Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
30 липня 2025 р. №520/6170/25
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Басістому Є.А.,
за участю:
представника позивача - Виноградова В.О.,
представника відповідача - Лисенко М.В..,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГІС Кепітал" (вул. Покровська,смт Шевченкове,Харківська обл., Куп'янський р-н,63601) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057) про визнання протиправним та скасування рішення,
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "ГІС Кепітал" , з адміністративним позовом, в якому просить суд:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС від 12.02.2025 № 5/20-40- 04-01-19 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині, якою встановлено додаткові умови застосування пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та дату відновлення можливості виконання податкових обов'язків, шляхом виключення з резолютивної частини рішення після слів «Прийнято рішення: щодо неможливості своєчасного виконання платником податкові свого податкового обов'язку» слів: «(до строку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків виконання одного з податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо); надання податкової звітності розпочалося у травні 2023 року)».
В обґрунтування позовних вимог вказано, що у період з 24.02.2022 по 08.09.2022 смт Шевченкове Куп'янського талону Харківської області було тимчасово окуповане збройними формуваннями Російської Федерації, відповідно, - через окупацію, ТОВ «ГІС Кепітал» тривалий час не отримувало доходів з оренди, та за настанням деокупаційного періоду змушено відновлювати майно для можливості його використання орендарем; у позивача з 24.02.2022 відсутній доступ до об'єкту нерухомості у смт Дворічна та відповідно до майна і документації, які в ньому знаходяться, що обумовлено тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації смт Дворічна в період з 24.02.2022 по 11.09.2022 та триваючими з 11.09.2022 активними бойовими діями на зазначеній території, спричиненими військовою агресією Російської Федерації проти України. У зв'язку із чим звернувся до відповідача з заявою від 29.05.2023 про неможливість своєчасно виконувати податковий обов'язок № 5, в задоволенні якою було відмовлено.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2024 р. по справі № 520/19718/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 21.06.2023 за № 254/20-40-04-05-16 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Зобов'язано Головне управління ДПС у Харківській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ГІС Кепітал", датовану 29.05.2023 (вхідний ГУ ДПС у Харківській області від 31.05.2023 за № 39545/6/ЕКП), з урахуванням висновків суду. На виконання вказаною постанови ГУ ДПС прийнято рішення від 12.02.2025 № 5/20-40-04-01-19 щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (до строку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків виконання одного з податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо); надання податкової звітності розпочалося у травні 2023 року.
Позивач стверджує, що рішення ГУ ДПС від 12.02.2025 № 5/20-40-04-01- 19 в частині, якою встановлено додаткові умови застосування пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та дату відновлення можливості виконання податкових обов'язків є незаконним, необґрунтованим, таким, що прийнято з порушенням норм чинного законодавства України а тому, таке рішення підлягає безумовному скасуванню у відповідній частині.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.06.2025 вирішено проводити подальший розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Представником відповідача через канцелярію суду подано відзив на позов, в якому останнім вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує, зазначає, що з урахуванням висновків суду, викладених у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 27.12.2024 у справі №520/19718/24 та у зв'язку з достатністю документів, що підтверджують обставини неможливості виконання платником податків податкових обов'язків, зазначених у заяві від 29.05.2023 № 5 та у листі від 31.01.2025 № 6 та з урахуванням відповідей компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника, по ТОВ «ГІС Кепітал» , податковий номер 39059360, прийнято рішення від 12.02.2025 № 5/20-40-04-01-19 щодо неможливості виконання платником податків податкових обов'язків.
Оскільки заява ТОВ «ГІС Кепітал» щодо неможливості виконання платником свого податкового обов'язку подана після 30 вересня 2022 року (а саме 31.05.2023), тобто на підставі п. 4 Порядку № 225 одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків, посилання в позовній заяві на п. 5 Порядку № 225 вважає безпідставним. Подання повідомлення про відновлення можливостей платників податків згідно з нормами п. 5 Порядку № 225 передбачено для платників, якими заява про неможливість виконання податкового обов'язку подана у термін до 30.09.2022 відповідно до п. 3. Виходячи з того що підприємство сплачує обов'язкові платежі до бюджету та надає податкову звітність, здійснило реєстрацію податкової накладної та РК до неї податковий орган дійшов до висновку про те, що підприємство набуло можливість виконання податкового обов'язку.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому не погоджується з обґрунтуванням відповідача щодо підстав прийняття рішення в оскаржуваній частині, обґрунтовуючи відсутністю аргументів у відзиві на позовну заяву щодо правомірності дій відповідача.
