с.1);

- за змістом довідки про встановлення факту повторності вчинення адміністративного правопорушення 07.07.2023 поліцейським СРПП Уманського РУП в Черкаській області відносно ОСОБА_1 винесено постанову БАД №343338 про накладення адміністративного стягнення передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП у виді штрафу у розмірі 3400 грн.; постановою Монастирищенського районного суду від 16.05.2024, яка залишена без змін постановою Черкаського апеляційного суду від 10.06.2025, ОСОБА_1 притягнений до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді 40800,00 грн. штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 років без оплатного вилучення транспортного засобу; постановою Монастирищенського районного суду від 04.04.2025 ОСОБА_1 притягнений до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді 40800,00 грн. штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 років без оплатного вилучення транспортного засобу (а.с.2 );

- згідно з копією постанови БАД №343338 від 07.07.2023 ОСОБА_1 притягнений до адміністративної відповідальності за ч.2 ст. 126 КУПАП та підданий штрафу в розмірі 3400 грн. (а.с.3);

- згідно з копією постанови Монастирищенського районного суду від 16.05.2024 у справі №702/308/24 ОСОБА_1 притягнений до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126 КУПАП та підданий покаранню з накладенням штрафу в розмірі 40800,00 грн з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 років без оплатного вилучення транспортного засобу, яка залишена без змін постановою Черкаського апеляційного суду від 10.06.2025 (а.с.5-10);

- згідно з копією постанови Монастирищенського районного суду від 04.04.2025 ОСОБА_1 притягнений до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 126, ч.1 ст.130 КУпАП, з накладенням адміністративного стягнення у виді 40800,00 грн штрафу з позбавленням права керування транспортним засобом на строк 5 років без оплатного вилучення транспортного засобу, постанова набрала законної сили 15.04.2025 (а.с.12-14);

- згідно з копією постанови ЕНА №5188911 від 10.07.2025 ОСОБА_1 притягнений до адміністративної відповідальності за ч.5 ст. 121 КУПАП та підданий штрафу в розмірі 510,00 грн. (а.с.15);

- повідомлення ВПД № 1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області № 150695-2025 від 14.07.2025 підтверджує, що за даними ІПНП ГСЦ МВС ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 01.12.2004 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_1 , категорії «В», «С»; станом на 17.03.2025 дане посвідчення водія рахується як «вилучене»; іншого посвідчення водія на право керування транспортними засобами, виданого на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не значиться; 10.07.2025 посвідчення водія у ОСОБА_1 працівниками ВПД №1 Уманського РУП ГУНП в Черкаській області не вилучалось (а.с. 16);

- відповідно до рапорту від 10.07.2025 під час патрулювання вулиць Монастирищенської територіальної громади за порушення ч.5 ст.121 КУпАП був зупинений моторолер під керуванням ОСОБА_1 ; під час перевірки водія за наявними базами МВС виявлено, що ОСОБА_1 позбавлений права керування транспортними засобами на строк 5 років постановою Монастирищенського районного суду від 04.04.2025, а тому відносно нього складений протокол за ч.5 ст.126 КУпАП (а.с.17);

- приєднаний до протоколу відеозапис містить зображення особи, яка сидить на двоколісному транспортному засобі, що розташовуються обабіч проїзної частини вулиці, та працівників поліції, що спілкуються з цією особою і вчиняють якісь дії в електронному пристрої; відеозапис не супроводжується звуком, тому встановити зміст розмови між зафіксованими на ньому особами суддя можливості позбавлений (а.с.18).

При прийнятті рішення у справі суддею також враховується те, що ОСОБА_1 дії працівників поліції щодо складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення не оскаржував, доказів неправомірної поведінки останніх та доказів, які б спростовували фактичні дані, що містяться в протоколах про адміністративне правопорушення та додатках до нього, до суду не скеровував.

Аналізуючи наведені докази та дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності, приходжу до переконання доведення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП .

Згідно з наведеними вище нормами законодавства для керування мопедом чи мотоциклом особа має обов'язок отримати право на це у визначеному порядку.

Всупереч цьому ОСОБА_1 такого права не набув, а прав категорії «В», «С» позбавлений за рішенням судді.

У протоколі уповноважена особа зазначила, що ОСОБА_1 , на маючи відповідного права, 10.07.2025 керував моторолером.

Визначення поняття скутер, електроскутер або ж моторолер, не міститься в ПДР України, проте, з аналізу вищезазначеного визначення мопеда, можна зробити висновок, що технічні вимоги, встановлені до зазначеного транспортного засобу, повинні бути дотримані і в інших, аналогічних за принципом і класом засобах пересування.

Згідно зі ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.

Відповідно до ст.33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.

Обставин, що пом'якшують відповідальність за адміністративні правопорушення відповідно до статті 34 КУпАП, та обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративні правопорушення відповідно до статті 35 КУпАП, не встановлено.

При призначенні покарання суддя виходить не з принципу формального підходу до вирішення справи, а саме з необхідності забезпечення уникнення порушень прав і свобод інших громадян, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством, а тому, притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є виправданим, оскільки його вина є встановленою згідно з критерієм її доведеності «поза розумним сумнівом» та цього вимагають справжні інтереси суспільства, на охорону яких і направлені завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Отже, вирішуючи питання про накладення стягнення за адміністративні правопорушення, суддя відповідно до статті 33 КУпАП враховує характер вчинених правопорушень, особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, його поведінку під час та після вчинення адміністративних правопорушень, ступінь його вини, майновий стан, бере до уваги відсутність обставин, які обтяжують адміністративну відповідальність, і вважає за необхідне застосувати до водія ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої ч.5 ст.126 КУпАП, у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами строком на п'ять років без оплатного вилучення транспортного засобу.

Визначений вид та розмір покарання за своїм видом та мірою відповідає завданню та меті накладення адміністративного стягнення і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративні правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчиненню правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

За правилами ст.40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладене таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Згідно із Законом України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 грн. 60 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.1, 7, 9, 22, 23, 33, 34, 36, 245, 247, 251, 276, 283-285 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 126 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років, без оплатного вилучення транспортного засобу.

Штраф має бути сплачений порушником на рахунок: номер рахунку UA918999980313030149000023001, Код класифікації доходів бюджету 21081300, найменування коду класифікації доходів бюджету Адміністративні штрафи у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху (крім адміністративних штрафів за адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі), Отримувач ГУК у Черк.обл./Черк. обл/21081300, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код ЄДРПОУ 37930566.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 коп.

Судовий збір має бути сплачений порушником на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001 Код класифікації доходів бюджету: 22030106

Штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу упродовж 15 днів в порядку примусового виконання штраф стягнути в подвійному розмірі в розмірі 81 600 (вісімдесят одна тисяча шістсот) гривень.

Строк пред'явлення постанови до виконання 3 (три) місяці.

Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду. Скаргу на постанову у справі, може бути подано протягом десяти днів з дня її винесення через Монастирищенський районний суд Черкаської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо скаргу про апеляційне оскарження, не було подано.

Суддя Тетяна БАРСЬКА