Рішення від 31.07.2025 по справі 340/5627/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2025 року м. Кропивницький Справа №340/5627/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача-1: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області;

відповідача-2: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області

про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про:

- визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області за №112150000265 від 13.01.2023 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця згідно із Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ та відмовлено у зарахуванні до стажу державної служби ОСОБА_1 періодів: строкової служби в армії колишньої СРСР з 03.05.1978 по 16.05.1980 року, що складає 2 роки та 14 днів; роботи на посаді провідного спеціаліста з організації оплати праці з 11.08.1986 року по 02.01.1992 року в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні, яке реорганізоване в Управління сільського господарства Онуфріївського райвиконкому, що складає 5 років 4 місяці 22 дні;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди: строкової служби в армії колишньої СРСР з 03.05.1978 по 16.05.1980 року, що складає 2 роки та 14 днів; роботи на посаді провідного спеціаліста з організації оплати праці з 11.08.1986 року по 02.01.1992 року в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні, яке реорганізоване в Управління сільського господарства Онуфріївського райвиконкому, що складає 5 років 4 місяці 22 дні; та вчинити дії по переведенню з 05.01.2023 року ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ із проведенням перерахунку пенсії із врахуванням виплачених сум;

- визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області викладеної в листі за №1858-1668/Є-02/8-1100/23 від 01.03.2023 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у переведенні з пенсії за віком, яка призначена відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця згідно із Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ та відмовлено у зарахуванні до стажу державної служби ОСОБА_1 періодів: строкової служби в армії колишньої СРСР з 03.05.1978 по 16.05.1980 року, що складає 2 роки та 14 днів; роботи на посаді провідного спеціаліста з організації оплати праці з 11.08.1986 року по 02.01.1992 року в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні, яке реорганізоване в Управління сільського господарства Онуфріївського райвиконкому, що складає 5 років 4 місяці 22 дні;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди: строкової служби в армії колишньої СРСР з 03.05.1978 по 16.05.1980 року, що складає 2 роки та 14 днів; роботи на посаді провідного спеціаліста з організації оплати праці з 11.08.1986 року по 02.01.1992 року в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні, яке реорганізоване в Управління сільського господарства Онуфріївського райвиконкому, що складає 5 років 4 місяці 22 дні; та вчинити дії по переведенню з 05.01.2023 року ОСОБА_1 з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ із проведенням перерахунку пенсії із врахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішенням №112150000265 від 13.01.2023 р. Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області йому відмовлено у переведенні із пенсії за віком на загальних підставах на пенсію державного службовця. У лютому 2023 року позивач подав заяву до ГУ Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про зарахування періоду строкової служби в армії з 03.05.1978 р. по 16.05.1980 р. 2 роки 14 днів; період роботи з 11.08.1986 р. по 02.01.1992 р. на посаді провідного спеціаліста з організації оплати праці та міжгосподарським зв'язкам Онуфріївського районного агропромислового об'єднання 5років 4 місяця 22 дні; період з 02.01.1992 р. по 28.03.1992 р. на посаді економіста в Онуфріївському районному управлінні сільського господарства 2 місяці 26 днів; період з 06.05.2011 р. по 01.05.2016 р. в Онуфріївській районній державній адміністрації на посадах провідного, головного спеціаліста та начальника відділу 4 роки 11 місяців 26 днів до стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії державного службовця та вчинення дій із переведення на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону №3723. Листом №1858-1668/Є-02/8-1100/23 від 01.03.2023 р. ГУ Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відмовило позивачу у зарахуванні періодів роботи до стажу державної служби. При цьому зазначено, що до стажу державної служби можливо зарахувати лише період роботи в Онуфріївському районному управлінні сільського господарства з 02.01.1992 р. по 28.03.1992 р. на посаді економіста та з 06.05.2011 р. по 01.05.2016 р. в Онуфріївській районній державній адміністрації на посадах провідного, головного спеціаліста та начальника відділу, оскільки інші посади не віднесено до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України. Також повідомлено, що станом на 01.05.2016 р. стаж державної служби складає 5 років 2 місяці 21 день, якого недостатньо на призначення пенсії відповідно до Закону №889. Позивач вважає, що відповідачами неправомірно не зараховано до стажу державної служби 7 років 5 місяців 6 днів. Позивач вважає дії відповідачів щодо незарахування інших періодів до стажу державної служби протиправними, оскільки відповідачами не були враховані всі норми законодавства України, що регулюють порядок зарахування до стажу державного службовця періодів роботи на інших посадах.

