Рішення від 31.07.2025 по справі 640/5177/21

Справа № 640/5177/21

РІШЕННЯ

іменем України

31 липня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради про скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Київської міської ради про зобов'язання вчинити дії.

У подальшому позивач збільшила позовні вимоги та у заяві від 02.06.2021 просила скасувати рішення Київської міської ради ІХ скликання від 19.05.2021, оформлене протоколом №7/9 від 19.05.2021 ( пункт 7.5.3 рішення в частині відхилення проекту рішення Київської міської ради "Про відмову громадянці ОСОБА_1 в передачі у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 »)

Відповідно до супровідного листа Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.01.2023 №03-19/7008/23 матеріали адміністративної справи №640/5177/21 за належністю були скеровані до Київського окружного адміністративного суду. Київський окружний адміністративний суд на виконання Закону України “Про внесення зміни до пункту 2 розділу ІІ прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, передав судову справу Хмельницькому окружному адміністративному суду листом від 01.01.2025 вих. №01-19/1/25.

Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями проведений повторний автоматизований розподіл справи і справу взято до провадження новим складом суду.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві Київська міська рада просить відмовити у задоволенні позову. Посилається на те, що на засіданні постійної комісії Київської міської ради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин 19.05.2021 проект рішення стосовно заяви позивачки був відхилений більшістю голосів присутніх на засіданні депутатів. Свої дії вважає правомірними, а доводи позивачки необґрунтованими.

Під час розгляду справи новим складом суду відповідач надав додаткові пояснення, в яких посилається на відсутність предмета спору, оскільки на цей момент прийняте рішення №548/8514 від 30.05.2024 "Про відмову громадянці ОСОБА_1 в передачі у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 », яким позивачці відмовлено у передачі у приватну власність вказаної земельної ділянки.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 18.08.2016 звернулась до Київської міської ради із клопотанням (зареєстроване за №08/М-9964) про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність за адресою АДРЕСА_1 , орієнтовним розміром 0,10 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

У подальшому відповідно до ч. 7 статті 118 Земельного кодексу України позивачкою було розроблено документацію із землеустрою щодо зазначеної земельної ділянки за принципом мовчазної згоди. Головним управлінням Держгеокадастру у місті Києві зареєстровано земельну ділянку, що розташована по АДРЕСА_1 , та присвоєно їй кадастровий номер 8000000000:90:066:0274, про що наданий витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22.02.2017 HB8000471722017.

18.07.2017 позивачка подала заяву до Київської міської ради про передачу їй у власність зазначеної земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 разом з розробленим раніше проектом землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було сформовано кадастрову справу А-22885 на земельну ділянку, виготовлений проект рішення Київської міської ради “Про передачу громадянці ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 ». Вказаний проект рішення Департамент направив заступнику міського голови - секретарю Київради 23.11.2017 за №057052-20992 для подальшого розгляду відповідними комісіями Київської міської ради.

Відповідно до витягу з протоколу №1/63 засідання постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури, землекористування від 23.01.2018 постійна комісія вирішила відкласти розгляд проекту рішення через наявність зауважень, відображених у висновку територіального органу Центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, - Головного управління Держгеокадастру у місті Києві від 03.02.2017 № 323/82-17. У пункті 9 Висновку вказані наступні зауваження та пропозиції до проекту: “В акті передачі межових знаків на зберігання відсутні суміжники, а саме: від А до Б, від В до Г, від Г до Д, від Д до Е, від Е до А (міські землі не надані у власність чи користування) зазначені на кадастровому плані земельної ділянки».

07.02.2018 ОСОБА_1 звернулась до Київської міської ради з заявою, у якій просила вчинити дії з метою розгляду проекту рішення, передати проект на розгляд пленарного засідання Київської міської ради.

Департамент земельних ресурсів повідомив Постійну комісію Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування про те, що суміжники земельної ділянки на АДРЕСА_1 відсутні, оскільки Київська міська рада рішення стосовно передачі у власність суміжних земельних ділянок не приймала.

У подальшому, як вбачається з протоколу №20/82 засідання Постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури га землекористування від 25.09.2018, Постійна комісія при повторному розгляді проекту рішення Київської міської ради про передачу ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки, вирішила відхилити зазначений проект, оскільки земельна ділянка відноситься до озеленених територій, що резервуються для розвитку мережі зелених насаджень загального користування відповідно до Програми розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста, затверджених рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 № 806/3381.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2019 у справі №826/1092/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2020, рішення Постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування, оформлене протоколом №1/63 від 23.01.2018 скасоване в частині, що викладена пунктом 17.7.1 “Про розгляд проекту рішення Київської міської ради “Про передачу громадянці ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 » у повному обсязі пункту 17.7.1; зобов'язано Постійну комісію Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування відповідно до вимог чинного законодавства розглянути проект рішення Київської міської ради “Про передачу громадянці ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 » і прийняти рішення на пленарному засіданні Київської міської ради протягом двох місяців з дати набуття чинності рішення суду.