В судовому засіданні представник позивача підтримав доводи заявленого позову, просив суд його задовольнити з підстав, викладених у ньому.
Представник відповідача проти вимог заявленого позову заперечував.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Як встановлено судовим розглядом, щопозивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ГІС Кепітал», зареєстровано 20.01.2014, є платником податку на додану вартість та перебуває на податковому обліку у Головному управлінні ДПС у Харківській області.
Місцезнаходженням ТОВ «ГІС Кепітал» є: Україна, 63601, Харківська область, Куп'янський район, селище міського типу Шевченкове, вулиця Покровська, будинок 84А. Основний вид економічної діяльності надання в оренду власного чи орендованого нерухомого майна (КВЕД 68.20).
Фактична адреса знаходження нерухомого майна, що надавалось в оренду ТОВ «ГІС» (код ЄДРПОУ 37352840) згідно з Договором оренди № 01/01/20ОН від 18.01.2021: Україна, 63601, Куп'янський район, смт. Шевченкове, вул. Покровська, буд. 84А. Оригіналу договору, актів приймання-передачі майна в оренду, додаткових угод, актів наданих послуг та інших документів, що стосуються орендних правовідносин знаходяться в смт Дворічна.
У період з 24.02.2022 по 08.09.2022 смт Шевченкове Куп'янського району Харківської області було тимчасово окуповане збройними формуваннями Російської Федерації, а з 08.09.2022 - належить до територій, на яких ведуться активні бойові дії, що підтверджується Переліком територій на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309.
29.05.2023 позивачем до Головного управління ДПС у Харківській області подано заяву про неможливість своєчасно виконувати податковий обов'язок № 5, яка обґрунтована тим, що через окупацію та активні бойові дії, підприємство тривалий час не отримувало доходів з оренди, та за настанням деокупаційного періоду змушено відновлювати майно для можливості його використання орендарем. У свою чергу, бухгалтерія, а відповідно і всі документи відносно господарської діяльності підприємства у паперовій та електронній формі (на відповідних електронних носіях інформації), серверне та комп'ютерне обладнання, що містить регістри бухгалтерського обліку ТОВ «ГІС Кепітал» розміщуються за адресою: 62702, Куп'янський район, смт. Дворічна, вул. Сонячна, 38, де підприємство орендує приміщення на підставі договору суборенди № 01/02/2022СО від 01.02.2022, укладеного з ТОВ «ГІС Полімер». Через окупацію смт. Дворічна та триваючі активні бойові дії ТОВ «ГІС Кепітал» позбавлено доступу до приміщень у смт Дворічна, у яких розміщено всі документи, що стосуються господарської діяльності підприємства та комп'ютерне і серверне обладнання.
До заяви від 29.05.2023 № 5 платником надано наступні документи: Копія Договору оренди №01/01/20ОН від 18.01.2021 укладеного з ТОВ «ГІС» (код ЄДРПОУ - 37352840) на 5 аркушах; Копія наказу ТОВ «ГІС Кепітал» № 2-од від 24.03.2022 року про призупинення дії трудових договорів з працівниками Товариства на 1 аркушах ; Копія наказу ТОВ «ГІС КЕПІТАЛ» № 3-од від 18.10.2022 року про скасування призупинення дії трудових договорів з працівниками Товариства на 1 аркушах; Копія повідомлення ТОВ «ГІС Кепітал» про неможливість вивезення первинних документів за вих. №3 від 09.05.2023 року на 3 аркушах; Інформація з електронного кабінету платника податків про прийняття повідомлення ТОВ «ГІС Кепітал» про неможливість вивезення первинних документів за вих.№3 від 09.05.2023 року, зареєстрованого за № 34127 від 10.05.2023, реєстраційний індекс 34127/6/ЕКП у формі скріншоту на 1 аркуші.
За результатами розгляду заяви та наявних документів Комісією щодо підтвердження можливості чи неможливості виконання обов'язків платником податків, визначених підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та вимогами Наказу Міністерства фінансів України від 29.07.2022 за № 225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків», винесено рішення щодо можливості виконання платником податків обов'язків від 21.06.2023 за № 254/20-40-04-05-16 та надіслано на електронний кабінет платника 22.06.2023.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2024 р. по справі № 520/19718/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 21.06.2023 за № 254/20-40-04-05-16 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку. Зобов'язано Головне управління ДПС у Харківській області повторно розглянути заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ГІС Кепітал", датовану 29.05.2023 (вхідний ГУ ДПС у Харківській області від 31.05.2023 за № 39545/6/ЕКП), з урахуванням висновків суду. На виконання вказаної постанови суду прийнято Попереднє рішення від 15.01.2025 № 3/20-40-04-01-19 , платнику запропоновано надати додаткові документи на підтвердження обставин, викладених у заяві.