Представником відповідача-1 подано відзив на позовну заяву відповідно до якого не погоджується з позовними вимогами (а.с.88-92). Представник відповідача-1 зазначає, що позивач 05.01.2023 р. подав заяву про переведення на пенсію за віком за нормами Закону №889, яку розглянуто за принципом екстериторіальності головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, рішенням якого від 13.01.2023 р. №112150000265 позивачу відмовлено в проведенні такого перерахунку, з підстав відсутності 20 років необхідного стажу роботи на посадах віднесених до категорій посад державних службовців. В матеріалах електронної пенсійної справи відсутній розрахунок стажу до рішення від 13.01.2023 № 112150000265. За даними трудової книжки НОМЕР_1 позивач працював з 11.08.1986р. по 02.01.1992 р. в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні на посаді провідного спеціаліста з організації оплати праці, з 02.01.1992 р. по 28.03.1992 р. на посаді економіста в Онуфріївському районному управлінні сільського господарства, з 06.04.1992 р. по 15.10.1997 р. на посаді державного податкового інспектора в державній податковій інспекції по Онуфріївському районі та з 06.05.2011 р. по 08.02.2021 р. в Онуфріївській районній державній адміністрації на посадах провідного, головного спеціаліста та начальника відділу (присвоєний 14 ранг державного службовця). За наведених обставин до стажу державної служби зараховано період роботи в Онуфріївському районному управлінні сільського господарства з 02.01.1992 р. по 28.03.1992 р. на посаді економіста та з 06.05.2011 р. по 01.05.2016 р. в Онуфріївській районній державній адміністрації на посадах провідного, головного спеціаліста та начальника відділу, оскільки інші посади не віднесено до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України. З огляду на зазначене, стаж державної служби станом на 01.05.2016 складав 5 років 2 місяці 21 день, якого недостатньо на призначення пенсії відповідно до Закону №889. Пенсії відповідно до Закону №889 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (ст.37 Закону №3723) призначаються особам, які: 1. Досягли пенсійного віку; 2. Мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону №1058: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років; 3. Не отримували пенсію відповідно до ст.37 Закону №3723; 4. На день набрання чинності Законом №889 займають посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом №889 мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону 3723 та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державній службі станом на 1 травня 2016 року. Тобто, за наявності в особи станом на 01.05.2016 р. певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 р. на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723, але віднесених до категорій посад державних службовців. Представник відповідача-1 вважає, що дії Головного управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, законах України, а відтак позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволенню.

Представником відповідача-2 подано відзив на позовну заяву відповідно до якого вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.168-170). Представник відповідача-2 зазначив, що 05.01.2023 р. позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок пенсії - перехід на пенсію за іншим Законом відповідно до Закону України «Про державну службу». Розгляд вказаної заяви та доданих до неї документів здійснювався Головним управління за принципом екстериторіальності. За результатами розгляду даного звернення було винесено рішення про відмову від 13.01.2023 р. №112150000265. До стажу державної служби не зараховано період строкової служби в армії колишнього СРСР з 03.05.1978 р. по 16.05.1980 р. та роботу з 11.08.1986 р. по 02.01.1992 р. на посаді провідного спеціаліста з організації оплати праці в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні, що організоване в Управлінні сільського господарства Онуфріївського райвиконкому. За результатами розгляду документів, доданих до заяви до стажу державної служби можливо зарахувати період роботи на посадах економіста в Онуфріївському районному управлінні сільського господарства з 02.01.1992 р. по 28.03.1992 р. та з 06.05.2011 р. по 01.05.2016 р. на посадах провідного спеціаліста, головного спеціаліста та начальника відділу в Онуфріївській районній державній адміністрації, оскільки інші посади не віднесено до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України. Представник відповідача-2 зауважує, що робота в органах місцевого самоврядування не є стажем роботи на посадах державного службовця в розумінні Закону України №889, що надає право на призначення пенсії за Законом №889. Представник відповідача-2 звертає увагу на те, що для визначення права на пенсію за віком відповідно до Закону №889 розглядається стаж набутий на посаді державної служби лише станом на 01.05.2016 р. Наразі посадові особи місцевого самоврядування не є державними службовцями, проте періоди роботи на посадах службовців в органах місцевого самоврядування можуть бути зараховані до стажу державної служби по 04.07.2001 р. (по дату набрання чинності Закону№2493-ІІІ). Період проходження позивачем військової служби з 03.05.1978 р. по 16.05.1980 р. зарахований до стажу державної служби, але ні ст.46 Закону №889, ні Порядком не застосовується при визначені стажу роботи на посадах державної служби, який дає право на пенсію відповідно до ст.37 Закону №3723. Стаж державної служби станом на 01.05.2016 р. становить 05 років 02 місяці 21 день. Таким чином, станом на 01.05.2016 р., на день набрання чинності Законом №889, у Позивача не має стажу роботи на посадах державної служби 20 років, отже норми а ні п.10, а ні п.12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889, не дотримуються, а тому, позивач немає права на перерахунок пенсії - перехід на пенсію за іншим Законом відповідно до Закону України «Про державну службу». Представник відповідача-2 вважає, що прийнято законне та обґрунтоване рішення про відмову в переході на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу».

