Справа № 699/278/25
Номер провадження № 2-о/699/22/25
01.08.2025 м. Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого судді Літвінової Г.М.,
присяжних Каракай О.С., Паришкури С.А.,
за участю секретаря судового засідання Івашкової В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України, Міністерство оборони України, Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ),
про оголошення фізичної особи померлою,
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області через систему "Електронний суд" у порядку окремого провадження звернувся адвокат Ільїчов Сергій Дмитрович в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України, Міністерство оборони України, Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оголошення фізичної особи померлою.
Заявниця просила оголосити померлим свого батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , стрільця помічника гранатометника 1 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , померлим від дня вірогідної смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 у населеному пункті Синьківка Куп'янського району Харківської області під час виконання військового обов'язку із захисту Батьківщини.
Свою заяву мотивує тим, що вона є дочкою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Ії батько ОСОБА_2 був мобілізований до лав ЗСУ в 2023 та проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 з 15.02.2023 року на посаді стрільця - помічника гранатометника 1 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти.
У травні 2024 на адресу тітки заявника - ОСОБА_3 надійшло сповіщення від ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стрілець - помічник гранатометника 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 зник безвісти під час пошукових дій та евакуації поранених поблизу н.п.Синьківка Куп'янського району Харківської області 17.05.2024.
Саме з цієї дати (17.05.2024) від батька заявника ОСОБА_2 немає жодної звістки, місцезнаходження його невідоме, на зв'язок він не виходив, за повідомленням інших військовослужбовців батько заявника був поранений, але під час евакуації загинув разом з іншими військовослужбовцями внаслідок ворожого обстрілу. За фактом безвісного зникнення ОСОБА_2 Звенигородським районним відділом поліції ГУНП в Черкаській області 23.05.2024 внесено відомості до ЄРДР за №12024250360000695 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України. Наведені вище обставини, на думку заявниці, дають підстави припускати загибель ОСОБА_2 при виконанні військового обов'язку із захисту Батьківщини.
Оголошення ОСОБА_2 померлим заявниці потрібно для отримання свідоцтва про смерть батька встановленого зразка, та подальшого використання цього документа у цивільно-правових відносинах, для вшанування його пам'яті в офіційних документах, списках та алеях слави.
Ухвалою судді від 26.02.2025 відкрито провадження у справі, її розгляд вирішено здійснювати за правилами окремого провадження судом у складі одного судді і двох присяжних.
Міністерство оборони України надало свої письмові пояснення по справі, у яких наголошує на тому, що чинним законодавством врегульована процедура оголошення особи померлою у зв'язку з воєнними діями чи збройним конфліктом, і заявники, за спливом строків, передбачених частиною другою статті 46 ЦК України, не позбавлені можливості звернутися із цим питанням до суду, як це передбачено главою 4 розділу IV ЦПК України.
Згідно із ч.2 ст. 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Згідно з Переліком с. Синьківка Петропавлівської сільської територіальної громади Куп'янського району Харківської області, належить до територій активних бойових дій з 01.07.2023.
Таким чином, під час воєнних дій, збройних конфліктів загибель або зникнення осіб відбувається в умовах невизначеності, на територіях, де тривають активні бойові дії, або в тимчасово окупованих регіонах, що ускладнює вирішення питання розшуку фізичної особи. Вважає, що слід також врахувати, що територія в районі н.п. Синьківка не була звільнена, на ній не проводились евакуаційні та оперативно-розшукові заходи, а також слідчі дії правоохоронних органів України.
Просить врахувати ці пояснення під час прийняття рішення по справі.
Разом з тим Міністерство оборони України у своїх поясненнях своєї однозначної позиції щодо вирішення заяви не висловило.
Представник заявниці адвокат Ільїчов С.Д. повідомив суд про припинення своєї участі у справі, а 07.07.2025 від представника заявниці адвоката Свитки С.Л. надійшло до суду клопотання, у якому з огляду на необхідність приведення прохальної частини заяви просить оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_4 під час безпосередньої участі у бойових діях при проведенні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в районі населеного пункту Синьківка Куп'янського району Харківської області.
У судове засідання учасники не з'явилися, направивши заяви про розгляд справи без них.
Відповідно до вимог ч. 14 ст. 7, ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників, суд дійшов такого.
Заявниця надала суду документи, які підтверджують її родинні стосунки з ОСОБА_2 - свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 , згідно з яким батьком ОСОБА_4 записаний ОСОБА_2 .
Про зміну заявницею її дошлюбного прізвища " ОСОБА_5 " на шлюбне " ОСОБА_6 " свідчить свідоцтво про шлюб серії НОМЕР_4 .
