30 липня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2866/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, які полягають у відмові в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 та прийняти відповідне рішення.
1.АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1.1. ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено в перерахунку її пенсії на підставі частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а саме без урахування Індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) та записів з трудової книжки для обчислення пенсії. Окрім цього, зазначає, що вона має право на збільшення розміру пенсійного забезпечення на 5% відповідно до ст.29 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", як особа яка вийшла на пенсію на рік пізніше 55 річного віку.
1.2 ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що пенсія позивача обчислена та виплачується відповідно до норм чинного законодавства. Надалі розмір пенсійної виплати перераховуватиметься у порядку та на умовах, передбачених законом та іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання пенсійного забезпечення. Вказуючи на відсутність протиправних дій по відношенню до позивача, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову.
2. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
10.05.2016 ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності III групи загального захворювання обчисленої відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV.
28.09.2020 за заявою позивача її переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком. За результатами опрацювання заяви позивача пенсію за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 41 рік 5 місяців 13 днів, або 497 місяців (враховано по 31.08.2020) та заробітку за період з 01.07.2000 по 31.08.2020, за виключенням перерв (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків), при індивідуальному коефіцієнті заробітку 1, 57489. Середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії склав 12146,02грн (7763,17грн х 1,57489). Враховуючи показники страхового стажу та заробітку розмір пенсії за віком склав 5154,82 грн.
01.04.2023 в автоматизованому режимі проведений перерахунок пенсії позивачу згідно ч.4 ст.42 Закону із врахуванням набутого страхового стажу по 28.02.2023 та заробітної плати з якої обчислювалась пенсія.
За результатом проведеного перерахунку страховий стаж становить 43 роки 2 місяці 14 днів, або 518 місяців (врахованого по 28.02.2023). Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу становить 0,43167 (518 місяців:12 місяців:100%х1%, де 1% - величина оцінки одного року страхового стажу). Розмір пенсії за результатом проведеного перерахунку з 01.04.2023 склав 5726,38 грн.
В результаті проведеного перерахунку з 01.03.2024 розмір пенсійного забезпечення ОСОБА_1 з 01.03.2024 та на даний час визначений на рівні 5826,38 грн., із яких:
5434.90 грн. - основний розмір пенсії за ст.27 Закону, обчислений виходячи із тривалості страхового стажу та розміру заробітку (12590,41 грн. х 0,43167);
146.90 грн. - доплата за 13 років страхового стажу понад необхідних для жінок 30 років, встановлена згідно ч. 1 ст. 28 Закону з урахуванням ч. 3 ст. 42 Закону (1130,00 грн. х 13%);
44,58 грн. - щомісячна надбавка з 01.03.2022, передбачена п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (переглядається при проведенні наступних перерахунків);
100.0 грн. - надбавка до пенсії з 01.03.2023, передбачена постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (переглядається при проведенні наступних перерахунків) ;
100.0 грн. - доплата до пенсії з 01.03.2024, відповідно до п.3 Постанови №185 (переглядається при проведенні наступних перерахунків).
16.05.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку її пенсії за віком, оскільки за здійсненим нею пенсійним розрахунком загальний розмір пенсії, який підлягає сплаті становить 6312, 44 грн.
У відповідь на вказану заяву Головним управлінням Пенсійного фонду України направлено лист за вих. № 2488-2241/А-17/8-2400/24 яким повідомлено пенсіонера, що пенсія обчислена та виплачується у відповідності до норм чинного законодавства. Надалі розмір пенсії позивача перераховуватиметься в порядку та на умовах, передбачених Законом та іншими нормативно-правовими актами України, які регулюють питання пенсійного забезпечення.
Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернулась до суду із вказаним позовом.
4. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) та Законом України від 9 липня 2003 року №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-IV).
Згідно з абз.1 ст.1 Закону №1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Стаття 2 Закону №1788-XII визначає, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.
Частиною 1 статті 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 9 Закону №1058-IV встановлено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з ч.1 ст.33 Закону №1058-IV пенсія по інвалідності особам з інвалідністю ІІІ групи встановлюється в розмірі 50 відсотків пенсії за віком. При цьому, до страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою пенсійного віку, що не збігається в часі з періодами ведення трудової діяльності. Водночас, при обчисленні пенсії за віком, додатковий страховий стаж не враховується, оскільки це не передбачено чинним законодавством.
