Рішення від 31.07.2025 по справі 380/20256/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2025 рокусправа № 380/20256/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Ланос" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області Державна податкова служби України про скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного підприємства "Ланос" до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області Державна податкова служби України, у якому просить:

1.Визнати протиправним та скасувати частково податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС України у Львівській області від 11.03.2024р. № 9982/13-01-04-07 в частині штрафних санкцій в розмірі 54 436, 40грн.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 20.06.2024р. № 18622/6/99-00-06-03-01-06.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 15.02.2024 Головним управлінням ДПС у Львівській області за результатами камеральної перевірки ПП «Ланос» щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних складено акт № 5568/13-01-04-07. Відповідно до Акту, перевіркою встановлено перелік податкових накладних/розрахунків коригування, термін реєстрації яких порушено/не зареєстровано та зазначено, що відсутні обставини, які звільняють від відповідальності або пом'якшують відповідальність за вчинення податкових правопорушень. У висновку Відповідач зазначив, що «дані камеральної перевірки свідчать про порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН».

На підставі акту перевірки відповідач 11.03.2024 прийняв податкове повідомлення-рішення № 9982/13-01-04-07, яким встановлені «порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, визначених ст. 201 Податкового кодексу України», у зв'язку з чим згідно з п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі 54436,40 грн.

Позивач зазначає, що через масований ракетний обстріл території України 15.11.2022 та 15.01.2023 у Львові, а також на більшій частині Яворівського, Золочівського та Червоноградського районів запроваджені тривалі відключення електроенергії. Мобільні оператори були змушені обмежити деякі функції базових станцій, зокрема функцію мобільного інтернету, у зв'язку з чим позивач був позбавлений можливості отримати доступ до електронного кабінету платника податків, а також до інших програм, необхідних для своєчасного виконання свого податкового обов'язку по надісланню для реєстрації податкових накладних. Вказує, що позивач добросовісно виконав свої податкові зобов'язання зареєструвавши відповідні податкові накладні одразу, як тільки отримав технічну можливість це здійснити, не затягуючи відповідний процес. Крім цього, позивач належним чином сплатив усі задекларовані зобов'язання з податку на додану вартість. У зв'язку з цим вважає, що в цьому випадку наявні підстави для застосування пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України та звільнення Позивача від фінансової відповідальності внаслідок обставин непереборної сили, що зумовили неможливість вчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН. Відтак, позивач не повинен нести відповідальність за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних № 4 від 18.10.2022 року, № 2 від 27.12.2022 року.

Позивач також зазначає, що відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням таких граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Позивач вказує, що всі розрахунки коригування до податкових накладних зареєстровано позивачем своєчасно, в день їх отримання від постачальників. Відтак, зважаючи на відсутність з боку позивача порушення вимог податкового законодавства, застосування відповідачем штрафу є протиправним

Ухвалою від 01.10.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Ухвалою від 26.06.2025 залишено позовну заяву без руху.

03.07.2025 на адресу суду надійшло клопотання на виконання вимог ухвали (вх.№54982).

Ухвалою від 07.07.2025 продовжено розгляд справи.

Відповідач- Державна податкова служба України подала до суду відзив на позовну заяву (від 10.10.2024 за вх.№75420) в якому проти позову заперечив. Відзив обґрунтований тим, що за результатами камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ПП «Ланос», проведеної ГУ ДПС у Львівській області, складено акт від 15.02.2024 № 5568/13-01-04-07. З висновками викладеними в акті камеральної перевірки від 15.02.2024 № 5568/13-01-04-04 ПП «Ланос» не погодилось. За результатами проведеної перевірки, Відповідачем-1 було винесене податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС України у Львівській області від 11.03.2024р. № 9982/13-01-04-07 .ПП «ЛАНОС» здійснено оскарження у адміністративному порядку до ДПС України податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області від 11.03.2024 № 9982/13-01-04-07 в частині штрафних санкцій в розмірі 54 436,40 грн. За результатами розгляду скарги ДПС України рішенням від 20.06.2024 № 18622/6/99-00-06-03-01-06 залишено без змін податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Львівській області від 11.03.2024 № 9982/13-01-04-07, а скаргу - без задоволення. Вказує, що оскаржуване рішення ДПС України «Про результати розгляду скарги» від 20.06.2024 № 18622/6/99-00 06-03-01-06 є обґрунтованим та таким, що не підлягає скасуванню.

