Рішення від 31.07.2025 по справі 360/1150/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

31 липня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1150/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Деркач Наталії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

28.05.2025 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява адвоката Деркач Наталії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною відмову Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн гривень, передбаченої пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 153-2025-п «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану»;

- зобов'язати Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову винагороду у розмірі 1 млн гривень, передбачену пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України № 153-2025-п «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану».

В обґрунтування позову зазначено, що лейтенант поліції, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проходить службу у Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на посаді інспектора взводу тактичної евакуації № 2 (медичний пункт) медичної роти № 1 управління домедичної та медичної допомоги («медична рота»).

Позивач був прийнятий на службу 01.03.2023 під час дії воєнного стану, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.

На момент прийняття на службу позивачу присвоєно звання сержанта поліції.

Станом на 13.02.2025, тобто на дату набрання чинності Постанови КМУ № 153 від 11.02.2025 (далі - Постанова № 153-2025-п) Позивач, будучи особою сержантського складу правоохоронного органу особливого призначення, брав безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить більше, ніж пів року, що підтверджується Довідкою про відрядження поліцейського від 01.04.2025.

Позивач не притягався до кримінальної відповідальності, адміністративної відповідальності за вчинення військового адміністративного правопорушення або на підставі письмового наказу до дисциплінарної відповідальності за порушення військової дисципліни.

Крім того, відповідно до Довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України № 3508/59/03-2025 від 28.03.2025 позивач дійсно в періоди з 10.07.2023 по 31.10.2023, з 20.11.2023 по 19.12.2023, з 06.03.2024 по 24.03.2024, з 14.04.2024 по 12.05.2024, з 13.05.2024 по 11.06.2024, з 22.07.2024 по 17.09.2024, з 25.09.2024 по 12.11.2024, з 11.12.2024 по 04.03.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в населених пунктах Карлівка, Птиче, Гірник Покровського району Донецької області, Кліщіївка, Майорськ, Богданівка, Часів Яр, Торецьк Бахмутського району Донецької області, Вовчанськ Чугуївського району Харківської області. Підстава: ДПОП «ОШБ «Лють» від 10 липня 2023 року № 24 ДСК, від 30 жовтня 2023 року № 128 ДСК, від 20 листопада 2023 року № 144 ДСК, від 18 грудня 2023 року № 157 ДСК, від 06 березня 2024 року № 55 ДСК, від 25 березня 2024 року № 71 ДСК, від 13 квітня 2024 року № 80 ДСК; 13 травня 2024 року № 113 ДСК, від 13 травня 2024 року № 117 ДСК; від 12 червня 2024 року № 177 ДСК, від 22 липня 2024 року № 231 ДСК, від 18 вересня 2024 року № 306 ДСК, від 25 вересня 2024 року № 316 ДСК, від 13 листопада 2024 року № 378 ДСК, від 11 грудня 2024 року № 408 ДСК, від 05 березня 2025 року № 67 ДСК.

21.03.2025 позивачем подано рапорт Начальнику Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про нарахування та виплату Позивачу грошової винагороди у розмірі 1 млн гривень, передбаченої абзацом другим пункту 4 Постанови № 153-2025-п (вх. № 4151-2025 від 28 березня 2025 року).

За результатами розгляду вищевказаного рапорту позивачу було відмовлено у призначенні та виплаті одноразової грошової винагороди, передбаченої абзацом другим пунктом 4 Постановою № 153-2025-п.

Відмову у задоволенні рапорту мотивовано таким: «Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 січня 2023 року № 30 «Про утворення територіального органу Національної поліції» ДПОП «ОШБ «Лють» є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції. Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон) Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Згідно з пунктом 1 статті 17 Закону поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції. Відповідно до частини першої статті 59 Закону служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень». Крім того, Позивачу відмовлено у проханні надати витяги з документів, які підтверджують його участь у бойових діях, зокрема, витяги з бойових наказів (бойових розпоряджень); журналів бойових дій або бойових донесень; рапортів (донесення) командира підрозділу (групи) про виконання бойових (спеціальних) завдань кожним військовослужбовцем (у тому числі з доданих або оперативно підпорядкованих підрозділів).

