Справа № 560/1801/25
іменем України
31 липня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Печеного Є.В., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:
" - визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у підготовці та видачі мені довідку про заробітну плату працівника за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за формою, встановлено Наказом Міністерства соціальної політики України № 644 від 12.10.2012 року про розмір заробітку ОСОБА_2 з урахуванням порядку розрахунку заробітку, передбаченого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.04.2001 р. № 125-р;
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Хмельницькій області підготувати та видати мені довідку про заробітну плату працівника за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за формою, встановлено Наказом Міністерства соціальної політики України № 644 від 12.10.2012 року про розмір заробітку ОСОБА_2 з урахуванням порядку розрахунку заробітку, передбаченого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.04.2001 р. № 125-р. "
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що отримує пенсію по втраті годувальника у відповідності до вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням статті 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Вказує, що звернулась до відповідача із заявою, в якій просила підготувати та видати довідку про заробітну плату працівника за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за формою, встановленою Наказом Міністерства соціальної політики України № 644 від 12.10.2012 року про розмір заробітку ОСОБА_2 з урахуванням порядку розрахунку заробітку, передбаченого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.04.2001 р № 125-р, натомість листом отримала відмову.
Позивач вважає, що такі дії відповідача необґрунтованими, протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства, а тому, просить позов задовольнити.
Ухвалою від 06.02.2025 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просить відмовити.
Зазначає, що на момент проходження чоловіком позивачки служби в органах внутрішніх справ діяв наказ Міністерства внутрішніх справ СРСР від 19 березня 1984 року №090 «Про затвердження Положення про грошове утримання осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ».
Будь-якого іншого способу розрахунку середньоденної тарифної ставки для осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, крім Положення про грошове утримання рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ від 19 березня 1984 року №090, іншими законодавчими нормативними актами не передбачалось
Довідкою №784 від 26.11.2024 року, яка видана Позивачці за період роботи в зоні відчуження ЧАЕС з 09 травня по 19 травня 1986 року підтверджується отримання заробітної плати в розмірі 149,16 крб. із застосуванням кратності 3. При цьому, докази отримання чоловіком Позивачки інших виплат матеріали справи не містять і, як вона сама вказує в позовній заяві, нараховані та виплачені не були.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивач отримує пенсію по втраті годувальника у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням статті 54 Закону №796-XII та Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 р. №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210).
Чоловік позивачки - ОСОБА_2 - у період з 09 по 19 травня 1986 року виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в м. Чорнобиль та отримував заробіток за відповідний період у 3- х кратному розмірі, що підтверджується довідкою.
Позивачу видана довідка Головним управлінням державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області №784 від 26.11.2024 про те, що її чоловік - ОСОБА_2 - працював в населених пунктах зони відчуження, м. Чорнобиль на Чорнобильській АЕС з 09.05.1986 року до 19 травня 1986 за місцем роботи в 2 СДПЧ УДПО УМВС України у Хмельницькій області на посаді пожежний виплачувався посадовий оклад 140,00 крб., продуктовий пайок 16,52 крб.
Позивач звернулася до відповідача із заявою підготувати та видати довідку про заробітну плату працівника за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках за формою встановленою Накзом міністерства соціальної політики України №644 від 12.10.2012 пророзмір заробітку ОСОБА_2 з урахуванням порядку розрахунку заробітку, передбаченого Розпорядженням КМУ від 04.04.2021 №125-р.
Листом від 29.01.2025 Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області повідомило, що згідно облікового рахунку за 1986 рік, копія якого додається, рядовому внутрішньої служби ОСОБА_2 в травні 1986 виплачувався посадовий оклад в розмірі 140,00 та компенсація за продуктовий пайок в сумі 16,52, всього в сумі 156,52, а тому, Головне управління не може добавити у довідку ОСОБА_2 ні премію,ні надбавку за вислугу років
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду за захистом порушених прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 54 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796-XII), пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством. В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно з п. 1 постанови Державного комітету СРСР з праці і соціальних питань та Секретаріату ВЦРПС від 07 травня 1986 року №153/10-43, працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, винагороди і заохочення нараховуються відповідно до діючих положень.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону №796-XII визначається Порядком №1210, згідно з яким пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків (пункт 1 цього Порядку).
Відповідно до пп. 4 п. 3 Порядку №1210, у разі коли особа пропрацювала в зоні відчуження менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження.
Отже, розмір пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначеної відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону №796-XII та Порядку №1210, ставиться в залежність від одержаного особою заробітку за період роботи в зоні відчуження.
Статтею 62 Закону №796-XII визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.
Відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України від 12.04.2013 року, особам офіцерського складу було встановлено виплату одноразової винагороди за отриману гранично допустиму дозу опромінення в розмірі трьох місячних окладів грошового утримання за посадою та військовим знанням (розпорядження Ради Міністрів СРСР від 17.05.1986 №964-рс). До середнього заробітку для нарахування пенсії включаються всі елементи грошового забезпечення за умови, що вони не носять разового характеру, тобто одноразова винагорода до середнього заробітку для обчислення пенсії не включається.
Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1006-р від 25.11.1993 «Про надання дозволу МВС на перерахунок грошового утримання колишніх співробітників апарату МВС учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС» та Розпорядження Ради Міністрів СРСР від 23.05.1986 р. за №1031р, розрахунок такого грошового утримання здійснюється із посадового окладу і окладу за спеціальним званням, що діяли в період роботи в зоні відчуження ЧАЕС, у кратних розмірах відповідно до зон небезпечності, де вони несли службу. Іншого порядку чи способу розрахунку грошового утримання чинним законодавством не передбачено.
За правилами статті 15 Закону №796-XII, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військоматами).
Згідно з п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.
Роботодавець має право видати довідку про розмір заробітної плати відповідно до даних, що містяться у розрахунковому листі чоловіка Позивачки за відповідний період. При цьому розмір отриманої заробітної плати, зазначений у довідці, має відповідати первинним документам, на підставі яких ця довідка видається.
Судом встановлено, що на підставі розрахункових документів позивачці видано довідку про заробітну плату працівників в зоні відчуження в 1986-1990 роках №784 від 26.11.2024, в якій розрахунок денної тарифної ставки грошового забезпечення за період проходження служби в зоні відчуження ЧАЕС в травні 1986 року розрахований з посадового окладу 140,00 крб. та продуктового пайка 16,52 крб., а всього 156,52 крб..
Однак, Порядком розрахунку заробітку, передбаченого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 04.04.2001 №125-р, передбачено, що пенсії по інвалідності відповідно до статей 54 і 57 Закону №796-XII призначаються (перераховуються) із заробітку, одержаного за роботу у зоні відчуження за фактично відпрацьований час, який обчислюється у такому порядку: сума грошового утримання, що складається з посадового окладу і окладу за спеціальними званнями, у кратних розмірах в одному з календарних місяців роботи 1986 року ділиться на кількість фактично відпрацьованих днів у цьому місяці. Заробіток за один день збільшується на розмір премії, що була виплачена за безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у цьому місяці, і множиться на 30 календарних днів. До одержаного умовного місячного заробітку додається надбавка за вислугу років
Відповідно до пунктом 1 постанови Державного комітету СРСР з праці і соціальних питань та Секретаріату ВЦРПС від 07.05.86 №153/10-43 працівникам, безпосередньо зайнятим на роботах по усуненню наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, премії, винагороди і заохочення нараховуються відповідно до діючих положень.
Верховний Суд у постанові від 19.03.2019 у справі №377/613/16-а (адміністративне провадження №К/9901/11943/18),вказав, що про розповсюдження даних пунктів на осіб рядового і начальницького складу в цих постановах вказівок не має.
Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС та призваних на військові збори), за якими відповідно до законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, провадилась відповідно до абз. 4 п. 1 постанови РМ СРСР і ВЦРПС №665-195 від 05.06.1986 (абз. 4 п.п. 1 п. 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради №207-7 від 10.06.1986) у відповідних зонах небезпеки в 4-, 3-, 2- кратному розмірі, виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.
Пунктами 4 та 5 постанов Ради Міністрів Української РСР №207-7 від 10.06.1986 та Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС №665-195 від 05.06.1986, робітникам підприємств, організацій, які виконують роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, установлено додаткову оплату праці за роботу у нічний час в розмірі 35% годинної тарифної ставки за кожну годину роботи в нічний час та максимальний розмір премії 60 % тарифної ставки, а також право залучати робітників на роботи в вихідні та святкові дні з оплатою праці в подвійному розмірі.
Відповідно до постанови Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС №153/10-43 від 07.05.1986 премія за роботу в зоні ЧАЕС виплачувалась у відповідності з діючими на підприємстві системами преміювання.
З огляду на викладене, можна дійти до висновку що якщо до поїздки працівника в зону відчуження або після його повернення роботодавець нараховував премію за період виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, то її розмір повинен був визначатися на підставі положення, що діяло на підприємстві на момент відрядження.
Постанова Укрпрофради №207-7 дозволяла керівникам підприємства встановлювати працівникам, зайнятим на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, премії до 60% тарифної ставки (посадового окладу) на місяць.
Відтак, можна дійти до висновку, що, якщо премія за період виконання робіт з ліквідації наслідків аварії ЧАЕС не нараховувалась та не виплачувалась, право на її включення до довідки про заробітну плату відсутнє.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, з'ясувавши обставини справи, з урахуванням нормативного регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку про необґрунтованість адміністративного позову та відсутність підстав для його задоволення
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2, м. Хмельницький, Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29008 , код ЄДРПОУ - 38662200)
Головуючий суддя Є.В. Печений