31 липня 2025 року м. Рівне №460/3108/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Заступника керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області
доКостопільської міської ради Комунального некомерційного підприємства «Костопільський центр первинної медичної допомоги» Костопільської міської ради
про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
Заступник керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Костопільської міської ради, Комунального некомерційного підприємства “Костопільський центр первинної медичної допомоги» Костопільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності відповідачів стосовно невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 66119, площею279,5 кв.м, розташованого за адресою: вул. Д. Галицького, 10, м. Костопіль, Рівненської області та зобов'язати відповідачів вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 66119, площею 279,5 кв.м, розташованого за адресою: вул. Д. Галицького, 10, м. Костопіль, Рівненської області.
Ухвалою від 20.02.2025 відкрито провадження в адміністративні справі №460/3108/25.
Ухвалою суду від 07.04.2025 провадження в адміністративній справі №460/3108/25 зупинити до набрання законної сили судовим рішенням Великої Палати Верховного Суду у справі №420/22303/23.
Ухвалою суду від 24.07.2025 поновлено провадження у справі №460/3108/25 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що о протирадіаційне укриття №66119 (далі - ПРУ №66119) розташоване по вул. Д. Галицького, 10 в м. Костопіль, Рівненської області. Зазначений об'єкт цивільної оборони перебуває у комунальній власності Костопільської міської ради, його балансоутримувачем є Комунальне некомерційне підприємство «Костопільський центр первинної медичної допомоги» Костопільської міської ради (далі - КНП «Костопільський центр ПМД» КМР). Вказане протирадіаційне укриття має статус захисної споруди цивільного захисту, що підтверджується обліковою карткою на споруду цивільного захисту та паспортом захисної споруди цивільного захисту. Зокрема, згідно облікової картки, ПРУ №66119 знаходиться за адресою: вул. Д.Галицького, 10, м. Костопіль, Рівненської області, загальна площа - 279,5 кв.м., об'єм 1832 м.куб., місткість - 400 осіб, вбудоване в будівлю. Відповідно до актів оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття №66119 за 2022-2024 роки було «обмежено готовим», «неготовим» до використання за призначенням.
Костопільською міською радою відзиву на позов не подано.
Комунальним некомерційним підприємством «Костопільський центр первинної медичної допомоги» Костопільської міської ради подано до суду додаткові пояснення згідно яких не заперечують проти задоволення позовних вимог та за наявності відповідного фінансування вживатиме заходів, щодо приведення у готовність до використання за призначенням захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 66119
Відповідно до пункту 20 частини першої статті 4, частини другої, пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої - третьої статті 257, частини п'ятої статті 262 КАС України дану справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Згідно положень частини першої статті 32 Кодексу цивільного захисту України протирадіаційне укриття - це негерметична споруда для захисту людей, в якій створюються умови, що виключають вплив на них іонізуючого опромінення у разі радіоактивного забруднення місцевості та дії звичайних засобів ураження.
Положеннями частини восьмої цієї ж статті визначено, що утримання захисних споруд цивільного захисту у готовності до використання за призначенням здійснюється суб'єктами господарювання, на балансі яких вони перебувають (у тому числі споруд, що не увійшли до їх статутних капіталів у процесі приватизації (корпоратизації), за рахунок власних коштів.
А нормою частини сьомої врегульовано, що вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Положеннями пункту 9 Розділу «Утримання фонду захисних споруд» Порядку створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №138 від 10.03.2017, передбачено, що утримання фонду захисних споруд у готовності до використання за призначенням здійснюється їх балансоутримувачами. Згідно з пунктом 10 цього ж Порядку, балансоутримувач забезпечує утримання захисних споруд та інших споруд, що повинні використовуватися для укриття населення, а також підтримання їх у стані, необхідному для приведення у готовність до використання за призначенням відповідно до вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд. А пунктом 11 визначено, що вимоги щодо утримання та експлуатації захисних споруд визначаються МВС.
Згідно пункту 1 Розділу II «Загальні вимоги до утримання та експлуатації фонду захисних споруд» Вимог щодо утримання та експлуатації захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України №579 від 09.07.2018, споруди фонду захисних споруд мають утримуватися та експлуатуватися у стані, що дозволяє привести їх у готовність до використання за призначенням у визначені законодавством терміни.
