Рішення від 30.07.2025 по справі 620/5816/25

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 липня 2025 року Чернігів Справа № 620/5816/25

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Тихоненко О.М.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (далі - відповідач), в якому просить:

визнати протиправним та скасувати рішення Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради від 25.04.2025 № 2039/2- 16.04/2025/вих/Г/230/2025 про відмову ОСОБА_1 , у призначенні та виплаті допомоги при народженні дитини та грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка» при народженні ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини ОСОБА_2 ;

зобов'язати Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 , допомогу при народженні дитини та грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка» при народженні ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини ОСОБА_2 .

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що дії відповідача, які виразилась у відмові призначити та виплатити їй допомогу при народженні дитини та грошову компенсацію вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка є протиправними, та такими, що суперечать чинному законодавству України. Вказує, що на момент перебування за кордоном, вона не могла оформити передбачені чинним законодавством України виплати на дитину, оскільки є матір'ю одиначкою та єдиним законним представником для своєї дочки, а тому не мала можливості з маленькою дитиною вирішувати юридичні питання, зокрема, щодо передбачених їй та дитині виплат. Вважаю, що початок війни росії проти України та введення воєнного стану у державі внаслідок збройної військової агресії є тими винятковими обставинами, які обумовили народження дитини закордоном та як наслідок несвоєчасне звернення позивача, як законного представника дитини, із заявою про виплату допомоги при народженні дитини та компенсації за «пакунок малюка».

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28.05.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю та зазначає про відсутність правових підстав для призначення та виплати ОСОБА_1 спірних допомоги та грошової компенсації, оскільки з відповідною заявою позивач звернулася понад, встановлений законодавством 12-місячний строк з дня народження дитини.

Позивачем подана відповідь на відзив, в якій зазначені аналогічні обставини, викладені в позові.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як слідує з матеріалів справи позивач (громадянка України), перебуваючи за кордоном, а саме в Федеративній Республіці Німеччина м. Карлсруе, ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину - ОСОБА_2 (11).

Згідно з довідкою №170 про реєстрацію особи громадянином України донька позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з рішенням Генерального Консульства України у Франкфурті-на-Майні від 21.03.2023 набула громадянства України та з 29.06.2022 є громадянином України (а.с.13).

Відповідно до довідок Управління Держаних соціальних гарантій та розвитку соціальних послуг Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради від 20.03.2025 позивач та її донька взяті на облік як внутрішньо переміщені особи (а.с.15).

16.04.2025 позивач звернулася до відповідача з заявою, в якій, зокрема, просила вирішити питання про нарахування та виплату допомоги при народжені дитини (далі - допомога) та про надання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (далі - грошова компенсація) (а.с.17).

Листом № 2039/2-16.04/2025/вих/Г/230/2025 від 25.04.2025 відповідачем повідомлено про умови та порядок призначення і виплату спірних допомоги та грошової компенсації. Зазначено, що оскільки позивач у встановлені законодавством терміни не надала (не надіслала) заяву та відповідні документи щодо призначення державної допомоги при народженні дитини, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами та грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги “пакунок малюка», у призначенні зазначених виплат останній відмовлено (а.с.18).

Вважаючи вказану відмову відповідача протиправною, позивач звернулася до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки.

Частиною другою статті 11 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.

Відповідно до ч. 7 ст. 11 Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Так, згідно з абз. 1- 3 п. 11 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1751 (далі - Порядок № 1751), для призначення допомоги при народженні дитини за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, подається: 1) заява одного з батьків (опікуна), з яким постійно проживає дитина, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) копія свідоцтва про народження дитини (з пред'явленням оригіналу).

Відповідно до абз. 4 п. 11 Порядку № 1751 заява, зазначена у підпункті 1 цього пункту, може бути подана в електронній формі (з використанням інформаційно-комунікаційних систем, через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики або інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, зокрема з накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису відповідно до вимог Закону України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (далі - кваліфікований електронний підпис)) структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. В такому разі факт народження дитини на території України підтверджується за інформацією з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманою шляхом електронної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом. У разі надходження надісланої з використанням інформаційно-комунікаційних систем заяви без кваліфікованого електронного підпису громадянина орган соціального захисту населення повідомляє заявнику, що допомога при народженні дитини призначається лише після підписання у місячний строк зазначеної заяви. У разі непідписання заяви у зазначений строк подається нова заява.

