Постанова від 31.07.2025 по справі 569/12027/25

Справа № 569/12027/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2025 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Яковлєва Д.В., розглянувши справу, яка надійшла з Рівненської митниці ДМС України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП _____________, мешканця АДРЕСА_1 , директора ТОВ «Ків Корпорейшн», у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного Кодексу України,-

ВСТАНОВИВ:

09.01.2025 року на адресу Рівненської митниці надійшов лист Волинської митниці від 09.01.2025 року № 7.3-2/19/7/517, яким надіслано Акт від 23.12.2024 № 63/24/7.3-19/43549169 про результати документальної невиїзної перевірки ТОВ «Ків Корпорейшн» (код ЄДРПОУ 43549169) вимог законодавства України з питань митної справи в частині своєчасності, повноти нарахування та сплати в повному обсязі митних платежів за митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 08.12.2021 N?UA204080/2021/042741.

При перевірці правильності визначення бази оподаткуванню своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, було перевірено дані зазначені в митній декларації типу ІМ40ДЕ від 08.12.2021 №UA204080/2021/042741 на товар засіб «Сідельний тягач б/в, призначений для перевезення напівпричепів по дорогах загального користування, марка "MAN", модель "TGX 18.440", шасі № НОМЕР_1 ».

Листом Державної митної служби України від 01.11.2022 № 15/15-02/11/3995 надіслано відповідь митної адміністрації Нідерландів №NL22DZA00662951WZ від 25.10.2022 та копію інвойса № 21/9452 від 01.12.2021 року на підставі якої здійснювався експорт з Нідерландів транспортного засобу «Сідельний тягач б/в, призначений для перевезення напівпричепів по дорогах загального користування, марка "MAN", модель "TGX 18.440", шасі № НОМЕР_2 ».

За результатами співставлення відомостей наданих митною адміністрацією Нідерландів, що містяться в копію інвойса від 01.12.2021 №21/9452 та документах наданих декларантом до митного оформлення за митною декларацією 08.12.2021 №UA204080/2021/042741 встановлено розбіжності, а саме:

- в інвойсі від 01.12.2021 № 21/9452 відправником товару зазначено Gast Trucks Venlo B.V., Dirk Hartogweg Hartogweg 5928 LV Venlo, Holland, отримувачем 20021 Anatolii lergiev, Blagoewa 47, Odessa, Uk, в митній декларації від 08.12.2021 № UA204080/2021/042741 на підставі інвойсу від 03.12.2021 № 7246 відправник товару: "Statisfactory group s.r.o." 851 06, Bratislava - mestska cast Petrzalka, Budatinska, 16. Словаччина одержувачем -ТЗОВ «Ків Корпорейшн» (код ЕДРПОУ 43549169), адреса - Україна, 43000, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Авіаторів, буд. 1;

- умови поставки товару згідно Правил IHKOTEPMC згідно з товаросупровідними документами (інвойс від 23.12.2021 № 7246), в гр. 20 митної декларації від 08.12.2021 № UA204080/2021/042741 задекларовано ОСОБА_2 , в інвойсі від 01.12.2021 № 21/9452 вказано EXW Velno;

- фактурна вартість товару заявлена декларантом згідно інвойсу від № 7246, до митного оформлення становить 7750 євро, рахунку-фактурі (інвойсі) наданого митною адміністрацією Нідерландів від 01.12.2021 № 21/9452 фактурна вартість товару становить 15000 євро.

Слід зазначити, що характеристики транспортного засобу оформленого за даною митною декларацією (марка, модель, об?єм двигуна, ідентифікаційний номер кузова) є ідентичними до характеристик зазначених у листі митної адміністрації Нідерландів №NL22DZA00662951WZ від 25.10.2022.

Таким чином, відповідно до інформації, отриманої від митної адміністрації Нідерландів №NL22DZA00662951WZ від 25.10.2022, встановлено заниження ТОВ «Ків Корпорейшн» митної вартості товару, заявленого до митного оформлення за МД від 08.12.2021 №UA204080/2021/042741.