Позивачем надано додаткові документи листом від 31.01.2025 № 6 ( вх. ГУ ДПС №9761/6/ЕКП/53 від 03.02.2025), а саме:
1. Копія розпорядження Куп'янської РВА від 09.08.2023 № 52-В про оголошення обов'язкової евакуації з смт Дворічна.
2. Довідка Дворічанської СВА Куп'янського району від 28.01.2025 № 169, згідно з якою: - смт Дворічна Куп'янського району перебувало у тимчасовій окупації з 24.02.2022 по 11.09.2022, а починаючи з 11.09.2022 віднесено до території активних бойових дій; - безпечний проїзд/прохід за адресою: смт Дворічна, вул. Сонячна, буд 3 неможливий через активні бойові дії, обстріли, ймовірне замінування та забруднення дороги вибуховими пристроями; - відділення оператора поштового зв'язку АТ «Укрпошта» (62702) не працює; - на території смт Дворічна Куп'янського району відсутній інтернет-зв'язок; з вересня 2022 року відсутнє електропостачання, технічна можливість його відновлення відсутня. - роботу фінансових установ, відділень банків на території смт Дворічна призупинено.
3. Довідка Куп'янської РВА від 27.06.2023 №1651-В, згідно з якою смт Шевченкове Куп'янського району перебувало у тимчасовій окупації з 24.02.2022 по 08.09.2022. року та віднесено до території можливих бойових дій з 08.09.2022 року.
4. Довідка Шевченковського РРЕ АТ «Харківобленерго» від 31.01.2025 № 56-РРЕ/49-45 про відключення електроенергії в умовах воєнного стану.
5. Виписка АТ «ПУМБ» за період 24.02.2022 року ( вхідне та вихідне сальдо 5424,36 грн); за період з 01.01.2025 по 24.01.2025 ( вхідне та вихідне сальдо369,94 грн), що свідчить про рух грошових коштів.
6. Лист від 04.02.2025 №8 щодо відсутності у посадових осіб ТОВ «ГІС КЕПІТАЛ» доступу до рахунків, відкритих у АТ КБ «Приватбанк» та АТ «ОТП Банк».
7. Лист ТОВ «ГІС» ( п. н. 37352840) від 31.01.2025 № 8 про відсутність можливості сплачувати за орендоване майно за адресою смт Шевченкове, вул. Покровська, буд. 84-А.
8. Скрин з гугл-карти щодо розташування території за адресою смт Дворічна, вул. Сонячна, буд 38 в оточенні лісосмуг, що в умовах активних бойових дій створює додаткову небезпеку при спробі доїхати до об'єкту.
9. Скриншот з сайту АТ "Укрпошта".
Головне управління ДПС в Харківській області прийнято рішення щодо неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (до строку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків виконання одного з податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо); надання податкової звітності розпочалося у травні 2023 року.
Позивач вважає, що рішення ГУ ДПС в Харківській області від 12.02.2025 № 5/20-40-04-01- 19 в частині, якою встановлено додаткові умови застосування пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та дату відновлення можливості виконання податкових обов'язків є протиправними, а тому звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Правовідносини між сторонами стосуються періоду, коли в Україні було введено воєнний стан Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні». Введений вказаним Указом воєнний стан триває і досі.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України від 03 березня 2022 року № 2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану», який набрав чинності 07 березня 2022 року.
Цим Законом підрозділ 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктом 69, відповідно до якого установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Підпункт 69.1 пункту 69 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України також установлював, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Законом України від 24 березня 2022 року № 2142-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану», який набрав чинності 05 квітня 2022 року, у підпункті 69.1 пункту 69 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України слова «трьох місяців» замінено словами «шести місяців».
В подальшому Законом України від 12 травня 2022 року № 2260-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27 травня 2022 року, підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України викладено в іншій редакції.
Зокрема, установлено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (абзац перший підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України).
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року (абзац третій підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України).
Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків (абзац четвертий підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України).
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (абзац восьмий підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України).