Від Головного управління ДПС у Львівській області на адресу суду надійшов відзив (вх.№77644 від 21.10.2024). у якому проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування вказує, що фaкт порушення позивачем терміну реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних підтверджено даними ЄРПН, зокрема даними відповідних квитанцій про реєстрацію податкової накладних/розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. За результатами розгляду акту перевірки ГУ ДПС у Львівській області відповідно до норм чинного законодавства, зокрема пункту 120-1.1 статті 120 ПК України, пунктом 89 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу прийнято податкове повідомлення - рішення від 11.03.2024 №9982/13-01-04-07 про застосування штрафних санкцій у загальній сумі 54436,40 грн за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН. Реквізити (№, дата виписки) податкових накладних, розшифровка по кількості днів затримки реєстрації в ЄРПН та розрахунок сум штрафних санкцій наведені акті перевірки № 5568/13-01-04-07 від 15.02.2024.

Стверджує, що вказані позивачем обставини не носили постійного, безперервного характеру. Дії позивача свідчить про те, що цей строк був пропущений через відсутність зусиль і належної старанності, особливо з огляду на його реальну обізнаність про необхідність реєстрації спірних податкових накладних/розрахунків коригування. Позивачем не надано доказів відсутності електроенергії такої тривалості (протягом декількох днів або ж тижнів), щоб це завадило зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування у встановлені законом строки.

Із наведених підстав просить суд відмовити у задоволенні позову.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

Приватне Підприємство «ЛАНОС», код ЄДРПОУ 20809270, зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, є платником податку на додану вартість.

Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку ПП «ЛАНОС», 15.02.2024р. № 5568/13-01-04-07 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ПП «ЛАНОС» (ЄДРПОУ 20809270).

Відповідно до Акту за даними Єдиного реєстру податкових накладних встановлено порушення ПП «ЛАНОС» терміни реєстрації наступних податкових накладних:

Податкова накладна № 4, дата виписки 18.10.2022р., дата реєстрації 16.11.2022р., кількість днів затримки -1, сума ПДВ за ПН/РК - 252060, обсяг постачання (без ПДВ)-1260300; розмір штраф у % - 10; сума ШС -25206;

Податкова накладна № 2, дата виписки 27.12.2022р., дата реєстрації 16.01.2023р., кількість днів затримки -1, сума ПДВ за ПН/РК - 292304, обсяг постачання (без ПДВ)-1461520; розмір штраф у % - 10; сума ШС -29230,4;

Податкова накладна № 3, дата виписки 07.02.2023р., дата реєстрації 18.03.2023р., кількість днів затримки -13, сума ПДВ за ПН/РК - 29184, обсяг постачання (без ПДВ)-145920; розмір штраф у % - 2; сума ШС - 583,68;

Податкова накладна № 4, дата виписки 07.02.2023р., дата реєстрації 18.03.2023р., кількість днів затримки -13, сума ПДВ за ПН/РК - 14332, обсяг постачання (без ПДВ)-71660; розмір штраф у % - 2; сума ШС - 286,64.

Разом штрафних санкцій - 55306,72грн.

За результатами проведеної перевірки, ГУ ДПС у Львівській області винесене податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС України у Львівській області від 11.03.2024р. № 9982/13-01-04-07.

Не погоджуючись з висновками, викладеним в ППР на підставі акту перевірки № 5568/13-01-04-07 від 15.02.2024р., про сплату грошових зобов'язань в розмірі 55 306грн. 72 коп., Позивачем було скеровано скаргу до Державної податкової служби України про перегляд податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС України у Львівській області від 11.03.2024р. № 9982/13-01-04-07 в адміністративному порядку.

Однак, рішенням Державної податкової служби України від 20.06.2024р. № 18622/6/99-00-06-03-01-06 Відповідач-2 залишив без змін ППР від 11.03.2024р. № 9982/13-01-04-07, а скаргу позивача - без задоволення.

Не погодившись зі вказаним рішенням та вважаючи його протиправним Позивач вирішив звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи спір суд керувався таким.

Щодо порушення терміну реєстрації податкових накладних № 4 від 18.10.2022, № 2 від 27.12.2022, №3 від 07.02.2023 та № 4 від 07.02.2023, суд зазначає таке.