На виконання цього рішення Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) направив справу А-22885 з відповідним проектом рішення Київської міської ради “Про передачу громадянці ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 » від 22.11.2017 №ПР-14672 для розгляду Постійною комісією Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування.

У подальшому відповідно до протоколу № 3/106 засідання Постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування від 02.06.2020 при повторному розгляді проекту рішення Постійна комісія вирішила відхилити зазначений проект, оскільки земельна ділянка відноситься до озеленених територій, що резервуються для розвитку мережі зелених насаджень загального користування відповідно до Програми розвитку зеленої зони м. Києва до 2010 року та концепції формування зелених насаджень в центральній частині міста, затверджених рішенням Київської міської ради від 19.07.2005 №806/3381.

Листом від 20.07.2020 Департамент направив до Київської міської ради для формування попереднього проекту порядку денного пленарного засідання Київської міської ради проект рішення “Про передачу громадянці ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 ».

Рішенням, прийнятим під час засідання Президії Київської міської ради 11.12.2020, проект рішення про передачу ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки передано до Постійної комісії Київської міської ради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин.

Відповідно до протоколу № 7/9 засідання Постійної комісії Київської міської ради з питань містобудування, архітектури та землекористування від 19.05.2021 при повторному розгляді проекту рішення комісія проголосувала за відхилення проекту рішення. Відповідно до протоколу №01/19 засідання Постійної комісії Київської міської ради з питань екологічної політики від 15.02.2022 цією комісією також відхилено проект рішення Київської міської ради про передачу ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки. У подальшому, Постійною комісією Київської міської ради з питань архітектури, містобудування та земельних відносин 22.06.2022 відхилено проект рішення про передачу ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки.

У той же час, попередній проект рішення Київської міської ради від 15.12.2021 було розглянуто на пленарному засіданні сесії Київської міської ради 08.02.2024 та прийнято рішення Київської міської ради від 08.02.2024 №7792/7833 про його відхилення.

Враховуючи рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.09.2019 у справі №826/1092/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2020, відповідно до статей 9, 81, 83, 116, 118, 122, підпункту 5 пункту 27 розділу Х “Перехідні положення» Земельного кодексу України, Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності», пункту 34 ч. 1 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України “Про адміністративну процедуру», зважаючи на заборону безоплатної передачі земель комунальної власності у приватну власність під час дії воєнного стану, Київська міська рада прийняла рішення від 30.05.2024 №548/8514 “Про відмову громадянці ОСОБА_1 в передачі у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд на АДРЕСА_1 ».

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що спірним у цій справі є рішення від 19.05.2021 про відхилення проекту рішення Київської міської ради, а не рішення, які були прийняті пізніше.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (у редакції на момент виникнення спірних правовідносин) від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (надалі Закон № 280/97-ВР), сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України, статтями 26, 33, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, як вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин. Відповідно до статті 59 Закону № 280/97-ВР рішення місцевої ради приймаються у формі відповідних рішень, прийнятих на сесії місцевої ради та рішень виконавчого комітету.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі по тексту - ЗК України) та Законом України «Про землеустрій».

За змістом частин першої - третьої статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

У цій справі на пленарному засіданні міської ради було розглянуто проект рішення про передачу позивачці у приватну власність вказаної вище земельної ділянки. За результатами голосування пропозиція щодо підтримки проекту рішення не набрала необхідної кількості голосів, водночас пропозиція про відхилення проекту рішення набрала необхідну кількість голосів.

На думку суду, спірне рішення прийняте відповідачем без належного обґрунтування причин відхилення проекту. Разом з тим, сам по собі факт негативного голосування або фактичного утримання від голосування без викладення належних мотивів та підстав, не є достатньою підставою для відмови. Натомість, будь-яке рішення органу місцевого самоврядування, яке має наслідок обмеження прав особи, повинно містити чітке, правове і фактичне обґрунтування, чого у даному випадку зроблено не було.

Як встановлено зі змісту протоколу № 7/9 від 19.05.2021 (витяг а.с. 157-158) він фактично не містить жодних мотивів та обґрунтувань з посиланням на відповідні норми права, з яких виходив суб'єкт влади, відхиляючи проект рішення про передачу позивачці земельної ділянки у власність.

У протоколі зазначається, що Постійною комісією у 2019 році проект рішення відхилений, а у 2021 році жодного висновку не приймалось. Водночас, цього недостатньо для висновку про обґрунтованість і правомірність дій відповідача, адже про будь-які встановлені законом підстави для відхилення проекту рішення або відмови у прийнятті рішення в цілому не зазначається.

Оскільки відповідач не довів обґрунтованість спірного акту і доводи позивачки у цій частині належними доказами не спростував, позов підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення, прийняте 19.05.2021 на засіданні Постійної комісії з питань архітектури, містобудування та земельних відносин Київської міської ради ІХ скликання, що оформлене протоколом №7/9 від 19.05.2021, в частині пункту 7.5.3, яким відхилений проект рішення Київської міської ради про передачу ОСОБА_1 у приватну власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 31 липня 2025 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Київська міська рада (вул. Хрещатик, 36,м. Київ,01001 , код ЄДРПОУ - 22883141)

Головуючий суддя І.С. Козачок