Згідно з паспортом громадянина України № НОМЕР_5 , ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Довідкою військової частини НОМЕР_1 від 27.02.2023 підтверджується, що молодший сержант ОСОБА_2 перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_1 з 15.02.2023 відповідно до наказу командира військової частини від 15.02.2023 № 6.
Заявниця надалу суду Сповіщення сім'ї №101, адресоване ОСОБА_3 від ІНФОРМАЦІЯ_3 про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , стрілець - помічник гранатометника 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , зник безвісти під час пошукових дій та евакуації поранених поблизу н.п.Синьківка Куп'янського району Харківської області 17.05.2024.
З матеріалів справи вбачається, що за фактом зникнення військовослужбовців наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 19.06.2024 № 181 було призначено службове розслідування.
Суду надано Витяг з Акта службового розслідування від 18.06.2024, проведеного за фактом зникнення безвісти військовослужбовців військової служби за мобілізацією молодшого сержанта ОСОБА_2 , солдата ОСОБА_7 , солдата ОСОБА_8 .
Згідно із цим актом під час проведення службового розслідування були встановлені такі обставини та факти. 17.05.2024 близько 20:30 групу евакуації в кількості 2 військовослужбовців було відправлено на ПВ "БРУКЛІН" поблизу н.п. Синьківка Куп'янського району Харківської області для евакуації поранених. Під час евакуації група потрапила під мінометний обстріл та був здійснений скид з БПЛА, у результаті чого зник безвісти молодший сержант ОСОБА_2 , стрілець-помічник гранатометника 1 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 .
Близько 23:30 17.05.2024 група евакуації з трьох військовослужбовців висунулася на ПВ "БРУКЛІН" для здійснення пошукових дій. По групі був відкритий мінометний вогонь та здійснений скид з БПЛА, в результаті чого зникли безвісти солдат ОСОБА_7 та солдат ОСОБА_8 .
Вжитими заходами встановити місцезнаходження вказаних військовослужбовців, у тому числі факти потрапляння їх до полону або загибелі, не надалося можливим через активні бойові дії. Також під час проведення службового розслідування не встановлено об'єктивних фактичних даних, які б свідчили про наявність у діях вказаних військовослужбовців протиправних дій, зокрема: ознак державної зради у формі переходу на бік ворога, самовільного залишення ними військової частини або місця служби, дезертирства, самовільного залишення поля бою під час бою, добровільної здачі в полон.
Комісія дійшла висновку, що "Військовослдужбовці ОСОБА_2 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 зникли безвісти під час виконання службових (бойових) завдань за призначенням із забезпечення нацональної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройниї агресії російської федерації проти України."
За фактом безвісного зникнення ОСОБА_2 Звенигородським районним відділом поліції ГУНП в Черкаській області 23.05.2024 внесено відомості до ЄРДР за №12024250360000695 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.115 КК України, що підтверджується Витягом з ЄРСР.
Вирішуючи заяву, суд застосовує такі норми законодавства.
Чинний ЦПК України містить чотири процедури, наслідком якої є ухвалення судового рішення, на підставі якого органами Державної реєстрації актів цивільного стану може бути видано свідоцтво про смерть, зокрема:
встановлення факту смерті особи в певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України);
встановлення факту смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру (пункт 9 частини першої статті 315 ЦПК України);
встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України або на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан (стаття 317 ЦПК України);
визнання фізичної особи померлою (статті 305-309 ЦПК України).;
визнання фізичної особи померлою (статті 305-309 ЦПК України).
Заявниця для захисту своїх прав звернулася до суду про оголошення особи померлою. Їй це необхідно у тому числі для отримання пільг, передбачених ст. 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» сім'ям загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України.
Суд ураховує, що 02.05.2025 набрали чинності зміни до вказаного Закону, внесені Законом України №4351-ІХ від 15.04.2025, згідно з якими визначено, що: У статті 10-1: пункт 6 частини першої викласти в такій редакції: "6) сім'ї осіб, які загинули, померли внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі у бойових діях при проведенні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України";
після частини третьої доповнити новою частиною такого змісту: "Підставою для надання членам сімей осіб, зазначених у пункті 6 частини першої цієї статті, статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України є довідка про безпосередню участь такої особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, видана командиром (начальником) військової частини (органу, підрозділу) Збройних Сил України, Національної поліції України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України та інших утворених відповідно до закону військових формувань чи правоохоронних органів, у взаємодії з якими така особа брала безпосередню участь у здійсненні зазначених заходів".
