Справа №949/1596/25
01 серпня 2025 року м.Дубровиця
Суддя Дубровицького районного суду Рівненської області Оборонова І.В., розглянувши об'єднані матеріали справи, що надійшли від відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, проживаючого АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , виданий 15 вересня 2008 року Дубровицьким РВ УМВС України в Рівненській області, ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ,
за ст.124, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
05 липня 2025 року о 10-00 год. на автомобільній дорозі Т-1809, сполученням Дубровиця-Осова, поблизу будинка №14, в с.Нивецьк Сарненського району Рівненської області, ОСОБА_1 , керуючи трактором марки "Булат" без номерного знаку, не був уважний, не вибрав безпечної швидкості руху та не врахував дорожньою обстановку, здійснив з'їзд в кювет, внаслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження, чим порушив вимоги 2.3 «б», п.12.1 ПДР України.
Окрім того, того ж дня та у зазначеному вище місці, повторно протягом року, керував трактором марки "Булат" без номерного знаку, не маючи права керування таким транспортним засобом, чим порушив вимоги п.2.1 «а» Правил дорожнього руху та ст.15 Закону України «Про дорожній рух».
Окрім того, того ж дня та у зазначеному вище місці, будучи двічі протягом року підданим адміністративному стягненню за ст.130 КУпАП, керував трактором марки "Булат" без номерного знаку, перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, що стверджується результатом проведеного тесту на вміст алкоголю у видихуваному повітрі газоаналізатором "Драгер 6810", показник якого становить 2,49 % проміле, чим порушив вимоги п. 2.9 «а» ПДР України.
При складанні протоколів про адміністративні правопорушення ОСОБА_1 від дачі пояснень, підпису у протоколах та від отримання їх копій відмовився.
Постановами Дубровицького районного суду Рівненської області від 01 серпня 2025 року, адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.124, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, об'єднані в одне провадження, яким присвоєно єдиний унікальний номер судової справи №949/1596/25.
На розгляді справ в суді ОСОБА_1 свою вину у вчинених адміністративних правопорушеннях визнав повністю.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та дослідивши повно й об'єктивно обставини адміністративного правопорушення та матеріали справи, суд приходить до висновку, що в його діях наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч ст.124, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, а його вину доведено повністю, що підтверджується письмовими доказами, які не були спростовані під час судового розгляду, зокрема:
- протоколами про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №381963 (а.с.2), серії ЕПР1 №381982 (а.с.2) та серії ЕПР1 №381943 від 05 липня 2025 року (а.с.2);
- роздруківкою приладу "Драгер 6810" від 05 липня 2025 року, з результатом 2,49 % проміле (а.с.4);
- копією постанови від 22 лютого 2025 року за ч.2 ст.126 КУпАП (а.с.7);
- рапортами від 05 липня 2025 року (а.с.7,8);
- письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 05 липня 2025 року (а.с.9);
- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 05 липня 2025 року (а.с.10);
- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів від 05 липня 2025 року (а.с.10);
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції до КНП "Дубровицька МЛ" від 05 липня 2025 року (а.с.11);
- схемою місця ДТП від 05 липня 2025 року (а.с.11);
- фототаблицями (а.с.12-17);
- зобов'язанням до протоколу серії ЕПР1 №381943 05 липня 2025 року, за яким ОСОБА_1 відсторонений від керування транспортним засобом (а.с.12);
- копією постанови від 28 березня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.122-2, ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП (а.с.13-20);
- копією постанови від 23 квітня 2025 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП (а.с.21-24);
- переглянутими в судовому засіданні відеозаписами, які були долучені працівниками поліції до матеріалів справи (а.с.26).
Ст.245 КУпАП передбачається, що завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідальність за ст.124 КУпАП, настає за вказане адміністративне правопорушення настає за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП, настає за повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою ст.126 КУпАП.
Відповідальність за ч.3 ст.130 КУпАП, настає за дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яка двічі протягом року піддавалася адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, за відмову від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.1 «а» ПДР України, водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.