Законом № 2260-IX також викладений у новій редакції підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України. Зокрема, відповідно до останнього абзацу вказаного підпункту встановлено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27 травня 2022 року законодавець шляхом внесення змін до ПК України (пункт 2.1 статті 2 ПК України) скасував встановлений до цього мораторій на застосування штрафних санкцій. Натомість, з набранням чинності Законом № 2260-IX передбачене підпунктом 69.1 статті 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних (зокрема, але не виключно, аналогічні висновки вже викладались Верховним Судом у постановах від 18 квітня 2024 року у справі № 240/27062/22, від 06 лютого 2024 року у справі № 160/10740/23).
Тобто ті платники податків, які вважають, що у них відсутня можливість своєчасно виконати податковий обов'язок із сплати податків і зборів, подання податкової звітності, своєчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН тощо, та претендують на звільнення від відповідальності на умовах, визначених абзацом першим підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, повинні заявити податковому органу про такі обставини за встановленим законодавцем алгоритмом.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення Податкового кодексу України, був затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2022 року за № 967/38303 (далі Порядок № 225). Цей Порядок набрав чинності 06 вересня 2022 року.
Так, у пункті 1 розділу ІІ Порядку № 225 наведено вичерпний перелік підстав неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов'язків (у тому числі обов'язків податкових агентів), серед яких, зокрема вказано: втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп'ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації (підпункт 1); перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження / знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями Російської Федерації (підпункт 6).
Пункт 3 розділу ІІ Порядку № 225 встановлює, що до платників податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, які на дату набрання чинності цим Порядком мають можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, застосовуються такі правила.
У разі неможливості виконання платником податків податкового обов'язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов'язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів), інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов'язок, у тому числі обов'язок податкового агента затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року № 225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.
Заява має містити: повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) платника податків; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); податкову адресу платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається заява; дату подання заяви; чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов'язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів; вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ); які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків; інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов'язки, або інформацію щодо обставин, пов'язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією Російської Федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями Російської Федерації; підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). Платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи надають інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок разом із документом, що підтверджує таку особу.
Порядок розгляду документів платників податків щодо можливості чи неможливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок унормовано розділом ІІІ Порядку № 225.
Так, за змістом пункту 1 вказаного розділу заява платника податків у довільній формі та відповідні документи (копії документів) розглядаються контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання, з можливістю продовження терміну розгляду з урахуванням строку, передбаченого для направлення попереднього рішення. Платники податків надають документ чи кілька документів (копію документа чи документів), інформацію, що можуть бути використані для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов'язків.
У разі недостатності документів (копій документів), що підтверджують неможливість виконання у платника податків податкових обов'язків, контролюючий орган направляє попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Попереднє рішення) за формою, що додається, з пропозицією щодо надання платником податку конкретних додаткових документів (копій документів) на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків.
Платник податку може подати до контролюючого органу додаткові документи (копії документів) обґрунтування / пояснення на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання платниками податків податкових обов'язків протягом 10 календарних днів з дня, наступного за днем отримання попереднього рішення.
Якщо платник податку не надав додаткових документів (копій документів), обґрунтувань / пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов'язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов'язків.
Контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.
Обов'язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов'язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв'язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії Російської Федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов'язку станом на дату, на яку припадає граничний термін виконання такого обов'язку, та керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає вмотивоване рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку (далі - Рішення) за формою, що додається.
Пункт 2 розділу ІІІ Порядку № 225 передбачає, що рішення контролюючого органу може бути оскаржено відповідно до Кодексу в адміністративному чи судовому порядку. У разі прийняття контролюючим органом рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, визначеного цим Порядком, до такого платника податків не застосовується відповідальність, передбачена Кодексом або іншим законодавством, контроль за яким покладено на контролюючі органи, за його невиконання / несвоєчасне виконання.
Суд враховує, що Верховний Суд у постановах від 04 жовтня 2023 року у справі № 160/19575/22, від 28 лютого 2024 року у справі № 280/6527/22, за результатами аналізу наведених вище положень підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та Порядку № 225 сформулював наступні висновки.
