іменем України
Справа № 569/15155/25
31 липня 2025 року
Суддя Рівненського міського суду Денисюк П.Д., розглянувши матеріали, які надійшли з Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , ФОП, РНОКПП НОМЕР_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 11 липня 2025 року серії ВАД № 157141, 11 липня 2025 року о 13:15 год. в м. Рівне по вул. Олександра Борисенка в ТЦ «Злата Плаза» громадянин ОСОБА_1 , здійснив реалізацію рідини, що використовуються в електронних сигаретах, чим порушив ч. 2 ст. 23 ЗУ № 3878-ІХ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 18.07.2024 року.
Своїми діями вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Під час розгляду справи захисник ОСОБА_1 адвокат Луцик К.В. зазначила, що її підзахисний вину не визнає. Вказала, що він є фізичною особою-підприємцем та здійснює роздрібну торгівлю тютюновими виробами, на що має відповідну ліцензію. Реалізовані товари, а саме гліцерин та добавка ароматична не є рідинами, з яких сплачується акцизний збір. Зазначене підтверджується експертними висновками №В-5/1 від 01.03.2024 року та №В-5/3 від 01.03.2024 року, які складені Дніпропетровською торгово - промисловою палатою. Вказує, що відповідальність за ч.1 ст. 156 КУпАП відповідальність настає за роздрібну або оптову торгівлю алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку. Протокол про адміністративне правопорушення не містить вказаних обставин продажу рідини, що використовується в електронних сигаретах без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, тому не розкриває суть інкримінованого правопорушення. Просила провадження по справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Вислухавши захисника ОСОБА_1 адвоката Луцик К.В., дослідивши матеріали справи, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до висновку.
Відповідно до ст.7 КупАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Склад адміністративного правопорушення це сукупність законодавчо-визначених ознак, наявність яких дає підстави дійти висновку у кожному конкретному випадку щодо належної правової кваліфікації дій особи, та як наслідок прийняти рішення щодо можливості притягнення такої особи до юридичної відповідальності.
Відсутність (недоведеність) хоча б однієї із ознак складу адміністративного правопорушення унеможливлює прийняття рішення про притягнення особи до відповідальності та застосування відносно неї заходів державного примусу, зокрема накладення стягнення у виді штрафу.
Аналіз змісту диспозиції ч.1 ст.156 КупАП дає підстави дійти висновку про те, що на законодавчому рівні передбачена відповідальність за роздрібну або оптову торгівля алкогольними напоями чи тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку.
Суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу інших нормативно-правових актів, якими передбачено відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій.
Ч. 2 ст. 23 ЗУ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" забороняє роздрібну торгівлю на території України тютюновою сировиною, сировиною для рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та/або нікотином (токсичним алкалоїдом, екстрагованим з тютюну або отриманим шляхом хімічного синтезу, який відповідає товарній позиції 2939 згідно з УКТЗЕД) окремо або в наборах.
Разом з цим, протокол про адміністративне правопорушення серії ВАД №469711 від 11 липня 2025 року відносно ОСОБА_1 не розкриває суть інкримінованого йому правопорушення, адже фабула протоколу не містить відомостей про торгівлю ним рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку, як того вимагає диспозиція ч. 1 ст. 156 КУпАП.
Крім того, зазначена у протоколі норма спеціального закону також не пов'язана із маркуванням підакцизних товарів.
При цьому, суд не вправі самостійно змінювати фабулу протоколу, яка є викладом обставин складу адміністративного правопорушення, що ставиться у вину особі, кваліфікувати її дії та самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, протокол про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 не може бути визнаний належним доказом по даній справі в розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини викладені у ньому повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, які б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності і не викликали сумніви у суду.
Статтею 62 Конституції України закріплений принцип презумпції невинуватості, який передбачає, що ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість, а також, що всі сумніви стосовно доведеності вини особи, мають тлумачитись на її користь.
ЄСПЛ притримується у своїх рішеннях позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпції факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" №39598 / 03 від 21 липня 2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v.the UnitedKingdom ), п. 161, Series A заява № 25).
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази кожен окремо та у їх сукупності, суд вважає не доведеним факт вчинення ОСОБА_1 торгівлі електронними сигаретами та рідинами, що використовуються в електронні сигаретах без марок акцизного податку, що виключає відповідальність за ч. 1 ст. 156 КУпАП, оскільки вилучений у нього товар не підлягав маркуванню марками акцизного податку.
Державні органи не мають права перекладати обов'язок доказування невинуватості на особу, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин, зокрема, відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 156 КУпАП слід закрити на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в її діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст.156, ст.ст.247, 283, 284 КУпАП, суд, -
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.156 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1ст.247 КУпАП за відсутністю в його діях складу вказаного адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.
Суддя Рівненського міського суду Петро ДЕНИСЮК