Справа № 640/16734/20
іменем України
31 липня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Національна суспільна телерадіокомпанія України" до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування рішення,
Публічне акціонерне товариство "Національна суспільна телерадіокомпанія України" звернулось до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення від 19.05.2020 №18555/10/28-10-10-01-23 про опис майна у податкову заставу. Зазначає, що оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до супровідного листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.02.2024 №03-19/5794/24 матеріали адміністративної справи №640/16734/20 за належністю були скеровані до Київського окружного адміністративного суду. Київський окружний адміністративний суд на виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу ІІ прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, передав судову справу Хмельницькому окружному адміністративному суду листом від 01.01.2025 вих. №01-19/1/25.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями проведений повторний автоматизований розподіл справи. Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.03.2025 справу взято до провадження.
Судом замінено первинного відповідача його процесуальним правонаступником - Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 44082145), який є внутрішнім структурним підрозділом ДПС України.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
У відзиві відповідач посилається на те, що у зв'язку з наявністю у позивача простроченої заборгованості податковий орган прийняв рішення про опис його майна у податкову заставу, що вважає правомірним, відтак просить відмовити у задоволенні позову.
У відповіді на відзив позивач заперечує щодо доводів протилежної сторони.
Під час нового розгляду справи до суду надійшли додаткові пояснення відповідача, у яких він підтвердив наявність заборгованості позивача перед бюджетом станом на 01.06.2020, а також зазначив про те, що податковим органом з'ясовується стан виконання позивачем своїх зобов'язань перед державою на цей час, про що суд буде повідомлено у разі отримання такої інформації.
У додаткових поясненнях від 15.05.2025 податковий орган повідомив про те, що на підставі отриманих від органу казначейської служби відомостей встановлено, що 22.12.2020 позивач самостійно погасив заборгованість перед державним бюджетом України.
Міжрегіональним управлінням на електронну (ua.info@suspilne.media) та поштову (04119, м. Київ, вул. Мельникова, 42) адресу АТ «НСТУ» був направлений лист від 11.07.2025 №8010/6/31-00-13-02-06, яким позивача поінформовано про те, що рішення від 19.05.2020 №18555/10/28-10-10-01-23 про опис майна у податкову заставу вважається відкликаним.
Позивач письмово заперечив щодо доводів відповідача.
14.07.2025 відповідачем надані додаткові пояснення, до яких додана копія листа податкового органу від 11.07.2025 про те, що у зв'язку з погашенням платником заборгованості рішення про опис майна у податкову заставу вважається відкликаним.
Позивач подав заяву, у якій заперечив щодо цього, посилаючись на те, що окремого рішення про відкликання або скасування рішення про опис майна у податкову заставу він не отримував.
На виконання ухвали суду про витребування доказів та інформації, відповідач 31.07.2025 надав додаткові пояснення, у яких зазначив, що окреме рішення про відкликання або скасування рішення про опис майна у податкову заставу не приймалось, адже спірне рішення вважається відкликаним з моменту отримання повідомлення про повне погашення суми податкового боргу. Крім того, майно позивача не було фактично описане у податкову заставу.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
Судом встановлено, що Акціонерне товариство "Національна суспільна телерадіокомпанія України" ( або також АТ «НСТУ» ) перебуває на податковому обліку у Міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків як платник податків за основним місцем обліку з 03.01.2021.
Як встановлено зі змісту подань Головного управління Держаної казначейської служби України у м. Києві (далі - ГУ ДКС у м. Києві) від 24.06.2020 №157, 158, за АТ «НСТУ» обліковувалась прострочена заборгованість перед державою за кредитом (позикою), залученим державою або під державну (місцеву) гарантію, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Мінфіном у 1993-1998 роках, а саме:
- заборгованість по сплаті пені, нарахованої на заборгованість, по відсотках за кредитом/самоокупний/, наданим державою або під державні гарантії (Нацтелеком України самоокупний № 006, 007 від 15.11.96 та 13.06.96), станом на 01.06.2020 у сумі 7 496 393,98 грн.;
- заборгованість по сплаті пені по відсотках за кредитом/самоокупний/, наданим державою або під державні гарантії (Нацтелеком України самоокупний №006, 007 від 15.11.96 та 13.06.96) станом на 01.06.2020 в сумі 90 812,47 грн.
У зв'язку з наявністю у АТ «НСТУ» простроченої заборгованості перед державою за кредитом (позикою), залученим державою або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету, з метою погашення заборгованості податковим органом було прийнято рішення про опис майна АТ «НСТУ» у податкову заставу від 19.05.2020 №18555/10/28-10-10-01-23.