Відповідно норм пункту 14 статті 354 МКУ рішення щодо правильності визначення заявлених у митній декларації код товару згідно з УКТ ЗЕД, митної вартості та країни походження, підстав для звільнення від оподаткування окремими документами не оформляються, а зазначаються в акті про результати перевірки. Волинською митницею під час перевірки правильності визначення митної вартості товару після його випуску визначено митну вартість товару: «Сідельний тягач б/в, призначений для перевезення напівпричепів по дорогах загального користування, марка "MAN", модель "TGX 18.440", шасі № НОМЕР_3 » у сумі 460915,50 грн.

Таким чином, встановлено, що при переміщенні через митний кордон України митному оформленні товару декларантом TOB «KIB КОРПОРЕИШН», надано документи, що містять неправдиві відомості про вартість товару і, як наслідок вищезазначених товарів, занижено митну вартість суму 222 775,82 грн., чим порушено вимоги пункту 2 частини 2 статті 52 Митного кодексу України.

Перевіркою встановлено обставини порушення заявлення неправдивих відомостей щодо вартості товару, які свідчать про те, що платник податків мав можливість здійснити правильне нарахування митних платежів на підставі вищевикладеної інформації, яка була наявна у платника на момент митного оформлення. Однак не вжив достатніх заходів через те, що він діяв недобросовісно та без належної обачності, чим створив умови щодо не сплати митних платежів у повному обсязі. Платником податку в ході проведення перевірки не надано достатніх доказів в обґрунтування обставин виконання зовнішньоекономічних операцій, достовірності інформації та даних, що містяться в поданих ним до митного оформлення документах.

Частиною четвертої статті 58 МКУ визначено, що митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована у разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.

Перевіркою під час визначення митної вартості товару, який був ввезений на митну територію України та оформлений у митному режимі імпорту (випуск для вільного обігу) ІМ40ДЕ за митною декларацією від 08.12.2021 №UA204080/2021/042741 ТОВ «Ків Корпорейшн» за основу приймалась вартість товару у країні експорту на підставі документів, які надійшли від митної адміністрації Нідерландів, що відповідає нормам Митного та Податкового кодексів та загальноприйнятим міжнародним нормам, які базуються на положеннях Генеральної угоди з тарифів та торгівлі (ГАТТ 1947).

Згідно пункту 109.1 статті 109 ГХК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб,прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб?єктів у випадках,прямо передбачених цим Кодексом.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов?язку несе платник податків, крім випадків, визначених, ПК України або законами з питань митної справи( пункт 36.5 статті 36 ПК України).

Відповідно до пункту 112.2 статті 112 ПКУ особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких ПКУ передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Положення статей 109 тa 112 ПКУ, характеризуючи діяння (бездіяльність) платника податків на вчинення податкового правопорушення як умисного, визначає умови які можуть свідчити про дані обставини, а саме цілеспрямоване створення умов, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог установлених законодавством України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

ТзОВ «Ків Корпорейшн» цілеспрямовано створено умови, які можуть мати іншої мети, крім, як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених Митним кодексом України, Податковим кодексом України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно вимог статті 257 МКУ декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Статтею 266 МКУ визначено, що декларант зобов'язаний надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні виконання митних формальностей та у випадках, визначених Митним Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі.

Згідно частини 8 статті 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант (особа, відповідальна за фінансове врегулювання) або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Частиною 2 статті 293 Митного кодексу України визначено, що особою, на яку покладається обов?язок із сплати донарахованих митних платежів - податкових зобов?язань, визначених за результатами документальних перевірок, є відповідний платник податків.

Згідно до частини 1 статті 289 Митного кодексу України обов?язок зі сплати митних платежів виникає у разі ввезення товарів на митну територію України - з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України або після завершення митного оформлення товарів та їх випуску, якщо внаслідок перевірки митної декларації чи за результатами документальної перевірки митний орган самостійно визначає платнику податків додатків податкові зобов?язання.

Відповідно до частини 14 статті 354 Митного кодексу України рішення щодо правильності визначення заявленої у митній декларації митної вартості товарів окремими документами не оформляються, а зазначаються в акті про результати перевірки.