Відмова у наданні витягів з документів, які підтверджують безпосередню участь Позивача у бойових діях була мотивована грифом обмеження доступу «Таємно» та «Для службового користування», доступ до яких здійснюється з урахуванням статей 20 та 21 Закону України «Про інформацію» та Закону України «Про державну таємницю».

Позивач вважає відмову у задоволенні рапорту від 21.03.2025 (вх. № 4151-2025 від 28.02.2025) незаконною та необґрунтованою, оскільки, на його думку, відповідачем невірно розтлумачено Постанову № 153-2025-п.

Відповідач позов не визнав та 11.06.2025 через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи “Електронний суд» подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити посилаючись на таке.

Згідно з підпунктом першим пунктом 3 Постанови № 153 учасниками експериментального проекту є: - громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії або Державної прикордонної служби на посади рядового складу; Збройні Сили; Національна гвардія; Державна прикордонна служба; Міністерство оборони; Міністерство внутрішніх справ; військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії та Адміністрацією Державної прикордонної служби.

Таким чином поліцейські Національної поліції, у тому числі підрозділів поліції особливого призначення, не є учасниками експериментального проекту.

Постановою № 153 встановлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій, зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ державиагресора, на території держави-агресора (далі - бойові дії в районах ведення воєнних (бойових) дій), строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень.

Національна поліція України та поліцейські не є суб'єктами, на яких поширюється дія Постанови № 153.

З посиланнями на норми Законів № 2232-ХІІІ та № 580-VIII зазначає, що проходження військової служби не є тотожною службі в поліції. Правовідносини з питань проходження військовослужбовцями військової служби та правовідносини з питань проходження служби в поліції врегульовані різними нормативно-правовими актами, з огляду на що, військовослужбовці та поліцейській мають різний правовий статус, а отже представник позивача в позовній заяві без наявності правових підстав ототожнює проходження служби в поліції та військову службу, зокрема, безпідставно застосовує до даних правовідносин положення пункту 4 Постанови № 153.

З огляду на вказане, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Представником позивача 16.06.2025 через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи “Електронний суд» подано відповідь на відзив.

18.06.2025 від представника відповідача надійшли заперечення на відповідь на відзив, за змістом ідентичні з позицією, викладеною у відзиві на позов.

Ухвалою суду від 02.06.2025 відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали судової справи в електронній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 2018 року проходить службу в поліції, що підтверджено витягами з особової справи позивача, є учасником бойових, що підтверджено посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим Головним управлінням Національної поліції в Луганській області 08.06.2021.

Наказом Національної поліції України від 23 лютого 2023 року № 246 о/с, із 01 березня 2023 року сержанта поліції ОСОБА_1 (0148595), призначено на посаду інспектора взводу № 5 роти № 1 полку управління поліції особливого призначення № 1 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Наказом Національної поліції України від 31 липня 2023 року № 1197 о/с ОСОБА_1 присвоєно звання лейтенанта поліції.

Довідкою про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України № 3508/59/03-2025 від 28.03.2025 підтверджено, що лейтенант поліції ОСОБА_1 в періоди з 10.07.2023 по 31.10.2023. з 20.11.2023 по 19.12.2023, з 06.03.2024 по 24.03.2024, з 14.04.2024 по 12.05.2024, з 13.05.2024 по 11.06.2024, з 22.07.2024 по 17.09.2024, з 25.09.2024 по 12.11.2024, з 11.12.2024 по 04.03.2025 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в населених пунктах Карлівка, Птиче, Гірник Покровського району Донецької області, Кліщіївка, Майорськ, Богданівка, Часів Яр, Торецьк Бахмутського району Донецької області, Вовчанськ Чугуївського району Харківської області.

Згідно довідки заступника начальника відділу організаційно-аналітичного забезпечення УКЗ ДПОП «ОШБ «Лють» лейтенант поліції ОСОБА_1 (0148595), інспектор взводу тактичної евакуації № 2 (медичний пункт) медичної роти № 1 управління домедичної та медичної допомоги («медична рота») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі - ДПОП «ОШБ «Лють»), відряджений:

наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 10.07.2023 № 144 ДСК до оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » до Донецької та Луганської областей, із 10.07.2023 до особливого розпорядження (відрядження припинено наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 18.12.2023 № 157 ДСК, із 20.12.2023);

наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 06.03.2024 № 55 ДСК до оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » до Донецької та Луганської областей, із 06.03.2024 до особливого розпорядження (відрядження припинено наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 25.03.2024 № 71 ДСК, із 25.03.2024);

наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 13.04.2024 № 80 ДСК в оперативно-тактичне угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_6 » оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » до Донецької та Луганської областей, із 14.04.2024 до особливого розпорядження (відрядження припинено наказом ДПОП ОШБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 13.05.2024 № 113 із ДСК, із 13.05.2024);

наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 13.05.2024 № 117 ДСК в оперативно-тактичне угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_7 » оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », із 13.05.2024 до особливого розпорядження (відрядження припинено наказом ДПОП «ОШБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 12.06.2024 № 177 ДСК, із 12.06.2024);

наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 22.07.2024 № 231 ДСК в оперативно-тактичне угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_8 » оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », із 22.07.2024 до особливого розпорядження (відрядження припинено наказом ДПОП «ОШБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 18.09.2024 № 306 ДСК, із 18.09.2024);

наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 25.09.2024 № 316 ДСК в оперативно-тактичне угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_6 » оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », із 25.09.2024 до особливого розпорядження (відрядження припинено наказом ДПОП «ОШБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 13.11.2024 № 378 ДСК, із 13.11.2024);

наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 11.12.2024 № 408 ДСК в оперативно-тактичне угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_6 » оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », із 11.12.2024 до особливого розпорядження (відрядження припинено наказом ДПОП «ОШБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 05.03.2024 № 67 ДСК, із 05.03.2024);

наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 14.03.2025 № 76 ДСК в оперативно-тактичне угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_6 » оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », із 14.03.2025 до особливого розпорядження (відрядження припинено наказом ДПОП «ОШБ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 30.04.2025 № 139 ДСК, із 30.04.2025);

наказом ДПОП «ОШБ «Лють» від 28.05.2025 № 178 ДСК в оперативно-тактичне угруповання « ІНФОРМАЦІЯ_6 » оперативно-стратегічного угруповання військ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », із 28.05.2025 до особливого розпорядження.

Рапортом від 21 березня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до начальника Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з проханням нарахувати та виплатити йому грошову винагороду у розмірі один мільйон гривень відповідно до абзацу другого пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану».

Листом № 4567-2025 від 02.04.2025 позивача повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 січня 2023 року № 30 «Про утворення територіального органу Національної поліції» ДПОП «ОШБ «Лють» є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції. Позивач, який проходить службу в ДПОП «ОШБ «Лють», має статус поліцейського, проходить службу в поліції. Відповідно до абзацу другого пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» винагорода у розмірі 1 млн. грн. виплачується особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення. З огляду на вказане позивачу відмовлено у виплаті вказаної одноразової винагороди.

Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги та заперечення сторін, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 лютого 2025 року № 153 «Про реалізацію експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» (далі - Постанова № 153) та затверджено «Порядок реалізації експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану» (далі - Порядок).

Суд звертає увагу, що спірні правовідносини виникли з приводу розгляду рапорту позивача від 21 березня 2025 року, відповідь на який надано 02.04.2025, у зв'язку з чим судом застосовано редакцію Постанови № 153, чинну на час виникнення спірних правовідносин, тобто до внесення до неї змін Постановою Кабінету Міністрів України № 387 від 01.04.2025, оскільки повторні рапорти позивачем не подавались.

Згідно з пунктом 3 Постанови № 153 учасниками експериментального проекту є: громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил на посади рядового складу; Збройні Сили; Міністерство оборони; військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил.

У подальшому, Постановою Кабінету Міністрів України № 387 від 01.04.2025 внесено зміни до Постанови № 153 та значно розширено перелік установ, долучених до експерименту, зокрема, визначено, що учасниками експериментального проекту є: громадяни України віком від 18 до 25 років, які приймаються на військову службу за контрактом до Збройних Сил, Національної гвардії або Державної прикордонної служби на посади рядового складу; Збройні Сили; Національна гвардія; Державна прикордонна служба; Міністерство оборони; Міністерство внутрішніх справ; військові частини, визначені Генеральним штабом Збройних Сил, Головним управлінням Національної гвардії та Адміністрацією Державної прикордонної служби.