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 р. позовну заяву залишено без руху (а.с.56-57).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.09.2023 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.80-81).

27.09.2023 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.165).

Представником відповідача-1 подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду (а.с.162-164).

Судом встановлено, що позовна заява здана до відділення поштового зв'язку 12.07.2023 р. (а.с.52), а тому позовна заява подана до суду з дотриманням строку установленого ч.2 ст.122 КАС України.

Дослідивши подані позивачем та відповідачами документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 з 21.11.2019 р. призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.150).

05.01.2023 р. ОСОБА_1 подав заяву до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про переведення з пенсії за віком на пенсію державного службовця відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ (а.с.33, 115).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №112150000265 від 13.01.2023 р. ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку пенсії, а саме: відмовлено у переході на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» за відсутності необхідного стажу роботи на посадах. Віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України (а.с.31). За результатом документів доданих до заяви до стажу державної служби зарахований період роботи на посаді економіста в Онуфріївському районному управлінні сільського господарства з 02.01.1992 р. по 28.03.1992 р. та з 06.05.2011 р. по 01.05.2016 р. на посадах провідного спеціаліста, головного спеціаліста та начальника відділу в Онуфріївській районній державній адміністрації.

ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області із обґрунтуванням підстав необхідності зарахування до стажу державної служби періоду його роботи в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні в період з 11.08.1986 р. по 02.01.1992 р. (а.с.35-37).

Листом від 01.03.2023 р. №1858-1668/Є-02/8-1100/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило ОСОБА_1 , що до стажу державної служби можливо зарахувати лише період роботи в Онуфріївському районному управлінні сільського господарства з 02.01.1992 р. по 28.03.1992 р. на посаді економіста та з 06.05.2011 р. по 01.05.2016 р. в Онуфріївській районній державній адміністрації на посадах провідного, головного спеціаліста та начальника відділу, оскільки інші посади не віднесено до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України. Стаж державної служби станом на 01.05.2016 р. складає 5 років 2 місяці 21 день, якого не достатньо для призначення пенсії відповідно до Закону №889 (а.с.32).

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначені Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. №889-VIII, який 01.05.2016 р. набрав чинності (далі за текстом - Закон №889).

Пунктом 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 встановлено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно з пунктом 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону №889 передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 р. певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 стажу державної служби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 р. на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ (далі за текстом - Закон №3723), але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до ч.1 ст.37 Закону №3723 на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Отже, обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723 після 01.05.2016 р. є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону №3723 і пунктами 10, 12 розділу XI «;Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Відповідачі, відмовляючи позивачу у переведенні його на пенсію відповідно до , зазначають про відсутність у ОСОБА_1 станом на 01.05.2016 р. десяти років стажу державної служби. При цьому відповідачі вважають, що до стажу державної служби позивача не підлягає врахуванню період строкової служби в армії з 03.05.1978 р. по 16.05.1980 р. та період роботи на посаді провідного спеціаліста з організації оплати праці та міжгосподарським зв'язкам Онуфріївського районного агропромислового об'єднання з 11.08.1986 р. по 02.01.1992 р.

Стосовно зарахування до стажу державної служби періоду строкової військової служби, суд враховує наступне.

Відповідно до військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 проходив військову службу у Збройних силах СРСР у період з 03.05.1978 р. по 20.05.1980 р. (а.с.28-30).

Проходження ОСОБА_1 військової служби у період з 03 травня 1978 року по 20 травня 1980 року підтверджується також довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 від 16.02.2023 р. №2/1223 (а.с.27).

Згідно з абз.2 п.1 ст.8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 р. №2011-ХІІ час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 р. №229 визначено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889.

