Справа №760/19911/25
1-кс/760/9833/25
29.07.2025 м. Київ
Слідчий суддя Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю:
прокурора ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Солом'янського районного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Максима Кривоноса, буд. 25 клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_4 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000160 від 24.08.2023 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,
До Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_4 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000160 від 24.08.2023 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Клопотання прокурора мотивоване тим, що у провадженні слідчого відділу Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві, перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000160 від 24.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Солом'янською окружною прокуратурою міста Києва здійснюється процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні.
Досудовим розслідуванням встановлено, що у період 2024 року та протягом поточного року, на території Києва, Київської та інших областях, організована група осіб у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 та інших невстановлених осіб, які використовуючи реквізити створених (придбаних) підприємств ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ),ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРОПУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (Код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), організували та впровадили злочинну схему з розкрадання коштів державного бюджету (КП « ІНФОРМАЦІЯ_17 » код ЄДРПОУ НОМЕР_17 , ІНФОРМАЦІЯ_18 (код ЄДРПОУ НОМЕР_18 ), в особливо великих розмірах.
Таким чином службові особи реального сектору економіки, в тому числі державного, діючи за попередньою змовою з вищевказаними особами та за участі посадових осіб суб'єктів господарської діяльності «конвертаційного центру» та інших невстановлених осіб, з корисних мотивів, зловживаючи своїм службовим становищем, шляхом підробки документів, безпідставно перераховують грошові кошти на рахунки товариств за виконання робіт, надання послуг та поставки товарів, що фактично не виконується, тим самим привласнюють бюджетні грошові кошти, в особливо великому розмірі.
Крім того, встановлено, що вищевказана група осіб створила (придбала) низку підконтрольних суб'єктів господарської діяльності, що залучені та реквізити яких використані у незаконній діяльності, зокрема:
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (Код ЄДРПОУ НОМЕР_7 )
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРОПУ НОМЕР_6 )
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 )
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 )
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 )
-ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 )
Аналізом руху банківських рахунків вказаних підприємств встановлено, що посадові особи Комунального підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ) в ході проведення тендерів та укладання договорів (виступають замовниками) на виконання робіт з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_19 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_19 ) які в свою чергу в подальшому здійснюють перерахування коштів на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРОПУ НОМЕР_6 ) під час реконструкції ліфтів у житлових будинків за адресами: АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2 , а також із посадовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_20 ) які в свою чергу в подальшому здійснюють перерахування коштів на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) під час реконструкції ліфтів у житлових будинках, розташованих за адресами: АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_7 , АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , АДРЕСА_10 .
Встановлено, використання реквізитів та рахунків підприємств:
1.ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) має відкриті банківські рахунки у:
- АБ " ІНФОРМАЦІЯ_21 ": НОМЕР_21 , НОМЕР_21 , НОМЕР_21 , НОМЕР_21 ;
-АТ " ІНФОРМАЦІЯ_22 ": НОМЕР_22 , НОМЕР_22 , НОМЕР_22 , НОМЕР_22 , НОМЕР_23 , НОМЕР_23 , НОМЕР_23 ;
-Головному управлiнні по АТ ІНФОРМАЦІЯ_40 М. КИЇВ: НОМЕР_24 , НОМЕР_24 , НОМЕР_24 .
2.ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (Код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) має відкриті банківські рахунки у:
-АТ " ІНФОРМАЦІЯ_23 ": НОМЕР_25 .
-АТ " ІНФОРМАЦІЯ_24 ": НОМЕР_26 .
3.ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРОПУ НОМЕР_6 ) має відкриті банківські рахунки у:
-АТ " ІНФОРМАЦІЯ_25 ": НОМЕР_27 ;
-АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_26 ": НОМЕР_28 .
4.ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) має відкриті банківські рахунки у:
-АТ " ІНФОРМАЦІЯ_27 ": НОМЕР_29 , НОМЕР_29 ;
-АТ " ІНФОРМАЦІЯ_28 ": НОМЕР_30 ;
-АТ " ІНФОРМАЦІЯ_29 ": НОМЕР_31 , НОМЕР_32 , НОМЕР_33 ;
-АТ " ІНФОРМАЦІЯ_28 ": НОМЕР_30 , НОМЕР_30 ;
-АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_26 ": НОМЕР_34 ;
5.ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ) має відкриті банківські рахунки у:
-АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_26 ": НОМЕР_35 , НОМЕР_36 , НОМЕР_37 ;
-АБ " ІНФОРМАЦІЯ_30 ": НОМЕР_38 , НОМЕР_38 , НОМЕР_38 .
6.ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ) має відкриті банківські рахунки у:
-АТ " ІНФОРМАЦІЯ_25 ": НОМЕР_39 ;
-АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_26 ": НОМЕР_40 , НОМЕР_41 , НОМЕР_42 ;
-АБ " ІНФОРМАЦІЯ_30 ": НОМЕР_43 , НОМЕР_43 , НОМЕР_43 .
7.ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ) має відкриті банківські рахунки у:
-АТ КБ " ІНФОРМАЦІЯ_26 ": НОМЕР_44 , НОМЕР_45 , НОМЕР_46 ;
-АТ " ІНФОРМАЦІЯ_25 ": НОМЕР_47 , НОМЕР_48 ;
-АБ " ІНФОРМАЦІЯ_30 ": НОМЕР_49 , НОМЕР_49 , НОМЕР_49 .
Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання, прокурор просить суд накласти арешт на видаткову частину розрахункових рахунків вказаних суб'єктів господарювання.
У судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання з підстав та за обставин, викладених у клопотанні, наполягав на його задоволенні. На запитання слідчого судді відповів, що жодної податкової перевірки вказаних у клопотанні суб'єктів господарювання контролюючим податковим органом проведено не було, експертизи у кримінальному провадженні з метою визначення розміру заподіяного збитку не проводились, водночас із врахуванням здобутих під час досудового розслідування доказів, прокурор просить арештувати видаткові частини рахунків даних підприємств, які мають ознаки фіктивності, з метою виконання покарання у виді конфіскації.
Розгляд клопотання прокурора здійснювався без повідомлення власників майна на підставі ч. 2 ст. 172 КПК України.
Розглянувши клопотання прокурора, заслухавши доводи, викладені в судовому засіданні, та дослідивши матеріали, додані до клопотання, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно з ч. ч. 1, 5 ст. 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Арешт майна є заходом забезпечення кримінального провадження, а тому у відповідності до ч. 1 ст. 131 КПК України має застосовуватись з метою досягнення дієвості цього провадження.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Відповідно до п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України слідчий суддя здійснює повноваження в порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Під час досудового розслідування, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у фізичної або юридичної особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що надані суду матеріали є достатніми для застосування в рамках даного кримінального провадження заходів забезпечення кримінального провадження, одним із яких і є тимчасовий доступ до речей та документів.
Положеннями п. 7 ч. 2 ст. 131 КПК України та ч. 1 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна є заходом забезпечення кримінального провадження, який забезпечує тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у ІНФОРМАЦІЯ_31 , інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у ІНФОРМАЦІЯ_31 , інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення:
1) збереження речових доказів;
2) спеціальної конфіскації;
3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;
4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Так, під час розгляду клопотання прокурора, слідчим суддею встановлено, що Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві, перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000160 від 24.08.2023, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Відповідно до інформації, викладеної в Витягу слідує, що у період 2024 року та протягом поточного року, на території Києва, Київської та інших областях, організована група осіб у складі ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 та інших невстановлених осіб, які використовуючи реквізити створених (придбаних) підприємств ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_2 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (Код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ),ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРОПУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (Код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), організували та впровадили злочинну схему з розкрадання коштів державного бюджету (КП « ІНФОРМАЦІЯ_17 » код ЄДРПОУ НОМЕР_17 , ІНФОРМАЦІЯ_18 (код ЄДРПОУ НОМЕР_18 ), в особливо великих розмірах.
Попередня кваліфікація за ч. 5 ст. 191 КК України, відповідно до відомостей з Витягу, жодній особі у вказаному кримінальному провадженні про підозру не повідомлено.
Разом з тим, із досліджених слідчим суддею матеріалів кримінального провадження, не вбачається підстав для накладення арешту на видаткову частину розрахункових рахунків, відкритих ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », оскільки прокурором не доведено, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні та що може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням, а також те, що було вчинено кримінальне правопорушення із попередньою кваліфікацією за ч. 5 ст. 191 КК України.
Зокрема, слідчим суддею були досліджені додані до клопотання прокурора докази, зокрема і протоколи допиту о/у ДСР НП України ОСОБА_26 від 30.11.2024, від 20.02.2025, який є дотичним до проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні, та висновок аналітичного дослідження, який було виготовлено ІНФОРМАЦІЯ_32 за результатами дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_33 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_34 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_35 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_36 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_37 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_38 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_39 », тобто не тих підприємств, рахунки яких просить арештувати прокурор.
Протокол огляду від 03.12.2024, доданий прокурором до клопотання, який містить інформацію, отриману через Google стосовно ОСОБА_27 містить відомості про статтю, розміщену на ресурсі Антикор, однак джерела походження вказаної інформації не зазначено, так само, як і не подано слідчому судді доказів, на підтвердження обставин, викладених у вказаній статті з інтернет-ресурсу.
Особи, зазначені у рапорті о/у, які, за даними органу досудового розслідування можуть володіти інформацією про обставини, які підлягають доказуванню у вказаному кримінальному провадженні, та які можуть бути причетними до вчинення кримінального правопорушення, опитані не були.
Так, само протокол про результати проведення НСРД від 30.04.2024 не містить в собі відомостей, на підтвердження доводів, зазначених у клопотанні прокурора.
Жодній особі у даному кримінальному провадженні не було повідомлено про підозру, достовірної інформації про наявність заподіяної внаслідок вчинення кримінального правопорушення шкоди в особливо великому розмірі, слідчому судді подано не було, будь-які експертні дослідження з метою визначення розміру заподіяної шкоди у даному кримінальному провадженні не проводились, так само, як і не проводились податкові перевірки вказаних у клопотанні прокурора суб'єктів господарювання.
Крім того, слідчому судді не подано відомостей про наявність грошових коштів на рахунках, перелік яких зазначено у клопотанні прокурора.
Таким чином, у задоволенні клопотання прокурора слід відмовити, з підстав, передбачених п. п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 132 КПК України.
Керуючись ст. ст. 131, 170-173, 175, 309, 372, 395 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури міста Києва ОСОБА_4 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102090000160 від 24.08.2023 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з моменту її оголошення або отримання її копії, безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Слідчий суддя ОСОБА_1