Затвердження Порядку № 225 обумовлено необхідністю підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, податкової звітності тощо. Метою зазначеної процедури є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації від негативних наслідків у зв'язку з об'єктивною неможливістю виконати свої податкові обов'язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків тощо. Платник податків, який у зв'язку з проведенням бойових дій втратив можливість здійснювати господарську діяльність, отримувати дохід від підприємницької діяльності та/або навіть втратив основні засоби для ведення такої господарської діяльності не може бути притягнутий до відповідальності у зв'язку із невиконанням ним податкових обов'язків. Разом з тим для звільнення платника від виконання податкових обов'язків обставини неможливості своєчасного виконання податкового обов'язку повинні бути реальними та об'єктивними, а не формальними. Платник податків повинен надати вичерпний перелік документів, які підтверджують виникнення обставин, які унеможливлюють ведення господарської діяльності та виконання податкових обов'язків.
Суд зауважує, що за наявності підстав, передбачених пунктом 1 розділу ІІ Порядку № 225, платник податків, який на дату набрання чинності указаним Порядком має можливість подати до контролюючого органу заяву та документи (копії документів), інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов'язків, подає таку заяву у строк до 30 вересня 2022 року. Вичерпний перелік документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного виконання свого податкового обов'язку, приведений у Переліках документів (для юридичних і фізичних осіб відповідно). Поряд з цим платник податків не позбавлений права надати інші документи / інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов'язок і які разом із документами, наведеними у Переліках документів, підлягають дослідженню та оцінці податковим органом.
Як встановлено судовим розглядом, за виконання Постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2024 р. по справі № 520/19718/24 ГУ ДПС прийнято рішення від 12.02.2025 № 5/20-40-04-01-19 щодо неможливості своєчасного виконання ТОВ «ГІС Кепітал» свого податкового обов'язку (до строку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків виконання одного з податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо); надання податкової звітності розпочалося у травні 2023 року.
При цьому суд зауважує, що в рамках розгляду даної справи суд не надає оцінку можливості чи не можливості виконання позивачем свого податкового обов'язку, оскільки вказане питання вже вирішено Другим апеляційний адміністративним судом при розгляді адміністративної справи № 520/19718/24.
Разом із тим, спірним у даній справі є питання можливості визначення відповідачем у рішенні строку неможливості своєчасного виконання ТОВ «ГІС Кепітал» свого податкового обов'язку - не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків виконання одного з податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо) з вказівкою, що подадання податкової звітності розпочалося у травні 2023 року.
Під час розгляду відповідач пояснив, що ТОВ «ГІС Кепітал» надано заяву про неможливість виконання податкового обов'язку від 29.05.2023 № 5 (вх. ГУ ДПС № 39545/6/ЕКП від 31.05.2023) на підставі п. 4 Порядку № 225 одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов'язків, а саме подання податкової звітності.
Тому відповідач, саме з урахуванням дати відновлення діяльності дійшов до висновку, що можливість поновлення діяльності позивача відбулась у травні 2025 року.
При цьому, обставинами того, що підприємство набуло можливість виконання податкового обов'язку, на думку відповідача, свідчить про сплату ТОВ «ГІС Кепітал» обов'язкових платежів до бюджету та надає податкову звітність, здійснило реєстрацію податкової накладної та РК до неї.
Надаючи оцінку доводам відповідача, покладеним в основу спірного рішення в частині його скасування, суд зазначає наступне.
Згідно п. 5 розділу ІІ Порядку № 225 платники податків щодо яких контролюючим органом прийнято рішення про неможливість своєчасного виконання платником податків податкового обов'язку, та у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, зобов'язані повідомити, контролюючий орган про відновлення можливості виконання платником податків податкового обов'язку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків, шляхом подання повідомлення довільної форми у порядку, передбаченому пунктом 8 цього розділу. Тобто, чинне законодавство покладає обов'язок з повідомлення про відновлення можливості виконання податкових обов'язків саме на платника податків.
У свою чергу, сама форма рішення, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 № 225, що є додатком до Порядку № 225, містить жодної можливості зазначення у такому рішенні як дати відновлення можливості виконання податкових обов'язків.
Більше того, відповідач ототожнивши дату подання Позивачем звітності з відновленням можливості виконання податкових обов'язків, фактично, відступило від приписів п. 3 розділу ІІ Порядку № 225, яким передбачено, що заява про неможливість виконання податкових обов'язків, поміж іншого, повинна містити які саме податкові обов'язки не мав / не має можливості виконати платник податків.