На підставі зазначеного, контролюючий орган зобов?язаний самостійно визначити суму грошових зобов?язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо результати митного контролю, отримані після закінчення процедури митного оформлення та випуску товарів, свідчать про заниження або завищення податкових зобов?язань, визначених платником податків у митній декларації та відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями, проведено розрахунок митних платежів, які підлягають сплаті до бюджету за митною декларацією від № UA204080/2021/042741 на загальну суму платежів 71 288,26 грн., в тому числі: мито на суму 22 277,58 грн. та податок на додану вартість на суму 49 010,68 грн.

Відповідно до граф 8, 9 митних декларацій IМ40ДЕ ТОВ «Ків Корпорейшн» є одержувачем і особою, відповідальною за фінансове регулювання.

Згідно з ч, 2 ст. 459 та пл. 7, 43 ст. 4 Митного кодексу України, суб?єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов?язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Відповідно ч. 5 ст. 65 Господарського кодексу України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами.

Відповідно до інформації, наявної в ІКС «Податковий блок» встановлено, що на час оформлення товарів за митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 08.12.2021 №UA204080/2021/042741, директором ТОВ «Ків Корпорейшн» значиться громадянин України ОСОБА_1 .

Враховуючи вищевикладене, за результатами документальної невиїзної перевірки ТОВ «Ків Корпорейшн» дотримання вимог митного законодавства України з питань митної справи при митному оформленні товару за митною декларацією типу ІМ40ДЕ від 08.12.2021 №UA204080/2021/042741 встановлено, що директором ТОВ «Ків Корпорейшн» ОСОБА_1 вчинено дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, шляхом заявлення при митному оформленні товару недостовірних відомостей щодо митної вартості товару, що призвело до несвоєчасного, недостовірного та неповного нарахування та сплати митних платежів, що справляються у разі ввезення товарів на митну територію України на загальну суму платежів 71 288,26 грн., в тому числі: мито на суму 22 277,58 грн. та податок на додану вартість на суму 49 010,68 грн.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 485 МК України.

ОСОБА_1 будучи повідомленим про день та час розгляду справи, у судове засідання не з'явився. Клопотань про розгляд справи у його відсутності, чи про відкладення розгляду справи з причин, що унеможливлюють прибуття за викликом не надіслав.

Практика Європейського Суду з прав людини (зокрема рішення «Пономарьов проти України» від 3 квітня 2008) наголошує, що «сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження». Вказаним рішенням закріплено принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним.

Суд, у відповідності до ч. 4 ст. 526 МК України, вважає можливим розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності оскільки є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи, і від неї не надійшло клопотання про перенесення розгляду справи.

За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу у відсутності правопорушника, на підставі наявних доказів, що відповідає положенню ст. 268 КУпАП.

Представник Рівненської митниці Держмитслужби Пастушенко Н.А. в судовому засіданні матеріали про порушення митних правил підтримав і просила застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті, за якою кваліфіковані його дії.

Заслухавши пояснення представника Рівненської митниці Держмитслужби Пастушенко Н.А., дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України.

Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

За приписами ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням..

Згідно ч. 1 ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України.

Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявления за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частиною 1 статті 293 Митного кодексу України визначено, що особою, на яку покладається обов'язок із сплати митних платежів, є декларант.

Відповідно до ст. 485 МК України відповідальність встановлено за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, підтверджується дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами по справі, зокрема протоколом про порушення митних правил № 0089/20400/2025 від 12 травня 2025 року, службовою запискою головного державного інспектора оперативного відділу управління боротьби з контрабандою та порушення митних правил ОСОБА_3 від 14 травня 2025 року, відповіддю митної адміністрації Нідерландів від 25.10.2022 року та іншими матеріалами справи.

Враховуючи наведені докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_1 стягнення, передбачене санкцією ст. 485 МК України.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (ст.23 КУпАП).

Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» підлягає стягненню з порушника судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ст. 257, 293, 458, 485, 486, 495МК України, ст. 283, 284 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 35644 (тридцять п'ять тисяч шістсот сорок чотири) грн. 13 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Реквізити для оплати судового збору: Отримувач коштів: ГУК у Рівн. Обл./ Рівнен.міс.тг/22030101. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Код отримувача: (код за ЄДРПОУ): 38012494. Рахунок отримувача: UA458999980313191206000017527. Код класифікації доходів бюджету: 22030101.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд Рівненської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Рівненського міського суду Д.В. Яковлєв