Між тим, навіть після внесення змін Постановою № 387 від 01.04.2025 Національна поліція України не визначена як орган, який долучено до участі в експериментальному проекті щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах, Національній гвардії та Державній прикордонній службі під час воєнного стану.

Відповідно до абзацу 2 пункту 4 Постанови № 153 установлено, що особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, введеного Указом Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 64, затвердженим Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою, виплачується одноразова грошова винагорода за тривалість проходження служби в бойових умовах (далі - винагорода) у розмірі 1 млн. гривень.

З аналізу вказаних положень Постанови № 153 суд дійшов висновку, що право на отримання одноразової грошової винагороди у розмірі 1 млн. грн надається особам рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою.

Отже, Постанова № 153 розповсюджує свою дію не на всі правоохоронні органи, а лише на правоохоронні органи спеціального призначення.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України від 02.07.2017 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII).

Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону № 580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.

Частиною 4 статті 8 Закону № 580-VIII визначено, що під час дії воєнного стану поліція діє згідно із призначенням та специфікою діяльності з урахуванням тих обмежень прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, що визначаються відповідно до Конституції України та Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Згідно із пунктом 24 частини першої статті 23 Закону № 580-VIII, поліція відповідно до покладених на неї завдань бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості.

Пунктом 34 частини першої статті 23 Закону № 580-VIII визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює у взаємодії зі Збройними Силами України, Національною гвардією України, Державною прикордонною службою України, Державною спеціальною службою транспорту, Службою безпеки України боротьбу з диверсійно-розвідувальними силами агресора (противника) та не передбаченими законами України воєнізованими або збройними формуваннями.

За приписами частин 2, 4 статті 24 Закону № 580-VIII, у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.

Під час дії воєнного стану поліція особливого призначення в ході відсічі збройної агресії проти України за рішенням військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, може брати участь в обороні України відповідно до Закону України "Про оборону України" шляхом безпосереднього ведення бойових дій.

Служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень (абз. 1 ч. 1 ст. 59 Закону № 580-VIII).

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2023 року № 30 утворено як юридичну особу публічного права міжрегіональний територіальний орган Національної поліції - Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Положенням про Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженого наказом Національної поліції України від 31 січня 2023 року № 66 (у редакції наказу Національної поліції України від 16 квітня 2024 року № 403), визначено, що ДПОП «ОШБ «Лють» відповідно до покладених на нього завдань здійснює участь, у разі виникнення загрози державному суверенітету України та територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України, в обороні України відповідно до Закону України «Про оборону України» шляхом безпосереднього ведення бойових дій за рішенням військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, під час дії правового режиму воєнного стану.

Таким чином, позивач з 01.03.2023 проходить службу в Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » яка є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції України, що призначений для виконання бойових завдань із відсічі збройної агресії проти України у зоні ведення бойових дій.

Хоча Національна поліція України і входить до складу правоохоронних органів, відповідно до пункту 1 частини другої статті 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» від 23 грудня 1993 року № 3781-ХІІ, однак, по перше, не є учасником експериментального проекту щодо підвищення мотивації до проходження окремими категоріями громадян України військової служби у Збройних Силах під час воєнного стану, а по друге, «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » не віднесена до правоохоронних органів спеціального призначення.

Крім того, суд звертає увагу на те, що положення Постанови № 153 розповсюджуються на осіб рядового, сержантського і старшинського складу Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, які до набрання чинності цією постановою у віці до 25 років були прийняті або призвані на військову службу під час воєнного стану, проходять військову службу та брали безпосередню участь у бойових діях в районах ведення воєнних (бойових) дій строком, що за сукупністю становить не менше шести місяців станом на дату набрання чинності цією постановою.

Позивачу на час прийняття на службу у Департаменті поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ще не виповнилось 25 років та він був прийнятий у званні сержанта поліції.

Однак, безпосередня участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України розпочалась з 10.07.2023, а наказом Національної поліції України від 31 липня 2023 року № 1197 о/с ОСОБА_1 присвоєно звання лейтенанта поліції.

Отже, з дати присвоєння позивачу офіцерського звання лейтенанта поліції він взагалі перестав бути особою, на яку розповсюджує свою дію Постанови № 153.

Отже, за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити повністю.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Питання щодо розподілу судових витрат по судовому збору відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України “Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову адвоката Деркач Наталії Анатоліївни в інтересах ОСОБА_1 до Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Смішлива