Справа №760/8480/25 1-кс/760/5004/25
23 квітня 2025 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду скаргу Комунального підприємства «Київтранспарксервіс» в особі в.о. директора ОСОБА_3 на бездіяльність уповноваженої особи Солом'янського УП ГУ НП в м. Києві в порядку статті 303 КПК України щодо невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про вчинення кримінальних правопорушень,
31 березня 2025 року до Солом'янського районного суду міста Києва надійшла вказана скарга.
У поданій скарзі заявник просить: зобов'язати уповноважених осіб Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення за повідомленням Комунального підприємства «Київтранспарксервіс» про вчинення кримінального правопорушення від 14 березня 2025 року № 053/05-1358 та розпочати досудове розслідування; зобов'язати уповноважених осіб Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві через 24 години з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань надати Комунальному підприємству «Київтранспарксервіс» витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Скарга мотивована тим, що 14 березня 2025 року Комунальне підприємство «Київтранспарксервіс» засобами поштового зв'язку направило до Солом'янського УП ГУ НП в м. Києві повідомлення від 14 березня 2025 року № 053/05-1358 про вчинення невідомими особами кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 197-1, статтею 356 КК України, яке було отримано уповноваженою особою 18 березня 2025 року.
Отже, відомості про кримінальне правопорушення за вищевказаною заявою повинну були бути внесені до ЄРДР не пізніше 19 березня 2025 року.
Однак всупереч статті 214 КПК України уповноважені особи Солом'янського УП ГУ НП в м. Києві не внесли відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР у строк встановлений КПК України, станом на момент подання витяг з ЄРДР не надано.
Протоколом автоматичного визначення слідчого судді від 31 березня 2025 року для розгляду зазначеної скарги визначено слідчого суддю ОСОБА_1 .
Особа, яка подала скаргу в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, 18 квітня 2025 року подав до суду клопотання про розгляд скарги у його відсутність, в якому зазначив, що підтримує скаргу у повному обсязі.
Уповноважена особа Солом'янського УП ГУ НП у м. Києві в судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце судового засідання повідомлялася належним чином, про причини неявки суду не повідомила.
У зв'язку з неявкою в судове засідання особи, яка подала скаргу та уповноваженої особи Солом'янського УП ГУ НП, відповідно до частини четвертої статті 107 КПК України, фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду скарги слідчим суддею не здійснювалась.
Згідно з частиною третьою статті 306 КПК України відсутність слідчого, дізнавача чи прокурора не є перешкодою для розгляду скарги.
Статтею 26 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Зважаючи на ці положення закону та враховуючи принцип диспозитивності, суд вважає за можливим прийняти рішення по суті скарги у відсутність осіб, які не з'явились, на підставі наданих доказів.
Вивчивши скаргу та дослідивши додані до неї матеріали, слідчий суддя приходить до наступного висновку.
Згідно з частиною першою статті 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування чітко визначено та регламентовано Главою 26 Кримінального процесуального кодексу України.
Положеннями частини першої статті 303 КПК України визначено вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування.
Відповідно до пункту першого частини першої статті 303 КПК України на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає, зокрема, у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Судом установлено, що 14 березня 2025 року Комунальним підприємством «Київтранспарксервіс» в особі ОСОБА_3 направлено засобами поштового зв'язку до Солом'янського УП ГУ НП повідомлення про вчинення кримінального правопорушення від 14 березня 2025 року за № 053/05-1358, що підтверджується описом вкладення у цінний лист, реєстром відправки та фіскальним чеком АТ «Укрпошта».
Вищевказане повідомлення 18 березня 2025 року було отримано управлінням поліції, що підтверджується трекінгом поштового відправлення з офіційного вебсайту АТ «Укрпошта».
Станом на день розгляду скарги, 23 квітня 2025 року, відомості про кримінальні правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за повідомленням Комунального підприємства «Київтранспарксервіс» від 14 березня 2025 року за № 953/05-1358 не внесені.
Відповідно до частин першої, четвертої статті 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.
Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов'язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.
Зі змісту цих норм, обов'язок прийняти та зареєструвати заяву або повідомлення про кримінальні правопорушення покладено на слідчого, прокурора та інших службових осіб, що уповноважені на їх прийняття, в даному випадку службових осіб Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві, уповноважених на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається, незалежно від того, чи відносяться розслідування фактів про повідомлені кримінальні правопорушення до територіальної юрисдикції або процесуальної компетенції органу, до якого надійшла заява чи повідомлення.
Закон не покладає на заявника обов'язок з достовірністю наводити у заяві чи повідомленні про кримінальне правопорушення усі елементи складу злочину, достатньо даних про об'єктивні ознаки злочину.
Слідчий суддя зазначає, що предметом судового розгляду є оскарження бездіяльності службової особи щодо невиконання вимог статті 214 КПК України, а не обставини, зокрема чи містить заява, повідомлення про кримінальне правопорушення склад злочину та не досліджує докази про наявність в діяннях особи складу кримінального правопорушення.
Як встановлено, у повідомленні Комунального підприємства «Київтранспарксервіс» від 14 березня 2025 року за № 953/05-1358 викладені обставини, які на думку заявника, свідчать про вчинення невідомими особами кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 197-1, статтею 356 КК України. У той же час наявність або відсутність події кримінального правопорушення та складу злочину в діях особи може бути встановлено лише в ході проведення досудового розслідування.
Таким чином, уповноважена особа Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві не вчинила обов'язкових дій, які передбачені статтею 214 КПК України, а саме, не внесла відомості за повідомленням Комунального підприємства «Київтранспарксервіс» від 14 березня 2025 року за № 953/05-1358 протягом 24 годин до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Крім того, частиною першою статті 214 КПК України передбачено, зокрема, що через 24 години з моменту внесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення слідчий, дізнавач, прокурор зобов'язаний надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Враховуючи викладене, вимога про зобов'язання уповноважених осіб Солом'янського УП ГУ НП в м. Києві надати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
З огляду на вищевикладене, скарга підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись статтями 24, 36, 214, 303, 304, 306, 307, 309 КПК України, слідчий суддя
Скаргу задовольнити.
Зобов'язати уповноважену особу Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції в м. Києві внести у встановленому законом порядку до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінальних правопорушень, що викладені у повідомленні Комунального підприємства «Київтранспарксервіс» від 14 березня 2025 року за № 053/05-1358, про що письмово повідомити заявника.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1