Допомога при народженні дитини також надається в рамках комплексної електронної публічної послуги «єМалятко» шляхом подання батьками або одним із них заяви про державну реєстрацію народження та внесення до такої заяви відомостей, необхідних для призначення допомоги при народженні дитини відповідно до Порядку надання комплексної електронної публічної послуги «єМалятко», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2023 р. № 853 «Деякі питання надання комплексної електронної публічної послуги «єМалятко». У такому разі факт народження дитини підтверджується відомостями з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, отриманими шляхом електронної інформаційної взаємодії у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мін'юстом (абз. 5 п. 11 Порядку № 1751).

Жінки, які мають задеклароване (зареєстроване) місце проживання (перебування) на території України і народили дитину під час тимчасового перебування за межами України, подають видані компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України (абз. 8 п. 11 Порядку № 1751).

Також суд зазначає, що у період воєнного стану для призначення допомоги при народженні дитини один із батьків (опікун), який тимчасово перебуває за межами України (крім осіб, які перебувають на території держави, визнаної згідно із законом державою-окупантом та/або державою-агресором щодо України), надсилає за допомогою засобів поштового зв'язку органу соціального захисту населення за своїм зареєстрованим (задекларованим) місцем проживання (перебування) заяву та копії виданих компетентними органами країни перебування і легалізовані в установленому порядку документи, що засвідчують народження дитини, з перекладом на українську мову (далі - заява та документи). Вірність перекладу або справжність підпису перекладача повинні бути засвідчені нотаріально (абз. 9 п. 11 Порядку № 1751).

Абзацом першим пункту 12 Порядку № 1751 встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Відповідно до п. 2 Порядку призначення та виплати грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2025 року № 114 «Деякі питання призначення та виплати грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (далі - Порядок № 114), право на отримання грошової компенсації мають громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародними договорами України порядку в'їхали в Україну, особи, яких визнано в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, які разом з дитиною на законних підставах проживають на території України, є її батьками, патронатними вихователями, прийомними батьками, батьками-вихователями, усиновлювачами, опікунами (якщо батьки відмовилися від новонародженої дитини в пологовому будинку (відділенні), перинатальному, неонатальному центрі) (далі - отримувачі) і забезпечують створення належних умов для догляду за нею та її виховання.

Призначення грошової компенсації здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - структурний підрозділ з питань соціального захисту населення) за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування)/ місцем проживання внутрішньо переміщеної особи або місцем звернення незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) отримувача (абз. 1 п. 6 Порядку № 114).

Згідно з абз. 2 п. 6 Порядку № 114 грошова компенсація призначається, якщо звернення за нею надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини.

Грошова компенсація може бути призначена пізніше ніж через 12 місяців з дня народження дитини, якщо в судовому порядку встановлено факт народження дитини на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, та заяву про встановлення цього факту було подано до суду не пізніше ніж через 12 місяців після дати народження дитини, встановленої судом та зазначеної в ухваленому судовому рішенні. Звернення за грошовою компенсацією у такому разі подається не пізніше ніж через 30 днів після отримання свідоцтва про народження дитини (абз. 3 п. 6 Порядку № 114).

Тобто, абз. 3 п. 6 Порядку № 114 встановлено виключні випадки, коли грошова компенсація може бути призначена пізніше 12-місячного строку з дня народження дитини. Будь-яких інших виключень із загальної норми про 12-місячний строк з дня народження дитини для звернення за цією компенсацією норми, як Порядку № 114, так і інших нормативно-правових актів, не містять.

Крім того, нормами, як Порядку № 114, так і інших нормативно-правових актів, не встановлено можливості продовження та/або поновлення строку звернення за вказаною компенсацією у зв'язку з військовим станом чи іншими обставинами.