Пунктом 2.3 «б» ПДР України передбачено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п.2.9 «а» ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
Пунктом 12.1 ПДР України передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.
При накладенні адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 , суд враховує характер скоєних правопорушень та особу правопорушника.
Обставин, які пом'якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за вчинені ним адміністративні правопорушення суд не вбачає.
Відповідно до ст.36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Беручи до уваги те, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.130 КУпАП з числа вчинених ОСОБА_1 є більш серйозним, стягнення з нього буде накладатись саме за нею, тобто в межах санкції, передбаченої ч.3 ст.130 КУпАП.
Як встановлено із довідки, яка наявна в адміністративних матеріалах, ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував (а.с.25).
Санкцією ч.3 ст.130 КУпАП, передбачено адміністративне стягнення на водіїв у виді штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років та з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, і на інших осіб - накладення штрафу у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника, або адміністративний арешт на строк п'ятнадцять діб з конфіскацією транспортного засобу, який є у приватній власності порушника.
Тобто, для водіїв адміністративне стягнення у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк десять років, є безальтернативним. При цьому, суд не вправі, при визнанні особи винуватою за ч.3 ст.130 КУпАП, призначити інше покарання, ніж передбачене санкцією, або ж перейти до іншого виду стягнення чи звільнити від стягнення, оскільки Законом України встановлена пряма заборона застосування пом'якшення стягнення чи звільнення від стягнення.
Європейським судом з прав людини у багаточисельних рішеннях висловлена правова позиція щодо розгляду національними судами справ про адміністративні правопорушення. Так, у рішенні Суду «Енгель та інші проти Нідерландів» були визначені критерії, за наявності одного із них будь-яке правопорушення повинне розцінюватись як кримінальне і розглядатись за процедурою, визначеною національним законодавством для кримінальних правопорушень.
Такими критеріями є: «критерій національного права», який визначає те, що будь-яке протиправне діяння є злочином, якщо воно передбачене як злочин відповідним національним законодавством; «критерій кола адресатів», відповідно до якого правопорушення повинне розглядатись як кримінальне, якщо відповідальність за нього поширюється на невизначене коло осіб; «критерій мети та тяжкості наслідків» за змістом якого, вчинене правопорушення розглядається за природою кримінального злочину якщо санкція за його вчинення є достатньо суворою і передбачає елемент покарання. Зазначені положення знайшли в подальшому своє відображення у чисельних рішеннях ЄСПЛ, зокрема: «Лутц проти Німеччини», «Карелін проти Російської Федерації», «Гурепка проти України», «Лучанінова проти України» та інших.
Аналіз диспозиції та санкції ч. 3 ст. 130 КУпАП дає підстави стверджувати те, що ці правопорушення відповідають критерію кола адресатів та критерію мети та тяжкості наслідків.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Наведене вказує на те, що зазначене вище правопорушення повинне розглядатись за процедурою кримінального судочинства. У зв'язку із цим, при розгляді даної справи, при наданні оцінки доказам та вирішенні питання про законність та обґрунтованість судового рішення суд вважає за необхідне застосовувати відповідні положення кримінального процесуального закону, в тому числі і щодо сутності адміністративного правопорушення, яке за своєю юридичною природою фактично є обвинуваченням.
У зв'язку з наведеним, вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення, суд приймає до уваги висновки Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладені у постанові від 04 вересня 2023 року по справі №702/301/20 згідно з яким, особі, яку визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого відповідною частиною статей 286, 286-1 КК, суд може призначити додаткове покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами незалежно від того, чи мала така особа на момент вчинення кримінального правопорушення отримане у передбаченому законом порядку посвідчення на право керування транспортними засобами.
Крім того, в даній постанові зазначено, що підхід щодо неможливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права керувати транспортними засобами особі, яка не отримувала посвідчення водія на право керування транспортними засобами, не відповідає засаді справедливості та принципу рівності всіх перед законом, а також нівелює попереджувальну мету покарання.
