Справа № 361/8315/25
Провадження № 2-о/361/179/25
25.07.25
25 липня 2025 року Броварський міськрайонний суд Київської області у складі головуючої судді Писанець Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження без виклику сторін цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Броварського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини,-
У липні 2025 року заявник звернулась до суду із заявою в якій просить встановити факт народження дитини на тимчасово окупованій території в м. Сімферополь, АР Крим, а саме: громадянки України жіночої статі - ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в пологовому будинку № 2 м. Сімферополь від батьків: мати дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с/р Бульбахар, Янгиюльського району, Ташкентської області, громадянка України, зареєстрована: АДРЕСА_1 ; батько дитини - відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України зі слів матері: ОСОБА_3 .
Свою заяву обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 народила на тимчасово окупованій території, а саме в м. Сімферополь АР Крим дитину - ОСОБА_2 , про що було видано виписний епікриз від 13.12.2023 пологовим будинком АДРЕСА_2 .
У зв'язку з тим, що документи про народження отримані на тимчасово окупованій території є недійсними, а довідки про народження дитини виданої компетентною установою України не має, заявник позбавлена можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому поряду.
25 липня 2025 року ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області Писанець Н.В. прийнято до розгляду в порядку окремого провадження без виклику сторін.
Суд, дослідивши письмові докази у справі, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, встановив такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с/р Бульбахар, Янгиюльського району, Ташкентської області, громадянка України в шлюбі не перебуває, народжену нею дитину виховує та утримує самостійно.
ІНФОРМАЦІЯ_3 о 22 год. 30 хв. ОСОБА_1 народила другу за рахунком дитину, дівчинку, вагою 3120 гр. в Державному бюджетному закладі охорони здоров'я Республіки Крим ?Сімферопольський клінічний пологовий будинок №2?, що підтверджується виписним епікризом (з акушерського стаціонару) №4481.
Батьками дитини вказані: мати дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с/р Бульбахар, Янгиюльського району, Ташкентської області, громадянка України, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 . Батьком дитини записано відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України - ОСОБА_3 .
Видане заявнику свідоцтво про народження відповідно до ст. 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про громадянствоУкраїни", особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Згідно ч. 1ст. 144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Пунктом 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 18 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісіяв порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
З огляду на викладене, суд вважає, що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини.
Згідно із ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішенняу справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягають негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Керуючись ст. ст. 317, 319 ЦПК України, суд-
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Броварський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Броварському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту народження дитини, - задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка народилась в Державному бюджетному закладі охорони здоров'я Республіки Крим ?Сімферопольський клінічний пологовий будинок №2?, у громадянки України - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с/р Бульбахар, Янгиюльського району, Ташкентської області, громадянка України, зареєстрована: АДРЕСА_1 , батько дитини - відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України зі слів матері: ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Писанець Н.В.