Відповідно до п. 7 Порядку № 114 отримувач може звернутися за грошовою компенсацією шляхом подання заяви про призначення грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка» (далі - заява), що містить відомості та/або документи, визначені пунктом 8 цього Порядку: 1) у паперовій формі: до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій (військових адміністрацій) - за допомогою засобів поштового зв'язку; до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центру надання адміністративних послуг - особисто або за допомогою засобів поштового зв'язку. Заява протягом трьох робочих днів з дати її надходження передається до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, зазначеного в заяві отримувача. Уповноважена посадова особа виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або адміністратор центру надання адміністративних послуг, які приймають заяву для отримання грошової компенсації, реєструють її та формують електронну справу (заповнюють відповідні електронні форми з використанням інформаційно комунікаційних систем Мінсоцполітики) і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня надсилають електронну справу до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, зазначеного в заяві отримувача, технічними засобами електронних комунікацій через інформаційно-комунікаційні системи Мінсоцполітики з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах»; 2) в електронній формі - засобами інформаційно-комунікаційних систем (за технічної можливості) до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій (військових адміністрацій)/виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/ центру надання адміністративнивних послуг.

Отримувач може звернутися в електронній формі за грошовою компенсацією також шляхом подання заяви про державну реєстрацію народження, що містить відомості, необхідні для надання грошової компенсації, під час надання комплексної електронної публічної послуги «єМалятко» (далі - послуга «єМалятко») відповідно до Порядку надання комплексної електронної публічної послуги «єМалятко», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2023 р. № 853 «Деякі питання надання комплексної електронної публічної послуги «єМалятко».

Аналізуючи вказані норми законодавства, суд дійшов висновку, що спірні допомога та грошова компенсація призначаються за умови, що звернення за їх призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Вказаний строк є цілком достатнім для звернення за допомогою при народженні дитини та грошовою компенсацією вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».

Однак, як встановлено судом та слідує з матеріалів справи, позивач перебуваючи в Федеративній Республіці Німеччина м. Карлсруе, ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину - ОСОБА_2 .

Згідно з довідкою №170 про реєстрацію особи громадянином України донька позивача - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з рішенням Генерального Консульства України у Франкфурті-на-Майні від 21.03.2023 набула громадянства України та з 29.06.2022 є громадянином України (а.с.13).

При цьому, лише 16.04.2025 позивач звернулася до відповідача з заявою, в якій, зокрема, просила вирішити питання про нарахування та виплату допомоги при народжені дитини та про надання грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».

Тобто майже через 2 роки 10 місяців з дня народження дитини ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ), що свідчить про порушення позивачем вимог законодавства щодо встановленого строку (не пізніше 12 місяців з дня народження дитини) для звернення за призначенням допомоги при народженні дитини та грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «пакунок малюка».

Суд враховує, що законодавство України, а саме Закон України «Про допомогу сім'ям з дітьми», Порядок №1751 та Порядок №114 встановлюють можливості звернення за спірними допомогою та грошовою компенсацією різними способами: особисто, у електронній формі та засобами поштового зв'язку, що дозволяє заявнику вибрати зручний для нього спосіб звернення за вказаними виплатами та вчасно звернутися за ними.

Суд зазначає, що перебування позивача за кордоном не свідчить про неможливість останньої звернутися вчасно за отриманням спірних допомоги та грошової компенсації, оскільки така заява могла бути подана в електронній формі або засобами поштового зв'язку, а майже трьох річне зволікання ОСОБА_1 та не звернення за такими допомогою та грошовою компенсацією свідчить про власну недбалість, легковажність, байдужість, неорганізованість чи інші подібні за суттю ставлення до права на спірні виплати.

Позивачем жодним чином не доведено відсутність можливості протягом майже трьох річного строку, з дня народження дитини, звернутися за вказаними виплатами будь-яким, встановленим законодавством, способом.

Відтак, з урахуванням зазначеного, зважаючи на не доведення позивачем неможливості звернення у встановлений законодавством 12 місячний строк з дня народження дитини, за спірними виплатами, у суду відсутні правові підстави для задоволення позову.

Стосовно інших посилань позивача, то суд критично оцінює такі з огляду на їх необґрунтованість, та зазначає, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, з'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України, суд вважає, що наявні правові підстави для відмови ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач: Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради (вул. Івана Мазепи, 19, м. Чернігів, 14017, код ЄДРПОУ 43649464).

Повне судове рішення складено 30.07.2025.

Суддя Оксана ТИХОНЕНКО