У зв'язку з цим частини четверту - восьму вважати відповідно частинами п'ятою -
дев'ятою.
2. Статтю 15 після частини дев'ятої доповнити новою частиною такого змісту:
"Членам сімей осіб, зазначених у пункті 6 частини першої статті 10-1 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 15 мільйонів гривень у зв'язку із загибеллю (смертю) члена сім'ї в період з 24 лютого 2022 року по ІНФОРМАЦІЯ_6 або у зв'язку із загибеллю (смертю) члена сім'ї в період з 26 березня 2022 року до дня припинення або скасування воєнного стану під час безпосередньої участі у бойових діях на територіях, на яких велися такі бойові дії, згідно з переліком, визначеним Головнокомандувачем Збройних Сил України. Якщо члени сімей осіб, зазначених у пункті 6 частини першої статті 10-1 цього Закону, одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, одноразової грошової допомоги, передбаченої частиною сьомою цієї статті, або одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за їх вибором. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, визначається Кабінетом Міністрів України".
Відповідно до прикінцевих положень Закону України №4351-ІХ від 15.04.2025 цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Указаними прикінцевими положеннями встановлено, що члени сімей осіб, зазначених у пункті 6 частини першої статті 10-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", яким до набрання чинності цим Законом було призначено та виплачено одноразову грошову допомогу, передбачену частиною сьомою статті 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", мають право на призначення одноразової грошової допомоги.
Заявниця посилається на безпосередню участь батька у бойових діях при проведенні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в районі населеного пункту Синьківка Куп'янського району Харківської області.
Суд уважає, що обраний заявницею спосіб захисту відповідає правовим позиціям Верховного Суду, викладеним у постановах від 28.02.2024 у справі № 506/358/22, від 13.03.2024 у справі №204/7924/23, де Верховний Суд дійшов висновку про те, що за наявності припущень про факт смерті фізичної особи, у тому числі у зв'язку з воєнними діями, без достовірних доказів, які свідчать про цей факт, правильним буде звернення до суду із заявою про оголошення судом особи померлою (частина друга статті 46 ЦК України), а не із заявою про встановлення факту смерті цієї фізичної особи (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України).
Відповідно до частини другої статті 46 ЦК України фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років після закінчення воєнних дій. З урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
Згідно із частиною третьою статті 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Згідно із ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України (частина четверта статті 46 ЦК України).
Відповідно до змісту статті 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно із частиною першою статті 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою: обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.
Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.
Оголошення особи померлою має своїм призначенням усунення невизначеності, яка склалася щодо правовідносин за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.
Рішення про оголошення фізичної особи померлої приймається судом за наявності таких підстав: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання; 2) відсутність відомостей про місце її перебування протягом трьох років, а якщо вона зникла безвісті за обставин, що загрожували їй смертю або дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку,- протягом шести місяців.
Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.
Як роз'яснено у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», слід звернути увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті.
Порядок оголошення фізичної особи померлою встановлюється ЦПК України.
При цьому заявник має мати особисту цивільну-правову заінтересованість у зміні правового стану особи, яку він просить оголосити померлою. Для підтвердження цього повинні бути наведені обставини, які свідчать про те, що між заявником та особою, яку він просить оголосити померлою існують особисті або майнові правовідносини, тобто матеріально-правовий зв'язок, або за відсутності такого зв'язку - дані про те, що відсутність фізичної особи є для заявника перешкодою у реалізації суб'єктивних прав або виконання обов'язків.
Ураховуючи вищевикладене, оцінивши наведені заявницею обставини та мету, з якою їй необхідно оголосити особу померлою, є підстави для висновку про наявність між заявницею та особою, яку вона просить оголосити померлою, матеріально-правового зв'язку, а саме з метою реалізації права на оформлення спадкових прав та належних соціальних виплат.
Відповідно до ст. 47 ЦК України правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті. Спадкоємці фізичної особи, яка оголошена померлою, не мають права відчужувати протягом п'яти років нерухоме майно, що перейшло до них у зв'язку з відкриттям спадщини. Нотаріус, який видав спадкоємцеві свідоцтво про право на спадщину на нерухоме майно, накладає на нього заборону відчуження.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що заява про оголошення фізичної особи загиблою є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 48 ЦК України, у випадку, якщо фізична особа, яка була оголошена померлою, з'явилась, або якщо одержано відомості про місце її перебування, суд за місцем перебування цієї особи, або суд, що постановив рішення про оголошення її померлою, за заявою цієї особи або іншої заінтересованої особи скасовує рішення суду про оголошення фізичної особи померлою.