Тобто, Порядок № 225 допускає випадки, коли платник податків через об'єктивні обставини не може виконувати не всі податкові обов'язки, а лише деякі з них, оскільки у разі відсутності можливості скласти та подати декларацію з податку на прибуток через відсутність доступу до первинних документів, підприємство все ще матиме змогу подати податковий розрахунок сум доходу, виплаченого на користь фізичної особи, оскільки для його заповнення первинні документи не потрібні.
Судом досліджено надану позивачем заяву про неможливість виконання від 29.05.2023 № 5 та встановлено, що у ній Позивач навів перелік податкових обов'язків, які він не має можливості виконувати, а саме:
1. Розрахувати та сплатити податкові зобов'язання з податку на додану вартість за період з січня 2022 року по травень 2023 року включно;
2. Сплатити податок на нерухоме майно відмінне від земельноії ділянки за 2022 рік;
3. Сплатити податок на землю за 2022 рік;
4. Розрахувати та сплатити податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2023 рік;
5. Розрахувати та сплатити податок на землю за 2023 рік;
6. Сплатити податок на прибуток за 2021 рік, розрахувати та сплатити податок на прибуток за 2022 рік;
7. Реєструвати податкові накладні за період з лютого 2022 року по травень 2023 року включно;
8. Здавати фінансову звітність, річну та квартальну за 2022 рік та звітність за 2023 рік, а саме:
- Звіт малого підприємства (Форма 1, Форма 2), квартальні за 2022 рік та 2023 рік та річна за 2022 рік;
- Податкова декларація з податку на прибуток (квартальна за 4 квартали 2022 року та річна за 2022 рік, квартальні за 2023 рік;
- Декларації з податку на додану вартість за період з лютого 2022 року по травень 2023 року включно;
- Податкова декларація з плати за землю 2022 рік та на 2023 рік;
- Податкова декларація з рентної плати за 4 квартали 2022 року, та квартальні за 2023 рік;
- Податкова декларація з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2023 рік.
Зважаючи на наведене, подання ТОВ «ГІС Кепітал» податкової звітності у травні 2023 року, на думку суду, не є безумовною підставою вважати про відновлення можливості виконувати всі вищевказані обов'язки.
Також, під час розгляду справи представник позивача пояснив, що у травні 2023 року ним було подано до контролюючого органу податковий розрахунок 4ДФ за І кв 2023 року, однак для його заповнення не потрібна наявність фізичного доступу до первинних документів, а потрібен лише РНОКПП фізичної особи, якій нараховується та виплачується дохід.
У свою чергу, у заяві про неможливість виконання податкових обов'язків від 29.05.2023 № 5 відсутня інформація про відсутність можливості подавати розрахунки 4ДФ.
Врахувати, що судом не встановлено обставини відновлення можливості ТОВ «ГІС Кепітал» виконання податкового обов'язку станом, як і на день прийняття відповідачем рішення так і під час розгляду справи у суді, а тому суд дійшов висновку, що зазначення відповідачем в рішенні дати відновлення можливості виконання податкових є протиправним та необґрунтованим.
Водночас, необґрунтований висновок Головне управління ДПС у Харківській області про відновлення можливостей виконання податкових обов'язків порушує право позивача на використання звільнення від відповідальності, яке прямо передбачено податковим законодавством через військову агресію російської федерації проти України та підтверджено постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 27 грудня 2024 р. по справі № 520/19718/24.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головне управління ДПС у Харківській області від 12.02.2025 № 5/20-40- 04-01-19 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині, якою встановлено додаткові умови застосування пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та дату відновлення можливості виконання податкових обов'язків, шляхом виключення з резолютивної частини рішення після слів «Прийнято рішення: щодо неможливості своєчасного виконання платником податкові свого податкового обов'язку» слів: «(до строку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків виконання одного з податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо); надання податкової звітності розпочалося у травні 2023 року)».
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ГІС Кепітал" до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 12.02.2025 № 5/20-40- 04-01-19 щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов'язку в частині, якою встановлено додаткові умови застосування пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та дату відновлення можливості виконання податкових обов'язків, шляхом виключення з резолютивної частини рішення після слів «Прийнято рішення: щодо неможливості своєчасного виконання платником податкові свого податкового обов'язку» слів: «(до строку не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення можливостей платника податків виконання одного з податкових обов'язків (реєстрації податкової накладної, подання звітності, сплати невиконаного податкового зобов'язання тощо); надання податкової звітності розпочалося у травні 2023 року)».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГІС Кепітал" (код ЄДРПОУ 39059360) сплачений судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 31.07.2025 року.
Суддя Бідонько А.В.