Водночас, контролюючим органом опис майна в податкову заставу платника податків АТ «НСТУ» згідно з рішенням від 19.05.2020 №18555/10/28-10-10-01- 23 фактично не здійснювався та відповідні акти про опис майна у податкову заставу не складались.
22.12.2020 АТ «НСТУ» було самостійно погашено заборгованість перед державним бюджетом України у повному обсязі.
Міжрегіональним управлінням на електронну (ua.info@suspilne.media) та поштову (04119, м. Київ, вул. Мельникова, 42) адресу АТ «НСТУ» був направлений лист від 11.07.2025 №8010/6/31-00-13-02-06, яким позивача поінформовано про те, що рішення від 19.05.2020 №18555/10/28-10-10-01-23 про опис майна у податкову заставу вважається відкликаним.
Судом досліджений зміст листа Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 11.07.2025 №8010/6/31-00-13-02-06, у якому вказується, що за Акціонерним товариством «Національна суспільна телерадіокомпанія України» обліковувалась прострочена заборгованість перед державою, у зв'язку з чим було прийняте рішення про опис майна.
Зі змісту повідомлення ТУ ДКС у м. Києві від 09.05.2025 №05-12-06/4963 було встановлено, що АТ «НСТУ» 22.12.2020 перерахувало кошти в загальній сумі 7587206,45 грн. в рахунок погашення пені перед державним бюджетом за іноземним кредитом, залученим під державні гарантії за угодами від 15.11.1996 та 13.06.1996 (самоокупний № 006 та № 007). Також орган казначейської служби зазначав, що станом на 01.05.2025 у ТУ ДКС у м. Києві відсутня інформація про заборгованість АТ «НСТУ» перед державним бюджетом.
Податковий орган зазначає, що сплата АТ «НСТУ» 22.12.2020 коштів в розмірі 7587206,45 грн. призвела до повного погашення простроченої заборгованості перед державним бюджетом, яка обліковувалась за платником податків. Враховуючи це, керуючись положеннями статті 89 Податкового кодексу України, Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків підтвердило, що спірне рішення про опис майна у податкову заставу від 19.05.2020 №18555/10/28-10-10-01-23 вважається відкликаним.
Згідно з п. 14.1.175 ст.14 ПК України (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до пункту 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України (далі - ПК України) погашення простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) здійснюється у порядку, визначеному главою 9 розділу II ПК України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.
Згідно з частиною 8 статті 17 Бюджетного Кодексу України у разі виконання державою гарантійних зобов'язань перед кредиторами шляхом здійснення платежів за рахунок коштів державного бюджету, повернення яких гарантовано, у суб'єктів господарювання, зобов'язання яких гарантовані, з моменту такого виконання виникає прострочена заборгованість перед державою за кредитами (позиками), залученими під державні гарантії, в обсязі фактичних витрат державного бюджету, а до держави переходять права кредитора та право вимагати від таких суб'єктів господарювання погашення заборгованості в установленому законом порядку, якщо такі права не були передбачені відповідними договорами.
Прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою за кредитом (позикою), залученим державою або під державну гарантію, (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання податковими органами, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання, що передбачено частиною 9 статті 17 Бюджетного Кодексу України.
Відповідно до ч. 8 статті 17 Бюджетного кодексу України у разі виконання державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) гарантійних зобов'язань перед кредиторами шляхом здійснення платежів за рахунок коштів державного (місцевого) бюджету або шляхом укладання з такими кредиторами договорів про реструктурування сум, повернення яких гарантовано, у суб'єктів господарювання, зобов'язання яких гарантовані, з моменту такого виконання виникає прострочена заборгованість перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи міською територіальною громадою) за кредитами (позиками), залученими під державні (місцеві) гарантії, в обсязі фактичних витрат державного (місцевого) бюджету та/або таких реструктурованих сум, а до держави (Автономної Республіки Крим, обласної ради чи міської територіальної громади) переходять права кредитора та право вимагати від таких суб'єктів господарювання погашення заборгованості в установленому законом порядку, якщо такі права не були передбачені відповідними договорами.
Частиною 9 статті 17 Бюджетного кодексу України передбачено, що прострочена заборгованість суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб'єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб'єкта господарювання.
З метою забезпечення виконання статті 17 Бюджетного кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 затверджений Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою наданими Міністерством фінансів у 1993 - 1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості (далі - Порядок №174).