Розмір пенсії за віком визначається відповідно до норм ст.27 і ст.28 Закону№1058-IV і залежить від тривалості страхового стажу особи та розміру заробітної плати, з якої обчислюється пенсія. При цьому, при обчисленні розміру пенсії кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу (в залежності від кількості відпрацьованих місяців та сплачених внесків) та коефіцієнт заробітку, який обчислюється шляхом ділення фактичної заробітної плати застрахованої особи в розрізі кожного місяця на величину середньої заробітної плати в Україні за відповідний період.
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, за наявності, зокрема, у жінок 30 років страхового стажу. За кожний повний рік страхового стажу понад 30 років для жінок розмір пенсії збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до ст. 27 Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, визначеного на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність затверджено з 01.01.2024 на рівні 2361,00 грн.
Попри це, ч.3 ст.42 Закону №1058-IV передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (з 01.01.2016), визначених законом про Державний бюджет України на відповідний рік не перераховується розмір пенсії, обчислений відповідно до ст. 28 Закону для пенсіонерів, які працюють або провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Зазначений перерахунок проводиться після звільнення з роботи або припинення такої діяльності з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.
У зв'язку з цим, при обчисленні пенсій працюючих осіб використовується прожитковий мінімум, встановлений на 31.12.2015 в розмірі 1074,00грн (як у випадку позивача) або на дату останнього працевлаштування на роботу чи початку відповідної діяльності (як у випадку позивача - 1130,00 грн. встановлений на травень 2016 року).
Відповідно до ст.10 Закону №1058-IV, особі, яка має право одночасно на різні види пенсій (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсій за її вибором.
Переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 Закону №1058-IV для призначення пенсії (тобто, середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за віком).
Як встановлено судом, 28.09.2020 позивач звернулася із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, набувши після попереднього перерахунку пенсії необхідний страховий стаж для врахування при обчисленні пенсії середньої заробітної плати за 2017-2019 роки в розмірі 7763,17 грн. До переведення на пенсію за віком при обчисленні пенсії по інвалідності застосовувався збільшений з 01.05.2020 на 11% показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії (3764,40 грн. х 1,17 х 1,11 = 4888,83 грн.).
За результатами розгляду заяви від 28.09.2020 пенсію позивача за віком обчислено з урахуванням страхового стажу 41 рік 5 місяців 13 днів, або 497 місяців (врахованого по 31.08.2020) та заробітку за період з 01.07.2000 по 31.08.2020, за виключенням перерв (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків), при індивідуальному коефіцієнті заробітку 1,57489.
Середньомісячний розмір заробітної плати для обчислення пенсії склав 12146,02 грн. (7763,17 грн. х 1,57489). Враховуючи показники страхового стажу та заробітку розмір пенсії за віком склав 5154,82 грн.
Відповідно до абз.1 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. В такому випадку перерахунок пенсії може провадитися з урахуванням набутого страхового стажу та заробітної плати (виходячи з найбільш вигідних умов).
Згідно абз.3 ч.4 ст.42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку). При цьому, пенсія перераховується з урахуванням заробітку, з якого обчислено пенсію.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148-VIII від 03.10.2017 внесено зміни до ч.4 ст.42 Закону, якими органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами 1-3 цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Вказаний перерахунок проводиться в автоматизованому режимі за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Як встановлено матеріалами справи розмір пенсії позивача за результатом проведеного перерахунку з 01.04.2023 склав 5726,38грн, з 01.03.2024 та на даний час становить 5826,38 грн.
У відповідь на заяву пенсіонера про перерахунок пенсії відповідач додатково повідомив, що застосовувати для обчислення пенсії заробітну плату за періоди з 01.03.1995 по 29.02.2000 (відповідно до наданих до звернення довідок про заробіток №1/1343 від 25.05.2016 та №85 від 25.05.2016 визначено оптимальний варіант для розрахунку) та з 01.07.2000 по 31.08.2020, за виключенням перерв (за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, відповідно до фактично сплачених страхових внесків) не доцільно, оскільки індивідуальний середньомісячний коефіцієнт заробітку в такому випадку зменшується до показника 1,57419, що призводить до зменшення розміру пенсійного забезпечення.