За санкцією ч.3 ст. 130 КУпАП, конфіскації в дохід держави підлягають транспортні засоби, які перебувають у приватній власності порушника.
Проте до протоколу не додано належних доказів того, що транспортний засіб - трактор марки "Булат" без номерного знаку, яким керував ОСОБА_1 належить останньому на праві приватної власності, а тому суд не має підстав для накладення на нього додаткового стягнення у виді конфіскації транспортного засобу.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до ст.ст.23, 33 КУпАП, враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами, і враховуючи характер вчинених правопорушень, суд приходить до висновку, що необхідним та достатнім буде призначити ОСОБА_1 із застосуванням ст.36 КУпАП, адміністративне стягнення у вигляді адміністративного арешту з позбавленням права керування транспортними засобами та без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки саме такий вид стягнення є необхідним і достатнім для його виховання у дусі додержання законів України, поваги до суспільних правил та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Як вже встановлено судом, постановою Дубровицького районного суду Рівненської області від 23 квітня 2025 року ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та застосовано до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік (а.с.21-24), що також підтверджується довідкою, яка наявна в адміністративних матеріалах (а.с.25).
Положеннями ч.3 ст. 30 КУпАП визначено, що якщо особою, позбавленою права керування транспортним засобом, до закінчення строку дії такого стягнення вчинено нове адміністративне правопорушення, за яке застосовано стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, до стягнення за вчинення нового адміністративного правопорушення приєднується невідбута частина стягнення. При цьому загальний строк позбавлення права керування транспортним засобом може перевищувати гранично допустимий строк, передбачений частиною другою цієї статті.
Таким чином, на підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП до стягнення за вчинення вказаних адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 КУпАП, слід приєднати невідбуту ОСОБА_1 частину стягнення за постановою Дубровицького районного суду Рівненської області від 23 квітня 2025 року у виді позбавлення права керування транспортними засобами, яка складає 8 (вісім) місяців та 10 (десять) днів.
Відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП України, особою, на яку накладено адміністративне стягнення, сплачується судовий збір.
Керуючись ст.ст. 40-1, 284, 287, 294 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.5 ст.126, ч.3 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати відносно нього:
- за ст.124 Кодексу України про адміністративне правопорушення адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
- за ч.5 ст. 126 Кодексу України про адміністративне правопорушення адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40800,00 грн. (сорок тисяч вісімсот гривень) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п'ять) років та без оплатного вилучення транспортного засобу.
- за ч.3 ст. 130 Кодексу України про адміністративне правопорушення адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту на строк 15 (п'ятнадцять діб) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років та без конфіскації транспортного засобу.
На підставі ч.2 ст.36 Кодексу України про адміністративне правопорушення застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення виді адміністративного арешту на строк 15 (п'ятнадцять діб) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років та без конфіскації транспортного засобу.
На підставі ч. 3 ст. 30 КУпАП, до стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років, приєднати невідбуту частину стягнення у виді позбавлення права керування транспортними засобами за постановою Дубровицького районного суду Рівненської області від 23 квітня 2025 року, яка складає 8 (вісім) місяців та 10 (десять) днів та остаточно призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту на строк 15 (п'ятнадцять діб) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 10 (десять) років 8 (вісім) місяців та 10 (десять) днів та без конфіскації транспортного засобу.
Початок адміністративного арешту рахувати з моменту затримання ОСОБА_1 та виконувати після набрання постановою законної сили.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень 60 коп.) грн.
Реквізити для оплати судового збору:
- отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106;
- код за ЄДРПОУ: 37993783;
- банк отримувача: Казначейство України (ЕАП):
- код банку отримувача 899998;
- рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001;
- код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, її захисником до Рівненського апеляційного суду через Дубровицький районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: підпис
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Суддя Дубровицького
районного суду
Рівненської області Оборонова І.В.