Постанова від 29.07.2025 по справі 610/2545/25

Справа № 610/2545/25

Провадження № 3/610/615/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 липня 2025 року суддя Балаклійського районного суду Харківської області Тімонова Валентина Миколаївна, за участю секретаря - Черепахи А.А., прокурора - Войчака Г.П. (в режимі відеоконференції), особи, яка притягується до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративні правопорушення, що надійшли з Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України 7-го управління (з обслуговування Харківської області) про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Бердичів Житомирської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , заступник командира ВЧ НОМЕР_1 , відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ,

за ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді тимчасово виконувача обов'язків командира військової частини НОМЕР_1 , будучи згідно з п. п. г п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, діючи умисно, маючи приватний інтерес, що суперечить службовим повноваженням, 26.03.2024 в умовах реального конфлікту інтересів вчинив дії та прийняв рішення, а саме: підписав та видав наказ від 26.03.2024 № 236 про виплату премії за березень місяць 2024 року працівникам військової частини НОМЕР_1 , в тому числі близькій особі - своїй дружині ОСОБА_2 , чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 2 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді тимчасово виконувача обов'язків командира військової частини НОМЕР_1 , будучи згідно з п. п. г п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, діючи умисно, маючи приватний інтерес, що суперечить службовим повноваженням, перед підписанням та видачею наказу від 26.03.2024 № 234 про встановлення та виплату премії за березень місяць 2024 року працівникам військової частини НОМЕР_1 , серед яких була близька особа, не повідомив у встановленому цим Законом випадку та порядку безпосереднього керівника, а саме: Міністерство оборони України про наявність у нього реального конфлікту інтересів, чим вчинив правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-7 КУпАП.

Постановами судді від 10.07.2024 зазначені справи об'єднано в одне провадження з присвоєнням справі єдиного номеру № 610/2545/25, провадження №3/610/615/2025.

У судовому засіданні ОСОБА_1 з протоколами про адміністративні правопорушенням погодився, не заперечував тієї обставини, що перебуваючи на посаді тво командира ВЧ підписав накази від 26.03.2024 про встановлення та виплату премії за березень місяць 2024 року працівникам військової частини НОМЕР_1 , серед яких була його дружина.

Прокурор у судовому засіданні підтримав позицію, викладену в протоколах про адміністративні правопорушення, вважав, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, просив накласти на нього адміністративне стягнення за вчинення вказаних правопорушень.

За змістом ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

З матеріалів, доданих до протоколів № 372, 373 від 03.07.2025 про адміністративні правопорушення, пов'язане з корупцією, встановлено, що:

Згідно з ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військові посадові особи - це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

Відповідно до наказу Командира військової частини НОМЕР_1 від 14.02.2023 № 44 ОСОБА_1 призначено на посаду заступника командира військової частини НОМЕР_1 з 14.02.2023.

Згідно з наказом Командира військової частини НОМЕР_1 від 25.03.2024 № 87 на ОСОБА_1 покладене тимчасове виконання обов'язків командира військової частини НОМЕР_1 .

Відповідно до п. п. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700- VІІ військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово- лікарських комісій є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи військовою посадовою особою, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.

Відповідно до п. п. 1 - 4 ч. 1 ст. 28 Закону № 1700-VІІ, особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.

Відповідно до п. 4.3. наказу Міністерства оборони України № 28 від 14.01.2006 року «Про впорядкування умов оплати праці працівників загальних (наскрізних) професій і посад бюджетних військових частин, закладів, установ та організацій Збройних Сил України» встановлено, що дозволено преміювати працівників відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи в межах коштів на оплату праці.

Порядок і умови преміювання (категорії працівників, які підлягають преміюванню, періодичність виплати премій, показники преміювання, умови, за яких працівники не подаються для преміювання, та розміри премій) установлюються положенням про преміювання, затвердженим командиром військової частини.

Згідно з п. 3.7. розділу 3 «Розмір премій і порядок преміювання» Положення про преміювання, встановлено, що підставою для виплати премій є наказ командира частини.

Так, згідно з наказом тимчасово виконувача обов'язків командира військової частини НОМЕР_1 від 26.03.2024 № 236 «Про виплату премії за березень місяць 2024 року працівникам військової частини НОМЕР_1 », підписаного ОСОБА_1 , ОСОБА_2 заохочено грошовою премією у розмірі 1885 гривень, за сумлінне та зразкове виконання трудових обов'язків у березні 2024 року.

Крім того, згідно з наказом тимчасово виконувача обов'язків командира військової частини НОМЕР_1 від 26.03.2024 № 236 «Про виплату премії за березень місяць 2024 року працівникам військової частини НОМЕР_1 », підписаного ОСОБА_1 , ОСОБА_2 заохочено грошовою премією у розмірі 1885 гривень, за сумлінне та зразкове виконання трудових обов'язків у березні 2024 року.

Відповідно до свідоцтва про шлюб, серії НОМЕР_3 від 22.05.2021 ОСОБА_1 зареєстрував шлюб з ОСОБА_2 .

Відповідно до абз. 4 ч. 1 ст. 1 Закону №1700-УІІ близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті 3 цього Закону, а також - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під : пікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 є чоловіком, тобто близькою особою ОСОБА_2 .