Предметом звернення позивача до ГУ ПФУ було саме здійснення перерахунку вже призначеної пенсії - пенсії за віком, як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії за віком, а не щодо перерахунку у зв'язку з призначенням їй іншого виду пенсії.
У даному випадку не відбулося зміни виду отримуваної пенсії, оскільки позивач, на момент звернення за перерахунком, з моменту переведення її з пенсії по інвалідності отримує той самий вид пенсії - за віком.
Відповідно до Закону №1058-IV пенсіонерам з метою збільшення розміру пенсій передбачено проведення індексації. Для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Оскільки показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не при її перерахунку на виконання ст.42 Закону України №1058 з урахуванням додаткового набутого за 24 місяці страхового стажу або з урахуванням індексації заробітку, дії пенсійного органу щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу є правомірними.
Щодо доводів позивача, що вона має право на збільшення розміру пенсійного забезпечення на 5% відповідно до ст.29 Закону №1058-IV суд зазначає наступне.
Згідно ч. 3 ст. 29 Закону №1058-IV жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до ст. 27 Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку, за умови, що до цього їм не призначалася будь-яка пенсія.
Оскільки позивачу була призначена пенсія по інвалідності, підстави для встановлення підвищення відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону № 1058IV відсутні.
Позивач своє право на проведення перерахунку пенсії та врахування при цьому ст.40 Закону, обґрунтовує виключно проведеним самостійно розрахунком пенсії в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України.
Надаючи оцінку вказаному підходу, суд зазначає, що сервіс «Пенсійний калькулятор» призначений для автоматичного розрахунку прогнозованого розміру майбутньої пенсії за віком, а не для перерахунку вже призначеної пенсії, та для автоматичного розрахунку загального страхового стажу, набутого застрахованою особою за даними персоніфікованого обліку, з наданням можливості застрахованій особі самостійно вносити дані трудової книжки та інших документів про стаж до 2004 року, а також заробітної плати до 01 липня 2000 року.
Так, згідно даних Пенсійного фонду України від 30 травня 2023 року (за посиланням https://www.pfu.gov.ua/2158668-pensijnyj-kalkulyator-korysnyj-servis-dlya-pidrahunku-majbutnoyi-pensiyi/) сервіс «Пенсійний калькулятор» дозволяє оцінити розмір майбутньої пенсії за віком. Цю послугу розроблено для людей, які хотіли б спрогнозувати своє пенсійне майбутнє і дізнатися орієнтовний розмір пенсії за віком за даними, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду України. При цьому користувач може додати відомості про ті періоди своєї трудової діяльності, які наразі в Фонді відсутні. Варто враховувати, що «Пенсійний калькулятор» розраховує прогнозний розмір пенсії за віком в цінах на час розрахунку: сервіс не здійснює припущень щодо зростання середньої заробітної плати в Україні у наступні роки чи рівня інфляції. Також для визначення заробітної плати Пенсійний калькулятор використовує показники зарплати людини та середньої зарплати на момент проведення розрахунку. Саме тому розрахунок розміру пенсії в короткостроковій перспективі буде більш точним. Крім розміру майбутньої пенсії «Пенсійний калькулятор» дає змогу порахувати наявний страховий стаж людини (при введенні всіх необхідних даних про трудову діяльність до 01.01.2004) та дозволяє визначити ймовірний вік виходу на пенсію з урахуванням можливо набутого стажу (тобто 60, 63 чи 65 років).
Таким чином, при застосуванні сервісу «Пенсійний калькулятор» не враховуються особливості раніше призначеної пенсії, в тому числі щодо врахування показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії при первинному призначенні пенсії, та наявні в матеріалах пенсійної справи документи чи їх відсутність.
Інші доводи позивача не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії відповідно до ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та похідних вимог.
5.ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
6. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У задоволенні адміністративного позову відмовити
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл.Центральна, 3, м.Чернівці, 58002 ЄДРПОУ 40329345).
Суддя В.О. Кушнір