Положеннями пункту 7 Розділу II визначено, що споруди фонду захисних споруд, їх комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення мають утримуватися в належному технічному стані. Утримання та експлуатація обладнання споруд фонду захисних споруд здійснюються згідно з вимогами і рекомендаціями, визначеними технічною документацією на них, а також відповідними нормами і правилами.
Положеннями підрозділу 2 «Оцінка стану готовності захисних споруд до використання за призначенням» розділу VI «Організація заходів з утримання, експлуатації та обслуговування захисних споруд» Вимог визначено, що для забезпечення готовності захисних споруд до використання за призначенням їх балансоутримувачі здійснюють оцінку стану їх готовності, організовують періодичні огляди стану захисних споруд, перевірку працездатності їх основного обладнання, планують і проводять технічне обслуговування обладнання та систем життєзабезпечення захисних споруд. Оцінка стану готовності захисних споруд здійснюється щороку з метою виявлення недоліків у стані утримання та експлуатації захисних споруд, передбачення заходів щодо приведення захисної споруди в готовність до використання за призначенням. За результатами оцінки стану готовності складається акт оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту. Результати оцінки стану готовності, отримані під час нагляду, ураховуються під час складення документів (актів, приписів) за його результатами. За результатами оцінки стану готовності захисну споруду може бути визнано як готову, обмежено готову або неготову до використання за призначенням.
Відповідно до актів оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту протирадіаційного укриття №66119 за 2022-2024 роки було «обмежено готовим», «неготовим» до використання за призначенням. Зокрема, згідно актів оцінки стану готовності захисної споруди цивільного захисту від 03.05.2022, 29.08.2023, 08.11.2023, 16.02.2024, 16.04.2024, 28.11.2024 протирадіаційне укриття № 66119 є обмежено готовим до використання за призначенням, потребує проведення капітального ремонту.18.07.2024, проведеної за участі провідного інспектора відділу НС РРУ ГУ ДСНС України у Рівненській області Демянчука О.Т., заступника начальника ВП №2 Рівненського РУП ГУ НП в Рівненській області Васильця Ю.Ю., головного спеціаліста відділу з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення виконавчого комітету Костопільської міської ради Савчук Л.В., генерального директора КНП «Костопільський центр ПМД» КМР Остапчука В.В., протирадіаційне укриття № 66119 є не готовим для використання за призначенням. Комісією визначено, що з метою приведення протирадіаційного укриття у готовність до використання за призначенням, необхідно: провести заміну 6 зовнішніх дверей на металеві, провести поточний ремонт в захисній споруді, відновити працездатний стан внутрішньої системи пожежогасіння та ПКК, замінити світильники на вибухозахищені, влаштувати АПС та систему оповіщення в захисній споруді, забезпечити захисну споруду шанцевим інструментом відповідно до норм, відновити працездатний стан 2-х санвузлів, забезпечити безперешкодний доступ через евакуаційні шляхи захисної споруди, влаштувати зовнішн освітлення над входами, забезпечити термометром, гігрометром та іншими видами вимірювальними приладами і дозиметрами, доукомлектувати первинними засобами пожежогасіння, віконні отвори замурувати цегллю товщиною, що відповідає товщині стіни, відновити систему примусової вентиляції, влаштувати світлові покажчики «вихід» на шляхах евакуації, влаштувати плани евакуації на видних місцях, додатково забезпечити питною водою у тарі з розрахунку 2 л на 1 особу на 2 дні, замінити двері вентиляційної та електрощитової на протипожежні, електрокабелі влаштувати у захисну гофру (кабелі, що примикають до горючих поверхонь влаштувати у металеву гофру або труби), провести фарбування труб відповідно до вимог, забезпечити можливість доступу людей з обмеженими можливостями, провести перевірку стану ізоляції, фази-нуль та заземлення електрообладнання, передбачити можливість живлення захисної споруди від резервного електроживлення (генератора), не допускати захаращення евакуаційних шляхів, не допускати наявності сильногорючих рідин та матеріалів, матеріалів з високою димоутворюваністю, забезпечити захисну споруду знаками безпеки відповідно до вимог. У зв'язку із широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 на території України з 24.02.2022 на 30 діб введено воєнний стан, який продовжений до 07.02.2025 на підставі указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 №469/2024, від 28.10.2024 № 740/2024, тому на даний час особливо актуальним є питання належного утримання та використання захисних споруд цивільного захисту. Ураховуючи правову природу захисних споруд, перебування останніх у стані «обмежено готовому» для використання за призначенням та укриття населення не забезпечує виконання державної функції цивільного захисту населення, яка є пріоритетною в умовах воєнного стану, що призводить до порушення встановлених державою гарантій забезпечення захисту мирного населення, особливо у питаннях підтримання колективних засобів захисту, якими є захисні споруди та інші місця можливого перебування людей, для збереження їх життя та здоров'я під час військової агресії. З огляду на викладене, протирадіаційне укриття № 66119, розташоване в підвальному приміщенні КНП «Костопільський центр ПМД» КМР по вул. Д. Галицького, 10, м. Костопіль є стратегічно важливою спорудою цивільного захисту, оскільки у разі загрози здатне розмістити 400 осіб. В свою чергу, невиконання рекомендацій щодо приведення захисної споруди у готовність до використання за призначенням, визначених у актах оцінки стану готовності протирадіаційного укриття №66119, не забезпечує основної мети - підтримання захисної споруди у стані готовності, яка має основним призначенням укриття населення від засобів масового ураження на особливий період. Зазначені порушення є підставою для зобов'язання балансоутримувача - КНП «Костопільський центр ПМД» КМР вжити відповідних заходів задля приведення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 66119 у стан готовності для використання за призначення та укриття населення.