Згідно з пунктом 14.1.60 ПК України, ЄРПН - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України визначено, що платник податків, зокрема, зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

За результатами господарської діяльності позивачем складені та направлені на реєстрацію податкові накладні № 4 від 18.10.2022, № 2 від 27.12.2022, №3 від 07.02.2023 та № 4 від 07.02.2023.

Згідно з п. 109.1 ст. 109 ПК України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.

Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Підпунктом 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України передбачено, що обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є, зокрема, вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору).

Відповідно до п. 112.6 ст. 112 ПК України притягнення або звільнення особи від фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення не звільняє її від виконання податкового обов'язку, а також іншого обов'язку, передбаченого цим Кодексом, порушення якого стало підставою для притягнення до відповідальності.

Позивачем в позовній заяві не заперечується факт порушення граничного строку реєстрації спірних податкових накладних, проте позивач вказує, що їх реєстрація мала бути проведена позивачем до кінця дня 15.11.2022 та 15.01.2023. Однак, у ці дні здійснювалися ракетні обстріли території Львівської області та м. Львова по об'єктах критичної інфраструктури, що мало наслідком знеструмлення частини Львівської області та 80% міста Львова.

Позивач здійснює свою діяльністю в офісному приміщенні, розташованому за адресою: м. Львів, вул. Патона 9/13.

Сертифікатами від 11.04.2024 №4600-24-0747 та №4600-24-0748 виданих Львівською Торгово-промисловою палатою, засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили)- військова агресія рф проти України, аварійне вимкнення електропостачання, відсутність доступу до мережі Інтернет у період з15.11.2022 по 16.11.2022 та з 15.01.2023 по 16.01.2023.

Таким чином неможливість подати на реєстрацію податкові накладні мала об'єктивні, не залежні від позивача причини. Зважаючи на це, у діях/ бездіяльності Позивача не було вини, що виключає можливість застосування до Позивача відповідальності, передбаченої законодавством України.

З урахуванням встановлених судом обставин та досліджених доказів суд приймає до уваги доводи позивача про те, що він добросовісно виконав свої податкові зобов'язання, зареєструвавши відповідні податкові накладні одразу, як отримав технічну можливість це здійснити, не затягуючи відповідний процес.

У зв'язку з цим суд погоджується з твердженням позивача, що в даному спірному випадку випадку наявні підстави для застосування пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України та звільнення позивача від фінансової відповідальності внаслідок обставин непереборної сили, що зумовили неможливість вчасної реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Таким чином, з огляду на викладене вище, суд висновує про протиправність та часткове скасування податкового повідомлення - рішення ГУ ДПС України у Львівській області від 11.03.2024р. № 9982/13-01-04-07 в частині штрафних санкцій в розмірі 54 436, 40грн.

Щодо позовної вимоги про скасування рішення ДПС України від 20.06.2024 р., то воно є похідним від оскаржуваного ППР.

Оскільки первинне рішення (ППР) визнається протиправним та скасовується судом у відповідній частині, то і рішення за результатами адміністративного оскарження, яким це протиправне рішення було залишене без змін, також підлягає скасуванню

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, відповідно до ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.

Позивачем при зверненні до суду сплачено судовий збір, який в силу ч. 1 ст. 139 КАС України підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295, КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1.Адміністративний позов Приватного підприємства «ЛАНОС» (м. Львів, вул. Патона, 9/133, ЄДРПОУ 20809270) до Головного управління ДПС у Львівській області (72026, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (м.Київ, Львівська площа,8, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати частково податкове повідомлення - рішення ГУ ДПС України у Львівській області від 11.03.2024р. № 9982/13-01-04-07 в частині штрафних санкцій в розмірі 54 436, 40грн.

3. Визнати протиправним та скасувати рішення про результати розгляду скарги від 20.06.2024р. № 18622/6/99-00-06-03-01-06

4.Стягнути на користь ПП «ЛАНОС» (ЄДРПОУ 20809270) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (ЄДРПОУ 43968090) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.

5. Стягнути на користь ПП «ЛАНОС» (ЄДРПОУ 20809270) за рахунок бюджетних асигнувань державної податкової служби України (ЄДРПОУ 43005393) судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяГрень Наталія Михайлівна