З урахуванням наведеного, у суду відсутні підстави ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених у заяві заявником, вони об'єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Згідно з ч. 3 ст. 46 ЦК України фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.
Суд приймає до уваги пояснення заінтересованої особи - Міністерства оборони України та військової частини НОМЕР_6 щодо строків, зазначених у ч.2 ст. 46 ЦК України і на цей предмет виходить із правових висновків Верховного Суду.
Так, Велика Палата ВС у своїй постанові від 11.12.2024 у справі № 755/11021/22 врахувала, що приписи ч. 2 ст. 46 ЦК України пов'язують оголошення фізичної особи померлою у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, а не у зв'язку з воєнним станом як таким. Тому немає підстав пов'язувати початок перебігу строків, зазначених у ч. 2 ст. 46 ЦК України, із введенням, припиненням або скасуванням воєнного стану в Україні.
Речення друге ч. 2 ст. 46 ЦК України не конкретизує обставин, за яких суд може застосувати скорочений шестимісячний строк замість дворічного, вказаного в реченні першому цієї частини. Водночас суд може послатися на шестимісячний строк у разі наявності істотних підстав для припущення, що фізична особа загинула внаслідок воєнних дій, збройного конфлікту, і без обґрунтованих підстав очікувати, що з часом обставини зміняться або з'являться нові дані щодо місцезнаходження цієї особи.
Словосполучення «від дня закінчення воєнних дій», особливо в контексті широкомасштабної збройної агресії рф проти України, потрібно розуміти як визначення строку тривалістю шість місяців, який потрібно обраховувати передусім від дня закінчення активних бойових дій на певній території України.
Це дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та в яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.
Конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 лютого 2025 року № 376, який суд використовує для визначення часових характеристик ведення воєнних дій на конкретній території України.
Згідно з Наказом Міністерства розвитку громад на території України від 28.02.2025 №376 "Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" територія населеного пункту Синьківка Куп'янського району Харківської області була тимчасово окупованою РФ територією України з 27.02.2022 до 09.09.2022, на якій активні бойові дії велися з 24.02.2022 до 09.09.2022 та з 27.02.2022 до 26.11.2022, можливі бойові дії - з 26.11.2022 до 01.07.2023.
Суд вважає, що у цій справі в контексті ч.2 ст. 46 ЦК України щодо застосування строків можливо застосувати скорочений шестимісячний строк замість дворічного, вказаного в реченні першому цієї частини, так як наявні істотні підстави для припущення, що ОСОБА_2 загинув внаслідок воєнних дій і відсутні обґрунтовані підстав очікувати, що з часом обставини зміняться або з'являться нові дані щодо місцезнаходження цієї особи.
Отже, з 01.07.2023 має обраховуватися початок шестимісячного строку, зазначеного в реченні другому ч. 2 ст. 46 ЦК України як дата закінчення активних бойових дій на території населеного пункту Синьківка. Шестимісячний строк після припинення бойових дій у вказаному населеному пункті сплив 01.01.2024.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для оголошення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померлим.
Оскільки, матеріали справи дають можливість встановити день вірогідної смерті ОСОБА_2 - ІНФОРМАЦІЯ_4 , то оголосити його померлим слід з 17.05.2024.
З огляду на вказане подана заява підлягає задоволенню.
На підставі ст. 46 ЦК України, керуючись ст. ст. 10, 89, 259, 263, 264, 265, 268, 293, 294, 305, 307, 308 ЦПК України суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Військова частина НОМЕР_1 Міністерства оборони України, Міністерство оборони України, Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оголошення фізичної особи померлою - задовольнити.
Оголосити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП НОМЕР_2 , стрільця помічника гранатометника 1 стрілецького відділення 1 стрілецького взводу 2 стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_2 під час безпосередньої участі у бойових діях при проведенні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в районі населеного пункту Синьківка Куп'янського району Харківської області, Україна.
Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати 17.05.2024.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення .
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , інші дані суду не відомі.
Заінтересована особа: Військова частина НОМЕР_1 , інші дані суду не відомі.
Заінтересована особа: Міністерство оборони України, ЄДРПОУ 00034022, місцезнаходження:проспект Повітрофлотський, будинок 6, м. Київ, 03168, інші дані суду не відомі.
Заінтересована особа: Звенигородський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонльного управління Міністерства юстиції (м. Київ), ЄДРПОУ 04061062, інші дані суду не відомі.
Головуючий суддя Літвінова Г.М.
Присяжні: Каракай О.С.
Паришкура С.А.