Справа № 170/434/25 Провадження № 3/170/282/25
30 липня 2025 року сел. Шацьк
Суддя Шацького районного суду Волинської області Стрілець Н.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДПС у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , непрацюючого, який до адміністративної відповідальності не притягувався,
за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП,-
До Шацького районного суду Волинської області надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення № 1278/03-20-04-04 від 04.07.2025 року вбачається, що ОСОБА_2 , перебуваючи на посаді керівника ДП «ФЛОРА» ТзОВ «СИНЕОКО», вчинив адміністративне правопорушення, а саме, не подав податкові декларації з плати за землю з юридичних осіб та податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2024-2025 роки (граничні терміни подання - 20.02.2024 та 20.02.2025), чим порушив вимоги п. 49.1 пп. 49.18.3, 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України. Дії ОСОБА_2 кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_2 винуватість не визнав та суду пояснив, що звільнений з посади директора ДП «ФЛОРА» ТзОВ «СИНЕОКО» 21.05.2019, в підтвердження чого надав копію трудової книжки з відповідними записами.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, доходжу до наступного висновку.
Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Диспозиція ст. 163-1 ч. 1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
З диспозиції зазначеної статті випливає, що вона носить бланкетний характер і передбачає відповідальність за вчинення ряду окремих незаконних діянь, які врегульовані законодавством України.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог закону формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення його, мотивів і форми вини, а висновки суду щодо оцінки доказів мають вказуватись у вигляді точних і категоричних суджень, які виключали б сумніви з приводу достовірності доказів на обґрунтування висновку про винуватість особи.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Суб'єкт правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, є спеціальним, однак в матеріалах справи відсутні будь-які дані, які вказували на те, що ОСОБА_2 , в період інкримінованого правопорушення був суб'єктом вказаного складу правопорушення.
Натомість, з копії трудової книжки серії НОМЕР_1 вбачається, що ОСОБА_2 . Наказом №21/04 від 21.05.2019 звільнений з посади директора ДП «ФЛОРА» ТзОВ «Синеоко». Інших записів щодо роботи ОСОБА_2 у даному товаристві немає.
Відтак, на момент вчинення інкримінованого адміністративного правопорушення, гр. ОСОБА_2 , не займав посаду керівника ДП «ФЛОРА» ТзОВ «Синеоко» та не був посадовою особою ДП «ФЛОРА» ТзОВ «Синеоко», тобто не був суб'єктом правопорушення.
Згідно п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події та складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_2 , відсутній склад правопорушення, передбачений ч.1 ст. 163-1КУпАП, а тому провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо нього підлягає закриттю на підставі п.1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпаП,
Провадження по справі щодо ОСОБА_2 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Шацький районний суд Волинської області.
Суддя /підпис/ Н.В.Стрілець З оригіналом згідно
Суддя Шацького районного суду Волинської області Н.В.Стрілець