Відповідно до пункту 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

З огляду на абз.5 п.3 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 р. №283 (далі за текстом - Порядок №283), у первинній редакції, до стажу державної служби включається також: час строкової військової служби.

Таким чином, період проходження військової служби підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, наведеною у правова постанові від 14.11.2018 р. №686/8090/17.

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що період проходження ОСОБА_1 військової служби з 03.05.1978 р. по 20.05.1980 р. підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Щодо зарахування до стажу державної служби періоду роботи на посаді провідного спеціаліста з організації оплати праці та міжгосподарським зв'язкам Онуфріївського районного агропромислового об'єднання, суд враховує наступне.

Згідно із записами №9-№11 у трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_1 , оформленій 02.07.1980 р., ОСОБА_1 у період з 11.08.1986 р. по 02.01.1992 р. працював в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні (з 11.08.1986 р. на посаді провідного спеціаліста з оплати праці і міжгосподарського зв'язку, з 01.06.1988 р. на посаді провідного спеціаліста з праці і соціальних питань).

Відповідно до абз.4 п.2 Порядку №283 до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком.

Так, до Переліку державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби, що є додатком до Порядку №283, включено місцеві органи державного управління міністерств і відомств УРСР та інших республік, а також СРСР.

На виконання постанови ЦК КПРС від 14.11.1985 р. №1114 «Про подальше удосконалення управління агропромисловим комплексом» та постанови ЦК КП УРСР і Ради Міністрів УРСР від 10.12.1985 р. №429 «Про подальше удосконалення управління агропромисловим комплексом Української РСР» утворено Державний агропромисловий комітет Української РСР як центральний союзно-республіканський орган державного управління.

Відповідно до п.3 Положення про Державний агропромисловий комітет Української РСР Держагропром УРСР, агропромислові комітети областей, районні агропромислові об'єднання, підвідомчі їм радгоспи, підприємства, організації й установи, а також колгоспи утворюють системи Держагропрому УРСР і входять до єдиної системи Держагропрому СРСР.

Пунктом 1 постанови ЦК Компартії УРСР і Ради Міністрів УРСР від 19.12.1985 р. №429 «Про подальше вдосконалення управління агропромисловим комплексом Української РСР» установлено, що Державний агропромисловий комітет Української РСР є центральним органом державного управління агропромисловим комплексом республіки.

Пунктом 3 постанови ЦК Компартії УРСР і Ради Міністрів УРСР від 19.12.1985 р. №429 «Про подальше вдосконалення управління агропромисловим комплексом Української РСР» зобов'язано обкоми партії, виконкоми обласних Рад народних депутатів і Держагропром УРСР забезпечити відповідну перебудову агропромислових об'єднань, передбачивши їх організаційне укріплення як єдиних органів територіального управління господарствами, організаціями і підприємствами, які входили до агропромислового комплексу.

Відповідно до п.6 постанови ЦК Компартії УРСР і Ради Міністрів УРСР від 19.12.1985 р. №429 «Про подальше вдосконалення управління агропромисловим комплексом Української РСР» Держагропром УРСР, агропромислові комітети областей, районні агропромислові об'єднання, підвідомчі їм радгоспи, підприємства, організації і установи створюють систему Держагропрома УРСР і входять до єдиної системи Держагропрома СРСР.

Пунктом 2 постанови Ради Міністрів Української РСР від 16.10.1989 р. №253 «Про вдосконалення управління в агропромисловому комплексі республіки» установлено, що для здійснення функцій контролю та нагляду за додержанням законодавства у питаннях землекористування й землеустрою, ветеринарії, карантину та якості продукції, технічного стану машин і обладнання при райвиконкомах і облвиконкомах створюються відповідні державні служби.

Створення зазначених державних служб та інспекцій здійснити за рахунок чисельності та фонду заробітної плати апарату агропромислових комітетів областей і районних агропромислових об'єднань. Витрати на їх утримання провадяться за рахунок державного бюджету.

Відповідно до змісту довідки Олександрійської районної військової адміністрації Кіровоградської області від 03.01.2023 р. №01-30/1/3 встановлено, що рішенням сесії районної Ради народних депутатів від 02 жовтня 1991 року №62 та рішення райвиконкому від 19 грудня 1991 року №399 «Про створення управління сільського господарства райвиконкому» Онуфріївське районне агропромислове об'єднання ліквідовано та створено управління сільського господарства Онуфріївського виконавчого комітету районної Ради народних депутатів (а.с.38-39).

