31.07.2025 Справа № 756/11211/25
Провадження № 2-о/756/476/25
Справа № 756/11211/25
31 липня 2025 року м. Київ
Оболонський районний суд міста Києва у складі: головуючого судді Діденка Є.В., за участю секретаря Павлишина О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Оболонський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
встановив:
Заявник звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Красноріченське Сватівського району Луганської області, Україна.
В обґрунтування вимог в заяві зазначено, що Заявниця є рідною донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Красноріченське, Сватівського району, Луганської області, Україна. На тимчасово окупованій території України від імені так званих органів «ЛНР» видано: свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , довідка про смерть, причина смерті - набряк головного мозку, гостре порушення мозкового кровообігу по ішемічному типу. Також є фотознімки місця поховання. Оскільки документи про смерть видані на тимчасово окупованій території, Заявник не має можливості зареєструвати смерть батька на території України, і для цього звертається до суду.
Заявник у судове засідання не прибула, повідомлена належним чином шляхом направлення повістки за номером телефону, про що в матеріалах справи наявна довідка про успішну доставку, разом із заявою Заявник просить суд розглянути справу за її відсутності.
Представник заінтересованої особи - Оболонський районний у місті Києві відділ ДРАЦС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не прибув, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся завчасно, виходячи з вимог ст. 317 ЦПК України щодо невідкладного розгляду даної справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що заява підлягає задоволенню виходячи з такого.
На підставі ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Із досліджених судом письмових доказів встановлено таке.
Заявниця є громадянкою України, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Красноріченське, Луганської області, Україна.
Згідно з копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 16.05.1974 р., ОСОБА_1 є рідною донькою ОСОБА_2 .
У подальшому, Заявник після реєстрації шлюбу змінила прізвище з « ОСОБА_1 » на « ОСОБА_1 », що підтверджується свідоцтвом про одруження НОМЕР_2 від 17.10.1998 р.
Відповідно до копії довідки про смерть №С-00183, виданої 10.04.2025 року на тимчасово окупованій території України незаконним органом, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті - набряк головного мозку, гостре порушення мозкового кровообігу по ішемічному типу.
10 квітня 2025 року на тимчасово окупованій території України незаконним органом видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 , який народився у с. Новоолександрівка, Кремінського району, Луганської області, Україна, ІНФОРМАЦІЯ_4 , та який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в у с. Красноріченське, Сватівського району, Луганської області, Україна.
На наданих заявницею фотознімках зображено місце поховання ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_5 - ІНФОРМАЦІЯ_6).
Відповідно до ст.ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
На підставі п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Суд керується також положеннями ч. 1 ст. 317 ЦПК України, якою визначено, що заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Даючи оцінку допустимості доказів - документів, виданих на тимчасово окупованій території України, суд керується частиною 2 статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 3ст. 9 Закону України «Про забезпечення праві свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Частиною 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження,смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Разом із тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСЛП), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права.
Тому, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, Молдови та Росії де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.
Згідно з Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376, територія Сватівської територіальної громади Луганської області (сел. Красноріченське) є тимчасово окупованою територією з 01.03.2022.
Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».
Відтак, суд, як виняток, приймає до уваги дані смерті особи, дату і місце, які зазначені у документах, виданих на тимчасово окупованій території.
Таким чином, на переконання суду, дослідженими у справі доказами доведено факт смерті ОСОБА_2 , у зв'язку з чим заява підлягає задоволенню.
Встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території має юридичне значення для Заявника, оскільки необхідне для реєстрації такого факту у встановленому законом порядку.
Згідно ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 263-265, 268, 315-319 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Оболонський районний у місті Києві відділ ДРАЦС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Новоолександрівка Кремінського району Луганської області, громадянин України, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Красноріченське Сватівського району Луганської області, Україна, причина смерті: набряк головного мозку, гостре порушення мозкового кровообігу по ішемічному типу.
Рішення суду підлягає негайному виконанню та його оскарження не зупиняє виконання рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд міста Києва протягом тридцяти днів з дня складення рішення.
Рішення складено і підписано 31 липня 2025 року.
Суддя Є.В. Діденко