Відповідно до пунктів 23-29 частини другої статті 19 КЦЗ України, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить, у тому числі: організація виконання вимог законодавства щодо створення, використання, утримання та реконструкції фонду захисних споруд цивільного захисту; визначення за погодженням з місцевими державними адміністраціями потреби фонду захисних споруд цивільного захисту; планування та організація роботи з дообладнання або спорудження в особливий період підвальних та інших заглиблених приміщень для укриття населення; прийняття рішень про подальше використання захисних споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання, на балансі якого вона перебуває, та безхазяйних захисних споруд; організація обліку фонду захисних споруд цивільного захисту; здійснення контролю за утриманням та станом готовності захисних споруд цивільного захисту; організація проведення технічної інвентаризації захисних споруд цивільного захисту, виключення їх за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, з фонду захисних споруд цивільного захисту.
У зв'язку з неналежним утриманням фонду захисних споруд цивільного захисту об'єкти цивільного захисту перебувають у стані обмеженої готовності. Незабезпечення збереження таких споруд за функціональним призначенням та утримання у стані, що не відповідає встановленим вимогам і стандартам, порушує суспільні та державні інтереси.
За наведеного, та враховуючи обов'язок держави вживати заходів для створення належних умов для захисту життя і здоров'я людей від надзвичайних ситуацій, у тому числі від негативних наслідків ведення бойових дій, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для повного задоволення позову Заступника керівника Здолбунівської окружної прокуратури .
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, оскільки у цій справі задоволено позов суб'єкта владних повноважень, тому судові витрати у вигляді сплаченого судового збору з відповідача стягненню не підлягають.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Заступника керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області до Комунального некомерційного підприємства «Костопільський центр первинної медичної допомоги» Костопільськоїміської ради , Костопільської міської ради задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Комунального некомерційного підприємства «Костопільський центр первинної медичної допомоги» Костопільськоїміської ради та Костопільської міської ради стосовно невжиття заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 66119, площею279,5 кв.м, розташованого за адресою: вул. Д. Галицького, 10, м. Костопіль, Рівненської області.
Зобов'язати Комунальне некомерційне підприємство «Костопільський центр первинної медичної допомоги» Костопільської міської ради та Костопільську міську раду вжити заходів щодо приведення в належний технічний стан та готовність до укриття населення захисної споруди цивільного захисту - протирадіаційного укриття № 66119, площею 279,5 кв.м, розташованого за адресою: вул. Д. Галицького, 10, м. Костопіль, Рівненської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 31 липня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - Заступник керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Дубки, буд.5, кв.6,м. Костопіль,Рівненський р-н, Рівненська обл.,35000, ЄДРПОУ/РНОКПП 0291007725)
Відповідач - Костопільська міська рада (вул. Свободи, 3,м. Костопіль,Рівненський р-н, Рівненська обл.,35000, ЄДРПОУ/РНОКПП 04057669) Відповідач - Комунального некомерційного підприємства «Костопільський центр первинної медичної допомоги» Костопільської міської ради (вул. Д. Галицького, 10,м. Костопіль,Рівненський р-н, Рівненська обл.,35000, ЄДРПОУ/РНОКПП 38407717)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Рівненській області
Суддя Н.В. Друзенко