Наказом Управління сільського господарства від 25.12.1991 р. №13 у зв'язку з утворенням управління с/г виконавчого комітету районної Ради народних депутатів з 02 жовтня 1991 року, та на виконання наказу управління с/г та переробної промисловості облвиконкому від 18.10.1991 р. №1, з метою забезпечення належного рівня роботи новоствореного органу державного управління та на виконання рішення райвиконкому від 19.12.1991 р. №399 введено з 01 січня 1992 року структуру та штатний розпис апарату управління, затвердженого у відповідності з діючим порядком рішенням райвиконкому. Припинено з 31 січня 1992 року діяльність агропромислового об'єднання району (а.с.41).

Зі змісту трудової книжки колгоспника серії НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_1 02.01.1992 р. звільнений з посади провідного спеціаліста з оплати праці і соціальних питань у зв'язку з ліквідацією АПО в порядку переводу його в управління с/г райвиконкому на підставі п.5 ст.36 КЗпП України та 02.01.1992 р. призначений в порядку переведення на посаду спеціаліста по оплаті праці і управління с/г райвиконкому (а.с.18).

Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що Онуфріївське районне агропромислове об'єднання було місцевим органом управління центрального органу державного управління УРСР, а тому період роботи позивача з 11.08.1986 р. по 02.01.1992 р. підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

Також суд враховує, що відповідно до записів №14-№19 у трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 у період з 06.04.1992 р. по 15.10.1997 р. проходив службу в органах Державної податкової служби на посадах державного податкового інспектора та начальника відділу (а.с.19-20).

Згідно з абз.3 п.2 Порядку №283, у первинній редакції, до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, інших органів управління військових формувань, державної податкової та контрольно-ревізійної служби.

Отже, період проходження позивачем служби в податкових органах у період з 06.04.1992 р. по 15.10.1997 р. також підлягає зарахуванню до стажу державної служби.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що Головним управлінням у Вінницькій області безпідставно не враховано до стажу державної служби ОСОБА_2 періоду військової служби з 03.05.1978 р. по 20.05.1980 р., періоду роботи в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні з 11.08.1986 р. по 02.01.1992 р. та періоду роботи в органах податкової служби з 06.04.1992 р. по 15.10.1997 р., внаслідок чого відмовлено у переведенні на пенсію відповідно до статті 37 Закону №3723, а тому рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №112150000265 від 13.01.2023 р. про відмову в перерахунку пенсії, підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги в цій частині - задоволенню.

Також підлягає задоволенню позовна вимога в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні з 11.08.1986 р. по 02.01.1992 р.

Натомість позовні вимоги в частині визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоду строкової служби в армії колишньої СРСР з 03.05.1978 по 16.05.1980 року, задоволенню не підлягають, оскільки звернення ОСОБА_1 не стосувалося зарахування такого періоду.

Оскільки порушення права позивача щодо розрахунку стажу державної служби вперше допущено під час розгляду його заяви від 05.01.2023 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області, суд вважає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача, з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України, буде зобов'язання саме Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 січня 2023 року, зарахувавши до стажу державної служби період військової служби з 03.05.1978 р. по 20.05.1980 р., період роботи в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні з 11.08.1986 р. по 02.01.1992 р. та період роботи в органах податкової служби з 06.04.1992 р. по 15.10.1997 р.

Згідно з ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 147,20 грн (а.с.51), а тому суд стягує на користь позивача документально підтверджені судові витрати (судовий збір) пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 1 610,60 грн, з яких 1 073,60 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та 536,80 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297, 382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №112150000265 від 13 січня 2023 року про відмову в перерахунку пенсії.

3. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до стажу державної служби періоду роботи в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні з 11 серпня 1986 року по 02 січня 1992 року.

4. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 січня 2023 року, зарахувавши до стажу державної служби період військової служби з 03 травня 1978 року по 20 травня 1980 року, період роботи в Онуфріївському районному агропромисловому об'єднанні з 11 серпня 1986 року по 02 січня 1992 року та період роботи в органах податкової служби з 06 квітня 1992 року по 15 жовтня 1997 року.

4. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 1 073,60 грн (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. Хмельницьке Шосе, 7, ЄДРПОУ 13322403).

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 536,80 грн (п'ятсот тридцять шість грн 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, ЄДРПОУ 20632802).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Дата складання повного рішення суду - 31 липня 2025 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. МОМОНТ