Відповідно до п. 2.3 р. 2 Методичних рекомендацій Національного агентства з питань запобігання корупції «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції» від 21.10.2022 № 13 приватний інтерес може впливати на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи не вчинення дій лише під час реалізації службових/представницьких повноважень, що є дискреційними. Дискреція - можливість діяти на власний розсуд, обираючи з декількох різних варіантів дій, рішень.

Так, під час реалізації вказаних службових повноважень ОСОБА_1 мав дискреційні повноваження, оскільки діяв на власний розсуд, визначаючи розмір премії близькій особі, підписуючи та видаючи відповідний наказ.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону № 1700-УІІ приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.

Реальний конфлікт інтересів - це суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи не вчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

За змістом ст. 172-7 КУпАП особистий інтерес - це користь, вигода, яка стосується (або цікавить) особу, і які вона бажає отримати для себе особисто або близьких осіб.

Відповідно до п. п. 2.2.1 п. 2.2 р. 2 Методичних рекомендацій Національного агентства з питань запобігання корупції «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, дотримання обмежень щодо запобігання корупції» від 21.10.2022 № 13 до типових обставин та ситуацій, що свідчать про наявність приватного інтересу чи зумовлюють його виникнення, віднесено сімейні та родинні стосунки. Бажання піклуватися про членів сім'ї, родичів є природним для кожної людини, тому відносини з такими особами є передумовою виникнення приватного інтересу. Тож у випадку спільної роботи з членами сім ї та родичами слід звертати увагу на наявність, характер та зміст службових чи представницьких повноважень, що можуть бути реалізовані стосовно таких осіб.

Враховуючи викладене, у ОСОБА_1 мав місце приватний інтерес, тобто його майновий інтерес, який зумовлений сімейними та родинними стосунками з близькою особою, який полягав у його бажанні піклуватися про всю дружину.

Вказаний приватний інтерес суперечить його службовим повноваженням, покликаним на додержання вимог Закону № 1700-VII, що впливає на об'єктивність та неупередженість вчинення ОСОБА_1 вказаних дій, прийняття рішення під час реалізації службових повноважень, у зв'язку з чим у даному випадку має місце реальний конфлікт інтересів.

Таким чином, усупереч вимогам п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» в умовах неврегульованого реального конфлікту інтересів ОСОБА_1 вчинив дії та прийняв рішення, а саме: підписав і видав наказ від 26.03.2024 № 236 про виплату премії за березень місяць 2024 року працівникам військової частини НОМЕР_1 , в тому числі близькій особі - своїй дружині ОСОБА_2 .

Часом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, є 26.03.2024 - дата підписання та видачі наказів.

Адміністративні правопорушення, передбачені ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, відповідно до глави 13-А КУпАП є адміністративними правопорушеннями, пов'язаними з корупцією.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Згідно ч. 2 ст. 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дане положення означає, що визначений ст. 254 КУпАП строк для складання протоколу починає свій відлік лише після того, як у посадової особи, уповноваженої складати протокол, буде достатньо фактичних даних для висновку про наявність у діях чи бездіяльності особи вини у вчиненні правопорушення, наявності всіх достатніх даних для заповнення та складання протоколу про адміністративне правопорушення, тобто після виконання всіх процесуальних дій.

Тому моментом виявлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, слід вважати момент, коли особа, уповноважена на складання протоколу, здобула можливість за участю особи, яка вчинила адміністративне правопорушення (притягається до адміністративної відповідальності) здійснити дії, передбачені ч.ч. 2-4 ст. 256 КУпАП.

Фактичним моментом виявлення вчиненого ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП, слід вважати дату зібрання всіх доказів та складання стосовно нього протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, а саме 03.07.2025.

Кінцевим строком притягнення до адміністративної відповідальності за вказане правопорушення, пов'язане з корупцією, є 03.01.2026 і на час розгляду справи цей строк не закінчився.

Заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, думку прокурора, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, вважаю вину ОСОБА_3 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, повністю доведеною та підтвердженою.

Дії ОСОБА_1 кваліфікую: за ч. 1 ст. 172-7 КУпАП як неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів; за ч. 2 ст. 172-7 КУпАП як вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Згідно зі ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

Враховуючи характер вчинених правопорушень, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, вважаю за необхідне притягти ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.ч. 1, 2 ст. 172-7 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу, з урахуванням ст. 36 КУпАП, в межах санкції ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, з особи, на яку накладено таке стягнення, стягується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605,60 грн (3028,00 х 0,2 = 605,60).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 23, 33-36, 40-1, ст. 172-7, ст.ст. 245, 280, 283-285 КУпАП, суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-7, ч. 2 ст. 172-7 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення, із застосуванням ст. 36 КУпАП, у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400,00 грн (три тисячі чотириста гривень) (реквізити для сплати штрафу: отримувач: ГУК Харківськ.обл/Харківобл/ 21081300; код отримувача (ЕДРПОУ): 37874947; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку: UA168999980313020149000020001; код класифікації доходів бюджету: 21081300).

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок) (реквізити для сплати судового збору: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106, призначення - судовий збір).

Відповідно до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що у випадку несплати накладеного на нього штрафу у передбачений законом строк, до нього може бути застосовано подвійне стягнення штрафу в порядку ст. 308 КУпАП, тобто у випадку примусового виконання постанови суду.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Повний текст постанови складено 01 серпня 2025 року.

Суддя: В. М. Тімонова