Згідно з п. 2 Порядку №174 боржник - це суб'єкт господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку / фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички / фінансової допомоги, та не забезпечив своєчасне і повне виконання своїх зобов'язань за такою угодою; заборгованість за кредитом, бюджетною позичкою / фінансовою допомогою - це зобов'язання перед державою, що виникають у суб'єкта господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку / фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички / фінансової допомоги; пеня - це сума коштів, яку боржник зобов'язаний сплатити у разі порушення ним зобов'язань за кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички / фінансової допомоги; прострочена заборгованість за кредитом - це заборгованість боржника перед державою за кредитом (у тому числі за основним боргом, відсотками, платою за надання державних гарантій, кредитів тощо), не погашена у строк, визначений кредитною (субкредитною) угодою.
Пунктом 3 Порядку № 174 визначено, що облік заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами ведеться Мінфіном та банком-агентом у валюті кредиту, в якій вони надані. Кошти в національній валюті, що надходять в рахунок погашення заборгованості, в тому числі простроченої, за кредитами та нарахованої на її суму пені зараховуються на окремий рахунок, відкритий у Державній казначейській службі.
Пунктом 6 Порядку передбачено, що облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички / фінансової допомоги, в якій вони надані. Кошти, що надходять до бюджету в рахунок погашення простроченої заборгованості за бюджетними позичками / фінансовою допомогою, зараховуються органами Державної казначейської служби на рахунки, відкриті згідно з бюджетною класифікацією.
Датою погашення простроченої заборгованості перед державою за бюджетними позичками / фінансовою допомогою, нарахованих відсотків та нарахованої на суму простроченої заборгованості пені вважається дата зарахування коштів на рахунки, відкриті органами Державної казначейської служби.
Подання органу Державної казначейської служби, внесене до контролюючих органів в порядку та у спосіб, встановлені чинним законодавством, є достатньою та належною підставою для здійснення заходів для стягнення з боржника простроченої заборгованості перед державним бюджетом за кредитами залученими державою.
Відповідно до абз. 2 п. 3 ст. 89 Податкового кодексу України опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника, або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг, або враховуючи п. 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень, 9 розділу II Податкового кодексу України, заборгованість за кредитами, залученими державою або під державні гарантії.
Пунктом 1 Розділу VI Порядку №586 визначено, що у випадках, визначених пунктом 93.1 статті 93 глави 9 розділу II Кодексу, майно платника податків звільняється з-під податкової застави, про що такому платнику надсилається повідомлення (додаток 7).
Згідно із пп. 93.1.1 п. 93.1, 93.2 ст. 93 ПКУ майно платника податків звільняється з податкової застави з дня отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу (заборгованості за кредитами, залученими державою або під державні гарантії)
Отже, підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є відповідний документ, що засвідчує закінчення будь - якої з подій, визначених п. 93.1 цієї статті.
Як встановлено судом, контролюючим органом опис майна АТ «НСТУ» в податкову заставу згідно з рішенням від 19.05.2020 №18555/10/28-10-10-01- 23 не здійснювався та відповідні акти опису майна в податкову заставу не складались.
Згідно з п. 1 розділу VI Порядку застосування податкової застави податковими органами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 № 586(далі - Наказ № 586), у випадках, визначених. 93.1 ст. 93 ПКУ, майно платника податків звільняється з-під податкової застави, про що такому платнику податків надсилається повідомлення.
Відтак, за результатом самостійного погашення АТ «НСТУ» простроченої заборгованості перед державним бюджетом раніше прийняте контролюючим органом рішення про опис майна від 19.05.2020 вважається відкликаним, про що позивача було повідомлено листом Міжрегіонального управління від 11.07.2025 №8010/6/31-00-13-02-06.
Враховуючи те, що позивач самостійно погасив заборгованість, а контролюючий орган вказану обставину визнав, підтвердив та відкликав спірне рішення про опис майна у податкову заставу, що доводиться наявними у справі доказами, у суду відсутні підстави для визнання протиправним та скасування рішення після його фактичного відкликання податковим органом.
З огляду на зазначене, у задоволенні позову слід відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 31 липня 2025 року
Позивач:Акціонерне товариство "Національна суспільна телерадіокомпанія України" (вул. Юрія Іллєнка, 42,м. Київ,04119 , код ЄДРПОУ - 23152907)
Відповідач:Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Кошиця Олександра, 3,м. Київ,02068 , код ЄДРПОУ - 44082145)
Головуючий суддя І.С. Козачок